Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.10.2011, 23:47:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Voi se parere aveti? Care vi se pare ca ar trebui sa fie raportarea "corecta" (sau "mai corecta") a crestinului, pentru un urcus duhovnicesc: nevointa sau straduinta?
Înțeleg nevoința ca o non-voință. Pavel ne spune așa: căci nu săvârșesc ceea ce voiesc, ci fac ceea ce urăsc.

Eu m-am hotărît de ceva vreme să nu mai mănînc deloc carne. E o nevoință, deoarece eu vreau să mănînc carne, mi-e poftă uneori, dar totuși nu o fac. Nu e ușor, dar Doamne ajută.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.10.2011, 23:48:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deci , daca doresti "lucruri Bune " , inseamna ca nu mai esti pacatos , dupa spusele tale , precum si cele rele sunt bune , pentru cel pacatos . . . ! Nu ?
Nu mai frate Cristian,inseamna ca vointa umana e foarte buna.
Spre exemplu:
Daca cineva voieste sa fie bland,asta e ceva rau?
Deci vointa umana e buna,dar normal,pot sa existe voi rele si voi bune.
Daca eu voiesc ceva rau,atunci inseamna ca vointa e rea,sau ca eu sunt pacatos?
Mie mi se pare ca inseamna ca eu sunt pacatos.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.10.2011, 23:59:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Înțeleg nevoința ca o non-voință. Pavel ne spune așa: căci nu săvârșesc ceea ce voiesc, ci fac ceea ce urăsc.

Eu m-am hotărît de ceva vreme să nu mai mănînc deloc carne. E o nevoință, deoarece eu vreau să mănînc carne, mi-e poftă uneori, dar totuși nu o fac. Nu e ușor, dar Doamne ajută.
Pai aceasta inseamna mai frate ca pe o parte voiesti sa nu mananci carne,iar pe de alta parte ca vrei sa mananci carne.
Omul e adanc mare,nu se poate lua asa simplificator.
Daca Sfantul Ioan Damaschinul zice de om ca e "microcosm in macrocosm"?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.10.2011, 13:50:37
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Si exersam aceasta, zilnic, cu omul de langa noi. Acasa, la serviciu, la scoala, pe strada... Oriunde, mereu. Iubim un om, macar, si cu acela exersam. Apoi exersam mai departe, lucram, ne straduim, extindem... pana cand, prin harul Domnului invatam sa iubim tot mai multi oameni si, ajuta Doamne!, nadajduim sa iubim, cu vremea, cu nevointele, cu sprijinul fratilor din Biserica si cu Mila Domnului: toata faptura... Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu!
Frumoasa postare!
__________________

Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.10.2011, 14:51:12
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Frumoasa postare!
Multumesc, Florin, pentru apreciere:) Daca iti pare frumoasa postarea, eu cred ca frumusetea din sufletul tau a facut-o sa fie asa... Ochiul tau bun a vazut frumosul acolo unde, poate, altul vede altceva sau poate nu vede nimic.
Acum revin la titlul topicului si imi pare ca orice facem, avind desigur o vointa sau o voire in spatele actiunii, e pe doua mari cai: fara Domnul si impreuna cu Domnul. Vointa este, cred eu, un instrument care, lasat liber sau de capul lui, face ravagii. Haosul in care traim adeseori nu e oare produsul vointei fara Dumnezeu? De aici vad cum decurge sensul termenului "nevointa", adica, pentru mine, refuzul acelei vointe care e rupta de Dumnezeu. In acest sens, al refuzului oricarui demers daca acest demers este rupt sau potrivnic Voii Domnului, cred ca merita sa folosesc termenul de nevointa. Iar refuzul de a urma o vointa rupta de Dumnezeu cere efort, daruire in loc de agoniseala etc. Cum as putea sa depasesc vointa mea daca uneori trage stramb in afara unirii cu Dumnezeu, daca nu prin efort de abtinere de la aceasta, prin strunire de sine, prin alergare (efort, chiar mare uneori, de adevarat atlet, nu-i asa?) la Domnul, prin ridicare grabnica dupa cadere in pacat.
Nevointa asadar este categoric si un efort personal de re-alipire a mintii, a inimii, a trupului la Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca stihia vointei puse in noi de Creator sa se impartaseasca in tot timpul si locul de Domnul, laudat fie Hristos in veci!
Or, aceasta realipire a vointei la Cuvant este, din cate pricep acum, tocmai urmarea poruncii Iubirii (a o urma, a merge pe urmele Domnului). Silirea de sine catre Dragostea lui Hristos o inteleg ca fiind nevointa crestina.
Dumnezeu sa ne binecuvinteze pe toti! AMIN+
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevointa sau efortul florin.oltean75 Generalitati 0 20.07.2011 22:48:18