Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2018, 17:24:58
adrian1994 adrian1994 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2018
Mesaje: 3
Implicit Nelamurire

Buna,

Este prima oară când am cont pe acest forum așa ca va rog sa ma scuzați, dacă nu am creat topicul in locatia potrivită, încă incerc sa ma obișnuiesc cu secțiunile.

In urma cu 3 ani întâlnisem o fata, ea mi-a spus ca este divorțată și ca are un copil. Nu cunosc motivele divorțului dar stiu ca era căsătorită doar in civil după spusele ei.
Relația respectiva s-a consumat o singura data ca o relație sexuală , fiindcă eram din orașe diferite nu a funcționat, deși ne-am văzut de mai multe ori după am fost doar simpli prieteni.

In una din discuțiile cu ea s-a scăpat și mi-a zis ca ea era in proces de custodie la momentul când ne-am întâlnit dar era divorțată.
La momentul respectiv nu am știut ce sa cred am confruntat-o și mi-a dat asigurări ca era divorțată, am intrerupt legătura după.
Am câteva întrebări.

Se poate sa fi fost divorțată dar procesul de custodie sa nu fi fost finalizat?
Se considera adulter in fata lui Dumnezeu dacă căsătoria ei nu a fost făcută in Biserica ci doar la starea civilă?
In cazul in care sa zicem ca am fost mintit de situația ei de căsnicie, păcatul comis este la fel de grav? Ce pași spre iertare ar trebui sa urmez? Motivul pentru care aduc acest lucru abia acum in discuție e ca mi-am adus aminte de persoana respectiva și mi-am adus aminte ca m-am confruntat cu aceste întrebări și acum 3 ani doar ca atunci nu am avut curajul sa vorbesc despre ele.
Și ultima întrebare, cunoaște cineva vreun duhovnic bun in Timisoara sau împrejurimi?

Mulțumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2018, 23:00:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

In Biserica Ortodoxa este păcat orice contact sexual inafara căsătoriei prin taina cununiei.Deci tu oricum ai pacatuit cu ea,indiferent daca era sau nu căsătorită religios.Eu vorbesc,din punct de vedere ortodox.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2018, 23:06:30
adrian1994 adrian1994 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2018
Mesaje: 3
Implicit

De acord in aceasta privința.
Nelamurirea e mai mult legată de gravitatea păcatului și dacă se considera adulter, fiind doar o cununie civilă și fiind divorțată după spusele ei.
Iar dacă sa zicem am fost mintit și am comis adulter fără sa stiu ( sa zicem ca ea m-ar fi mintit și ar fi fost încă căsătorită sau ar fi avut și cununia la biserica ) gravitatea acestui fapt ar fi aceeași ca si cum as fi făcut-o cu buna știință?
Sunt 2 situatii distincte posibile, prima fiind cea mai probabilă totuși in cazul meu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2018, 23:13:33
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian1994 Vezi mesajul
De acord in aceasta privința.
Nelamurirea e mai mult legată de gravitatea păcatului și dacă se considera adulter, fiind doar o cununie civilă și fiind divorțată după spusele ei.
Iar dacă sa zicem am fost mintit și am comis adulter fără sa stiu ( sa zicem ca ea m-ar fi mintit și ar fi fost încă căsătorită sau ar fi avut și cununia la biserica ) gravitatea acestui fapt ar fi aceeași ca si cum as fi făcut-o cu buna știință?
Sunt 2 situatii distincte posibile, prima fiind cea mai probabilă totuși in cazul meu.
Daca ea te-a mintit in privinta relatiei pe care o avea,atunci doar a savarsit adulter ,iar tu nestiind esti oarecum doar o victima.Iar daca ea era divortata,civil, in momentul in care a vorbit cu tine,plus alte contacte dintre voi,atunci se considera doar curvie.Deci Nu e adulter,decat daca ea a mintit,iar tu nestiind,nu intri sub acest pacat.Pacatul fiind al ei,daca a mintit in privinta asta.Insa totusi culcandu-te cu ea,ai savarsit totusi un pacat.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2018, 23:59:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian1994 Vezi mesajul
De acord in aceasta privința.
Nelamurirea e mai mult legată de gravitatea păcatului și dacă se considera adulter, fiind doar o cununie civilă și fiind divorțată după spusele ei.
Iar dacă sa zicem am fost mintit și am comis adulter fără sa stiu ( sa zicem ca ea m-ar fi mintit și ar fi fost încă căsătorită sau ar fi avut și cununia la biserica ) gravitatea acestui fapt ar fi aceeași ca si cum as fi făcut-o cu buna știință?
Sunt 2 situatii distincte posibile, prima fiind cea mai probabilă totuși in cazul meu.
Fii linistit, ai savarsit adulter din vointa proprie si daca ai fost mintit si daca nu. Nu te mai mintii tu pe tine!

28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.(Mt5,28)

Adica ai avut erectie voluntara, dar acum vrei sa "te zugravesti" ca fiind vrednic fiindca acum nu mai e "disponibila" pentru tine si "acum vrei sa ti se para" ca ai fost mintit; ca daca n-ar fi fost minciuna, atunci n-ai fi avut erectie si nu ti-ai mai face mustrari de "constiinta".

Acum, dupa 3 ani(!!!), tu vrei sa crezi ca buna ta stiintza a fost "violata".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.04.2018, 00:12:45
adrian1994 adrian1994 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2018
Mesaje: 3
Implicit

“Toate unirile nebinecuvantate de Biserica, chiar daca a fost incheiata in prealabil casatoria civila cu observarea legislatiei civile in vigoare, nu pot fi recunoscute sub aspect canonic si moral, ele fiind considerate concubinaj.”

Sursa: https://m.crestinortodox.ro/drept-bi...la-119843.html

Presupunând ca ar fi zis adevarul și ar fi fost căsătorită civilă, din pct de vedere canonic in religia ortodoxa, păcatul ar fi curvie nu adulter. Păcatul oricum exista! Dar nu orice păcat este la fel de grav.
Al doilea lucru , eu am venit mai mult pe acest forum nu doar ptr. a-mi calma nelinistestea ci și pentru a vedea alte opinii precum și oportunitatea de a fi sfătuit de un părinte preot sau de a fi îndreptat către un duhovnic in Timisoara.

Și cu tot respectul, îmi faci acuzații pe care nu le cunosti, relația a fost doar o data, eu am știut următoarele aspecte : e divorțată, a fost căsătorită doar in civil, fără cununie bisericeasca. Aceste lucruri le știam din spusele ei și acest lucru mi-am asumat și am făcut-o cu buna știință, regretul a venit ca urmare a faptului ca am simțit ca sunt mintit, motiv pentru care am și o oprit relația și nu m-am mai văzut cu persoana respectiva.

Am avut mustrări de conștiința și atunci dar nu le-am cercetat așa mult fiind mai tânăr și nu am avut susținerea sau disponibilitatea de a vorbi cu cineva la acel moment.
Dacă ma crezi pe cuvant bine, dacă nu e opinia ta și ai dreptul la ea, eu in privința a faptului ca am fost mintit nu o iau și nu am luat-o ca pe o rana in orgoliu, am și conversațiile salvate pe care dacă i le-as arată unui părinte , ar putea dansul sa constate dacă sunt sincer sau dacă ma prefac.

Iti mulțumesc ptr părere, îmi dau seama ca nu este un caz simplu. O seara faina.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.04.2018, 00:31:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian1994 Vezi mesajul
"Toate unirile nebinecuvantate de Biserica...... concubinaj."€...
Si "unirea ta cu ea" tot nebinecuvantata de Biserica este.

Citeste inca o data versetul si mediteaza pe marginea lui. Acela e Adevarul: [u]adulter.[/i]
Inregistrarile tale cu ea, minciunile, casatorita sau nu, acuzatii, relatie doar o data, sa te credem pe cuvant,... astea toate nu conteaza, sunt desertaciuni.
Te-ai culcat cu ea fara binecuvantarea Bisericii.

Adulter nu e infidelitate conjugala, ci de a avea o relatie sexuala in afara casatoriei(concubinaj). Vezi Scriptura.

32. Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter.(Mt5,32)(aici cazul tau)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.04.2018 at 00:48:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.04.2018, 07:29:18
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian1994 Vezi mesajul
Și cu tot respectul, îmi faci acuzații pe care nu le cunosti, relația a fost doar o data
:))

doar o data, asa, de incercare... :)) potrivit bisericii ai "pus-o", intri la vreo doua capete de acuzare, nu te mai spala toata apa begai, poluata sau nepoluata, cum o fi. apoi, cum vine aia, ma, "duhovnic bun"? exista si duhovnici rai? :))

ba, voi astia, asa zis credinciosi, voi faceti mult rau credintei.

divortul e divort, custodia e custodie si poate dura mult timp dupa incheierea divortului. e foarte posibil, desi tu prezinti altfel situatia, ca respectiva sa fie cea corecta, tu fiind si altceva decat un ipocrit. vorba lu demetrius, erectie cu finalizare, bre! :)), ai prins-o cand era intr-o situatie dificila si ai profitat.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.04.2018, 17:00:03
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
:))

doar o data, asa, de incercare... :)) potrivit bisericii ai "pus-o", intri la vreo doua capete de acuzare, nu te mai spala toata apa begai, poluata sau nepoluata, cum o fi. apoi, cum vine aia, ma, "duhovnic bun"? exista si duhovnici rai? :))

ba, voi astia, asa zis credinciosi, voi faceti mult rau credintei.

divortul e divort, custodia e custodie si poate dura mult timp dupa incheierea divortului. e foarte posibil, desi tu prezinti altfel situatia, ca respectiva sa fie cea corecta, tu fiind si altceva decat un ipocrit. vorba lu demetrius, erectie cu finalizare, bre! :)), ai prins-o cand era intr-o situatie dificila si ai profitat.
Da bine mai ilustrilor credincioși,mari avocati ai dogmei celei adevărate,pusi pe piedestatul adevarului.....Mda....Cum indrazniti sa faceți un om ipocrit,el cel puțin a incercat sa fie onest.Din cauza unor mari personalități pseudo....orice are de a face cu spiritualitatea,unii chiar se descurajează sa abordeze orice discutii despre problemele lor sau stiu eu ce avioane are fiecare.Păi mai mare ipocrizie ca in religie,respectiv biserica creștină nu găsești nicăieri.iI condamnați fiindcă a recunosct si este încă consumat de,vină pt un contact sexual.Da voi cand,va malahizati ascunsi uitându va la mia sau stiu eu ce preferințe aveți....In fine...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.04.2018, 19:31:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...
Păi mai mare ipocrizie ca in religie,respectiv biserica creștină nu găsești nicăieri.iI condamnați fiindcă a recunosct ....In fine...
Intocmai, ca "n-a recunosct", dimpotriva, zice ca ea l-a mintit, ca altfel n-ar fi avut erectie, ca orice tanar.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde