Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 08.04.2009, 18:05:01
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Oare daca am fi buni crestini, ne-am imbraca nepotrivit cand mergem la biserica, stanjenind sau smintind si pe altii?!?
Intrebarile nu ti se adreseaza exclusiv tie, Mirela, ci tuturor. Sa discutam problema tinutei si prin aceasta prisma.
Eu am simtit asta pe pielea mea, cand stateam la rugaciune in biserica si in fata mea se aseaza o domnisoara destul de ispititoare (draguta,fara batic, blugi mulati...) :) si normal ca m-am oprit pentru un moment. Iar atunci am inteles roul vestimentatiei si al atitudinii in biserica.
Pana nu demult acestea erau reguli stricte in biserica, chiar si statul separt (femeile in stanga si barbatii in dreapta. De ce credeti ca la miruit intra mai intai barbatii? pentru ca in majoritatea cazurilor barbatii se smintesc mai repede
Reply With Quote
  #312  
Vechi 08.04.2009, 22:01:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Credeam ca barbatul are intaietate in Biserica, pentru ca a fost primul creat.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 23.04.2009, 11:09:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Initial, impartirea locurilor din biserica nu era dreapta/stanga, ci fata/spate. Barbatii stateau in fata si femeile in spate. Aceasta tot pe motivul mai sus amintit, anume ca barbatii se ispitesc mai usor de catre femei (mai ales de cele imbracate nepotrivit). Femeile insa, aflate in spate, ii pot vedea pe barbati fara probleme prea mari. Nu cunosc nimic despre trecerea de la prima randuiala la cea actuala (dreapta/stanga).

Barbatul nu are intaietate in Biserica. Este doar un detaliu de ordine. Daca se zice "Tatal, Fiul si Sfantul Duh" nu inseamna ca Tatal are intaietate, iar ceilalti doi nu au.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 27.05.2009, 14:17:50
Kostaghus Kostaghus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica Vezi mesajul
Nu Marta, nu te iubeste mai putin dar se bucura cand te vede cu batic:) Faceti cum simtiti, cum va odihniti sufleteste. Am postat aceasta povestioara pentru ca mi-a placut fff mult, nicidecum ca eu as avea aceasta Virtute!:)
Va rog totusi, sa incercam sa nu afirmam ca NU este bun ceea ce noi Nu putem face, din pricina firii noastre.
cu drag jenica:)
Scuze... Sunt barbat si n-am vreo problema relativ la tinuta femeilor in biserica. As vrea totusi sa stiu UNDE si CAND anume a spus Isus ca femeile trebuie sa poarte batic in biserica?!? El, care i-a primit si i-a acceptat pe cei mai mari pacatosi, ajutandu-i sa se pocaiasca, sigur nu face deosebire intre modul in care ne imbracam venind la biserica. Altfel ar trebui sa venim in caftane, cu barbi si cu kipe in cap cu totii...
Reply With Quote
  #315  
Vechi 27.05.2009, 22:15:24
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kostaghus Vezi mesajul
Scuze... Sunt barbat si n-am vreo problema relativ la tinuta femeilor in biserica. As vrea totusi sa stiu UNDE si CAND anume a spus Isus ca femeile trebuie sa poarte batic in biserica?!? El, care i-a primit si i-a acceptat pe cei mai mari pacatosi, ajutandu-i sa se pocaiasca, sigur nu face deosebire intre modul in care ne imbracam venind la biserica. Altfel ar trebui sa venim in caftane, cu barbi si cu kipe in cap cu totii...
N-ar fi rau sa va imbracati in caftane sí sa puneti kipe (?) pe cap. Poate asa nu ar pacatui lumea atat de mult...
Dealtfel nu Domnul Iisus a vorbit despre capul acoperit al femeii, ci Sf. Apostol Pavel:11,

4. Orice bărbat care se roagă sau proorocește, având capul acoperit, necinstește capul său.
5. Iar orice femeie care se roagă sau proorocește, cu capul neacoperit, își necinstește capul; căci tot una este ca și cum ar fi rasă.
6. Căci dacă o femeie nu-și pune văl pe cap, atunci să se și tundă. Iar dacă este lucru de rușine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-și pună văl.
7. Căci bărbatul nu trebuie să-și acopere capul, fiind chip și slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
8. Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
9. Și pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
10. De aceea și femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 29.05.2009, 01:03:05
dianaelena dianaelena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Smile

Am tot citit posturile referitoare la cinstea baticului.Pararile sunt impartite bineinteles.Unii sunt pro,altii sunt contra.Depinde si de constiinta omului.Eu am doar 17 ani si ma duc la biserica cu capul acoperit.Prima data cand am mers la biserica pe care o frecventez acum,am mers si eu asa cum vedeam pe altii,cu capul descoperit.Intrand si vazand ca majoritatea femeilor au capul acoperit,m-am simtit putin ciudat eu fiind fara batic.Si asta nu neaparat din "instinctul de turma".Cred ca purtarea baticului este atat o dovada de respect fata de locul unde ma aflu cat si fata de mine.Asa,nu sunt preocupata din cinci in cinci minute sa-mi aranjez parul.A cam trecut un an de cand am ramas la aceasta biserica.Acum merg fara jena chiar de acasa,cu baticul pe cap.A inceput sa-mi placa si sa ma simt bine purtandu-l.Sincer,nu m-as mai desparti de el.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #317  
Vechi 29.05.2009, 01:59:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Initial, impartirea locurilor din biserica nu era dreapta/stanga, ci fata/spate. Barbatii stateau in fata si femeile in spate. Aceasta tot pe motivul mai sus amintit, anume ca barbatii se ispitesc mai usor de catre femei (mai ales de cele imbracate nepotrivit). Femeile insa, aflate in spate, ii pot vedea pe barbati fara probleme prea mari. Nu cunosc nimic despre trecerea de la prima randuiala la cea actuala (dreapta/stanga).

Barbatul nu are intaietate in Biserica. Este doar un detaliu de ordine. Daca se zice "Tatal, Fiul si Sfantul Duh" nu inseamna ca Tatal are intaietate, iar ceilalti doi nu au.
In Sf. Sophia din Constantinopol (Istanbul) barbatii stateau la parter, iar femeile la etaj.

In ceea ce priveste Sfanta Treime, ai dreptate; dar nu la fel este cu Adam si Eva, caci barbatul a fost creat primul iar femeia a fost creata pentru si din barbat.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 07.06.2009, 17:35:39
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Initial, impartirea locurilor din biserica nu era dreapta/stanga, ci fata/spate. Barbatii stateau in fata si femeile in spate. Aceasta tot pe motivul mai sus amintit, anume ca barbatii se ispitesc mai usor de catre femei (mai ales de cele imbracate nepotrivit). Femeile insa, aflate in spate, ii pot vedea pe barbati fara probleme prea mari. Nu cunosc nimic despre trecerea de la prima randuiala la cea actuala (dreapta/stanga).

Barbatul nu are intaietate in Biserica. Este doar un detaliu de ordine. Daca se zice "Tatal, Fiul si Sfantul Duh" nu inseamna ca Tatal are intaietate, iar ceilalti doi nu au.

In biserica la care merg eu si acum se mai pastreaza aceasta randuiala cu barbatii in fata si femeile in spate
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #319  
Vechi 16.06.2009, 14:54:37
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit baticul

Citat:
În prealabil postat de dianaelena Vezi mesajul
Am tot citit posturile referitoare la cinstea baticului.Pararile sunt impartite bineinteles.Unii sunt pro,altii sunt contra.Depinde si de constiinta omului.Eu am doar 17 ani si ma duc la biserica cu capul acoperit.Prima data cand am mers la biserica pe care o frecventez acum,am mers si eu asa cum vedeam pe altii,cu capul descoperit.Intrand si vazand ca majoritatea femeilor au capul acoperit,m-am simtit putin ciudat eu fiind fara batic.Si asta nu neaparat din "instinctul de turma".Cred ca purtarea baticului este atat o dovada de respect fata de locul unde ma aflu cat si fata de mine.Asa,nu sunt preocupata din cinci in cinci minute sa-mi aranjez parul.A cam trecut un an de cand am ramas la aceasta biserica.Acum merg fara jena chiar de acasa,cu baticul pe cap.A inceput sa-mi placa si sa ma simt bine purtandu-l.Sincer,nu m-as mai desparti de el.
Doamne ajuta!
Pe aici pe la noi nici vorba de batic la greci vad doau femei cu batic in fiecare Duminica. Nu mai stiu cum e cu baticul tot am intrebat dar nu am primit un raspuns da sau nu e pacat sau cum?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #320  
Vechi 16.06.2009, 19:27:03
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Eu nu cred ca baticul este problema esentiala a femeii in biserica. O tinuta decenta ajunge.
Numai ca din pacate vedem destule fete in ziua de azi care intra in biserica, scuzati expresia cu "suncile pe afara"....cu pantaloni in care au posteriorul cam la vedere sau cu maieu de plaja.
Si culmea....nu sunt doar fete....mai sunt si cucoane aranjate care au o imbracaminte ce le scoate in evidenta toate defectele.
Si nu e vorba doar de Sfanta Liturghie de duminica ci chiar de nunti....mirese si nase cu "bustul in gat"....cu spatele gol pana la fund....fara a avea macar jena sa se acopere cu un voal.
Si vina principala e a preotului care trebuie sa atraga atentia. El este autoritatea care are cuvant de spus.
Reply With Quote
Răspunde