Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.10.2009, 14:50:45
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Da, am observat si eu aceasta atitudine discriminatorie

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si eu as intreba: femeile de ce nu sunt interesate cate au trecut prin patul baiatului? Nici una nu intreaba asa ceva..
Virginitatea la casatorie are si dezavantaje pentru femeie, am constatat.
De ce se pune problema doar in cazul fetelor?
  #32  
Vechi 13.10.2009, 15:00:20
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
De ce se pune problema doar in cazul fetelor?
Un raspuns religios si, deci, mai putin avizat din partea mea ar fi ca femeia este considerata din oficiu inferioara in religia crestina (si nu numai).
O explicatie evolutionista (aici ma pricep ceva mai bine) este ca pana la urma femeia este cea care poate ramane cu urmele "pacatului" si barbatul risca sa creasca copilul altuia, ceea ce ar fi un esec pentru propriile gene. Asa, daca ea e virgina, probabil ca nu e insarcinata si atunci tu esti tatal viitorului copil. Asta era o metoda sigura atunci cand stiinta nu avea niciun cuvant de spus. Acum, cu atatea metode si teste chestia cu virginitatea este perimata, inclusiv datorita faptului ca femeile nu prea se mai casatoresc la 14-16 ani ca pe vremuri, ci marea majoritate dupa 20 de ani (in timpul facultatii sau dupa) si cica s-au mai si emancipat pe alocuri. Cand proapatul/a adolescent/a simte niste nevoi si parintii needucati nu stiu ce raspuns sa dea, vin cu reguli "dumnezeiesti" pentru a speria copiii sa nu se faca de rusine. Simplu. Daca privesti Biblia nu ca pe marele adevar, ci ca pe filosofia de viata a unor oameni primitivi, totul capata mult mai mult sens.
  #33  
Vechi 13.10.2009, 15:26:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Postari socante...!

Unele postari de aici chiar ma socheaza.
1. Viitoarea sotie a preotului trebuie sa fie virgina. Unde scrie asta? Se verifica? Trebuie sa aduca certificat de la ginecolog? Sau sa jure pe Biblie?
Eu inteleg cerinta, teoretic. Normal asa ar trebui.
Dar in ziua de azi nici viitorul preot nu mai este virgin cred (in multe cazuri).
Nu stiu cum este la calugari si la maici, daca este cerinta obligatorie.

2. Cum se intampla acum? Marturiseste fata de la prima intalnire, sau intreaba baiatul, sau se cer ceva dovezi, sau o verifica baiatul? Sau cum.

3. Si eu am trait experienta, ca baietii te evita daca afla ca esti virgina.

4. La cununia religioasa, teoretic trebuie sa fii in rochie alba care inseamna puritate, virginitate. Dar nu se cere dovada.

Si eu inca mai prefer regula batraneasca: baiatul trebuie sa aibe experienta la pat si nu sa fie nepriceput, plus ca are niste nevoie speciale.
Se spunea ca fata trebuie sa fie virgina.
Eu am constatat doua probleme majore si de aceea spun ca si fata trebuie sa fie invatata, pregatita pentru casatorie chiar si pentru pat si chiar e bine sa aibe o proba: pot apare nepotriviri care sa faca o casnicie imposibila, se poate depista o problema de infertilitate care trebuie cunoscuta si acceptata in prealabil de viitorii soti. Altfel se intra cu minciuna in casatorie.

Si inca ceva: poate ca nu stiti ca virginitatea poti s-o pierzi si accidental, fara barbat. V-ati gandit la asta?
  #34  
Vechi 13.10.2009, 15:55:47
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi se pare ca se exagereaza putin din ambele parti. Si cu atat mai mult cu cat nu avem prea multe date. O prietena care nu (mai) e virgina dar care are 14 ani, 20 sau 27. Eu cred ca conteaza totusi varsta! Mi se pare firesc sa fie virgina la 17-18 ani, dar e mai greu la 27 si aproape ca imi vine sa spun ca nici nu prea e indicat!... In plus cunosc femei care s-au casatorit virgine, dar care au facut din asta o obsesie, iar cand au prins ocazia s-au infruptat cu toata voluptatea din "fructul oprit", chiar daca stiau ca isi pierd si copilul (copii), si relatiile cu cei din jur si demnitatea de om. Stiau ca gresesc si chiar daca acceptau sa discute despre situatia lor (e drept nu in vazul oricui si nu cu oricine, dar eu am stiut intotdeauna sa fiu un bun ascultator si poate si sfatuitor!), realizau foarte clar ca va veni o zi cand visul se transforma in cosmar, dar nu le pasa, ba chiar considerau ca s-a meritat!
Pentru mine, nu ca barbat, ci ca om cu frica de Dumnezeu, dintotdeauna mi-a fost greu sa inteleg ce-i in mintea acelor femei care tin post, marturisesc credinta in Dumnezeu, dar il trateaza pe acel "Da!" spus in fata Sfantului Altar cu mai multa superficialitate decat si-ar alege un parfum! Am vazut divorturi care m-au lasat fara grai, din motive total lipsite de consistenta. Ba mai mult: toate sfaturile pe care si le dau ele intre ele, sunt de fiecare data proaste. Nu inteleg ce-i aceea o casatorie, nu au nici cea mai vaga idee despre constiinta si intelepciune dar se gasesc argumentand si sfatuind "Lasa-l, tu, proasto! Nu vezi ce frumoasa esti si ce succes ai la barbati? Cat o sa-ti mananci zilele langa el!" Si gata fata! De maine e divortata, iar poimane dupa partaj, beneficiara unor sume insemnate de bani pentru care se intelege ca nu are destule merite din moment ce are un anturaj ca acesta!
Dupa parerea mea, virgina sau nu (indiscutabil, am tot respectul pentru fetele care au o conduita demna de toata admiratia si n-ar face-o inainte de casatorie nici impuscate, dar nici dupa casatorie, cu altul inafara celui ales cu voia Lui Dumnezeu!) daca fac din bucurii si neajunsuri un motiv de apropiere si de lupta comuna, eu chiar cred ca este mai putin important!
  #35  
Vechi 13.10.2009, 16:17:09
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit virginitatea

Vedeti voi iubiti mei va spun din punctul de vedere al meu a saracului cu fapta buna si a pacatosului can sfinti APOSTOLI au venit la HRISTOS si au cerut .Doamne invatane sa ne rugam si noi .cum ia anvat FIUL LUI DUMNEZEU rugativa asa si ia invatat rugaciunea domneasca TATAL NOSTRU CARE ESTI IN CERUII . si In rugaciune zicem si ne iarta noua greselili noastre pre cum si noi iertam gresitilor nostri ,oare ce cerem noi de la BUNUL DUMNEZEU nu rasplata asa cum si noi iertam pe cei ce ne gresec noua ,vedet si intelegeti ce vreau sa spun. este un timp in care omul cel trupesc traieste in lumea aceasta fara sa inteleaga nimic el traeste ca sa lucreze sa adune cat mai multi bani si avere si nu gIndeste la veata de dincolo unde tot omul da socoteala de ce a facut de ce a gIndit de ce a spus si asa mai departe . nu este bine ca mireasa sa nu fie virgina cind intra in biserica sa se casatoreasca cu iubitul ei mire dar daca a Inselato vrajmasul este bine sa se spovedeasca si sa primeasca invatatura data de preot asa cum a dato DUMNEZEU prin glasul sfintilor lui prooroci si apostolii(se spune in faptele apostolilor spunetiva uni altora pacatele si va iertati Intre voi ) si iarasi mai spune ca femeia va fi mantuita prin barbatul ei si barbatu la rIndul sau prin femeia lui cautati si vedeti citind faptele apostolilor si vedet cu ochi vostri ce a grait DUHUL sfint prin sfinti APOSTOLI CE INVATATURI NE DAT cum sa ne iertam si sa ne iubim uni pe alti amin DOMNUL CERULUI SI AL PAMINTULUI TATAL TUTUROR CELOR NECAJITI SI IMPOVARATI DE GREUTATI SI DE DUREI SA VA CALAUZEASCA PASI SI SA VA LUMINEZE INIMILE SI SUFLETELE CU LUMINA CUNOSTINTEI LUI AMIN AMIN AMNI SLAVA TIE DUMNEZEUL NOSTRU SLAVA TIE . PREA SFINTA MAICA ROAGAL PE DOMNUL MILEI PE CARE LAI NASCU SI LAI CRESCUT LA SINUL TAU,FECIOARA FIND INAINTE DE NASTERE SI DUPA SA AIBE MILA DE NOI DE TOTI CA SINTEM SLABI SI NE PUTINCIOSI SA NU NEPIARDA CU FARADELEGILE NOASTRE AMIN ++++++++++++
  #36  
Vechi 13.10.2009, 16:27:25
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit Nu dau cu bota dar :

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Unele postari de aici chiar ma socheaza.
1. Viitoarea sotie a preotului trebuie sa fie virgina. Unde scrie asta? Se verifica? Trebuie sa aduca certificat de la ginecolog? Sau sa jure pe Biblie?
Eu inteleg cerinta, teoretic. Normal asa ar trebui.
Dar in ziua de azi nici viitorul preot nu mai este virgin cred (in multe cazuri).
Nu stiu cum este la calugari si la maici, daca este cerinta obligatorie.

2. Cum se intampla acum? Marturiseste fata de la prima intalnire, sau intreaba baiatul, sau se cer ceva dovezi, sau o verifica baiatul? Sau cum.

3. Si eu am trait experienta, ca baietii te evita daca afla ca esti virgina.

4. La cununia religioasa, teoretic trebuie sa fii in rochie alba care inseamna puritate, virginitate. Dar nu se cere dovada.

Si eu inca mai prefer regula batraneasca: baiatul trebuie sa aibe experienta la pat si nu sa fie nepriceput, plus ca are niste nevoie speciale.
Se spunea ca fata trebuie sa fie virgina.
Eu am constatat doua probleme majore si de aceea spun ca si fata trebuie sa fie invatata, pregatita pentru casatorie chiar si pentru pat si chiar e bine sa aibe o proba: pot apare nepotriviri care sa faca o casnicie imposibila, se poate depista o problema de infertilitate care trebuie cunoscuta si acceptata in prealabil de viitorii soti. Altfel se intra cu minciuna in casatorie.

Si inca ceva: poate ca nu stiti ca virginitatea poti s-o pierzi si accidental, fara barbat. V-ati gandit la asta?
La intrarea in monahism pot intra si barbatii si femeile care inainte au avut familie au nascut copii si dar odata intrati in monahism acesti oameni nu mai au voie la contacte sexuale .
3 sunt voturile monahale : curatia , saracia si ascultarea .
Voturi care le depun monahii si monahiile de buna voie ca nimeni nu ii obliga sa se faca calugari .
Zici ca barbatul si femeia trebuie sa aiba experienta la pat ?
Experienta la pat pentru a desfrana cat mai mult ?
Noi inca nu ne dam seama ca pacatele astea se aduna . Ce vom zice la Infricosatoarea Judecata ?
Nici tu nu vei putea zice ca nai stiut despre acestea caci ai citit de aici de pe forum ce e bine si ce e rau .
Vai si amar de mine la Judecata . Vai si amar .
  #37  
Vechi 13.10.2009, 16:38:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu nu inteleg un lucru...de ce se vorbeste de iertare in acest caz? Baiatul vrea sa afle probabil mai multe puncte de vedere din perspectiva crestina si daca ar face o greseala daca ar merge mai departe cu fata care nu mai este virgina.

Ce legatura are iertarea cu faptul ca nu poti trece peste un anumit aspect din trecutul prietenei/prietenului?
  #38  
Vechi 13.10.2009, 16:43:20
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Nu are prea multe de a face . Dar noua ne place sa ne dam rotunzi , atotstiitori si ne place sa batem apa in piua pana se satura lumea de noi .
Pana te saturi sa vezi acelasi mesaj incontinuu in rubrica Generalitati .
  #39  
Vechi 13.10.2009, 16:55:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Si eu am trait experienta, ca baietii te evita daca afla ca esti virgina.
As crede ca barbatii evita in general fetele care sunt virgine pentru ca isi imagineaza ca o astfel de fata abia asteapta sa ii pice unul in plasa pentru a demara planurile de casatorie.
Cred ca virginitatea trebuie sa fie o optiune personala si cam atat. In cazul meu asa a si fost, si nicidecum nu eram interesata de opinia barbatilor...iar daca ar fi indraznit unul sa comenteze ceva legat de optiunile mele, nu ar fi apucat sa iti termine fraza ca as fi fost plecata de muuuult =))
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
4. La cununia religioasa, teoretic trebuie sa fii in rochie alba care inseamna puritate, virginitate. Dar nu se cere dovada.
Dovada ar trebui sa fie in constiinta miresei...
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si inca ceva: poate ca nu stiti ca virginitatea poti s-o pierzi si accidental, fara barbat. V-ati gandit la asta?
Si asta e adevarat...
  #40  
Vechi 13.10.2009, 17:02:17
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Nu o sa raspund rautatii tale cu aceasi moneda , fiindca focul nu se stinge cu foc .
Intreaba orice preot : de ce a lasat Dumnezeu unirea trupeasca ? Doar pentru nasterea de prunci , sau din cand in cand poate cand nu ne vede El mai este ingaduit . Sa fim seriosi
Sa fim sinceri cu noi insine .
Nu au familiile cate 20 de prunci fiindca se mai si infraneaza . Inainte cati prunci avea o familie ? Aproape 10 .
Nu am sustinut ca is perfect niciodata .
Am spus si in alte topic-uri ca nu il putem adapta pe Hristos dupa pofta inimii si a trupului nostru .
Tocmai mi-ai confirmat teoriile,prea multa abstinenta duce la frustrari.
Lupul moralist loveste din nou!
__________________
Nihil sine Deo!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
prietena mea nu este fecioara livadarufelix Nunta 184 11.08.2010 20:47:30
ajutati-ma, sa ajut o prietena! maria_aura Secte si culte 37 12.03.2010 20:26:33