Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 11.04.2013, 22:11:21
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Dar am asteptat toata ziua un raspuns de la tine Iluminatu-le. Si astept poate nu ai vazut.
Domnule penticostal. Daca pe afisul de la cinema scrie> Pretul biletului este de 3 lei asta inseamna ca poti sa intrii la cinema daca ai incredere adica credinta ca afisul nu minte apoi trebuie sa platesti biletul adica sa te botezi in cazul de fata! Dar asta nu inseamna ca afisul nu se refera la copii deoarece ei nu pot sa citeasca! Si copiii trebuie sa plateasca bilet!
In alta ordine de idei biserica ortodoxa ma condus la Dumnezeu. Cum? Pai sa vedem un exemplu. Sarea! Voi sunteti sarea pamantului!...Voi sunteti lumina etc etc. Daca primii crestini nu-si botezau copiii biserica care era aparata de Dumnezeu ca si cum ar fi trupul sau cum ar fi introdus diavolul in ea botezul copiiilor? Cum ar introduce diavolul botezul copiiilor azi in biserica penticostala fara ca in aceasta sa fie dezbinare? Deci biserica ortodoxa m-a condus la Dumnezeu deoarece e clar ca ea are lucruri invatate prin viu grai de la apostoli si conducerea bisericii de atunci! Biblia spune clar ca nu ea prezinta adevarul ci biserica! Fie prin scriere fie prin viu grai!
Bisericile sectare nu au traditie apostolica sau invataturi orale din acea vreme deoarece ele nu existau! Ele sunt rupte din biserica mama si se bazeaza exclusiv pe biblie deoarece nu au continuitate! Iehovistii se numeau si studenti in biblie! Dar Dumnezeu a zis ca litera ucide Duhul da viata a zis ca biserica e permanenta si nu are nevoie astfel ca sa reanvie prin mintea unor studenti, papi sau alti oameni!

Last edited by bairstow; 11.04.2013 at 22:14:54.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 24.07.2013, 16:17:39
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Părinți prietenului meu sunt penticostali si tot îmi spune sa mă botez sa îmi fac legamantul cu Domnu,ca mama mea este acum mantuita.Si ca fiul lor nu o sa treacă la religia mea ,iar eu le spun ca nici eu nu voi trece la religia lor ,prietenu meu nu suporta preotii ,doar părinții lui de mic tot Ii spunea de tot feluluri de lucruri ,pt ca nici nu vrea sa audă de a venit si la biserica cu mine ,dar eu sper ca Dumnezeu o sa mă ajute sa îl scot din aceasta secta mincinoasa.
Din păcate acum 11 ani mama mea sa imbolnavit de cancer ,si pocaiti au spus ca dacă se boteaza la ei Domnul o sa o vindece, si din păcate din disperare sa nu ne lase singure de mici pe mine si sora mea ,s-a botezat a trecut la alta religie ,si nu mai pot face nimic pentru ea (. Aproape de fiecare data mă cert cu mama lui , ca mine nu îmi place la ei ,si ca niciodată eu nu o sa trec la o alta religie pentru un muritor ,si ca pe mine Maica Domnului m-a ajutat de multe ori ,si nu am sa o părăsesc niciodată .si le-am spus ca niciodată nu am sa îmi schimb religia pentru ca sunt boteaza la ortodox si ca este păcat sa ne schimbam religia ,si atunci ea îmi spune ca si fiul lor este binecuvantat. Dar eu mă întreb nu e păcat sa tii așa un copil nebotezat?
Si odată am întrebat-o dacă as fii fost batista ,ea îmi răspunde ca nu ar avea nimic ,ca am făcut legamantul cu Domnul ,numai ca nu e bine sa fii ortodox sau alta religie care are icoane si Etc. Dar o întrebare as avea ,pocaiti de ce nu lucrează in zi de sărbătoare?cand noi avem sărbătoare ei nu lucrează ,am întrebat-o de ce si nu mi-a dat nici un răspuns .Si tot așa cum ei susține ca MAica DOmnului este o simpla femeie,ei nu lucrează niciodată cand e Sf Maria ,eu mă tot întreb de ce oare?ca doar acolo la ei nu vorbește deloc de Maica Domnului, dar nu am primit un răspuns.
Tot așa de Sfantul Ilie ei nu lucrează ,dar mă întreb de ce? Ca ei nu am aceasta sărbătoare .
Cel mai mult regret ca pe mama mea nu o mai pot întoarce la ortodox si nu mai pot sa depun pomenic pentru ea la biserica. .
De aceea va rog sa nu va lăsați niciodată pacalitii de ei,pentru ca ei nu pot face minuni ,ca dacă ne botezam la ei gata ne vindecam.
Minunii poate face doar Bunul Dumnezeu si nimeni altcineva ,pana si Sintii ,Maica Domnului care savarsesc minuni ,tot cu voia lui Dumnezeu le face .
De aceea va implor sa aveți mare grija de acești sectari.
Va rog sa ma iertați dacă v-am supărat cu ceva ,si va rog sa ma iertati pentru greselile de ortografie si cele de exprimare ,dar scriu mai greu ca nu postez după calculator. Va multumesc.
Reply With Quote
  #363  
Vechi 24.07.2013, 17:38:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Mama d-voastra se poate intoarce la ortodoxie ,daca vrea bineinteles
Sa vorbeasca cu un preot.
Chiar daca nu va mai fi ca inainte ,macar nu isi pierde mantuirea
Reply With Quote
  #364  
Vechi 24.07.2013, 18:36:08
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Iertare .am uitat sa mentionez ca mama mea a decedat acum 11 ani.la scurt timp după ce sa botezat .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 18:43:56
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 13:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 21:48:00
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 02:33:12