Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 13.02.2015, 10:48:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit :53:

Binecuvantati sa fie toti fratii si surorile care se roaga pt noi!

Am si eu indrazneala sa va rog pt o mica rugaciune pt mine,caci ma gasesc la mare stramtoare si suparare cu serviciul.
Dupa ce le-am facut cunoscut ca as dori cateva ore libere in dimineata de Duminica pt a participa la Liturghie(asta dupa 4 ani necontineti de lucrat in fiecare Duminica)mi-au indeplinit cerinta taindu-mi si alte ore din program si neoferindu-mi alte ore in schimb.

Managera mi-a spus cu rautate si neobrazare"uite ai vrut Duminica libera o ai si am taiat si alte ore pt ca le trebuiesc altora care vor sa lucreze!"
Si desi nu aveam nevoie de noi angajati,au mai angajat 2 personae si au taiat ore pe ici si colo,dar cea mai dramatica taiere este in cazul meu.
Pot sa spun ca sunt pe jumatate somera!
Sunt foarte trista pt ca mi-a facut o mare nedreptate,daca as fi gresit cu ceva as fi fost doar suparata pe mine insami.

Multumesc pt gandul bun,Domnul sa va rasplateasca insutit!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 13.02.2015, 10:55:35
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Managera mi-a spus cu rautate si neobrazare"uite ai vrut Duminica libera o ai si am taiat si alte ore pt ca le trebuiesc altora care vor sa lucreze!"
Si desi nu aveam nevoie de noi angajati,au mai angajat 2 personae si au taiat ore pe ici si colo,dar cea mai dramatica taiere este in cazul meu.
Pot sa spun ca sunt pe jumatate somera!
Sunt foarte trista pt ca mi-a facut o mare nedreptate,daca as fi gresit cu ceva as fi fost doar suparata pe mine insami.
Dar depune o reclamatie la ITM si pune-o pe "smechera" cu botul pe labe.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 13.02.2015, 21:42:15
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Rugaciune pentru Yasmina!

" O, Tata sfant, al zilei si al noptii Creator, Tu care esti lumina si viata tuturor, In ceasul diminetii, sculandu-ne din somn, te preamarim pe Tine Cerescul nostru Domn. O noua zi incepe si Doamne, noi nu stim, ce poate sa ne-aduca si cum o sa sfarsim. De-aceea-n mana-Ti Sfanta si-n bunatatea Ta, ne-n credintam viata si tot ce va urma. Iti cerem painea zilei, dar daca n-o primim, rabdare da-ne Doamne si har sa nu cartim. De orice rau ne scapa, dar daca va veni, putere da-ne Doamne si har a-l birui. Ne scapa de primejdii, de curse, de nevoi, dar de va fi sa vina, prin toate fii cu noi. Inlatura ispita, dar de ne va-ncerca, tarie da-ne Doamne, sa nu cadem in ea. Dorim o zi senina, dar daca va fi grea, insenineaza Cerul virtutiilor prin ea. Dorim o zi mai buna, dar de este cu amar, smereste-ne sa-i ducem intregul ei calvar. In ceasul diminetii, incepe-o noua zi, ramai cu noi, o, Doamne, in tot ce va veni! "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #224  
Vechi 13.02.2015, 23:17:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
" O, Tata sfant, al zilei si al noptii Creator, Tu care esti lumina si viata tuturor, In ceasul diminetii, sculandu-ne din somn, te preamarim pe Tine Cerescul nostru Domn. O noua zi incepe si Doamne, noi nu stim, ce poate sa ne-aduca si cum o sa sfarsim. De-aceea-n mana-Ti Sfanta si-n bunatatea Ta, ne-n credintam viata si tot ce va urma. Iti cerem painea zilei, dar daca n-o primim, rabdare da-ne Doamne si har sa nu cartim. De orice rau ne scapa, dar daca va veni, putere da-ne Doamne si har a-l birui. Ne scapa de primejdii, de curse, de nevoi, dar de va fi sa vina, prin toate fii cu noi. Inlatura ispita, dar de ne va-ncerca, tarie da-ne Doamne, sa nu cadem in ea. Dorim o zi senina, dar daca va fi grea, insenineaza Cerul virtutiilor prin ea. Dorim o zi mai buna, dar de este cu amar, smereste-ne sa-i ducem intregul ei calvar. In ceasul diminetii, incepe-o noua zi, ramai cu noi, o, Doamne, in tot ce va veni! "

Amin!
Foarte frumoasa rugaciune,multumesc mult pt gandul cel bun!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 14.02.2015, 06:34:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Binecuvantati sa fie toti fratii si surorile care se roaga pt noi!

Am si eu indrazneala sa va rog pt o mica rugaciune pt mine,caci ma gasesc la mare stramtoare si suparare cu serviciul.
Dupa ce le-am facut cunoscut ca as dori cateva ore libere in dimineata de Duminica pt a participa la Liturghie(asta dupa 4 ani necontineti de lucrat in fiecare Duminica)mi-au indeplinit cerinta taindu-mi si alte ore din program si neoferindu-mi alte ore in schimb. [...]

Pot sa spun ca sunt pe jumatate somera!
Sunt foarte trista pt ca mi-a facut o mare nedreptate,daca as fi gresit cu ceva as fi fost doar suparata pe mine insami.

Multumesc pt gandul bun,Domnul sa va rasplateasca insutit!
Dragă Yasminuta, sper să se rezolve problemele pe care le ai la serviciu, să o îmbuneze Domnul pe sefa ta si să nu-ti mai facă greutăti. Acum că poti să mergi duminica la biserică, să dai si tu pomelnic la fiecare Sfântă Liturghie, să te pomenească preotul. Nu uita să-i spui si lui de problema ta. Maica Domnului si Sfântul Arhanghel Mihail, pe care stiu că îl iubesti foarte mult, să te ajute să iesi din impasul ăsta. Sper să ne dai vesti bune cât de curând. Doamne ajută să fie bine!
Reply With Quote
  #226  
Vechi 13.03.2015, 13:03:01
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit O PRIMAVARA MINUNATA !va ureaza ELENA

Doamne ajuta!
De cand ELENA s-a intors acasa am vorbit cu ea aproape zilnic pentru a afla toata starea ei sufleteasca si din familie. Desi are dureri inca, e foarte optimista, face pasi prin casa cu un cadru ce merge pe roti si chiar in carje cand e nevoita sa plece de acasa, la control la medic, la gradinita la copii.
Da, e o luptatoare! S-a apucat chiar si de lucrarile ei din contabilitate ajuta de o cunostiinta pe care a angajat-o in acest sens.
Practic vorbind starea ei a ajuns la o " normalitate " . E fericita alaturi de copii si sot ( socrii o ajuta tare mult ) in treburile casnice si cu copii.
Acum doua zile a trebuit sa mearga la control cu proteza de la sold. Se punea problema sa i-o schimbe sau sa fie pastrata cea de 10 ani.
Slava lui Dumnezeu! A scapat de o operatie, intrucat s-a stabilit ca proteza este in stare foarte buna si nu trebuie schimbata.
Acestea sunt noutatile pe care am vrut sa vi le impartasesc si voua, cei care ati pus o vorba buna la " Doamne,Doamne " ca sa o ridice pe ELENA din patul durerii dupa tragicul accident pe care l-a suferit in l.dec.2014.
Din partea Elenei si a mea personal vreau sa inchei cu o urare pentru voi toti care veri citi acest mesaj de multumire:

" Cadoul meu e doar o urare:
Sa va dea Dumnezeu - Binecuvantare!
Sa va rasara-n suflet un boboc de floare.
Floarea draga a sfintirii,
A blandetii si-a iubirii,
Si s-o udati sa creasca-ncet
Pana se face un buchet.
Pe cei din jur sa-i iubiti,
Si din el sa daruiti! " LA MULTI ANI! POST USOR CU FOLOS!
Va imbratisam cu mult drag, Elena si Icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #227  
Vechi 14.03.2015, 04:26:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Doamne ajuta!
De cand ELENA s-a intors acasa am vorbit cu ea aproape zilnic pentru a afla toata starea ei sufleteasca si din familie. Desi are dureri inca, e foarte optimista, face pasi prin casa cu un cadru ce merge pe roti si chiar in carje cand e nevoita sa plece de acasa, la control la medic, la gradinita la copii.
Da, e o luptatoare! S-a apucat chiar si de lucrarile ei din contabilitate ajuta de o cunostiinta pe care a angajat-o in acest sens.
Practic vorbind starea ei a ajuns la o " normalitate " . E fericita alaturi de copii si sot ( socrii o ajuta tare mult ) in treburile casnice si cu copii.
Acum doua zile a trebuit sa mearga la control cu proteza de la sold. Se punea problema sa i-o schimbe sau sa fie pastrata cea de 10 ani.
Slava lui Dumnezeu! A scapat de o operatie, intrucat s-a stabilit ca proteza este in stare foarte buna si nu trebuie schimbata.
Acestea sunt noutatile pe care am vrut sa vi le impartasesc si voua, cei care ati pus o vorba buna la " Doamne,Doamne " ca sa o ridice pe ELENA din patul durerii dupa tragicul accident pe care l-a suferit in l.dec.2014.
Din partea Elenei si a mea personal vreau sa inchei cu o urare pentru voi toti care veri citi acest mesaj de multumire:

" Cadoul meu e doar o urare:
Sa va dea Dumnezeu - Binecuvantare!
Sa va rasara-n suflet un boboc de floare.
Floarea draga a sfintirii,
A blandetii si-a iubirii,
Si s-o udati sa creasca-ncet
Pana se face un buchet.
Pe cei din jur sa-i iubiti,
Si din el sa daruiti! " LA MULTI ANI! POST USOR CU FOLOS!
Va imbratisam cu mult drag, Elena si Icamilin
Ma bucur mult pentru sanatea Elenei si pentru tine Ica o femeie de nadejde.
Post usor va doresc si eu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #228  
Vechi 18.03.2015, 23:14:40
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Doamne ajuta!

Indraznesc sa va rog a spune o rugaciune si pentru tatal meu, Dumitrache. Il asteapta maine o operatie.

Maica Domnului, Sfante Ierarhe Nectarie, Maica Cuvioasa Paraschiva, rugati-va Domnului Nostru Iisus Hristos pentru insanatosirea, miluirea si mantuirea robului sau, Dumitrache. Amin!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 19.03.2015, 00:00:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Indraznesc sa va rog a spune o rugaciune si pentru tatal meu, Dumitrache. Il asteapta maine o operatie.

Maica Domnului, Sfante Ierarhe Nectarie, Maica Cuvioasa Paraschiva, rugati-va Domnului Nostru Iisus Hristos pentru insanatosirea, miluirea si mantuirea robului sau, Dumitrache. Amin!
Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primești smerita mea nevoință și această mică rugăciune a mea pentru cel încercat de boală!
Mântuiește-l, Doamne, precum știi, ca un bun și iubitor de oameni, și rânduiește Tu toate spre folosul său. Că noi neputincioși suntem și nu îl putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău.
De e voia Ta, îl poți pedepsi precum se cade pentru păcatele sale, tămăduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea.
Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de robul Tău Dumitrache , potolește-i fierbințeala, alină-i suferința, ridică-l din patul durerii.
Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieții, spre început bun mântuirii și spre iertarea păcatelor.
Și dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruiește-i lui răbdare și liniște, alungând de la el toată frica și toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheat de durere și să cârtească sau să cadă în patima mâniei.
Ajută-l, Iubitorule de oameni, ca văzând el mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăință și de mulțumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îți sunt păcatele!” Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #230  
Vechi 19.03.2015, 00:57:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Indraznesc sa va rog a spune o rugaciune si pentru tatal meu, Dumitrache. Il asteapta maine o operatie.

Maica Domnului, Sfante Ierarhe Nectarie, Maica Cuvioasa Paraschiva, rugati-va Domnului Nostru Iisus Hristos pentru insanatosirea, miluirea si mantuirea robului sau, Dumitrache. Amin!
Dumnezeu sfantul sa-l miluiasca pe tatal tau, Coralina.

Rugaciune pt. bolnavi, inainte de operatie

Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce esti doctor ceresc, tamaduieste prin mana doctorului pamantesc, pe robul tau acesta, Dumitrache, greu incercat, si nu lasa ca frica si deznadejdea sa biruiasca iubirea si purtarea Ta de grija, ci acopera-l pe el cu harul Tau cel tamaduitor, si-i da vindecare trupului si sufletului spre slava preasfantului Tau nume, in veci. Amin

Rugaciune pt. ca Domnul Dumnezeu sa dea ajutor medicilor, asistentelor si ingrijitorilor bolnavilor

Doamne, Dumnezeule al milei si al indurarilor, trimite harul Tau cel sfintitor peste doctorii si peste ajutoarele lor care il ingrijesc pe robul Tau acesta bolnav, Dumitrache, acoperindu-i pe dansii cu harul Tau ca un bun si iubitor de oameni.

Calauzeste-i Tu, Doamne, in tot ceea ce vor sa faca spre binele bolnavilor, sa nu sufere robul Tau acesta cum a suferit femeia cea cu scurgere de sange de doisprezece ani, fara a primi ajutor de la doctori, ci fa sa primeasca vindecarea de bolile lor. Sa nu se adauge durere peste durerile lui, din nepriceperea lor sau din lucrarea celui rau, ci sa dobandeasca sanatatea mult dorita. Nu in mainile lor este viata robului Tau acesta greu incercat de boala, Iubitorule de oameni, ci in mainile Tale, caci Tu esti Doctorul ceresc al sufletelor si al trupurilor noastre, Cel ce tamaduiesti prin mana doctorilor pamantesti, si Tie slava Iti inaltam, impreuna si Parintelui Tau cel fara de inceput si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09
Sfintii Parinti se adresau tuturor persoanelor sau doar unui grup/categorie?? 52ZIZO Biserica Ortodoxa Romana 21 28.08.2010 10:38:45
Arhimandritului Lazar Puhalo din anul 1989 adresata unui grup de catehumeni patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 1 28.12.2008 01:20:50
Pelerinaj cu grup, duminica Z.Lidia Pelerinaje la locuri Sfinte 4 26.05.2008 06:35:18