Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2009, 22:02:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Prima biserica destinata exclusiv copiilor !

Știm de prima grădiniță Ortodoxă de la Timișoara, dar iată că mâine 22 septembrie, va fi sfințită la Pitești de Preasfințitul Părinte Calinic , Episcopul Argeșului și Muscelului, prima biserică destinată exclusiv copiilor. Noul locaș de cult va purta hramul Sfântului Ierarh Spiridon și se află situat în imediata apropiere a bisericii cu Sfântul Haralambie din municipiu. Edificiul nu are turle, iar plafonul său se află la o distanță cu puțin peste 2 metri de la nivelul solului. Alături de biserica destinată copiilor vor fi finalizate în curând lucrările de construcție și a unei biserici pentru surdomuți și nevăzători.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 21.09.2009 at 22:10:42.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2009, 05:05:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit stiu ca o sa-mi sariti in cap, dar

asta-i culmea !

cum adica biserica numai ptr copii? e aberant!

sau numai ptr surdomuti sau nevazatori?? poate doar predicile, adica preotul sa fie asistat de cineva care sa "traduca".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2009, 07:30:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De ce ?

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
asta-i culmea !

cum adica biserica numai ptr copii? e aberant!

sau numai ptr surdomuti sau nevazatori?? poate doar predicile, adica preotul sa fie asistat de cineva care sa "traduca".
De ce să-ți sară lumea în cap ? Avem dreptul la opinie, atâta timp cât ea nu jignește sau rănește pe cineva. Eu personal nu văd un rău atât de mare și apoi să dea Dumnezeu ăsta să fie singurul rău sau singura greșală a B.O.R. Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2009, 09:23:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

treaba cu copii mi se pare si mie ciudata, de ce nu se pune accent pe comuniunea parinti copii? de ce separati?
dar a doua varianta mi se pare f buna.e f bine sa existe o liturghie a tacerii ptr cei din lumea tacerii.de multe ori ne gandim numai la noi fara a ne intreba daca nu cumva si cei cu deficiente au nevoie de un cerc al lor, in care sa fie ei de ei , sa nu se simta complexati de nimeni si unde sa se poata bucura si ei de frumusetea sf LIturghii.stiu si desfasuratorul unei astefel de liturghii si e impresionant. pr Onu de la pitesti e unul dintre cei care lupta trup si suflet ptr cauza acestor oameni, ptr cei la care prea putini se gandesc, ca si ei se se poata bucura de comuniune euharistica.Domnul sa-l intareasca!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.09.2009, 10:19:51
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Odata la Man. Radu Voda din Bucursti veneau un grup de surdo-muti si asistau la slujba. Inspirandu-ma de acolo cred ca aceasta biserica va avea un preot care aude si vede, care va sluji liturghia normal. Insa in fata credinciosilor va sta si un om, de regula mirean, care va ,,traduce" prin limbajul semnelor, ceeace canta strana si si ce spune preotul. Credinciosii vor da si ei raspunsurile prin limbaj mimico-gestual. Slujba va decurge ca orice alta slujba, dar va fi un ,,traducator,, pentru cei cu deficiente. Este un lucru laudabil si nobil, pentru ca aceea, au, poate, mai multa nevoie de rugaciune catre Dumnezeu si intarire in suferinta lor decat noi. Au nevoie si de sprijinul nostru al tuturor.

Cat despre gradinita exclusivista pentru copii mi se pare aiurea. Nu trebuie facuta o diferentiere intre maturi si copii. Biserica nu trebuie impartita pe grupe de varsta, ea trebuie sa fie pentru toata lumea.

Last edited by Hector; 22.09.2009 at 10:24:04.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.09.2009, 11:16:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Pai la slujbe, trebuie sa fim destul de ingaduitori cu copiii care alearga prin biserica, si totusi au parintii linga ei, va dati seama ce va fii intr-o biserica de copii?
Ideea este cam nastrusnica, sau cineva are un mare curaj!
Exista si varsta la care copiii nu pot parasi casa, vecinatatea casei, fara a fii insotiti. Cine ii va duce?
Parintii pierd slujba , fiind dedicata doar copiilor?
Pai mi se pare ciudat: parintele nu mai merge la slujba, ca-si asteapta copiii, iar copii nu mai participa la slujba, ca in grup mare fiind se joaca mai mult.
Nu vad beneficiul.
Vad doar intr-un singur caz: daca aceasta biserica este pentru copiii fara parinti, abandonati, sarmani, cu probleme de droguri sau cine stie ce alte probleme particulare, atunci da, vad un mare beneficiu.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.09.2009, 12:25:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Pai la slujbe, trebuie sa fim destul de ingaduitori cu copiii care alearga prin biserica, si totusi au parintii linga ei, va dati seama ce va fii intr-o biserica de copii?
Ideea este cam nastrusnica, sau cineva are un mare curaj!
Exista si varsta la care copiii nu pot parasi casa, vecinatatea casei, fara a fii insotiti. Cine ii va duce?
Parintii pierd slujba , fiind dedicata doar copiilor?
Pai mi se pare ciudat: parintele nu mai merge la slujba, ca-si asteapta copiii, iar copii nu mai participa la slujba, ca in grup mare fiind se joaca mai mult.
Nu vad beneficiul.
Vad doar intr-un singur caz: daca aceasta biserica este pentru copiii fara parinti, abandonati, sarmani, cu probleme de droguri sau cine stie ce alte probleme particulare, atunci da, vad un mare beneficiu.
Da, uite o idee bună ! Pentru copiii străzii , abandonați , orfani sau în regim de internat .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.09.2009, 23:46:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu este sanatos a face biserici pentru mici si pentru mari, pentru batrani si pentru copii, pentru barbati si pentru femei,
pentru studenti si pentru liceeni, pentru mame si pentru tati, pentru tarani si pentru oameni de stiinta.

Sa nu rupem Biserica lui Hristos. In Biserica, "toti sunt una".
Catolicii au "inventat" Liturghiile particulare. Sa nu cumva sa vorbim la noi acasa de "biserici particulare".

Fereasca Domnul si lumineaza'ne mintea !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.09.2009, 07:03:09
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Pai la slujbe, trebuie sa fim destul de ingaduitori cu copiii care
Vad doar intr-un singur caz: daca aceasta biserica este pentru copiii fara parinti, abandonati, sarmani, cu probleme de droguri sau cine stie ce alte probleme particulare, atunci da, vad un mare beneficiu.
Sa inteleg ca grupurile sociale enumerate de tine nu si-ar avea locul intr-o biserica ca toate celelalte ? De ce ar avea nevoie de o biserica speciala ?
Si este oare canonica separarea credinciosilor pe criterii de virsta si dizabilitati fizice etc ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.09.2009, 10:49:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu este sanatos a face biserici pentru mici si pentru mari, pentru batrani si pentru copii, pentru barbati si pentru femei,
pentru studenti si pentru liceeni, pentru mame si pentru tati, pentru tarani si pentru oameni de stiinta.

Sa nu rupem Biserica lui Hristos. In Biserica, "toti sunt una".
Catolicii au "inventat" Liturghiile particulare. Sa nu cumva sa vorbim la noi acasa de "biserici particulare".

Fereasca Domnul si lumineaza'ne mintea !
Apăi nu știu până la urmă de e sănătos sau nu, dar mă întreb ca un netrebtnic, ce e nesănătos în asta ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prima biserica ortodoxa romaneasca din Barcelona, la Navas catalin-petrica Intrebari utilizatori 0 17.05.2011 20:05:23
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05