Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2012, 19:46:19
nothing1000 nothing1000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2012
Mesaje: 12
Implicit Tanar, supliciat pentru ca a renuntat la religia musulmana , si a devenit crestin

Gazda de talk-show liberal, Tawfiq Okasha , a aparut recent la emisiunea "Egiptul de azi", difuzand un video in care Musulmanii din Tunisia, decapiteaza un tanar pentru crima apostaziei, in acest caz, crima de convertire la Crestinism, si refuzarea de a renunta la acesta.
Acest video - fiti atenti, este extrem de expresiv - este in stanga (executia propriu-zisă apare de la minutul 1:13 - 4:00). Pentru aceia care preferă sa nu îl vadă, urmează un rezumat:
Un tânăr apare ținut la pământ de oameni mascați. Capul său este tras pe spate, cu un cuțit la gât. El nu se zbate, și pare resemnat cu soarta sa. Vorbind în limba arabă, vorbitorul din fundal, sau "naratorul", cântă o serie de rugăciuni și cereri musulmane, cea mai mare parte condamnând creștinismul, care, din cauza Treimii, este menționată ca o credință politeistă: ''Sa vină razbunarea lui Allah peste apostatul politeist;'' Allah dă putere religiei tale, o face victorioasa impotriva politeiștilor!'';''Allah infrânge pe necredincioși în mâinile Musulmanilor!'' Nu este alt Dumnezeu decât Allah, iar Muhammad este mesagerul său!''
Apoi, la strigătele de "Allahu Akbar!" - sau, "Dumnezeu e mare!" - omul care deține cuțitul la gâtul apostatului începe să taie, chiar când victima pare să rostească calm o rugăciune. Este nevoie de aproape două minute de taiere evidenta cu cutitul pentru a indepartă capul creștinului, care este apoi tinut in aer la si mai multe strigate islamice și sloganuri de victorie.
Vizibil tulburat, Tawfiq Okasha, gazda, a întrebat: "Este oare acesta Islam? La aceasta cheamă Islamul? Cum este Islamul referitor la acest subiect ?... Acestea sunt imaginile care sunt răspândite prin intermediul mass-mediei electronice in Europa și America ... Va puteti imagina?" Apoi, referindu-se la Frăția Musulmană Egipteană și Salafiști, a căror influență politică a crescut foarte mult, el a întrebat, "Cum astfel de oameni își imaginează că guvernează?"

Link de unde am tradus, si unde apare si filmarea , aici:
http://www.raymondibrahim.com/11798/...ughter-convert
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2012, 19:52:26
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Mai bine ai fi postat pe sectiunea "religie musulmana" si sa dezbatem acolo apostazia in Islam, ca e ceva foarte controversat si printre ei, n-au o parere unitara la nivel teoretic. In practica, multi fac abuzuri si ucid pe musulmanii care-l primesc pe Hristos. Ce au facut tunisienii aia din film e o crima atroce, datorita convingerii ca cei care parasesc Islamul trebuie ucisi, nu e o executie decisa de un tribunal religios, singurul dealtfel care poate decide moartea pentru apostazie. (se poate intampla, depinde de tara si ce grupare musulmana e) Am mai vazut cazuri in Pakistan, in care familii si-a ucis un membru al familiei pentru ca a trecut la Crestinism.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe acest martir a lui Hristos!

Last edited by ioanna; 13.06.2012 at 20:34:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2012, 21:02:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ingrozitor!!! Cum pot face asa ceva!! Am simtit ca lesin!
Dumnezeu sa-l aseze si sa-l odihneasca pe acest om intre Sfintii sai!


Citat:
În prealabil postat de nothing1000 Vezi mesajul
Gazda de talk-show liberal, Tawfiq Okasha , a aparut recent la emisiunea "Egiptul de azi", difuzand un video in care Musulmanii din Tunisia, decapiteaza un tanar pentru crima apostaziei, in acest caz, crima de convertire la Crestinism, si refuzarea de a renunta la acesta.
Acest video - fiti atenti, este extrem de expresiv - este in stanga (executia propriu-zisă apare de la minutul 1:13 - 4:00). Pentru aceia care preferă sa nu îl vadă, urmează un rezumat:
Un tânăr apare ținut la pământ de oameni mascați. Capul său este tras pe spate, cu un cuțit la gât. El nu se zbate, și pare resemnat cu soarta sa. Vorbind în limba arabă, vorbitorul din fundal, sau "naratorul", cântă o serie de rugăciuni și cereri musulmane, cea mai mare parte condamnând creștinismul, care, din cauza Treimii, este menționată ca o credință politeistă: ''Sa vină razbunarea lui Allah peste apostatul politeist;'' Allah dă putere religiei tale, o face victorioasa impotriva politeiștilor!'';''Allah infrânge pe necredincioși în mâinile Musulmanilor!'' Nu este alt Dumnezeu decât Allah, iar Muhammad este mesagerul său!''
Apoi, la strigătele de "Allahu Akbar!" - sau, "Dumnezeu e mare!" - omul care deține cuțitul la gâtul apostatului începe să taie, chiar când victima pare să rostească calm o rugăciune. Este nevoie de aproape două minute de taiere evidenta cu cutitul pentru a indepartă capul creștinului, care este apoi tinut in aer la si mai multe strigate islamice și sloganuri de victorie.
Vizibil tulburat, Tawfiq Okasha, gazda, a întrebat: "Este oare acesta Islam? La aceasta cheamă Islamul? Cum este Islamul referitor la acest subiect ?... Acestea sunt imaginile care sunt răspândite prin intermediul mass-mediei electronice in Europa și America ... Va puteti imagina?" Apoi, referindu-se la Frăția Musulmană Egipteană și Salafiști, a căror influență politică a crescut foarte mult, el a întrebat, "Cum astfel de oameni își imaginează că guvernează?"

Link de unde am tradus, si unde apare si filmarea , aici:
http://www.raymondibrahim.com/11798/...ughter-convert
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2012, 21:03:49
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe acest martir a lui Hristos!
Întrebare: presupunând că tânărul nu a trecut la ortodoxie, ci la catolicism, sau, poate, la baptiști sau lutherani, l-ați mai considera un "martir al lui Hristos" ?

Dumnezeu să-l odihnească cu sfinții Săi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2012, 21:34:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Va rog sa ma ignorati atata timp cat mai activati pe acest forum.
Multumesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2012, 22:05:57
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu imi vine sa cred ca am vazut asa ceva, atat cat am suportat ...
Nu, nu imi vine sa cred...

oameni buni, voi ati vazut oare acelasi lucru? oare chiar s-a intamplat?

Imi e rusine, pentru a cata oara, ca port numele de om.
Blestemata fie rautatea salasluita in pantecele mintii omenesti.

Vai noua, tuturor, vai noua!...............

Last edited by ioan cezar; 13.06.2012 at 22:12:33.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2012, 22:11:24
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Luati aminte cei care va aratati cu totul agresivi fata de cei din alte confesiuni! Luati aminte la cuvintele voastre, la ton, la injurii... Nu suntem altceva decat mascatii ucigasi din scena de mai sus, cand osindim.
Asa cum am vazut in afara, vazut, asa ucidem si inauntru, tainic, cu vorbele.
Si nu ucidem doar sensibilitatea semenului, ci pecetea lui Hristos dinlauntrul sufletelor noastre. cand lezam pe semen, pe noi ne intunecam, ne ucidem.
Sa luam aminte !
Crima este una singura, formele sunt nesfarsite...
Oare de ce scena uciderii lui Abel de catre Cain este prima / imediat dupa izgonirea din Rai a protoparintilor?.......

Dumnezeu sa ne miluiasca.

Last edited by ioan cezar; 13.06.2012 at 22:14:27.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2012, 22:23:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
oameni buni, voi ati vazut oare acelasi lucru? oare chiar s-a intamplat?
Nu am vazut filmul, doar textul, abia acum l-am vizionat
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2012, 22:26:55
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Luati aminte cei care va aratati cu totul agresivi fata de cei din alte confesiuni! Luati aminte la cuvintele voastre, la ton, la injurii... Nu suntem altceva decat mascatii ucigasi din scena de mai sus, cand osindim.
Asa cum am vazut in afara, vazut, asa ucidem si inauntru, tainic, cu vorbele.
Si nu ucidem doar sensibilitatea semenului, ci pecetea lui Hristos dinlauntrul sufletelor noastre. cand lezam pe semen, pe noi ne intunecam, ne ucidem.
Sa luam aminte !
Crima este una singura, formele sunt nesfarsite...
Oare de ce scena uciderii lui Abel de catre Cain este prima / imediat dupa izgonirea din Rai a protoparintilor?.......

Dumnezeu sa ne miluiasca.
Amin. Care este diferența fundamentală dintre "noi te ucidem pentru că ai crezut în Hristos" și "noi te osândim, anatemizăm, blestemăm etc. pentru că ai crezut în filioque" ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.06.2012, 22:31:08
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iarta-ma Mihai, dar acum nu sunt in masura sa mai spun vreun cuvant. Inca ma resimt in urma socului imaginii.... Un hohot mare de plans imi urca in piept. Iertare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia pentru prescolari Lilith23 Sectiune dedicata profesorilor de religie 52 12.08.2011 20:08:50
Ruga pentru un suflet tanar ancaperluta Umanitare 5 09.03.2011 17:30:51
Ruga pentru un suflet tanar!!!! ancaperluta Intamplari adevarate 4 09.03.2011 10:34:27
Ruga pentru un suflet tanar!!! ancaperluta Rugaciuni 0 08.03.2011 19:30:03
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16