Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 13.08.2008, 12:51:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vezi tu, draga Adrian, tot timpul exista un dar, pe care noi il folosim dupa bunul plac si poftelele noastre, il folosim ca portita pentru neputintele si slabiciunile noastre. Desigur, greu, foarte greu sa cresti 9 copii in conditii impropri , in frig si saracie. Dar, pentru ca iar exista un dar, placerea trupeasca necontrolata, sexul deci numai ca mijloc de satisfacere a placeri trupesti, duce la rezultate nedorite, pentru ca atunci cand mintea este indreptata doar spre astfel de placeri, rezultatele vor fi pe masura. Dumnezeu ne-a inzestrat cu discernamant, iar atunci cand acesta este folosit partial, surprizele neplacute si necazurile nu intarzie sa apara.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 13.08.2008, 15:30:23
Irene.me Irene.me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian54322
Citat:
În prealabil postat de Irene.me
In primul rand fara ajutorul lui Dumnezeu noi n-am fi in stare sa randuim nici pentru noi o bucatica de paine, necum pentru unul, doi, sau mai multi copii. In Sfanta Scriptura spune ca un copil e o binecuvantare de la Domnul, iar batranii nostri spun ca fiecare copil vine pe lume cu bucatica lui de paine- adica Dumnezeu nu lasa pe nimeni.
...
Faptul ca noi nu ne lasam in voia lui Dumnezeu si in acest domeniu, al copiilor, arata slabiciunea credintei noastre.
...
http://eyesofwonder.typepad.com/my_weblog/
Cred ca ai dreptate in ce ai scris. Credinta unora (printe care ma numar si eu)
este departe de a fi totala. Si increderea in Dumnezeu este slaba.

Am mai citit si eu in stanga si in dreapta, si cel putin din punct
de vedere ortodox orice metoda de contraceptie este considerata pacat.
Acum face fiecare dupa putinta, sau mai bine zis dupa credinta lui cum poate mai
bine.

Link-ul este foarte dragut, dar sunt cateva hectare bune acolo.
Facand exceptie de mancare si considerand doar spatiul locativ ... si vine iarna,
cam greu sa cresti 9 copii intr-un oras mare, intr-o garsoniera sau
doua camere. Stiu ... iar o lipsa de incredere/credinta, dar ... :-( ???

am ascultat o conferinta a par. Simeon Banica Sica, si chiar in ultima parte vorbeste despre nasterea de copii, si despre infranare. El spune ca singura atitudine acceptata de Biserica in aceasta privinta este cea a Maicii Domnului "iata roaba Domnului, fie mie dupa cuvantul Tau"- adica sa primim copiii de la Dumnezeu, fara sa ne facem griji.

puteti asculta aici:

http://www.resurse-ortodoxe.ro/player.php?fileurl=www.myplace.ro/resurse-ortodoxe.ro/predici/audio/Pr%20Simeon%20Banica%20Sica/razboiul%20sexelor%20-%20suceava%202003/razboiul-sexelor-7.mp3


intreaga conferinta este excelenta

Referitor la copii multi, cunosc pe cineva care are 7 copii, si stau intr-un apartament de 3 camere, in Bucuresti.E greu, intradevar, mai ales la oras, dar cu ajutorul lui Dumnezeu putem gasi solutii.Apoi nu stim ce ne poate aduce viitorul, poate cu timpul vom castiga mai mult, vom avea o casa mai mare, etc..
Reply With Quote
  #63  
Vechi 13.08.2008, 15:54:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

de credetzi ca dobitoacele fac multzi copii? ele sarmanele asculta de Dumnezeu, dar oamenii de ce fac multzi copii? aia care nu folosesc prezervative... poi nu copiii sunt de vina ca apar ci ala care incarca bratzele proastei cu plozi ca ii creshte societatea... nu va e mila de atatzia copii datzi paganatatzii? gLumei gLumii? ce credetzi shi unde vor ajunge aceasta multzime de prunci? ce o sa se aleaga de ei... noi bine ca am facut multzi... multzi multzi dar "ferice de femeia care nu are copii in vremea aceea" shi nu e vorba sa foloseasca anticonceptzionale...

deci nu interpretatzi absurd ce a zis parintele Sica:
-sa primim copii de la DUMNEZEU fara sa ne facem griji ca sf Maria nu a cunoscut barbat...

-iar daca femeia a cunoscut barbat atunci ce o sa se aleaga cu copiii? primitzi de la Dumnezeu... o sa-i creasca pentru pofte ca doar gLumii pentru ce ii trebuie mana de lucru la caramizile lui faraon? pentru ce ii rasplateshte cu cafe-bar shi trabuc-bordel? cu tot felul de ingamfari shi aparate ademenitoare?...

nu intzelegetzi prost scripturile!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.08.2008, 16:14:22
Irene.me Irene.me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
de credetzi ca dobitoacele fac multzi copii? ele sarmanele asculta de Dumnezeu, dar oamenii de ce fac multzi copii? aia care nu folosesc prezervative... poi nu copiii sunt de vina ca apar ci ala care incarca bratzele proastei cu plozi ca ii creshte societatea... nu va e mila de atatzia copii datzi paganatatzii? gLumei gLumii? ce credetzi shi unde vor ajunge aceasta multzime de prunci? ce o sa se aleaga de ei... noi bine ca am facut multzi... multzi multzi dar "ferice de femeia care nu are copii in vremea aceea" shi nu e vorba sa foloseasca anticonceptzionale...

deci nu interpretatzi absurd ce a zis parintele Sica:
-sa primim copii de la DUMNEZEU fara sa ne facem griji ca sf Maria nu a cunoscut barbat...

-iar daca femeia a cunoscut barbat atunci ce o sa se aleaga cu copiii? primitzi de la Dumnezeu... o sa-i creasca pentru pofte ca doar gLumii pentru ce ii trebuie mana de lucru la caramizile lui faraon? pentru ce ii rasplateshte cu cafe-bar shi trabuc-bordel? cu tot felul de ingamfari shi aparate ademenitoare?...

nu intzelegetzi prost scripturile!
mi-a placut ceva spus de maica Siluana- animalele se inmultesc, omul pro-creeaza, adica este impreuna creator cu Dumnezeu (imi pare rau ca nu am citatul exact)


omul care ia in serios aceasta responsabilitate, de a fi impreuna creator cu Dumnezeu, nu-si va lasa copiii sa fie crescuti de societate, ci ii va creste in dragoste de Dumnezeu si cerand ajutorul Lui


in plus nu toti care respecta randuiala bisericii au multi copii- unii au doi- trei, altii mai multi, altii doar unul



Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.08.2008, 19:55:26
HumbleDemon HumbleDemon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2008
Mesaje: 1
Implicit

In primul rand nu mi se pare normal ca calugarii, care nu au avut niciodata familie sa isi dea cu parerea in legatura cu familiile altora. Lumea reala este cu totul alta. Ganditiva ce ar fi daca toate familiile ar face 10 copii. De fapt situatia asta este reala, se intampla undeva foarte departe de lumea manstirilor si a duhovnicilor. Exact, e lumea treia, India, Africa, China, unde miliarde de oameni traiesc la limita saraciei. Si sa nu imi spuneti ca e asa deoarece ei nu sunt ortodocsi. E suprapopulatie aici, e o cultura exagerata a familiei, sotul trebuie sa isi faca datoria. Eu am fost in india si va pot spune ca sunt cei mai pudici oameni de pe glob. Nu vorbesc niciodata despre sex, sunt cei mai traditionalisti si conservatori. Nu au relatii inainte de casatorie, mananca doar legume si orez, ortodox vorbind, "postesc" tot anul. La noi gasesti prezervative in toate magazinele, aici nu au aproape deloc. Li si rusine sa cumpere. Au cel mai mare spor de populatie de pe glob, sa va spun ce am vazut ca in mijlocul orasului oamenii stau in corturi printre maluri si blocuri cu 20 de etaje. E plin de cersetori, e o mizerie si saracie de nedescris. Desi uni refuza sa recunoasca acest lucru anumite chestiuni se pot calcula. De exemplu suprafata existenta de teren arabil, cantiatea de hrana pe care o poate genera, numarul de oameni pe care planeta asta ii poate sustine la un nivel cat de cat acceptabil de viata. Poate unii ar spune ca Dumnezeu o sa dea manacare din cer cum a facut cu evreii. E posibil. Dar pana atunci, in fiecare minut oameni mor din cauza saraciei si mizeriei in care traiesc. Resursele globale se epuizeaza iar populatia e in continua crestere. Sa ne fereasca Dumnezeu de o criza economica mondiala. E vai de lumea asta si noi ca crestini ar trebui sa facem cat putem de mult sa ne ajutam aproapele si sa vedem dincolo de paravenele impuse de persoane care sunt cu totul rupte de realitate
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.08.2008, 21:12:27
cris22 cris22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Cred ca problema saraciei nu se datoreaza - cel putin la ora actuala - suprapopularii, ci faptului ca miliardele de dolari care se strang de pe pielea acelor nefericiti din China, India, Afirca es duc in buzunarele fara fund ale catorva mari bastani ai lumii. Aceasta hotie si sclavie sunt de condamnat in primul rand pentru situatia "lumii a treia"...
Acestea spunand, nu inseamna ca nu sustin folosirea rationala a sexualitatii.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 12.09.2008, 23:51:34
Tucson Tucson is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2008
Mesaje: 3
Implicit

Ce este mai bine - ca un cuplu sa aiba 1-2 copii, pe care sa aiba resursele (timpul, banii, etc) sa ii educe si sa se ocupe de ei asa cum trebuie, sau sa aiba 10 copii, si sa fie vai de capul lor, pentru ca parintii nu se pot ocupa de nici unul?

Oare cum se simte o femeie dupa 10 nasteri, chinuitoare pentru organismul ei?

Ce populatie are planeta? Va spun eu: 6.6 miliarde, in crestere exploziva. Lucrul asta oare chiar e bun pentru noi, oamenii?

Cei care spun ca prezervativul este un pacat, se gindesc la lucrurile astea?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 14.09.2008, 16:43:39
micalia micalia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tucson
Ce este mai bine - ca un cuplu sa aiba 1-2 copii, pe care sa aiba resursele (timpul, banii, etc) sa ii educe si sa se ocupe de ei asa cum trebuie, sau sa aiba 10 copii, si sa fie vai de capul lor, pentru ca parintii nu se pot ocupa de nici unul?

Oare cum se simte o femeie dupa 10 nasteri, chinuitoare pentru organismul ei?

Ce populatie are planeta? Va spun eu: 6.6 miliarde, in crestere exploziva. Lucrul asta oare chiar e bun pentru noi, oamenii?

Cei care spun ca prezervativul este un pacat, se gindesc la lucrurile astea?
Se pare ca nu esti la curent cu ultimele noutati, de fapt cu realitatea. Noi romanii ne ducem ca popor, peste 50 de ani o sa fim extrem de putini. De ce? Avorturi, pastile, ferire de copii. Profesorii nu mai au cui preda pentru ca nu mai sunt copii!!!
Si Dumnezeu nu-ti da mai multi copii decat poti creste. Astazi este sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci. Noi nu trebuie sa ne micsoram crucea dupa bunul nostru plac sau dupa cum ni se pare noua ca e mai bine. Sa-l lasam pe Dumnezeu sa decida cand ne da copii si cati ne da!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.09.2008, 16:45:57
micalia micalia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 6
Implicit

Si inca ceva, pentru unii copii (pentru cei mai multi) este traumatizant sa fie singuri la parinti. Cunosc personal multe cazuri de acest gen si ranile din copilarie cauzate de singuratate sunt foarte adanci, de nevindecat!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.09.2008, 17:57:20
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Singura contraceptie ce poate fi ingaduita de Biserica e calendarul. 5 zile dupa ciclu si 5-6 zile inainte de ciclu e ,,permis,,.In 9 ani de casnicie ,,am gresit,, o singura data la primul copil. Ambele nasteri au fost prin cezariana.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01