Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2006, 21:03:57
crist-al crist-al is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2006
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajuta!As avea si eu o intrebare,prietena mea cea mai buna e 4 ani cu prietenul ei...dupa atat timp s-au gandit a se uni cumva in fata Domnului.Zilele trecute a venit si mi-a zis ca vor sa faca jumatate de cununie la Biserica doar cu preotul sau ceva in genul acesta.Intrebarea este urmatoarea:se poate asa ceva,pentru ca eu una nu am auzit niciodata de asa ceva?!Va multumesc mult.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2006, 18:25:14
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E ambiguu mesajul tau, pentru ca nu exista "jumatate de cununie". Cununia este o Sfanta Taina a bisericii, de aceea intrebati un preot, el o sa va spuna tot ceea ce trebuie sa stiti. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2006, 18:51:55
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parerea mea este ca nici ei nu prea stiu ce este cununia...si nici ce vor sa faca...dar,oricum daca ajung la Biserica preotul stie ce are de facut si nu vor ramane jumatate cununati si jumatate necununati.:p
poate ca ei se refera la logodna....pe care o numesc tot cununie...dar este cu totul altceva si nici nu necesita o slujba in sine,pt logodna se sfintesc inelele si li se face o rugaciune...cam atat,dar nu inseamna nici pe departe jumatate de cununie...sfatuieste-i sa se consulte cu preotul si sigur se vor lamuri si ei si tu...
Adica tu consider ca esti deja lamutit(a) dupa aceste 2 postari la topul tau :Nu exista jumatate de cununie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2006, 12:54:53
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Cum spuneau si Clausemi si Mircea, nu exista jumatate de cununie. Problema e ca ei poate nu inteleg nici ce e cununia, nici de ce se face, nici ce e Biserica, nici ce sens are viata, si mai grav, nici cine e Dumnezeu si ce ar trebui noi sa facem ca si crestini. Nu-i cunosc, deci nu e judecare, dar sunt multi tineri ca ei care merg la Biserica ca "asa e frumos", "asa se face", "sa fie in rand cu lumea".

Daca e chiar cea mai buna prietena a ta, atunci deschide subiectul cu ea si incearca sa-i explici notiunile astea. Mantuirea ei te intereseaza, nu? Nu e suficient sa trimiti un om sa intre intr-o Taina precum casatoria, "ca asa se face", ci e nevoie sa fie simtita si traita Taina!!! Si astfel Taina respectiva le transforma viata, facandu-L pe Dumnezeu partasi la fiecare din zilele si momentele vietii lor. Vorbeste cu ei, trimite-i la un Preot priceput si roaga-te pentru ei ca sa-i lumineze Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2006, 13:07:57
alina alina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2005
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crist-al
Doamne ajuta!As avea si eu o intrebare,prietena mea cea mai buna e 4 ani cu prietenul ei...dupa atat timp s-au gandit a se uni cumva in fata Domnului.Zilele trecute a venit si mi-a zis ca vor sa faca jumatate de cununie la Biserica doar cu preotul sau ceva in genul acesta.Intrebarea este urmatoarea:se poate asa ceva,pentru ca eu una nu am auzit niciodata de asa ceva?!Va multumesc mult.
Doamne ajuta!
Probabil caraspunsul meu vine putin cam tarziu , dar iata cum stau lucrurile. Una din prietenele mele trece prin aceeasi situatie mama ei cu care sunt foarte buna prietena , a mers si a intrebat mai muti preoti despre acest subiect. Idea de baza este ca aceasta este o logodna religioasa si atat ,pana la cununie ei trebuie sa-si pastreze curatenia.Este o practica veche aceasta logodna si nu inlocuieste in nici un fel cununia religioasa.Vor fi uniti definitiv in fata Domnului numai dupa cununia religioasa ,doar atunci si nu dupa logodna.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2006, 11:41:09
ruxi_oprea ruxi_oprea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

am si eu o intrebare: toate zilele de sarbatoare cu cruce rosie sunt praznice imparatesti? stiu ca in aceste zile si in ajunul lor nu se fac nunti iar eu am nunta pe 13 octombrie anul viitor iar pe 14 este Sfanta Paraschiva.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2006, 23:14:13
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Parerea mea e ca in privinta Tainelor si a credintei nu exista jumatati de masura (sau cel putin nu ar trebui sa existe :dozingoff:).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2006, 17:53:47
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ruxi_oprea
am si eu o intrebare: toate zilele de sarbatoare cu cruce rosie sunt praznice imparatesti? stiu ca in aceste zile si in ajunul lor nu se fac nunti iar eu am nunta pe 13 octombrie anul viitor iar pe 14 este Sfanta Paraschiva.
Problema in cazul nuntii in ajunul Sf. Cuvioase Parascheva este ca oamenii care vor veni la binecuvantarea pe care vi-o da Dumnezeu in Taina Cununiei sambata, nu vor mai putea sa se bucure de binecuvantarea Domnului mergand la o vecernie, la o utrenie, la un acatist pt Sf. Cuvioasa Parascheva. In plus, daca faceti nunta sambata spre duminica, multi dintre cei prezenti nu vor mai putea sa mearga la Sf. Liturghie a doua zi, adica nunta voastra va avea un efect nociv (din punct de vedere spiritual) asupra celorlalti.

Asta e punctul meu de vedere, bine e sa vedeti un preot sa discutati cu el. Va incurajez sa puneti nunta duminica dupa slujba si sa faceti nunta de zi. Pregatire atenta pt aceasta Taina si sa fiti asa cum se canta la slujba cununiei, ca "sfintii mucenici care bine v-ati nevoit".

Elena
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nași -urgent albina59 Nunta 12 25.08.2011 21:56:43
IBU urgent uncopil Generalitati 1 09.08.2011 14:37:25
Urgent laurschepsis Umanitare 0 14.06.2010 13:21:12
Urgent anirod Din Noul Testament 6 30.09.2009 23:55:26