Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.10.2009, 16:45:20
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Astfel de mesaje subliminale intalnim chiar si in desenele animate Disney si nu numai.
Citat:
AndruscaCIM
Intr-adevar manipularea se poate face prin orice mijloc si asta se si urmareste, dar noi nu avem capacitatea de a selecta, de a tria ce auzim????
Eu nu sunt fan Rihanna, sau Beyonce sau orice, insa recunosc ca ma trezesc uneori fredonand din piesele lor...ceea ce ma pune pe ganduri.

Deunazi am fost la Posta Romana sa ridic un colet si o doamna functionara purta la gat o pentagrama cu un cerc...m-a ingrozit pur si simplu, am vazut si multe pustoaice de liceu purtand asemea chestii la gat.
Inainte purtam fiecare cruciulite, insa acum...
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''

Last edited by melb26; 30.10.2009 at 16:47:24.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.10.2009, 16:54:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Astfel de mesaje subliminale intalnim chiar si in desenele animate Disney si nu numai.

Nefiind fan Rihanna, sau Beyonce ma trezesc uneori fredonand din piesele lor...

Deunazi am fost la Posta Romana sa ridic un colet si o doamna functionara purta la gat o pentagrama cu un cerc...m-a ingrozit pur si simplu, am vazut si multe pustoaice de liceu purtand asemea chestii la gat.
Inainte purtam fiecare cruciulite, insa acum...
Si eu mai fredonez sau ascult muzica...dar chiar nu vad nici o problema in asta, dupa cum am mai spus nici macar nu retin versurile, ceea ce ma intereseaza pe mine e linia melodica.

Da, ei lucrurile astea eu chiar nu prea le inteleg....pentru ca de felul meu sunt interesata de simbolistica tuturor semnelor, astfel stiam de mica de Crucea cu bratele plecate, de crucea egipteana, pentagrama si in afara de asta nici macar nu imi plac. Ceea ce e totusi ciudat este faptul ca unii chiar stiu de semnificatia acestor semne si cu toate astea le poarta fara nici o problema....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.10.2009, 18:30:17
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

sau poate tocmai ptr asta le poarta.
cred ca muzica pericolol l-ai redus...la jumatate.
oricum versurile tot le fredonezi, vrei nu vrei.
adica imi e greu sa cred ca se poate fredona doar muzica fara cuvinte.
nu sunt adepta doar a muzicii bisericesti. nici vorba!ascult multa muzica nebisericesca.
dar ca daca versuriel au un mesaj clar anticrestin nu e de mirare de ce ne place muzica(! unora), nu generalizez.

si eu mai auzisem de tineri care isi inchina viata satanei(chiar daca suna socant)iar peste noapte(fara exagerare)piesele lor devin hituri*(a se vedea cazul TATU)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.10.2009, 19:04:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hm.. acum vreo 5 ani primisem un cadou de la colegii mei un pandantiv foarte dragut, roz, de firma, care inchipuia o stea in 5 colturi. Eu habar nu aveam ce reprezinta si imi placea sa il port, pana cand m-am dus sa dau un acatist la altar si parintele de acolo mi-a explicat ca aia e steaua lui David si sa nu mai port asa ceva la biserica. in zilele urmatoare nu am mai avut ocazia sa o port deloc, pentru ca a cazut pe jos si s-a rupt in doua.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2009, 19:14:05
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Ascultati aici ca e extrem de interesant!
http://www.youtube.com/watch?v=hRc6FRBxpUY
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2009, 19:26:25
diveinthesky's Avatar
diveinthesky diveinthesky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
si eu mai auzisem de tineri care isi inchina viata satanei(chiar daca suna socant)iar peste noapte(fara exagerare)piesele lor devin hituri*(a se vedea cazul TATU)
nu imi vine sa cred :|
http://www.youtube.com/watch?v=Q-KHSQGWPZc
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2009, 19:42:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diveinthesky Vezi mesajul
Nici mie. Dar sunt multe exemple de melodii care, intoarse, inseamna lucruri sataniste in diverse limbi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.10.2009, 16:58:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
sau poate tocmai ptr asta le poarta.
cred ca muzica pericolol l-ai redus...la jumatate.
oricum versurile tot le fredonezi, vrei nu vrei.
adica imi e greu sa cred ca se poate fredona doar muzica fara cuvinte.
nu sunt adepta doar a muzicii bisericesti. nici vorba!ascult multa muzica nebisericesca.
dar ca daca versuriel au un mesaj clar anticrestin nu e de mirare de ce ne place muzica(! unora), nu generalizez.

si eu mai auzisem de tineri care isi inchina viata satanei(chiar daca suna socant)iar peste noapte(fara exagerare)piesele lor devin hituri*(a se vedea cazul TATU)
sory, am scris mesajul cam tarziu si exprimarea e varza.
am vrut sa zic ca unele melodii(aranjate!)ne fac placere, fara sa intelegem de ce, o piese fara prea mare valoare place asa mult.
asa mi s-a intamplat si cu piesa de la TATU. placea unei lumi intregi peste noapte(ciudat, nu?)pana cand tot cautand un raspuns am observat ca aveau un referen care in rusa nu insemna nimic"(nu il mai retin ).
era de fapt o invocatie. au luat niste cuvinte din ebraica, dar intoarse invers.mai tarziu am gasit si o talcuire a celebrului refen

alt aspect important: foarte multa muzica "buna" pe care o ascultam stiti cand se compune?
NOAPTEA. oare de ce? unii se justifica ca doar atunci au liniste...
dar se stie ca noaptea are altcineva putere.de aceea se tin liturghii noaptea ptr ca crestinul sa fie treaz, in rugaciune in acele momente cand si altcineva este in actiune...
veti fi surprinsi sa stiti ca chiar si mozart isi compunea majoritatea pieselor sale noaptea.
si nu numai el...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.10.2009, 17:04:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
sory, am scris mesajul cam tarziu si exprimarea e varza.
am vrut sa zic ca unele melodii(aranjate!)ne fac placere, fara sa intelegem de ce, o piese fara prea mare valoare place asa mult.
asa mi s-a intamplat si cu piesa de la TATU. placea unei lumi intregi peste noapte(ciudat, nu?)pana cand tot cautand un raspuns am observat ca aveau un referen care in rusa nu insemna nimic"(nu il mai retin ).
era de fapt o invocatie. au luat niste cuvinte din ebraica, dar intoarse invers.mai tarziu am gasit si o talcuire a celebrului refen

alt aspect important: foarte multa muzica "buna" pe care o ascultam stiti cand se compune?
NOAPTEA. oare de ce? unii se justifica ca doar atunci au liniste...
dar se stie ca noaptea are altcineva putere.de aceea se tin liturghii noaptea ptr ca crestinul sa fie treaz, in rugaciune in acele momente cand si altcineva este in actiune...
veti fi surprinsi sa stiti ca chiar si mozart isi compunea majoritatea pieselor sale noaptea.
si nu numai el...
Mie imi place muzica clasica.. si chiar ma intrebam daca are influente oculte (nu stiu cum altfel sa le numesc) si cum le pot identifica. Nu am gasit informatii decat despre muzica rock, pop... (despre muzica clasica.. doar vestitul devil's trill si faptul ca in muzica lui Mozart exista armonii masone.. ce-o fi insemnand asta, nu stiu).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.10.2009, 17:17:42
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Mai oameni buni,voi chiar vb. serios??Linie melodica masona=))?
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
satanism muzica mesaj



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impactul mass-media asupra psihismului si vietii spirituale Delirul Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 25.03.2015 23:32:44
Mass media care transforma criminalul in victima Erethorn Generalitati 93 18.05.2011 23:18:46
Mass-media mijloc de pierzare a sufletului Rodica50 Intrebari utilizatori 21 27.11.2010 19:04:20
Problema documentelor cu cip prezentata cu aceeasi ironie de o parte din mass media tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 16 02.02.2009 00:12:36
mass-media si batjocorirea crestinismului alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 11 17.05.2008 21:58:04