Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.06.2010, 23:09:09
adrianb adrianb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Mesaje: 1
Exclamation Confuzie intre pentagrama si hexagrama !!!

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hm.. acum vreo 5 ani primisem un cadou de la colegii mei un pandantiv foarte dragut, roz, de firma, care inchipuia o stea in 5 colturi. Eu habar nu aveam ce reprezinta si imi placea sa il port, pana cand m-am dus sa dau un acatist la altar si parintele de acolo mi-a explicat ca aia e steaua lui David si sa nu mai port asa ceva la biserica. in zilele urmatoare nu am mai avut ocazia sa o port deloc, pentru ca a cazut pe jos si s-a rupt in doua.
Draga mea, inainte de a scrie ca pentagrama este steaua lui David, iti lua 10 secunde sa dai o cautare pe google ca sa nu mai scrii o asemenea aberatie...Ma indoiesc ca un preot a facut aceasta confuzie imensa...intre hexagrama - Steaua lui David sau Pecetea lui Solomon si Pentagrama...
Asadar o mica documentare nu strica inainte sa dezinformati unii oameni care iau de bune cele scrise de voi.

Cat despre existenta maleficului in pentagrama...asta este alta poveste...CITEZ:

Pentagrama este una dintre cele mai puternice și persistente simboluri magice din istoria omenirii, fiind importantă pentru multe dintre culturile străvechi, de la cea Maiașă din America Latină, la cea Indiană, Chineză, și Egipteană. Au fost găsite inscripționate pe zidurile peșterilor Neolitice și în desenele Babiloniene, unde este marcat simbolul planetei Venus, în mișcarea sa, considerat de fapt simbolul secret al zeiței Ishtar.
Scripturile, în special Ebraice, sunt abundente cu referințe la pentagrame.
Ne întrebăm atunci de ce oare, pentru unii, pentagrama are o reputație atât de sinistră?
Primele pentagrame au fost inscripțioinate în vechile peșteri, pe stâncă, oamenii de atunci crezând că au o semnificație spirituală.
În textele Sumeriene pentagrama reprezintă cele 5 planete vizibile, iar acordînd aceasta cu matematicianul, occultistul și filozoful grec Pitagora, 5 reprezintă numărul omului din motivul diviziunii corpului său, cap, mîini, picioare, și totodată fiecare dintre cele cinci vârfuri ale pentagramei reprezentând unul dintre cele 5 elemente care constituiau omul: focul, apa, aerul, pământul și etherul.
Acest simbolism particular a persistat de-a lungul secolelor și a avut o mare influență asupra teologiei și diverselor tradiții.
Primii creștini au folosit pentagrama ca emblemă, crezând că este reprezentarea Christului, iar mai târziu pentaclul a devenit foate important pentru multe doctrine esoterice Medievale și Renascentiste care credeau în sistemele alchimiei Kabbalei și Ceremonialului Magic.
Magicieni care practicau ritualurile, precum grecii, foloseau pentagrama ca un microcosmos al corpului uman.
Practica Ritualului Magic a fost folosită pentru a crea o situație de apropiere de Dumnezeu prin folosirea simbolurilor și a ritualurilor.
Se credea că aceste efecte și conexiuni între lumea simbolurilor și lumea acțiunilor puteau fi astfel manipulate și în scopuri ale răului.
În Teologia Satanistă reprezintă șansa de a urma gloria sau imortalitatea, mai degrabă decît unitatea sau absorbția. Simbolul cel mai asociat cu practicile satanice este Țapul lui Mendes, adesea confundat cu Baphomet, o figură legendară cunoscută și sub numele de Pan.
În Francmasonerie pentagrama se referă la Steaua Arzătoare, și căteodată simbolizează descendența divină a Christului în lumea materială, iar ca adaos la simbolismul Pitagorean, ea reprezintă Steaua Bethlemului.
Steaua cu cinci colțuri, cu vârful orientat în sus simbolizează microcosmosul, omul întrupat, calea prin care lumea elementală, materială a primit perfecționarea spirituală.
Este simbolul luptei și ascendenței noastre pentru a deveni una cu Spiritul.

Sursa: http://www.biomagikstar.ro/simbolurile_magice.htm
Insa gasiti o sumedenie de referiri pe internet...

Cu alte cuvinte, folositiva de informatiile de pe internet cu intelepciune, ca nu va costa nimic...Dumnezeu e in sufletul nostru al tuturor si ne spune ce e bun si ce e rau, trebuie doar sa il ascultati cu atentie!

Last edited by adrianb; 27.06.2010 at 23:13:17.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
satanism muzica mesaj



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impactul mass-media asupra psihismului si vietii spirituale Delirul Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 25.03.2015 23:32:44
Mass media care transforma criminalul in victima Erethorn Generalitati 93 18.05.2011 23:18:46
Mass-media mijloc de pierzare a sufletului Rodica50 Intrebari utilizatori 21 27.11.2010 19:04:20
Problema documentelor cu cip prezentata cu aceeasi ironie de o parte din mass media tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 16 02.02.2009 00:12:36
mass-media si batjocorirea crestinismului alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 11 17.05.2008 21:58:04