Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.03.2010, 00:15:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cred, o tzaranca, ca ar trebui atat tu cat si altii sa o lasati pe Sophia in pace, sa nu o mai criticati atata si sa o trimiteti acasa pentru intrebarile ei, bune sau rele cum or fi ele.
Fiecare are dreptul sa scrie pe acest forum, daca ramane in limitele unei bune cuviinte minimale.
Daca invata sau nu, progreseaza sau nu, este treaba ei.
Fiecare dintre noi s-a enervat poate sau s-a intristat ca incearca sa explice ceva altora si nu se prinde de ei ce vrem noi sa-i 'invatam'. Poate ar trebui sa ne foloseasca la smerenie lucrul asta, nu sa ne faca sa ii dispretuim.
Se pare ca nu e chiar usor... dar facem pe lupul moralist!
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sophia, eu cred ca tu cam exagerzi totusi.
Ideea ca ar trebui inainte sa te impartasesti sa te abtii de la relatii cu sotul sau sotia nu vrea sa sugereze ca aceste relatii ar fi murdare, ci ca inainte de impartasanie se cere o anumita retinere de la lucrurile care ne-ar putea distrage de la Dumnezeu: de aceea nici nu mancam in ziua aceea; si mie, care am scris atata despre exagerarile care se fac, nu mi se pare o regula exagerata sau gresita.
Greseala este artunci cand se numeste abstinenta sexuala 'a fi in curatie' sau 'a trai in curatie'. Mi se pare o exprimare gresita, care preteaza la confuzii - adica, opusul ar fi 'murdarie'.
...si mai zicea sophia ca nu partea sexuala o intereseaza. Nu stiu atunci de ce se refera unii la aceasta?!? Ea doreste doar "mentinerea respectului in familie". E de inteles, dar nu vad cine o impiedica?!?
Reply With Quote
 

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46