Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2010, 19:17:45
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit viata poate aduce schimbari imprevizibile

... si pana la urma, poate ca ii va schimba si pe aceia, tot Bunul Dumnezeu, 'vrand-nevrand', cine-stie?!... ca doar tot Bunul Dumnezeu a schimbat atatzia pacatosi in Sfinti, de-a lungul timpului!... sau daca aceia tot vor persista in greselile lor si nu vor vrea sa 'cashte ochii', atunci s-ar putea sa 'fie taiatzi precum smochinul cel neroditor, si aruncatzi direct in focul cel vesnic', de care Bunul Dumnezeu sa ne fereasca pe totzi, fiindca viata e atat de imprevizibila, nu putem stii cum ne-am mai putea schimba si noi, in timp, fara sa realizam (si sa nu ne trezim intr-o buna zi, Doamne fereste, fara ca macar sa ne dam seama, exact in situatzia celor sau unora dintre cei spre care azi aratam cu degetul acuzator si de-abia daca-i putem tolera etc, iar altzii din jurul nostru sa afirme, la randul lor, aceleasi lucruri despre noi s.a.m.d.).

'Sa nu ma tai ca pe pomul cel neroditor si in focul cel nestins, Doamne, sa nu ma trimiti! Sa nu faci din mine paie ale vapaii iadului, ci ca pe niste grau, Dumnezeul meu, primeste-ma in hambarul Tau.'
http://cenaclulsfantacuvioasaparasch...ce-vor_04.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.03.2010, 19:20:09
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
Bun , am inteles , e trist si va fi din ce in ce mai trist... si noi ce facem dragii mei? ii acoperim cu dragoste in continuu? ... nu urechem pe nimeni niciodata?
Dragostea noastra va fi intotdeauna limitata, cine spune de exemplu ca tine primele doua porunci minte, nimeni nu iubeste cu tot cugetul sau pe Dumnezeu si nimeni nu iubeste pe aproapele sau ca pe sine insusi. Tindem intr-acolo dar nu am ajuns inca.

Domnul aflandu-se cu Petru pe malul marii il intreaba pe ucenic:"Ma iubesti?" si Petru raspunde "Doamne, stii ca te iubesc", numai ca exista ceva interesant aici. In original verbul "a iubi" cu care se adreseaza Mantuitorul este "agapeo", adica dragostea suprema, asa cum se cere de catre Creator, numai ca Petru ii raspunde cu verbul "fideo", adica dragoste omeneasca, limitata , asa cum avem noi fiintele umane. Domnul accepta aceasta dragoste a lui Petru si il trimite la slujire de semeni(oi, oite, mielusei apare in text)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.03.2010, 19:24:56
andrei_ andrei_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

Ce se va intampla totusi cu ereticii? Sunt cei care s-au pocait (schimbat) si chiar asa este, din consumatori de alcool, amatori de chefuri au devenit calmi, buni, iubitori, familiali. Ce-i drept au trecut la penticostali de exemplu. Am vecini prin zona si chiar imi place de ei, sunt frumosi, muncitori, educati, curati si-L preamaresc pe Iisus Hristos. De mult am aceasta intrebare si parerea mea e ca Dumnezeu ii iubeste, are grija de ei si nu se uita la faptul ca n-au icoane in casa sau nu slavesc pe sfinti. Eu nu as vedea un om ca ei in iad pentru ca nu se inseamna cu semnul Sfintei Cruci sau ca nu tin o sarbatoare a Sfantului Gheorghe de exemplu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.03.2010, 19:25:45
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit cu cata viclenie lucreaza al rau....

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
In legatura cu recomandarea unor carti,nu prea merge si iti spun din propria experenta,am o colega penticostala caruia chiar i-am adus cartea parintelui Cleopa,,Calauza in credinta ortodoxa''spre a-i arata unele adevaruri de credinta,si am sfatuit-o sa o i-a acasa sa o studieze nici nu a vrut sa auda parca se temea sa o si atinga,nici acolo nu vrut sa citeasca despre cultul icoanelor,sfintilor etc.

Frate Seraphim , ma bucur ca ai amintit de aceasta minunata carte a Parintelui Cleopa Ilie"Calauza in Credintza Ortodoxa!" o carte de capatai pt ortodoxul combatant ( acolo gasesti totul desre toate sectele si mai ales despre erezia reincarnarii!!!)este cadoul meu preferat, cu toate ocaziile ,zile onomastice Paste ,Craciun Anu Nou Martishor etc pt toti prietenii de toate culorile ... dar MAI ALES PT PENTICOSTALI...ca s-au inmultit astia ca gandacii de bucatarie... si credeti-ma cunosc vreo 2 de mare calitate umana (adica m-au ajutat in momente de mare cumpana cand nu m-au ajutat alti frati ortodocsi!!!) si la fel am patit si eu : NICI NU VOR SA AUDA !!!BIBLIA SI ATAT! ma rog aia ciuntita de cornilescu... li se spala creerul de mici saracutzii nici nu au ocazia sa studieze ,sa aiba o parere proprie despre toate religiile si sa aleaga!
... si au amaratzii astia niste fiice ATAT DE FRUMOASE... (mi-am mushcat degetele , limba
(a mea) ca sa nu ma las smintit... caci nu ajungeam la nimic bun...) and guess what lucreaza si pe partea asta , te ademenesc cu casatorii interconfesionale si "cica" fiecare sa mearga la judecata dupa credintza lui ... dar pe parcurs sunt convins ca te napadesc ca furnicile ca sa te aduca in gashca lor...
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.03.2010, 19:33:03
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Ei ce sa le faci ei nu se uita la Adevarul nostru de credinta ci la faptele bietilor nostri frati intru credinta,care cad cam des.Daca le-am predica prin exemplul nostru ,cum a mai zios un frate pe forum,l;e-am arata cum au trait anteriori nostri,cum s-au jertfit pt.credinta ortodoxa altfel ar sta lucrurile.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.03.2010, 19:38:42
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit sunt aparentze doar...

Citat:
În prealabil postat de andrei_ Vezi mesajul
Ce se va intampla totusi cu ereticii? Sunt cei care s-au pocait (schimbat) si chiar asa este, din consumatori de alcool, amatori de chefuri au devenit calmi, buni, iubitori, familiali. Ce-i drept au trecut la penticostali de exemplu. Am vecini prin zona si chiar imi place de ei, sunt frumosi, muncitori, educati, curati si-L preamaresc pe Iisus Hristos. De mult am aceasta intrebare si parerea mea e ca Dumnezeu ii iubeste, are grija de ei si nu se uita la faptul ca n-au icoane in casa sau nu slavesc pe sfinti. Eu nu as vedea un om ca ei in iad pentru ca nu se inseamna cu semnul Sfintei Cruci sau ca nu tin o sarbatoare a Sfantului Gheorghe de exemplu.
da frate Andrei asa-i , au fatza umana , sunt muncitori , si majoritatea F simpatici DAR tu te-ai casatori cu o penticostala care zice ca Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu e o femeie normala, ca , nu exista Parintzi Sfintzi, si ai face un copil cu ea stiind ca ei nu-si boteaza copilul la nastere?
nu stiu daca vor ajunge in iad , dar ar fi nedrept sa ajunga in rai laolalta cu cei ce au crezut fara sa vada! Numai Dumnezeu poate sti...
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.03.2010, 20:07:21
andrei_ andrei_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

Oricum va fi una din intrebarile fara raspuns pe langa "Ce se va intampla cu fratele meu ateu?"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.03.2010, 20:17:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_ Vezi mesajul
Oricum va fi una din intrebarile fara raspuns pe langa "Ce se va intampla cu fratele meu ateu?"
Pai n-ai auzit ca toti ereticii si ateii vor fi "capaciti" de fratele Remus si de mina lui dreapta Anna21 care imediat a aderat la profunzimea celor spuse de el.

Si dupa cum vezi multi au si inceput sa ciuguleasca de la ei :)))
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.03.2010, 20:23:38
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_ Vezi mesajul
Ce se va intampla totusi cu ereticii? Sunt cei care s-au pocait (schimbat) si chiar asa este, din consumatori de alcool, amatori de chefuri au devenit calmi, buni, iubitori, familiali. Ce-i drept au trecut la penticostali de exemplu. Am vecini prin zona si chiar imi place de ei, sunt frumosi, muncitori, educati, curati si-L preamaresc pe Iisus Hristos. De mult am aceasta intrebare si parerea mea e ca Dumnezeu ii iubeste, are grija de ei si nu se uita la faptul ca n-au icoane in casa sau nu slavesc pe sfinti. Eu nu as vedea un om ca ei in iad pentru ca nu se inseamna cu semnul Sfintei Cruci sau ca nu tin o sarbatoare a Sfantului Gheorghe de exemplu.
Cand nu mai are pentru ce sa te ispiteasca, diavolul nu te mai ispiteste. Cand erezia este de ajuns pentru a te osandi, te lasa sa faci ce fapte bune vrei tu.

Din cartea "Patericul Mirenilor" de Danion Vasile:

Un barbat, Radu, care venea in fiecare duminica la slujba, cadea foarte des in patima betiei. Ba inca pentru ca fuma foarte mult incepuse sa aiba probleme cu sanatatea. Intr-o zi, mergand pe strada, a fost acostat de un sectant.
- Ce vi s-a intamplat de sunteti asa de trist? Va pot ajuta cu ceva, va lipseste ceva? intreba sectantul, cu o voce plina de compasiune.
- Nu, nu imi lipseste nimic din ce mi-ar putea da altii. Imi lipseste numai sanatatea si puterea de a ma lupta cu mine insumi.
- Dar Dumnezeu va poate ajuta sa scapati de orice slabiciune.
- Ma poate ajuta, stiu. Dar nu inteleg de ce nu ma ajuta. Vin in fiecare duminica la biserica, dar degeaba. Mi-am distrus sanatatea, mi-am distrus familia, oare unde o sa ajung?
- Stati linistit, ca nu e totul pierdut. Va pot ajuta sa ajungeti la locul potrivit pentru vindecarea dumneavoastra.
- Nu vreau sa ma duc la spital.
- Nu la spital, domnule. Este o adunare a oamenilor care L-au descoperit pe Dumnezeu, si Dumnezeu face minuni in vietile lor. Ma vedeti pe mine? Eram un mare desfranat si ma drogam in fiecare zi. Luam doze puternice. Chiar inainte sa fiu primit la un centru de dezintoxicare, Dumnezeu a aparut in viata mea. O vecina m-a dus la adunare si m-am vindecat pe loc de patimile mele.
- Ce adunare? Sunteti sectant?
- Ei, sectant. Sunt crestin. Dumneavoastra nu sunteti tot crestin?
- Ba da.
- Asta e important, ce ne apropie, nu ce ne separa. Veniti la noi si, daca nu scapati de problemele pe care le aveti, va intoarceti la biserica dumneavoastra. Nu aveti nimic de pierdut.
Radu simti ca ceva este in neregula, dar isi spuse ca merita sa incerce, macar spre binele familiei sale.
- Daca Dumnezeu este cu voi, o sa scap de problemele mele. Iar daca nu este, ma pierdeti de client, spuse cu strangere de inima.
Sambata merse si el la adunare. A vazut o multime de oameni care canta un cantec religios. Nu i se parea nimic rau in asta. "Daca ar avea si icoane pe pereti, ar fi si mai frumos", isi spuse in sinea lui.
In partea a doua a adunarii, trei oameni - doi barbati si o femeie - marturisira cat de mult i-a ajutat Dumnezeu sa isi schimbe vietile. Femeia fusese prostituata, unul din barbati era pestele ei, iar celalalt era un politist care, mirat de schimbarea prostituatei, cu care avusese o relatie foarte apropiata, venise si el la adunare. De atunci isi schimbase viata.
Marturiile lor erau impresionante. Asa ca, atunci cand pastorul a intrebat cine vrea sa Il primeasca pe Hristos in viata lui, Radu a fost primul care s-a ridicat in picioare. A jurat ca nu o sa se mai imbete si ca nu o sa mai fumeze niciodata. Si a inceput o viata noua.
Dupa doua saptamani, cand sotia si copiii s-au intors din vacanta de la bunici, s-au mirat foarte mult sa il vada pe Radu foarte schimbat. El nu le spusese nimic la telefon despre adunare, ci le pregatise o surpriza. Nu avea rost sa se laude ca s-a schimbat, ii lasa pe ei sa vada aceasta schimbare.
Dar sotia lui, Georgiana, o femeie foarte credincioasa, a fost suparata pe el:
- Ce ai facut, ai alergat la diavol ca sa te scape de patimi?
- De ce spui asa? Ce, crezi ca diavolul vrea ca oamenii sa duca o viata curata, care Ii place lui Dumnezeu? Doar stii cat m-am rugat la biserica, si degeaba. Aici Dumnezeu m-a ajutat din prima.
- Radule, greu imi era sa te suport cand veneai acasa beat si faceai circ. Dar si mai greu imi este sa stiu ca L-ai parasit pe Dumnezeu ca sa scapi de betie.
Radu nu se astepta la o astfel de reactie din partea sotiei sale. Credea ca ea se va bucura vazandu-l iesit din ghearele patimii.
- Si ce, vrei sa beau iarasi? Vrei sa nu mai merg la adunare?
- Cand ai mers la adunare, dracii te-au lasat in pace. Ei, care te impingeau la bautura si la tigari, s-au indepartat de la tine, pentru ca nu mai era nevoie sa te rupa de Hristos, de Biserica si de mantuire.

- Tu spui ca nu Dumnezeu m-a vindecat de patimile mele?
- Nu, diavolul te-a inselat, ca sa crezi ca ai scapat de patimi.
- Dar de ce nu m-a ajutat Dumnezeu in anii in care am tot mers la biserica?
- Dumnezeu te-a ajutat, a tot asteptat sa vada ca te schimbi. Dar tu nu ai vrut sa faci nici un efort. Altfel te-ai fi indreptat si fara sa mergi la sectanti.
Radu se afla intr-un moment de cumpana. Ii era foarte greu sa se hotarasca. S-a gandit ca poate ar fi mai bine sa renunte si la sotie si la copii, decat sa renunte la adunare. Daca sotia l-ar fi pus sa aleaga, ar fi ales.
- Ma pui sa aleg intre tine si adunare?
- Nu, esti sotul meu si tatal copiilor mei. Eu te iubesc si daca mergi la secta, asa cum te iubeam si cand erai betiv. Dar numai Dumnezeu stie cata suferinta va fi in inima mea. Am sa ma rog sa te lumineze Dumnezeu sa renunti la ei, asa cum ai renuntat si la bautura.
- Si vrei sa beau din nou?
- Bineinteles ca nu vreau asta. Dar pentru tine e mai bine de o mie de ori sa fii betiv decat sectant. Chiar daca o sa imi fie greu cu tine, prefer sa te rabd toata viata decat sa stiu ca ti-ai vandut mantuirea numai ca sa scapi de betie. Si cred ca Dumnezeu nu te va lasa. Cred ca pana la urma, mai devreme sau mai tarziu, te vei lasa de baut.
Vreme de o luna ispita betiei il chinui din nou, foarte puternic. Dar, de fiecare data cand nu mai avea putere sa reziste, alerga la rugaciune:
- Doamne, stiu ca puterea Ta este mai mare decat a diavolului. Si stiu ca Tu vrei si poti sa ma izbavesti de aceasta patima care imi ucide sufletul. Nu ma lasa, Doamne, nu ma lasa. Pentru binele familiei mele, ajuta-ma.
Dandu-si seama de jertfa pe care o facea sotia sa, care prefera sa ii rabde scandalurile si bataile decat sa il stie sectant, renunta sa mearga la sectanti ca sa fie ajutat din nou. Si, din milostivirea lui Dumnezeu, omul s-a tamaduit cu adevarat si de patima betiei, si de cea a fumatului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.03.2010, 20:28:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_ Vezi mesajul
Ce se va intampla totusi cu ereticii? Sunt cei care s-au pocait (schimbat) si chiar asa este, din consumatori de alcool, amatori de chefuri au devenit calmi, buni, iubitori, familiali. Ce-i drept au trecut la penticostali de exemplu. Am vecini prin zona si chiar imi place de ei, sunt frumosi, muncitori, educati, curati si-L preamaresc pe Iisus Hristos. De mult am aceasta intrebare si parerea mea e ca Dumnezeu ii iubeste, are grija de ei si nu se uita la faptul ca n-au icoane in casa sau nu slavesc pe sfinti. Eu nu as vedea un om ca ei in iad pentru ca nu se inseamna cu semnul Sfintei Cruci sau ca nu tin o sarbatoare a Sfantului Gheorghe de exemplu.
Nu stiu, Andrei.
Eu stiu ca in Biserica Ortodoxa exista Sf. Taine.
Stiu ca am Sf. Taina a Spovedaniei care este un dar extraordinar pentru un pacatos.
Ne impartasim cu Sf. Trupul si Sangele lui Iisus Hristos..
"Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură. 56. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinții voștri mana și au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac." (Ioan cap. 6)

Nu te uita la ceea ce se vede.. (ca nu mai beau, fumeaza... pacatele care ne omoara sunt altele, hula este unul dintre ele... iar mandria a facut ingeri sa cada din cer).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
Incerc sa fac bine si se termina tot rau alexya89 Generalitati 23 01.10.2009 14:02:46