Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2010, 00:03:39
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure?

As vrea sa va intreb pe toti, ce credeti, Dumnezeu astazi ne-ar spune ca putem sa mancam bureti de padure? va intreb asta pt ca am incercat sa caut in Sf. Scriptura indicatiile lasate de Dumnezeu omului ca sa traiasca si sa-i fie bine. Am gasit indicatii cu privire la alimentatia cu carne, cu plante, cu fructe dar despre ciuperci sau bureti de padure nu scrie nimic. Avand in vedere ca acest aliment e plin de toxine credeti ca Dumnezeu, care e creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor, ne-ar spune ca e un aliment comestibil?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2010, 09:49:15
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
As vrea sa va intreb pe toti, ce credeti, Dumnezeu astazi ne-ar spune ca putem sa mancam bureti de padure? va intreb asta pt ca am incercat sa caut in Sf. Scriptura indicatiile lasate de Dumnezeu omului ca sa traiasca si sa-i fie bine. Am gasit indicatii cu privire la alimentatia cu carne, cu plante, cu fructe dar despre ciuperci sau bureti de padure nu scrie nimic. Avand in vedere ca acest aliment e plin de toxine credeti ca Dumnezeu, care e creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor, ne-ar spune ca e un aliment comestibil?
Dar despre pepeni scrie ceva in scripturi? Nu? Atunci de ce mancam pepeni? Si cum adica nu sunt comestibil buretii? Sigur, poate nu toate speciile de bureti sunt bune de mancat, insa unele evident sunt, ca le consuma oamenii de generatii fara efecte adverse.

Si inca o intrebare: vorbim in mod special despre buretii de padure sau vorbim despre ciuperci in general?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2010, 10:05:06
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
As vrea sa va intreb pe toti, ce credeti, Dumnezeu astazi ne-ar spune ca putem sa mancam bureti de padure? va intreb asta pt ca am incercat sa caut in Sf. Scriptura indicatiile lasate de Dumnezeu omului ca sa traiasca si sa-i fie bine. Am gasit indicatii cu privire la alimentatia cu carne, cu plante, cu fructe dar despre ciuperci sau bureti de padure nu scrie nimic. Avand in vedere ca acest aliment e plin de toxine credeti ca Dumnezeu, care e creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor, ne-ar spune ca e un aliment comestibil?
"Toate imi sunt ingaduite dar nu toate imi sunt de folos" parca spunea apostolul...
Foloseste-ti putin discernamantul si o sa-ti dai seama daca ai voie (sau daca ai nevoie) sa mananci bureti(ciuperci). Dar pentru asta informeaza-te mai bine despre ele, pentru ca uite ai postat o idee gresita cum ca - "ar fi pline de toxine". Cele otravitoare au unele toxine, dar cele comestibile sunt pline de toxine doar daca sunt culese din medii poluate. Avand durata de viata redusa, cresc foarte repede si absorb din sol si din aer aproape totul neavand timp sa filtreze.
Daca ii culegi din padure, departe de orase sau zone industriale, treaba sta altfel....
Mai tine cont si ca ciupercile sunt foarte hranitoare.
Cat despre parerea lui Dumnezeu, intreaba-ti preotul duhovnic, sau astepti pana unul din preotii prezenti pe forum va raspunde.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2010, 11:59:27
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre ce ne-ar spune Dumnezeu referitor la buretii de padure (sau despre ciuperci, in general) nu cred ca este bine sa ne "batem capul" spre afla! Sincer eu nu sunt un mancator de ciuperci (la propriu ), dar pot spune ca, uneori, un preparat culinar bazat pe ciuperci (comestibile, bineinteles) poate fi foarte apetisant si folositor (burticii goale).

Acum fara gluma, cu toate ca la o astfel de problema nu se poate raspunde decat cu un zambet in coltul gurii, spun ca sunt de acord cu Horatiu si cu FiulRisipitor si nu cred ca mai este ceva de adaugat. Am indraznit deoarece cineva a invitat preotul sa-si dea cu parerea, asa ca zic: pana sa mearga sa intrebe duhovnicul daca trebuie sa manance sau nu bureti de padure, acest crestin ar trebui sa mearga la un medic spre a vedea de nu are contraindicatii trupesti la ciuperci (alergii spre exemplu) acestea fiind mai periculoase pe termen scurt decat problemele duhovnicesti legate de orice fel de mancare!

Pofta buna!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2010, 23:23:41
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dar despre pepeni scrie ceva in scripturi? Nu? Atunci de ce mancam pepeni?
Eu stiu ca inca de la facerea lumii Dumnezeu a zis clar omului ce sa manance.
Citez:
Facerea 1/29: " Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră. "
Pepenele intra in categoria plantelor care fac samanta dar buretii NU. Buretii/ciupercile nu fac parte din aceste categorii. Bineinteles ca le-am mancat pana acum.

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Si cum adica nu sunt comestibil buretii?
Sunt comestibili buretii insa multi dintre ei au toxine. De exemplu, aici in Italia exista la primarie un ghiseu unde mergi cu ciupercile si buretii culesi ca sa ti-i controleze. Abia dupa aceea ii mananci. E totul gratis, toti fac asa. Ghebele de exemplu, ne invata sa le fierbem in doua ape ca au toxine (atentie, nu zic ca-s veninoase ci doar ca sunt greu de digerat.) Exista 5 categorii de bureti:optimi comestibili, comestibili, toxici, veninosi si mortali. Fiecare tip(exclus mortalii) are numarul sau de toxine, mai multe sau mai putine dar asta nu inseamna ca nu-s comestibili ci inseamna ca ii pregatesti mai cu atentie, respectand anumite reguli, fara sa-i amesteci cu alte alimente greu digerabile.
Sper ca m-am facut inteles de voi. Cautam direct la sursa raspunsul, adica la ce ne-ar spune cel ce a creat totul, Dumnezeu, despre a manca sau a nu manca acesti bureti care dupa ce zic romanii nu ar avea toxine iar dupa altii au toxine.
Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Si inca o intrebare: vorbim in mod special despre buretii de padure sau vorbim despre ciuperci in general?
in general
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.10.2010, 23:31:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
despre ciuperci sau bureti de padure nu scrie nimic.?
Simplu:
Pentru ca ciupercile nu cresc in nisipul desertului acolo unde s-a scris biblia.

La fel nici despre acceleratoare de particule nu s-a scris , motiv pentru care fanaticii spun ca stiinta a aparut de la dracu :)))) sa mori de ris nu altceva
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.10.2010, 09:29:11
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Talking hehehe

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Simplu:
Pentru ca ciupercile nu cresc in nisipul desertului acolo unde s-a scris biblia.

La fel nici despre acceleratoare de particule nu s-a scris , motiv pentru care fanaticii spun ca stiinta a aparut de la dracu :)))) sa mori de ris nu altceva
Ce m-ai amuzat....insa ai dreptate aici! Si mi-a venit asa un gand...oare "porcul" plin de toxine e asa de bun de papat? Hehehe...acum unii vor zice iar ca sunt ......eretica! hahaha

cat despre ciuperci ...deh ca si cu oamenii...unele bune alte ...daunatoare....dar spre deosebire de OM nu-si pot scoate singure , palaria !!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.10.2010, 10:49:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit ? ? ?

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Ce m-ai amuzat....insa ai dreptate aici! Si mi-a venit asa un gand...oare "porcul" plin de toxine e asa de bun de papat? Hehehe...acum unii vor zice iar ca sunt ......eretica! hahaha

cat despre ciuperci ...deh ca si cu oamenii...unele bune alte ...daunatoare....dar spre deosebire de OM nu-si pot scoate singure , palaria !!!
Sunt oameni dăunători ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2010, 11:14:00
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit heh...

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt oameni dăunători ? ? ?
NU PRIN EXISTENTA ( aidoma ciupercilor) ci prin efectul anumitor comportamente si gandiri...(tot aidoma ciupercilor care otravesc NU pt exista ci pt sunt....consumate)...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.10.2010, 11:27:32
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
NU PRIN EXISTENTA ( aidoma ciupercilor) ci prin efectul anumitor comportamente si gandiri...(tot aidoma ciupercilor care otravesc NU pt exista ci pt sunt....consumate)...
... "Jos palaria!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
‚Intoarce-te si spune cat bine ti-a facut tie Dumnezeu’ Ana-Maria N Generalitati 0 22.04.2012 11:04:14
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 14:45:04
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Cand Dumnezeu spune : Nu ! cristiboss56 Eutanasia 8 21.01.2009 11:05:01