Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 21.04.2016, 05:12:25
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
... Popa Tanda, personajul lui Slavici, preotul care, cu harul lui Cristos si prin exemplul personal, a ridicat peste noapte o intreaga comunitate.
Peste noapte? Pai sa vedem ce zice Slavici despre iuteala cu care a lucrat "harul lui Cristos":

http://art-zone.ro/literatura/coment...t_referat.html
"Doi ani de zile au trecut fara ca parintele Trandafir sa fi miscat satul înainte, macar numai atâta cât e de la vorba pâna la suparare. Oamenii ajunsesera atâta de sfatosi si atâta de batjocoritori, încât ziua întreaga stau gramezi, câteodata la sfat, câteodata la batjocura. Era lucru minunat: oamenii cunosteau binele, râdeau de rau, dar nu se urneau din loc."

De unde reiese ca la voi la catolici o noapte dureaza doi ani.
Inca nu-i bai; dupa unii autori, noaptea voastra dureaza de vreo mie de ani...

Last edited by ahilpterodactil; 21.04.2016 at 05:14:41.
  #122  
Vechi 21.04.2016, 09:17:58
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
@Copacel: Probabil întrebarea ta se referea la harul preoției, dacă-l pierde. Acela e o învestitură, o misiune sfântă pe care a primit-o; pe care cred că nu o pierde.
Altfel, cei mai mulți preoți, ca și noi, nu sunt într-o stare permanentă de har; nu sunt lipsiți de păcate.
Pai atunci vb de pacate personale(in cazu asta mita) care tin exclusiv de viata
preotului si nu au impact asupra harului preotiei, drept-urmare noi mirenii
nici nu ar trebui sa ne interseze ce face preotul in viata sa personala, ca nu
avem voie sa ne judecam aproapele.De aici rezulta urmatoarea chestie:
sa nu permitem ca viata personala a unui prelat sa ne sminteasca credinta si
ce face prelatul in viata sa personala va raspunde in fatza lui Dumnezeu si
nu ne priveste pe noi.
  #123  
Vechi 21.04.2016, 11:20:34
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
De unde reiese ca la voi la catolici o noapte dureaza doi ani.
Valkorion..tu esti catolic? uite nu stiam....
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
  #124  
Vechi 21.04.2016, 12:08:51
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Valkorion..tu esti catolic? uite nu stiam....
Nu sint. Cindva m-a atras. E ahil mai intepator nitel. "Peste noapte" e o expresie, de care toata lumea a auzit, dar el s-a luat de ceva nsemnificativ.
P. S. Acum m-am prins; l-a enervat ca am scris "Cristos" in loc de "Hristos". De parca asta ar conta atit de mult, cum scriem...

Last edited by Valkorion; 21.04.2016 at 12:35:33.
  #125  
Vechi 21.04.2016, 15:40:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Contează în primul rând cu ÎL gândești.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #126  
Vechi 21.04.2016, 16:34:31
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Contează în primul rând cu ÎL gândești.
Just. Scrierea "corecta" dpdv al unei anume tabere, nu garanteaza o credinta corecta (fara ghilimele). Oricum, zicem "crestini", nu " hrestini". Bisaids, in mileniul Bisericii Nedespartite lombardul sau vizigotul zicea "Christus" iar tracul sau grecul, "Hristos". Dar de, acum facem un capat de lume din astfel de chestiuni doar ca sa hranim orgoliile nitelus sovin-filetiste unor teologi si ierarhi, aflatori ei de obicei in Marea Egee sau pe la Moscova, Belgrad sau Kiev...
  #127  
Vechi 21.04.2016, 23:12:43
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Pai preotii ortodocsi nu prea vin pe la "casele de rugaciune" ale sectantilor ..


Asa,asa incet te dai pe fata cine esti cu adevarat...


Ortodocsii nu cred in noroc / ghinion ,dar tu n-ai de unde sti ,pe la secte nu se invata despre ortodoxie, ci despre cum sa judeci preotii ortodocsi,credinciosii ortodocsi.
Probabil ca te crezi foarte subtila...
Trăiască minciună corupția, ipocrizia, pupincurismul........,............................ ..................................................

Last edited by aubergine; 22.04.2016 at 09:56:40.
  #128  
Vechi 21.04.2016, 23:36:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tu nu-ți dai seama cat ești de bolnava?
Ia și tu, Oberjin, o pauză.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #129  
Vechi 22.04.2016, 01:21:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
etc etc vreti sa mai continui?
Noi mergem la biserica pentru Dumnezeu, mai putin pentru preot si credinciosi. Un preot isi pierde harul doar in cazul ereziei, deci un preot cu zece case are acelasi har ca unul sarac. Principalul rol al peotului este sa administreze Sfintele
Taine, fara de care nu se poate mantui cineva. In rest depinde de noi ce facem, nu ce fac ceilalti.
Exista si o povestire pe tema asta: http://ortodox.md/nu-fa-tu/

"Odată [Moș Gheorghe] s-a dus la stâna Mănăstirii Neamț, unde se aflau cei trei frați călugări din Transilvania: Veniamin, Pamvo și Damaschin – vechi ucenici ai bătrânului. Iar ei fiind tulburați i-au spus:
– Moș Gheorghe, noi plecăm din Mănăstirea asta, că ne-am smintit!
– Dar de ce, drăguță?
– Nu mai este mântuire aici! Am văzut pe unul făcând cutare păcat, pe altul vorbind cutare lucru, pe altul certându-se, iar pe altul pârând pe frați.
Atunci bătrânul, deși era foarte blând, a strigat tare de trei ori:
– NU FĂ TU, BĂ! NU FĂ TU, BĂ! NU FĂ TU, BĂ! Că fiecare va răspunde pentru ale sale păcate. De ce vezi și judeci pe alții?…

Mosul Gheorghe Lazar – un sfant al zilelor noastre, Arhim Ioanichie Balan. Editura: Manastirea Sihastria. Anul aparitiei: 2004
  #130  
Vechi 22.04.2016, 09:28:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi mergem la biserica pentru Dumnezeu, mai putin pentru preot si credinciosi. Un preot isi pierde harul doar in cazul ereziei, deci un preot cu zece case are acelasi har ca unul sarac. Principalul rol al peotului este sa administreze Sfintele
Taine, fara de care nu se poate mantui cineva. In rest depinde de noi ce facem, nu ce fac ceilalti.
Exista si o povestire pe tema asta: http://ortodox.md/nu-fa-tu/

"Odată [Moș Gheorghe] s-a dus la stâna Mănăstirii Neamț, unde se aflau cei trei frați călugări din Transilvania: Veniamin, Pamvo și Damaschin – vechi ucenici ai bătrânului. Iar ei fiind tulburați i-au spus:
– Moș Gheorghe, noi plecăm din Mănăstirea asta, că ne-am smintit!
– Dar de ce, drăguță?
– Nu mai este mântuire aici! Am văzut pe unul făcând cutare păcat, pe altul vorbind cutare lucru, pe altul certându-se, iar pe altul pârând pe frați.
Atunci bătrânul, deși era foarte blând, a strigat tare de trei ori:
– NU FĂ TU, BĂ! NU FĂ TU, BĂ! NU FĂ TU, BĂ! Că fiecare va răspunde pentru ale sale păcate. De ce vezi și judeci pe alții?


Mosul Gheorghe Lazar – un sfant al zilelor noastre, Arhim Ioanichie Balan. Editura: Manastirea Sihastria. Anul aparitiei: 2004
Trăiască minciuna, corupția, pupincurusmul, ipocrizia!

Cineva plecat din România lui Ceaușescu, întrebat de ce, a răspuns următorul lucru: Domnule, toată lumea mânca rahat dar eu nu am mai putut suporta când a trebuit să îl și laud. Cred că se potrivește și în ziua de azi.
Creștinism forma fara fond, bazat pe corupția și ipocrizia preoților, ipocrizia credincioșilor, pupincurismul oamenilor de rând care cred ca, în acest fel își vor asigura un loc călduț în rai.

Last edited by aubergine; 22.04.2016 at 09:41:38.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare