Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.04.2016, 15:33:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

E bine că mai vine și câte unul care vorbește de aspectele duhovnicești, pentru că mi se pare că există tendința de a trata postul negru ca pe un sport extrem.

El n-a fost practicat la modul ăsta de către postitorii din Biserică, ci ca un sprijin de mare folos în lupta cu păcatele și patimile, ca un puternic ajutor pentru curățirea sufletului și a minții, ca un catalizator al rugăciunii, fără de care postul nu aduce roade duhovnicești.

E foarte utilă împărtășirea experiențelor pe care le-ați avut, pentru că există, într-adevăr, riscuri. Dar nu numai pentru trup; riscurile duhovnicești sunt și mai mari și, de aceea, pe lângă rugăciune, postul – mai ales cel total – trebuie însoțit și de spovedanie deasă.

Iar mai cu seamă în Săptămâna Patimilor, în care ne aflăm, postul e rânduit de Biserică pentru a ne face părtași, prin jertfa noastră, jertfei lui Hristos. Și din motivul ăsta cred că, pentru cel care ține post aspru în zilele astea, participarea la Denii este cel puțin la fel de importantă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12