Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.06.2016, 22:19:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Duhovnicii voștri ce zic?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.06.2016, 22:24:38
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Duhovnicii voștri ce zic?
Al meu imi zice ca este o ispita si sa-mi vad de canon, ca Dumnezeu stie El mai bine decat noi ce face cu biserica Sa.
Si ca astfel de provocari au mai fost si vor mai fi.Daca nu se poate dezbina din exterior atunci se incearca din interior.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 21.06.2016, 23:19:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Atunci cand pe anumite site-uri gasesc citate din Sfintii Parinti care nu sunt de acord cu ceea ce se intampla astazi, e firesc sa-i cred pe sfinti. Daca se dorea o unitate placuta lui Hristos, se putea realiza. Deocamdata semnalez ca asa am inteles eu mesajele sinodului. Si imi doresc sa fi gresit eu.
Nu stiam ca "Sfintii Parinti" au Internet.

Dar mai sti, poate l-ati promovat pe "Saccsiv" la categoria "Sfintii Parinti", asa se explica, altfel nu vad.


Citat:
Doamne ajuta sa ne putem vedea fiecare greselile, iar fata de abaterile de la dreapta credinta sa manifestam trezvie si dreapta socoteala, nu iubirisme!
Nu stiu la ce dumnezeu te inchini tu, dar se pare ca nu prea iti asculta rugaciunile ca te iubiresti cu aberatii saccsiviene de numa' numa', in ceea ce priveste trezvia si dreapta socoteala, nu cred ca mai are rost sa le mentionam in ceea ce te priveste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.06.2016, 23:26:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Odata s-a pogorat Duhul Sfant, asupra Apstolilor. Ierarhii nostri nu sunt Apostoli,
Ce, ce, ce...?
Apostoli nu, istoric vorbind e imposibil, dar au exact functia lor, atat administrativa cat si duhovniceasca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.06.2016, 23:29:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si, daca n-or putea, atunci macar sa-i cateriseasca pe cei care inca mai tin dreapta credinta asa cum se cuvine, iar prin rugaciunile lor inca se mai fac minuni! Si sa-i declare eretici! Ca acum sinodul trebuie sa ne spuna cum sta treaba cu ortodoxia! Daca sinodul s-a autodeclarat ,,sfant", apoi cum sa le permita altora sa aiba vreo bruma de autoritate duhovniceasca?
Tu, saccsiv si restul echipei categoric nu aveti, oricat v-ati stradui.

Lunga vorbarie pe Internet, postari masluite si altele, va pot mangaia orgoliul si crea iluzii si parare de sine, adevarul este ca pana la urma sunteti o minoritate insignifianta si ridicola, o tentativa ridicola de manipulatori cu apucaturi sectare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.06.2016, 00:14:27
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul

Sfântul și Marele Sinod al Bisericilor Ortodoxe este în același timp un eveniment rar și începutul
Suntem acum la al 4-lea Versiune al celui de al 8-lea SINOD ORTODOX.

Primul in 1274, la 70 de ani de la POGROM

Al 2-lea in 1369 la 70 de ani de la POGROM

Al 3-lea in Ferrara in anii 1439 inainte de POGROM

Al 4-lea in CRETA la 70 de ani de la POGROMUL inceput in anul 1914 si sfarsit in anul 1945 prin VICTORIA PREOTULUI ORTODOX STALIN in Berlin.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.06.2016, 00:21:52
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
În cadrul sesiunii inaugurale a Sfântului și Marelui Sinod de luni, 20 iunie 2016, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, a adresat un cuvânt în care a subliniat importanța respectării sinodalității nu doar la nivel local, ci și panortodox. Omilia Preafericirii Sale a fost apreciată de Patriarhul Ecumenic și caracterizată ca fiind profund teologică.

Sanctitatea Voastră,
Preafericirile Voastre,
Înaltpreasfințiile Voastre,
Onorați participanți la acest Sinod,

Sfântul și Marele Sinod al Bisericilor Ortodoxe este în același timp un eveniment rar și începutul unei normalități, deoarece sinodalitatea este o regulă canonică a vieții Bisericilor locale, pentru a exprima unitatea credinței ortodoxe, a vieții sacramentale și a disciplinei canonice a Bisericii celei Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească. Dacă sinodalitatea este o normă canonică la nivel local, ea trebuie să fie o normă și la nivel panortodox sau universal.

........

†DANIEL

Patriarhul României
Iar cuvantul de Deschidere nu este original ci seamana cu cel din al 3-lea Varianta al 8-lea Sinod Ortodox:

Das Konzil von Konstanz verabschiedete am 9. Oktober 1417 das Dekret Frequens, demzufolge Konzilien "häufig" (die Übersetzung des Anfangswortes des Dekretes) tagen sollten.

Sinodul din Konstanz a decis la data de 9 octombrie 1417 Decretul Frequens, potrivit acestuia SINOADELE trebuiesc tinute "des, in mod regulat" ( traducerea primului cuvant al decretului).

Sursa: https://de.wikipedia.org/wiki/Konzil...errara/Florenz
Reply With Quote
  #78  
Vechi 22.06.2016, 00:24:28
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Care ai mă un harometru și înduhovnicimetru de vânzare?
Vreau să-mi măsor episcopul, când s-o întoarce din Creta...
Masoara acuma cand este in Creta.

Sau adunat 170 de Episcopi ortodocsi, din tarile aflate in sfera de influienta vestica lipsesc cei bulgari restul sunt inafara sferei vestice si lipsesc.

Last edited by Ion Pop; 22.06.2016 at 00:36:20.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 22.06.2016, 00:26:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
fara deosebire de rasă, sex, vârstă, origine socială sau orice altă formă de separare, acolo unde „nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească și parte femeiască” (Galateni 3,28, Coloseni 3,11), într-o lume reconciliată, de pace și de dragoste.
"Le style c'est l'homme" spunea Pascal. Stilul de mai sus est foarte "pe linie", ca sa nu zic ca are un iz masonic de te trazneste. Nu imi amintesc de vreun document bisericesc care sa vorbeasca de "sex" cu sensul de "barbat sau femeie". Iar cand aud de "lume reconciliata", parca aud un ecou al Sinodului Vatican-2.

Este un stil nou, altul decat cel al Bibliei, altul decat cel al Sfintilor Parinti, un stil care vine din lume. El este aplicat unor adevaruri evidente si pe care nu le contesta nimeni, astfel incat, cand extragi ideile principale, ramai cu cateva platitudini.

Eu ma astept ca aceste sanctitati, preafericiti si preainaltati care nu s-au intrunit de cateva secole sa aiba ceva mai interesant de discutat, ca pana acuma e cam putin pentru un gogeamitea sinodul panortodox, mare si sfant.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #80  
Vechi 22.06.2016, 00:34:13
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Periculoasa aceasta pozitie! Lasa loc unor surprize neplacute in viata Bisericii!
Este doar drumul cel larg si drept.

Odata ce pasesti pe el nu mai este cale de intoarcere.

Uite ca au patit evangelicii:

"In Berlin-Branderburg la fel...

Die Evangelische Kirche Berlin-Brandenburg hat beschlossen, bald auch homosexuelle Paare zu verheiraten. Pfarrer mit Gewissensbissen müssen dies zunächst aber nicht tun.
http://www.zeit.de/gesellschaft/fami...-kirche-berlin

Biserica Evangelica Berlin-Barnderburg a hotarat ca in curand sa casatoreasca si cuplurile homo. Preotii cu probleme de constiinta nu trebuie sa o faca la inceput.

Preotii si Comunitatile care nu vor pot sa ceara un ragaz de 5 ani, pe urma trebuie sa oficieze casatoriile."

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=18427&page=3


Deci iti dau 5 ani de gandire....
Berlinul nu este un oras oarecare, ci daca ati urmarit evenimentele poate fi considerat CAPITALA ...poate si a noastra.
Reply With Quote
Răspunde