Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2010, 11:34:47
Romanash Stramosesc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfanta Scriptura este comentata de Sfintii Parinti!

Doamne ajuta!
Sa ma iertati va rog daca va pricinuiesc tulburari!
Se constata in ultimul timp din ce in ce mai mult interes pentru religie si spiritualitate, ceea ce constituie un lucru imbucurator.
Din pacate oamenii au pierdut legatura cu radacinile lor. Foarte putini citesc Sfanta Scriptura, iar unii care citesc mai rau se smintesc decat sa le foloseasca. Si mai smintesc si pe altii, atat prin carti, la TV sau pe internet.
Asta pentru ca suferim cu totii de un fel de analfabetism religios. Nu stim ca nu trebuie sa citim Sf. Scriptura decat sub indrumare sau sa citim comentariile Sfintilor Parinti ai Bisericii la Sfanta Scriptura.
Din acest motiv, cei care citesc Vechiul si Noul Testament si incearca sa il inteleaga rational, logic ajung la fel si fel de absurditati legate de Dumnezeu sau dogma crestin-ortodoxa.
Asa cum un om trebuie sa treaca prin clasele primare la scoala pentru a ajunge mai tarziu la liceu sau eventual la facultate, la fel si noi trebuie sa cunoastem teoria atunci cand suntem practicanti si sa ii invatam si pe ceilalti aceste minime notiuni teoretice.
Aceasta teorie se numeste teologie in cadrul Bisericii, pe care multi oameni nu o cunosc si din acest motiv ratacesc.
Multi ajung la blasfemie sau hula din pricina propriilor interpretari personale, pentru ca "litera omoara, Duhul ii da viata".

Asa se face ca asistam la discutii TV in care Dumnezeu este vazut ca un zeu in Vechiul Testament, se incearca sa se interpreteze Cartea Facerii prin prisma descoperirilor stiintifice legate de univers si aparitia lui, pamant si om. Precum si interpretarea dogmei Sfintei Treimi, revenindu-se la ereziile care au aparut inca de la intemeierea Bisericii in afara si in interiorul ei. Dar NIMIC nou sub soare!

Totodata, asistam la o explozie fara precedent a cartilor, emisiunilor TV si site-urilor de internet de filozofii orientale (yoga, budism, taoism etc), New Age, masonerie, ocultism, vrajitorie, cabala, ezoterism, paranormal si parapsihologie. Prea putin se aude glasul Bisericii, al Sfintilor Parinti, al ortodoxiei. Ati vazut invitati la TV preoti sau calugari la o emisiune de spiritualitate? Apar mai mult maestrii spirituali, diversi guru, intitulati sau autointitulati evoluati spiritual, bioenergeticieni sau parapsihologi.

Toate acestea, pentru ca oamenii inseteaza dupa Dumnezeu si spiritualitate, dar nu stiu unde sa caute si servesc tot ce li se pune pe tava.
Am uitat sau nu stim tezaurul pe care il avem ingropat in sertare, biblioteci sau netradus in totalitate din limba greaca in romana: Sfintii Parinti ai Bisericii.
Omiliile la Facere de Sfantul Ioan Gura de Aur au vazut lumina tiparului in colectia Parinti si Scriitori Bisericesti (PSB) de abia in 1988.
Sfantul Ioan Gura de Aur, pe langa comentariile la Cartea Facerii, are acel stil minunat prin care cucereste si cea mai impietrita inima si cea mai intunecata minte.
Cat de bine a scris Parintele Serafim Rose despre Cartea Facerii! Iata un Parinte contemporan, deci un om al vremurilor noastre, care s-a adresat noua, fiind la curent cu toate descoperirile stiintifice legate de formarea universului, a pamantului si a omului.
Sfantul Vasile cel Mare prin Hexaemeron ne prezinta o scriere atat de inalta din punct de vedere religios si filozofic, incat multi din cei care ratacesc astazi ar ramane impresionati de cata bogatie de cunoastere si gandire a stat la baza scrierilor acestui mare Sfant.

Dogma Sfintei Treimi este atat de bine explicata la Sfantul Grigorie Palama, nelasand loc nici unei posibile interpretari eronate a acesteia (erezie). De asemenea Sfantul Grigorie Palama explica foarte bine si existenta energiilor necreate. Aici gasim foarte bine explicata, la un inalt nivel intelectual, teologic egalitatea Persoanelor PreaSfintei Treimi, nedespartirea si neamestecarea Lor, iubirea Sfintei Treimi: Tatalui, Fiului si Sfantului Duh. Se explica foarte frumos cum Fiul a fost nascut in afara timpului, deci nu la un anumit moment in timp. Aceasta lucrare nu mai lasa loc nici unei erezii. Pentru Persoana Mantuitorului se arata cum pot exista cele doua firi, dumnezeiasca si omeneasca, fara amestecare si fara despartire, atat la Intrupare cat si dupa! La fel si cu purcederea Duhului Sfant! La ce inaltime teologica si duhovniceasca a putut ajunge Sfantul Grigorie Palama!!!
De fapt, in toata colectia PSB si Filocalii, la care Parintele Staniloaie si-a adus un asemenea important aport, putem sa regasim tezaurul uitat si ingropat de generatia ateista si uitat de lumea de astazi.

Oamenii simplii din vremurile Sfintilor Parinti nu cunosteau teologie sau dogma. Viata lor era una simpla, in comuniune cu Dumnezeu, cu Biserica, cu natura, cu ceilalti, cu pamantul, animalele. Traiau simplu si frumos. Nu erau literati, culti, nu cunoasteau tehnologia, descoperirile stiintifice, erau ignoranti din punctul unora de vedere care ii privesc cu dispret pe stramosii nostrii.
Dar....erau mult mai sanatosi, traiau mai mult, erau mult mai linistiti, nu cunosteau stress-ul, nu stateau cu ochii in calculator pana sa se zapaceasca si nici nu ii durea capul de la telefonul mobil. Mancau natural, fara E-uri, respirau curat, munceau pamantul - nu aveau sefi, directori, patroni si nici termene de predat la proiecte.
Aveau credinta, nu faceau scoli, facultati, mastere, doctorate, se casatoreau devreme (din punctul nostru de vedere, al lumii de astazi) si se bucurau de copii lor. O viata binecuvantata de Dumnezeu!

Noi, cei de astazi, care ne consideram destepti, luminati, ne bucuram de tehnologie si descoperirile stiintifice (toate aceste nu sunt rele, sunt bune daca stim sa le utilizam cu intelepciune) consideram ca dogma crestina este depasita, facem dezbateri pe TV, internet despre Dumnezeu, teologie, ne dam cu parerea fiecare. Dar nu ne rugam si nu participam la viata activa a Bisericii cu adevarat.
Si ingenunchem in fata altor religii, filozofii care ni se par atragatoare - deoarece pentru multi este ceva nou, diferit.
Este doar o constatare!

De ce dam aurul pe metale inferioare? De ce nu citim Sfintii Parinti, daca tot vrem sa fim obiectivi si sa privim toate punctele de vedere? De ce nu vrem sa stim, daca tot ne consideram superiori stramosilor nostrii si fundamentele credintei lor - si implicit a noastre, pe care ei ne-au transmis-o cu pretul vietii,al sangelui lor.
Sa citim Sfanta Sriptura, comentariile Sfintilor Parinti ai Bisericii la Sfanta Scriptura, cei care au fost luminati de Duhul Sfant (PSB, Filocalia), Patericul si Parintii contemporani, care s-au adresat exact oamenilor din vremurile noastre. Si atunci vom putea, dupa lecturarea unor carti ziditoare de suflet, sa nu ratacim si nici sa ii lasam pe altii sa se piarda.
Este doar o sugestie, va rog sa ma iertati pentru indrazneala mea!

Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa folosim liberul arbitru ca sa ne indepartam de rau si sa facem binele, sa intoarcem spatele intunericului si sa ne indreptam spre Lumina cea Adevarata, Domnul Dumnezeul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos!
Sa ne ierte Dumnezeu, sa ne lumineze cu harul Sau, sa ne indrepte si fie ca toti sa ajungem la El si la cunostinta Adevarului, in lumina PreaSfintei Treimi!
Va rog sa ma iertati!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2010, 12:27:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romanash Stramosesc Vezi mesajul
Se explica foarte frumos cum Fiul a fost nascut in afara timpului, deci nu la un anumit moment in timp. Aceasta lucrare nu mai lasa loc nici unei erezii. Pentru Persoana Mantuitorului se arata cum pot exista cele doua firi, dumnezeiasca si omeneasca, fara amestecare si fara despartire, atat la Intrupare cat si dupa!
A se remarca faptul ca noi am fost creati dupa modelul Fiului. In afara faptului ca suntem creati dupa Chip (existand, fiind rationali, liberi, eterni si capabili sau nu de iubire), felul in care a fost alcatuit trupul nostru este gandit de Hristos dupa modelul Sau intrupat dupa creatie. Este un paradox, bineinteles, dar sa nu uitam ca Dumnezeu este atotstiitor. Deci: cele doua firi ale Lui sunt neamestecate si nedespartite dintotdeauna si in eternitate.

Nu mai stiu exact de unde am auzit asta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2010, 13:02:51
Romanash Stramosesc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa este. Chiar incercam sa explic cuiva ca ceea ce noua ne pare paradoxal este adevarat daca ne raportam la atotstiinta lui Dumnezeu.

Este ca si cum ai incerca sa ii explici duble integrale la matematica unui copil mic de clasa I. Nu poate sa inteleaga. Dar asta nu inseamna ca ceea ce spui tu copilului nu este adevarat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2010, 13:17:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romanash Stramosesc Vezi mesajul
Doamne ajuta!
De ce dam aurul pe metale inferioare? De ce nu citim Sfintii Parinti, daca tot vrem sa fim obiectivi si sa privim toate punctele de vedere? De ce nu vrem sa stim, daca tot ne consideram superiori stramosilor nostrii si fundamentele credintei lor - si implicit a noastre, pe care ei ne-au transmis-o cu pretul vietii,al sangelui lor.
Sa citim Sfanta Sriptura, comentariile Sfintilor Parinti ai Bisericii la Sfanta Scriptura, cei care au fost luminati de Duhul Sfant (PSB, Filocalia), Patericul si Parintii contemporani, care s-au adresat exact oamenilor din vremurile noastre. Si atunci vom putea, dupa lecturarea unor carti ziditoare de suflet, sa nu ratacim si nici sa ii lasam pe altii sa se piarda.
Este doar o sugestie, va rog sa ma iertati pentru indrazneala mea!
Doamne ajuta!
Istoria ne arata ca exista perioade de decadere precum si perioade de inflorire ale vietii Bisericii. Desigur, la nivel exterior, in formele pe care aceasta le imbraca in raport cu lumea. Toate perioadele de inflorire au fost si sunt caracterizate de intoarcerea la "propriile izvoare", de intoarcere la Sfanta Scriptura si Sfintii Parinti.

Cititirea si citarea Sfintilor Parinti nu trebuie sa ramana insa la nivel de "aparat critic", propriu lucrarilor stiintifice. Teologia Parintilor este o marturie peste veacuri a modului in care ei au trait si au inteles relatia lui Dumnezeu cu omul si a omului cu Dumnezeu in istorie. In acest sens, "apelul la Parinti", atat de necesar astazi, presupune ca noi sa putem da aceeasi marturie a trairii si intelegerii lui Dumnezeu, a omului si a lumii. Acea intelegere si traire in Acelasi Duh, care pot face ca peste veacuri Scriptura si scrierile Parintilor sa nu li se para straine, generatiilor care se succed.

Nu trebuie sa ne intalnim cu Parintii doar la nivel conceptual, cat la nivel de traire, de viata.

Last edited by Marius22; 25.10.2010 at 14:32:06.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2010, 15:37:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Completez threadul acesta cu un link de unde se pot prelua carti pdf (scuze ca sunt insistenta, dar este un link util si greu de gasit la un search pe net):
http://www.arhiva-ortodoxa.info/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2010, 13:53:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Imi place cuvantul care zice:
Daca Sfanta Scriptura s'ar pierde, ea ar putea fi scrisa din nou, dupa viata practica a crestinilor duhovnicesti din Biserica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2010, 15:59:36
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi traim momente majoritare,in care biserica infloreste ca si constructie(materiala),deci nu lipseste caramida ziditoare de cea mai buna calitate,dar se pare ca lipseste cel mai mult,,cuvantul care zideste'',cu adevarat pregatitor si necesar omului pentru constructia ,,casei sale vesnice''.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.10.2010, 17:13:17
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci: cele doua firi ale Lui sunt neamestecate si nedespartite dintotdeauna si in eternitate.

Nu mai stiu exact de unde am auzit asta.
Ai auzit-o greșit. Această afirmație este pur și simplu o fantezie care nu are nici o susținere, și mă refer evident la partea cu "dintotdeauna". Cele două firi ale lui Hristos nu sunt neamestecate și nedespărțite dintotdeauna.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.11.2010, 17:49:14
Romanash Stramosesc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu ce se intampla.
In ultimul timp s-au inmultit foarte mult smintelile si hula, blasfemia si erezia.

Uitati-va cati oameni care citesc Sfanta Scriptura ratacesc si smintesc si pe cei mai mici ai Domnului.

Iar internet-ul este campion la capitolul hula si sminteli. Sunt atatia care citesc Sfanta Scriptura si ajung la concluzia ca Dumnezeu ar fi un extraterestru etc etc. - efectiv te cutremuri la ce concluzii pot ajunge unii!

In urma cu ceva timp a aparut la un post de TV domnul Pavel Corut. Nu vreau sa fiu inteles gresit. Il respect pe domnul Corut, stiu ca este un erudit, intelectual, a scris multe carti etc.
Dar cand am vazut ce poate sa spuna .... a fost un soc !

Si asa suntem pacatosi. De ce ne adaugam si asemenea pacate care chiar pot sa primejduiasca mantuirea pe vecie prin hule si sminteli ale fratilor nostrii care pot fi influentati usor?

Cred ca nu ne cunoastem cu adevarat credinta stramoseasca si radacinile noastre.
Nu cunoastem frumusetea si bogatia, comoara ascunsa.

Sa ma iertati va rog foarte!
Fie ca Domnul sa ne lumineze pe toti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate diverse din Sfintii Parinti OvidiuO Generalitati 141 09.12.2013 20:11:04
Sfintii parinti ioachim si ana patricia2006 Nunta 3 30.07.2012 21:36:23
Cine sunt Sfintii Parinti? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 37 25.11.2010 11:21:04
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49