Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.10.2010, 00:42:21
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit multumesc

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul

Dragul meu, am senzatia ca iti doresti un raspuns cu adevarat! Vezi tu, nimeni nu poate sti ce ar spune Dumnezeu despre consumarea buretilor de padure si nici nu este frumos sa incercam sa-L ispitim! Pot insa sa-ti spun, atat cat cunosc eu, ca indiferent de unde iti vine gandul despre buretii astia, in spatele gandului nu se afla Dumnezeu ci altcineva! Poate este o fobie legata de ciuperci; poate este o incercare de a-ti abate mintea de la cele cu adevarat folositoare sufletului tau, un fel de diversiune; poate doar plictiseala; poate doar dorinta de a ispiti! Vezi, toate "posibilele" mele raspunsuri incep cu... "poate", deci sunt presupuneri. Nu este deloc politicos, ca atunci cand cineva chiar este afectat de un lucru si iti cere ajutorul spre intelegere, tu sa-i servesti doar presupuneri despre problema! Asa ca, plec de la ideea ca toate aceste presupuneri le-ai facut si tu inaintea mea si iti spun doar atat: daca problema ta este una fizica, patologica, incearca sa consulti un psiholog; daca este una de natura strict spirituala, mergi la un duhovnic si stai de vorba. Personal iti recomand ca mai intai sa cercetezi un duhovnic (care te poate ajuta si pe latura strict psihologica) si sa accepti ca poate cauza nu este existenta vreunui pericol in ciuperca ci un alt fapt ce doar declanseaza acesta fobie, trupeasca sau duhovniceasca.

Poate nu te ajuta foarte mult aceasta "trimitere"! Crede insa ca aici pe forum nu este "cabinet medical", aici este doar "loc de discutii". Iar ca subiect de discutie, problema ridicata de tine nu poate fi decat amuzanta, foarte amuzanta! Multumim pentru motivatia de a fi si veseli din cand in cand! Sper sa nu ne iei in nume da rau chicotelile; mai bine amuza-te impreuna cu noi! Ai sa vezi ca si asa vei castiga ceva referitor la problema ce o ai!

Cu drag, pr. Gheorghe.
Era doar o intrebare strict spirituala. Nu ma supar ca nu am de ce. Multumesc pentru bunatatea dvs., asa da crestin ortodox. Dumnezeu sa va tina tot asa! Sper sa fiti un exemplu bun pentru toti cei de pe forum care cauta sa te acopere de jigniri cand le pui o intrebare de genul asta. Inca odata va multumesc. cu drag unamic
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
‚Intoarce-te si spune cat bine ti-a facut tie Dumnezeu’ Ana-Maria N Generalitati 0 22.04.2012 11:04:14
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 14:45:04
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Cand Dumnezeu spune : Nu ! cristiboss56 Eutanasia 8 21.01.2009 11:05:01