Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2012, 15:32:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Intrebare pentru liceenii de pe forum: ce-ati vrea sa faceti la Religie?

Doamne ajută!
Am observat că avem mai mulți colegi de forum adolescenți (elevi în liceu).
Aș vrea să vă întreb: cum ați vrea voi să se desfășoare o oră de Religie? Despre ce ați fi dornici să discutați? Pe ce teme, la ce neclarități v-ar plăcea să vă răspundă profesorul de Religie?
Și aș vrea să vă mai întreb ceva: dacă ați avea o lecție despre Nașterea Domnului, cum v-ar plăcea să se desfășoare (în afră de colinde)? :) Ce v-ar plăcea să vă spună proful în legătură cu Nașterea Domnului?
Dar ce anume nu v-ar plăcea, ci vi s-ar părea plictisitor? :)
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.11.2012, 15:41:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Completare

De fapt, acum îmi dau seama că mi-ar putea răspunde, cu ușurință și în cunoștință de cauză, inclusiv absolvenții de liceu care au făcut Religie în școală: cum v-ar fi plăcut să se desfășoare orele? Ce v-a plăcut în timpul orelor de Religie? Prin ce au reușit profesorii să vă întărească în credință?
V-au ajutat mai mult spiritual profesorii de Religie indulgenți și prietenoși, sau cei autoritari și exigenți? Și în ce momente, prin ce anume reușeau să vă atragă atenția și interesul?
V-am pus o mulțime de întrebări... dar m-ar ajuta răspunsurile voastre.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.11.2012, 22:45:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Ooo, observ că este un topic de succes! :)) Dar de ce vreți să răspundeți toți în același timp? Luați-o ușor. :))
Acum serios, chiar mă interesează opiniile voastre.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2012, 22:48:11
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ar trebui prezentate toate caile de lumină. Altfel se numește manipulare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.11.2012, 23:32:33
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
ar trebui prezentate toate caile de lumină. Altfel se numește manipulare.
Ce înțelegeți prin sintagma "căi de lumină"? Vă referiți la religii?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.11.2012, 23:53:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Laura, poti citi aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=15410&page=6.

Nu prea mai stiu ce faceam in generala in apropierea Craciunului. Sigur cantam colinde, citeam din Biblie pericopele evanghelice despre nasterea lui Iisus, ceea ce era un lucru bun, pentru ca aveam contact nemijlocit cu Biblia... cativa au fost si la profa de religie sa o colinde.

Daca esti profesoara de religie, poate stabilesti cu elevii tai sa mergeti impreuna si sa colindati un camin de batrani sau de copii, sa le aduceti si ceva dulciuri. Sigur le veti face si va veti face o mare bucurie.

A, tot de Craciun, in liceu faceam o tombola cu cadouri: fiecare din clasa isi punea o hartiuta cu numele intr-o caciula si apoi fiecare extrageam cate un biletel. Trebuia sa ii cumperi un cadou persoanei al carei nume iti nimerea. Dar trebuia sa fie secret pana in ultima zi de scoala de dinaintea vacantei de Craciun. Era mare forfota, unii isi schimbau biletelele intre ei, in functie de simpatii si antipatii, altii nascoceau tot felul de planuri prin care sa afle ce isi doresc persoanele extrase, pe care le cunosteau mai putin... Fiecare daruia si primea ceva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2012, 00:07:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

A, tot de Craciun, in liceu faceam o tombola cu cadouri: fiecare din clasa isi punea o hartiuta cu numele intr-o caciula si apoi fiecare extrageam cate un biletel. Trebuia sa ii cumperi un cadou persoanei al carei nume iti nimerea. Dar trebuia sa fie secret pana in ultima zi de scoala de dinaintea vacantei de Craciun. Era mare forfota, unii isi schimbau biletelele intre ei, in functie de simpatii si antipatii, altii nascoceau tot felul de planuri prin care sa afle ce isi doresc persoanele extrase, pe care le cunosteau mai putin... Fiecare daruia si primea ceva.
Obiceiul acesta se practică și aici la noi în State și se numește "Secret Santa". :) E foarte fun, îl jucam cu colegii din firmă, la serviciu. De obicei fixam o limită de 20 dolari la cadouri...și le puneam sub bradul de Crăciun. Aici unde lucrez acum nu cred să se practice, că este o firmă evreiască la care lucrează destul de mulți evrei (din aceia care poartă chipa pe cap tot timpul).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2012, 00:39:49
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
De fapt, acum îmi dau seama că mi-ar putea răspunde, cu ușurință și în cunoștință de cauză, inclusiv absolvenții de liceu care au făcut Religie în școală: cum v-ar fi plăcut să se desfășoare orele? Ce v-a plăcut în timpul orelor de Religie? Prin ce au reușit profesorii să vă întărească în credință?
V-au ajutat mai mult spiritual profesorii de Religie indulgenți și prietenoși, sau cei autoritari și exigenți? Și în ce momente, prin ce anume reușeau să vă atragă atenția și interesul?
V-am pus o mulțime de întrebări... dar m-ar ajuta răspunsurile voastre.

Doamne ajută!
In clasele primare am facut orele de religie cu preoti, mi-a placut foarte mult ora de religie pentru ca acestia au prezentat Poruncile si rugaciunile intr-un mod serios, erau si blanzi cand vorbeau, dar cand era vorba sa ne asculte puteau fi si exigenti.

In gimnaziu am avut 2 profesori ( se schimbau des acestia) , ce imi amintesc este ca ne-au obligat sa mergem sa ne spovedim, iar eu tocmai pentru ca au facut-o nu m-am prezentat la spovedanie dintr-un spirit de revolta.

In liceu am avut o profesoara ce ne-a prezentat istoria Bisericii intr-un mod total plicticos, iar mai apoi un profesor care discuta pe baza Bibliei facand interpretari personale, 20 la suta din timp iar 80 la suta din timp vorbea insa total a proasta ne punea sa ii punem intrebari care nu aveau nici o legatura cu religia, vorbeam despre OZN-uri, extrateresti si prostii, nu ne rugam la inceputul orei, astefel ca atunci cand a avut un profesor invitat si acesta ne-a pus sa ne rugam , noi am refuzat majoritatea pentru ca primul nu ne invatase si nu ne ceruse aceasta. Manuale nu am avut.

Singurele ore care mi-au placut au fost cele facute de preoti care m-au invatat bazele religiei ortodoxe, dar urmatorii profesori din gimnaziu si liceu nu aveau tact nu cunosteau materia sau mai rau, erau delasatori si nu au facut altceva decat sa ma indeparteze de religia ortodoxa.

Mie mi-ar fi placut ca la orele de religie in primul rand sa incepem cu o rugaciune, unu la mana, doi la mana sa discutam liturgia de duminica, trei la mana scopul principal al orei de religie trebuia sa fie mantuirea cum puteam ajunge la mantuire, sa ni se prezinte si sa se analizeze un pasaj din Biblie, sa il comentam impreuna iar mai apoi sa ni se vorbeasca despre problemele tinerilor din punct de vedere crestin, deci problemele de zi cu zi cu care se confrunta tinerii in zilele noastre. Profesorii nu mi-au intarit credinta, ei m-au indepartat de credninta, preotii din primara au sadit samanta si profesorii din gimnaziu si liceu m-au indepartat total de Biserica.

Profesorul trebuie sa fie un amestec de blandete si exigenta sa stie sa le foloseasca la momentul oportun, sa aiba tact etc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2012, 00:51:19
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Elevii pe care ii cunosc eu (vreo 600 elevi dintr-a zecea, ne intalnim saptamanal) vor de obicei ore interactive, centrate pe nevoile lor, pe solutii la problemele reale ale vietii sociale si sufletesti de zi cu zi. Au mare nevoie de profesori-camarazi, prietenosi, calzi. Care sa le dea exemple multe, sa ii ajute sa descopere cate ceva despre sine si despre lume.
Au nevoie de profesori priceputi in a povesti, in a asculta, in a pune intrebari, in a lansa provocari pentru minte si inima, in a alina, a incuraja, a sprijini.
Au nevoie de profesori care sa le respecte individualitatea, persoana, sufletul, fiinta.
Au nevoie de repere clare, de limite sanatoase, de fermitate constructiva.
Elevilor le place sa li se vorbeasca despre lucruri tainice, despre nevazut, despre Dumnezeu. In orice caz, asculta cu mare atentie si sunt foarte seriosi, atenti, gravi. Cand apar nuante frumoase in dezbatere sau in expunere, unora li se imbujoreaza fata, altii lacrimeaza.
Vor sa li se explice, sa li se talcuiasca lucruri mai anevoie de inteles. Vor sa inchege un sens, vor sa se simta oameni, adica sa descopere ce este aia human.
Cu adevarat vor sa invete sa devina oameni.
Le displac lectiile scolaresti, scolastice, monotone, neinsufletite, incruntate, docte/prea docte, savante, pedante, sclifosite, seci si reci.
Cer ingaduinta pentru persoana lor asa cum este ea. Se plang de profesorii care ii pun in pozitia de sclavi ai dictarilor, temelor, formulelor, citatelor etc. Nu gasesc rostul, nu gasesc bucuria, nu dibuiesc cu nici un chip dragostea.
Si, da, vor sa li se vorbeasca despre dragoste si cu dragoste.
In toate clasele sunt icoane si multi s-au aratat nerabdatori sa afle, de pilda, mai multe despre viata Sfantului Antonie, ca sa dau un exemplu.
Au in clasa computere conectate la internet si multi dintre ei au aflat, astfel, ca exista Forum Crestin Ortodox. Poate ca unii citesc chiar acum ce scriem noi aici pe forum.
Toti elevii indisciplinati/rebeli si cu note mici la diverse materii au devenit treptat sarguinciosi si suportivi, pe masura ce au fost intampinati cu rabdare, cu simpatie, cu simtul umorului, precum si pe masura ce li s-au dat sarcini personale si au fost rasplatiti (evident, din belsug) pentru putinul sau mai multul pe care au reusit sa-l faca.
Cu totii, cred eu acum, vor sa aiba un Craciun fericit, numai ca majoritatea nu prea stiu cum sa faca sa se intample asta...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2012, 00:53:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Chiar daca nu mai sunt de mult liceeanca...

ma gandesc, ca lectia de religie din apropierea Craciunului, ar trebui sa le intregeasca elevilor imaginea privind necesitatea intruparii Domnului, precum si importanta Maicii Domnului, in planul lui Dumnezeu de mantuire a omenirii.
Clasa poate fi impodobita cu niste lumanari aprinse, crengute de brad si doua globuri pe catedra, dar accentul sa fie pus totusi pe intelegerea evenimentului, nu numai pe atmosefera.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare cont forum calatorul Generalitati 0 29.12.2012 01:19:24
o intrebare pentru profesorii de religie... sau cunoscatori gheorghie Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 17.02.2012 23:55:33
Rugaciiuni pentru cineva care vrea sa se sinucida Andreea_ Rugaciuni 18 31.07.2010 22:44:24