Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 01.06.2012, 11:16:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
distinse domn, oricine citeste Vechiul testament observa ca zeciuielile erau date unor persoane anume deoarece acestea nu aveau alte venituri si nici nu puteau avea deoarece nu primisera pamant ca celelalte semintii;

asa cum presbiterii pot face activitate religioasa, invatatorii la fel, diaconii, de ce oare pastorul trebuie platit cu bani din zeciuieli? in plus de asta, de cand Biserica crestina are statut de "angajator"? ce e, firma? afacerea cuiva?
Puteți numi o biserică creștină (din orice confesiune doriți dumneavoastră) care să nu fie organizată și care să nu aibă salariați?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
1 Cor. 16: 1. Cat priveste strangerea de ajutoare pentru sfinti, sa faceti si voi cum am randuit bisericilor Galatiei.
2. In ziua dintai a saptamanii, fiecare din voi sa puna deoparte acasa ce va putea, dupa castigul lui, ca sa nu se stranga ajutoarele cand voi veni eu.
Probabil gândiți că aici "sfinți" făceau parte din categoria clerului.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu gasim o forma de plata pentru pastori, care stateau in aceeasi locatie si pastoreau membrii bisericii.
Dar de textul acesta aveți cunoștință?

"Tot așa a poruncit și Domnul celor ce propovăduiesc Evanghelia, ca să trăiască din Evanghelie." (1 Cor.9,14 - în versiunea Sinodală doar câteva pagini mai sus)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 01.06.2012, 11:19:02
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Puteți numi o biserică creștină (din orice confesiune doriți dumneavoastră) care să nu fie organizată și care să nu aibă salariați?
da, pot

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Dar de textul acesta aveți cunoștință?

"Tot așa a poruncit și Domnul celor ce propovăduiesc Evanghelia, ca să trăiască din Evanghelie." (1 Cor.9,14 - în versiunea Sinodală doar câteva pagini mai sus)
da parca vi-am dat explicatia mai inainte? a propovadui Evanghelia inseamna a face lucrare de misionariat, ce presupune deplasari, nu se aplica lucrarii unui pastor care are grija de membrii bisericii din localitatea unde domiciliaza, evanghelizati deja!

si cu toate acestea, desi se deplasa din loc in loc (neputand avea un serviciu stabil), Pavel s-a intretinut singur !
Reply With Quote
  #143  
Vechi 01.06.2012, 11:23:10
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

totusi, nu mi-ati aratat ca zeciuiala este o obligatie crestina, eu v-am demonstrat ca nu este deoarece nu exista o clasa a levitilor lipsiti de absolut orice mijloc de trai (pe vremea Vechiului testament, pamantul reprezenta totul, cine nu avea pamant nu prea putea sa se intretina neexistand industrie).

ajutorul dat sfintilor (nu e vorba de o clasa clericala a sfintilor ci toti crestinii erau considerati sfinti, era deci vorba de sfintii aflati in dificultate materiala), se facea benevol, dupa dorinta si puterea fiecaria; sistemul de a taxa cu 10% din venit este un sistem ce seamana izbitor de mult cu politica acestei lumi, in care fiecare membru de partid este obligat sa vireze in conturile partidului o cotizatie (care e mult mai mica de 10%).
Reply With Quote
  #144  
Vechi 01.06.2012, 11:23:29
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
da, pot
Vă rog, atunci...


Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
da parca vi-am dat explicatia mai inainte? a propovadui Evanghelia inseamna a face lucrare de misionariat, ce presupune deplasari, nu se aplica lucrarii unui pastor care are grija de membrii bisericii din localitatea unde domiciliaza, evanghelizati deja!
Cine v-a spus că pastorul nu face deplasări. Și apoi, "a trăi din Evanghelie", înseamnă doar bani de deplasări? În mod cert, apostolul Pavel nu voia să spună că cei ce predică Evanghelia trebuie să pape hârtia celor 4 evanghelii.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 01.06.2012, 11:27:17
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă rog, atunci...
daca va spun, parasiti cultul dumneavoastra, care vedeti bine ca nu e axat pe invataturile sfintelor Scripturi si va hotarati pentru Domnul?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Cine v-a spus că pastorul nu face deplasări.
le face, pe bani ! nu plateste biletul de tren din salariu, ci primeste o diurna.

predicile, pe bani, lucrarile cu tinerii, pe bani, evanghelizarile pe bani, totul e pe bani !
Reply With Quote
  #146  
Vechi 01.06.2012, 11:28:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
totusi, nu mi-ati aratat ca zeciuiala este o obligatie crestina
Nu este o obligație creștină, este o obligație față de Dumnezeu, recunoscând prin zecime că El este Cel ce ne dă sănătate și puetere de muncă pentru a putea câștiga banii.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
eu v-am demonstrat ca nu este deoarece nu exista o clasa a levitilor lipsiti de absolut orice mijloc de trai (pe vremea Vechiului testament, pamantul reprezenta totul, cine nu avea pamant nu prea putea sa se intretina neexistand industrie).
De Melhisedec ați auzit? Era el cumva levit, ori aparținea cumva perioadei levitice?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
sistemul de a taxa cu 10% din venit este un sistem ce seamana izbitor de mult cu politica acestei lumi, in care fiecare membru de partid este obligat sa vireze in conturile partidului o cotizatie (care e mult mai mica de 10%).
Dar ce părere aveți de sistemul 100%?
Reply With Quote
  #147  
Vechi 01.06.2012, 11:32:41
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

De Melhisedec ați auzit? Era el cumva levit, ori aparținea cumva perioadei levitice?
faptul ca Avraam i-a dat lui Melhisedec zeciuiala, nu este relevant, i-a dat o data si gata ! insa nu exista sistemul de zeciuire, pentru ca daca ar fi existat, atunci nu mai gaseam in Biblie un asezamant al lui, mult mai tarziu, in perioada levitica !

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Dar ce părere aveți de sistemul 100%?
e cel mai bun ! pentru ca crestinul nu stie cum sa-si cheltuiasca banii (e in stare sa-i dea pe toti pe bomboane si acadele), nu e mai bine sa-i ia "tata" pastoru' si crestinul sa primeasca mancare si haine ?
Reply With Quote
  #148  
Vechi 01.06.2012, 11:33:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
daca va spun, parasiti cultul dumneavoastra, care vedeti bine ca nu e axat pe invataturile sfintelor Scripturi si va hotarati pentru Domnul?
Încercați totuși! Poate, poate...
Eu tocmai asta vă demonstrez, că e axat pe învățătura Sfintelor Scripturi. Dumneavoastră îmi tot scrieți că "nu mai e de actualitate" și că lepădați ce scrie Scriptura (Pavel și ceilalți apostoli) referitor la asta...

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
le face, pe bani ! nu plateste biletul de tren din salariu, ci primeste o diurna.
Și până vine diurna (biletele decontate după o lună), din ce trăiește?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
predicile, pe bani, lucrarile cu tinerii, pe bani, evanghelizarile pe bani, totul e pe bani !
Nu predicile și evanghelizările, ci viața de zi cu zi. Trebuie să existe o sursă financiară pentru hrană și îmbrăcăminte, că doar nu aștepați să le fure!
Reply With Quote
  #149  
Vechi 01.06.2012, 11:36:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Încercați totuși! Poate, poate...
da, poate va veti hotari pentru Domnul ! eu sper asta si ma rog in acest sens !

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Și până vine diurna (biletele decontate după o lună), din ce trăiește?
doriti sa va prezint un nomenclator de meserii ? (va pot da sugestii: postas sau agent de asigurari)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 01.06.2012, 11:37:16
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
faptul ca Avraam i-a dat lui Melhisedec zeciuiala, nu este relevant, i-a dat o data si gata ! insa nu exista sistemul de zeciuire, pentru ca daca ar fi existat, atunci nu mai gaseam in Biblie un asezamant al lui, mult mai tarziu, in perioada levitica !
Și mai ciudată optică! Din ce în ce mai ciudată... Îmi demonstrați tot mai puternic că Scriptura trebuie lepădată și că nu e relevantă... Ce puneți în loc?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
e cel mai bun ! pentru ca crestinul nu stie cum sa-si cheltuiasca banii (e in stare sa-i dea pe toti pe bomboane si acadele), nu e mai bine sa-i ia "tata" pastoru' si crestinul sa primeasca mancare si haine ?
Ei bine, tocmai de aceea sistemul zecimii e mai bun și mai adecvat perioadei contemporane. Nu e nevoie nici să devii sărac lipit, dar nici să apelezi la Stat. Valabil și pentru pastori și pentru laici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43
Misiune vs prozelitism georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 12.10.2009 12:41:05