Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.08.2012, 11:47:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cineva m-a sfatuit sa cumpar,spre exemplu,becuri economice pentru ca voi plati destul de putin factura de electrica.Voi aveti,folositi?Merita sa cumperi asa ceva?
Multumesc mult,o zi minunata va doresc!
Folosesc. Merita.
Recomand achizitionarea becurilor economice cu lumina calda (galbena) intucat au un indice de redare al culorilor foarte bun.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.08.2012, 11:51:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
@ovidiu.b: Calculatorul nu-l prea pot înlocui cu un laptop, deși aș vrea, însă mă ocup de tehnoredactare, și pt. asta e nevoie de un monitor mare.
Se pot atasa laptop-urilor monitoare (precum si tastaturi, mouse etc)... astfel nu este un impediment necesitatea monitorului mare.

Laptop-ul are avantajele lui. In primul rand mobilitatea.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.08.2012, 12:17:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
@ovidiu.b: Calculatorul nu-l prea pot înlocui cu un laptop, deși aș vrea, însă mă ocup de tehnoredactare, și pt. asta e nevoie de un monitor mare.
Sunt laptopuri cu ecran de 19 inch, apărut acum chiar cu 21 inch. Și eu butonez zilnic pe laptop...eu cred că ține de obișnuință.


Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
P.S. Tot la reducerea consumurilor intră și deconectarea totală (eventual scoatere din priză), cel puțin pe timpul nopții, a electronicelor cu led de stand-by (monitor, TV, calculator etc.).
Nu știu dacă astea reduc simțitor costurile...însă eu le scot de multe ori când e foarte cald pentru a stinge orice sursă de căldură ...de ex receiver-ul Digi care se încălzește foarte tare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.08.2012, 12:19:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Se pot atasa laptop-urilor monitoare (precum si tastaturi, mouse etc)... astfel nu este un impediment necesitatea monitorului mare.

Laptop-ul are avantajele lui. In primul rand mobilitatea.

Doamne ajuta.
Și unde e mai ai mobilitate când mai adaugi ecran, tastatură?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.08.2012, 12:30:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ba nu, are dreptate Eugen. E și fix, e și mobil, după cum ai nevoie.
Știu că sunt și laptopuri cu ecran mare. Dar costă. Mult.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.08.2012, 12:37:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ba nu, are dreptate Eugen. E și fix, e și mobil, după cum ai nevoie.
Înțeleg ideea lui Eugen...dar eu am făcut referire la nevoia ta.

Plus că nu mai văd utilitatea laptopului când îi pui tastaură și ecran...laptopul e atunci pe post de unitate și nimic mai mult...și din nou ajungem să avem dulapuri prin casă.

Last edited by ovidiu b.; 30.08.2012 at 12:42:01.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.08.2012, 12:44:23
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
E și fix, e și mobil, după cum ai nevoie.
Se pot folosi "Docking Station"-uri si astfel se lucreza intocmai ca la un calculator desktop.
http://en.wikipedia.org/wiki/Docking_station
Exista atat doking station-uri universale cat si dedicate pentru anumite modele de laptop, ultrabook...
http://www.emag.ro/docking-station-l.../pd/EDSKMBBBM/

Apropo de ultrabook-uri, avantajele mobilitatii laptop-urilor ultrabook sunt evidente:
http://www.emag.ro/search/laptopuri/...8275/ultrabook

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Știu că sunt și laptopuri cu ecran mare. Dar costă. Mult.
Nu ma refer la eranul laptopului ci la faptul ca se poate atasa un monitor (de Desktop PC) la laptop.
http://www.intel.com/content/www/us/...-a-laptop.html

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.08.2012, 12:48:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și unde e mai ai mobilitate când mai adaugi ecran, tastatură?
Daca foloseti mai multe docking station-uri (unul acasa si altul la birou spre exempu, sau daca ai mai multe puncte de lucru birouri...daca esti un business man) atunci avantajul laptopului este evident.

Desktop-urile au avantajelor lor cand vine vorba in special de putere de calclul, grafica...
Spre exemplu un laptop nu va putea inlocui usor o statie grafica... si daca o face gabaritul laptopului creste considerabil.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.08.2012, 12:50:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sunt laptopuri cu ecran de 19 inch, apărut acum chiar cu 21 inch.
Personal, prefer un laptop ultrabook cu ecran de 14" wide la care se ataseaza (acasa si/sau la birou) un monitor de 21".

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.08.2012, 18:20:09
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Referitor la subiectul acestui topic, consider că în primul rând noi ar trebui să alegem simplitatea care nu este alteceva decât primul vlăstar al smereniei. Și când amintesc de simplitate mă refer la simpliate în cuvinte, în fapte, în gânduri, simplitate în împlinirea poruncilor lui Dumnezeu, simplitate în îmbrăcăminte, simplitate în alimentația de zi cu zi etc... Simplitate să existe în orice și prin acestea, noi nu facem decât să-l imităm pe Domnul nostru Iisus Hristos. Simplitatea îl odihnește pe om, dar și pe cei din jur. Prin simplitate ne eliberăm de griji, iar când în om există simplitate, există și dragoste, jertfă, bunătate, mărinimie sufletească. Prin simplitate ne jertfim sub orice formă, ajungem să renunțăm la multe lucruri și obiceiuri care de fapt nu erau folositoare. Prin simplitate am dobândi curăție sufletească și o încredere neiscoditoare în Dumnezeu. Prin simpliatate toată nădejdea noastră ar fi îndreptată către Dumnezeu așa cum Adam înainte de cădere era unit cu Dumnezeu în toate. Simplitatea a fost starea lui Adam înainte de cădere, când le vedea pe toate curate. În Rai animalele îl recunoșteau pe Adam ca stăpân al lor. După călcarea poruncii însă, au ieșit și ele din Rai, fără să fie de vină, și nu l-au mai recunoscut pe Adam ca stăpân al lor, ci se repezeau să-l sfâșie. Era ca și cum i-ar spune: „Ești rău. Nu ești stăpânul nostru”. Animalele ne-au întrecut în neagoniseală și în răbdare și în ascultare, să nu mai vorbim de jertfă...ele mereu se jertfesc pentru noi. Dacă vom cerceta cu de-amănuntul noblețea sufletească pentru întreaga zidire a lui Dumnezeu, atunci vom găsi ascunsă în ea măreția lui Dumnezeu.

În concluzie prin simplitate vom putea trece mult mai ușor peste problemele vremurilor noastre, spre exemplu creșterea prețurilor, căci prin simplitate suntem pregătiți mereu să renunțăm și să ne jertfim, mereu vom avea dragostea aprinsă față de Dumnezeu, față de aproapele și fața de întreaga zidire, mereu vom avea bunătate și noblețe sufletească, toate făcute cu dicernământ, slăvindu-L pe Dumnezeu pentru toate câte ni le-a dat și ni le dă.
Corect. Un raspuns frumos.

Aceste cuvinte mi-au adus aminte de ce a zis bunul Pr.Iustin Parvu: "Sărăcia este un lucru firesc pentru creștini. Societatea modernă ajunge la un apogeu în care omul vrea și mai mult lux, teribilism, plăcere. Această criză e necesară să ne smerim în fața lui Dumnezeu." [...] "Dar aceasta este taina dăinuirii neamului nostru – suferința. Prin suferință ne vom izbăvi."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14
Sfaturi la vremuri de criza... silverstar Generalitati 28 25.04.2009 18:16:15
Oare crestinismul autentic va supravietui? grecu Preotul 18 30.12.2007 19:19:25