Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2012, 22:15:01
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit Nimeni nu poate sti sfarsitul omenirii ?

Scrie si in Biblie, am tot intalnit mesaje de la multi oameni care spun ca nu se poate cunoaste data sau momentul in care va avea loc sfarsitul lumii.

Cuma adica? Este o informatie necogniscibila stiintific sau pur si simplu va fi un eveniment generat voit de Dumnezeu fara nici un indiciu prealabil ?

In primul caz, nu se confirma, sfarsitul va putea fi calculat cu precizie de sub o secunda (de exemplu un asteroid care urmeaza sa loveasca Pamantul), iar in al doilea caz nu stiu ce sa zic. Din acest motiv am creat acest topic.

Lamuriti-ma si pe mine, la ce se refera sintagma "Numai Dumnezeu stie cand va fi sfarsitul" ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2012, 22:28:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nesperatu, sunt o gramada de lucruri pe care numai Dumnezeu le stie, spre exemplu, momentul in care va muri fiecare. Numai Dumnezeu este omniscient. In rest, sunt diferite grade de cunoastere.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2012, 22:35:27
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

De acord. Sunt o gramada de evenimente pe care numai Dumenzeu le stie, nu numai moartea omului, ci si numerele extrase la loto, pe ce fata cade un zar aruncat sau o moneda, si orice alt lucru aleator.

Dar vreau sa concentram discutia pe acest subiect fierbinte in zilele noastre, al sfarsitului lumii, pt. ca s-a explicitat clar in Bibile (pe cand despre zaruri nu s-a zis nimic).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2012, 22:37:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

DUMNEZEU ESTE CEL CARE HOTARASYE CIND VA REVENI PE PAMINT IN SLAVA SA.Dar vor fi semne premergatoare,vesti de razboaie si vesti de razboaie,cutremure,dictatura mondiala si doar atunci cind noi oamenii nu vom mai evolua spiritual ci vom fi preocupati doar de grijile acestui veac pamintesc,evolutia spirituala nu va mai avea loc si deci nici rostul oamenilor de a trai pe pamint nu mai are rost!Asa cum in Sodoma si Gomora nu a mai existat in afara de LOT ,nimeni procupat spiritual ,bunul simt nu mai exista nici fatza de cei straini care intrau in cetate,viata acolo nu mai avea rost si DOMNUL a sfirsit cu ei .Asa va fi si cu noi ,doar rugaciunile sfintilor si SFINTA LITURGHIE mai tin lumea ,iar cind si aceasta va disparea si sfintii care sa se roage pt.lume nu vor mai fi ...atunci fa hotari DOMNUL momentul sfirsitului .Dar numai el are posibilitatea de asti daca mai sunt sau nu si citi sfinti pe pamint care se roaga LUI pentru lume.
__________________
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2012, 22:40:31
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Sofiaiuga, cu tot respectul, dar daca un asteroid se va apropria vreodata de Pamant, nu mai e nevoie de inundatii, vesti de razboaie etc. ca sa prevesteasca sfarsitul.

Vom sti exact cand si cum va fi. Despre asta vreau sa vorbim in acest topic.Cat de absoluta e sintagma "numai Dumnezeu stie.." . Ca mie mi se pare ca am putea sti si noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2012, 22:45:16
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Sofiaiuga, cu tot respectul, dar daca un asteroid se va apropria vreodata de Pamant, nu mai e nevoie de inundatii, vesti de razboaie etc. ca sa prevesteasca sfarsitul.

Vom sti exact cand si cum va fi. Despre asta vreau sa vorbim in acest topic.Cat de absoluta e sintagma "numai Dumnezeu stie.." . Ca mie mi se pare ca am putea sti si noi.
Asa cum spui ni se pare doar ca am putea sti si noi!Asta inseamna a bate apa in piua daca Domnul ne-a spus ca nu va sti nimeni ..nimeni dintre oameni ..sau te indoiesti de faptul ca Dumnezeu ar putea sa modifice traiectoria asteroidului daca ar vea??/..doar EL ESTE CREATORUL UNIVERSULUI !!
__________________
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.12.2012, 22:45:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Răspunsul la întrebarea ta l-a dat însuși Domnul. Îl găsești la Matei 24, 36.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.12.2012, 22:53:21
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Asa cum spui ni se pare doar ca am putea sti si noi!Asta inseamna a bate apa in piua daca Domnul ne-a spus ca nu va sti nimeni ..nimeni dintre oameni ..sau te indoiesti de faptul ca Dumnezeu ar putea sa modifice traiectoria asteroidului daca ar vea??/..doar EL ESTE CREATORUL UNIVERSULUI !!
Ok , acuma am inteles. Practic Dumnezeu este atat de absolut incat este peste legile fizice ale universului. Deci ar putea interveni oricand in traiectoria asteroidului, si toate calculele facute de oameni ar fi in zadar.

Conform Bibliei, exista numeroase dovezi de interventie divina. si nu numai n Biblie.

Daca asta e sensul sintagmei discutate de mine, e logic. Dar nu e fizic deloc.

E logic numai daca Dumnezeu exista. Ca altfel nu are nici un sens.

Si iata de ce: un ateu convins ar putea spune exact acelasi lucru ca cel mai credincios crestin: nu se stie daca asteroidul va lovi Pamantul, poate intervine ceva pe parcurs, cine stie ce, neprevazutul, orice, nu conteaza. Deci nu putem sti exact deoarece neprevazutul (la fel ca numerele de la loto) poate aparea oricand. Intr-un fel ateul gandeste la fel ca un crestin.

Last edited by nesperatu; 20.12.2012 at 23:01:05.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2012, 10:00:56
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

doar Tatal stie acea data a sfarsitului lumii acesteia.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2012, 15:34:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Sofiaiuga, cu tot respectul, dar daca un asteroid se va apropria vreodata de Pamant, nu mai e nevoie de inundatii, vesti de razboaie etc. ca sa prevesteasca sfarsitul.

Vom sti exact cand si cum va fi. Despre asta vreau sa vorbim in acest topic.Cat de absoluta e sintagma "numai Dumnezeu stie.." . Ca mie mi se pare ca am putea sti si noi.
va veni "ca un fur" spune evanghelia (Matei 24:36-51).
știm când vine furul?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frumusetea naturii, un lucru de care nimeni nu se mai bucura? Simona-Marilena Generalitati 24 16.07.2012 21:12:01
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
Nimeni nu este de neinlocuit costel Generalitati 10 04.04.2011 16:10:35
Un mod propriu omenirii Rodica50 Generalitati 18 12.12.2010 22:41:25
Viitorul omenirii si Pamintului 2009 – 2021 (I) malmo Stiri, actualitati, anunturi 14 26.08.2009 01:45:33