Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.12.2016, 23:43:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In opinia mea, daca acest vis a fost de la Dumnezeu, trebuie interpretat ca o chemare spre pocainta, aratand disponibilitatea lui Dumnezeu de a ne ierta, daca ne vom pocai cu sinceritate. Nu trebuie sa ne trufim in caz ca avem astfel de vise, ci sa cautam sa ne smerim, caci Dumnezeu este bland si smerit. Daca simtim trufie, inseamna ca a fost de la necuratul.

Daca simtim bucurie insotita cu dorinta de a face voia lui Dumnezeu cu orice risc, atunci este de la Dumnezeu. Da, Hristos ne poate da cate o lingurita de dulceata duhovniceasca pentru a ne atrage spre El. ,,Gustati si vedeti ca bun este Domnul!" El se poate arata incepatorilor pentru a-i atrage spre El. Exista multi oameni care au avut astfel de chemari si incurajari in vis. In majoritatea cazurilor, acestea au fost urmate de perioade de incercare a virtutilor. Citeste
http://sfantulioancelnou.trei.ro/car...smereniei1.htm
Lectia de baza din aceasta carte este ,,Tine mintea in iad si nu deznadajdui!"

Bucuria oferita de Duhul Sfant exista. Greu se castiga si usor se pierde. Cand ai momente de bucurie duhovniceasca, lauda pe Domnul in liniste si nu spune oricui... Un preot vazator cu duhul ti-ar spune exact ce fel de vis a fost.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.12.2016, 23:45:47
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

bla bla, bla bla, triluli si trilula, bla bla, bla.
Crestinism, cica...
Doamne fereste!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.12.2016, 22:50:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
bla bla, bla bla, triluli si trilula, bla bla, bla.
Crestinism, cica...
Doamne fereste!!
Cu cine te cerți? Argumente și rugăciune! Nu cântece monosilabice!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.12.2016, 22:58:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Argumente și rugăciune!
.......:) Nu crezi ca e cam mult?!.....:)))
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.12.2016, 23:10:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

"Doamne ferește!" nu este tot o rugăciune? :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.12.2016, 01:24:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cu cine te cerți? Argumente și rugăciune! Nu cântece monosilabice!
Decât sa'l cerți, mai cu folos este a te ruga astfel :

RUGACIUNE CATRE
PREA SFANTA NASCATOARE DE DUMNEZEU
LA VREME DE NECAZ SI INTRISTARE
alcatuita de episcopul Nicolae Velimirovici
Valuri de patimi ma impresoara; mare necaz si stramtorare imi umplu sufletul o, Intru-tot Sfanta Maica, linisteste sufletul meu cu pacea Fiului tau si alunga deznadejdea si intristarea sufletului meu cu harul Sau.
Potoleste furtuna pacatelor mele care ma frig precum un vierme in foc si stinge-i flacarile.
Umple-mi inima de bucurie, Preacurata Maica, si imprastie ceata nelegiuirilor mele de la fata mea, caci acestea ma impresoara si ma tulbura.
Lumineaza-ma cu lumina Fiului tau. Sufletul meu se simte sfarsit; totul imi este greu, chiar si rugaciunea.
Iata-ma, rece ca piatra. Buzele mele soptesc o rugaciune, dar inima mea nu tresalta. Necazurile m-au impresurat de pretutindenea.
Topeste gheata din jurul sufletului meu si incalzeste-mi inima cu dragostea ta. Nu-mi pun nici o incredere in apararea venita de la oameni, ci ingenunchez dinaintea ta, o, Prea Sfanta Maica si Fecioara. Nu ma alunga de la fata ta, ci primeste rugaciunea robului tau.
Tristetea m-a cuprins. Nu mai pot rabda navalirile diavolilor. Nu am nici o aparare; nici nu aflu loc de refugiu, om nenorocit ce sunt. Sunt pururea biruit in lupta aceasta si nu am alta mangaiere decat in tine, Preasfanta Maica .
O, nadejdea si apararea tututror credinciosilor, nu trece cu vederea rugaciunea mea. Amin.
*
Prea Sfanta Maica a lui Hristos, Prea Curata, Prea Binecuvantata Maica a lui Dumnezeu, vezi cum satana ma izbeste precum valurile marii lovesc corabiile!
El ma urmareste ziua si ma tulbura noaptea.
Nu am pace – sufletul meu se pleaca – duhul meu se cutremura.
Grabeste, Prea slavita Maica si ma ajuta!
Roaga-L pe dulcele Domn Iisus Hristos sa aiba mila de mine si sa-mi ierte pacatele pe care le-am savarsit. O, Preasfanta Maica a Domnului nostru Iisus Hristos, bunatatea ta cea plina de iubire este nesfarsita si este cel mai mare vrajmas al puterilor iadului.
Chiar atunci cand cel mai mare pacatos cade in strafundurile iadului, impins de forte diabolice, daca acesta striga catre tine, tu esti gata sa-l eliberezi din legaturile iadului.
Slobozeste-ma si pe mine. Priveste cum satana vrea sa ma faca sa ma impiedic si sa-mi zdrobeasca credinta, dar eu imi pun toata nadejdea in Domnul.
Slava tie, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.12.2016, 18:54:25
George_90 George_90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2016
Mesaje: 5
Implicit

Am observat ca s-au cerut mai multe detalii despre viata mea, numele meu este Casian George, am 26 de ani, marele necaz al vietii mele este ca acum 10 ani de zile s-a nascut fratele meu care, din pacate, este nevazator m-a afectat foarte mult si se simte acest lucru, nu ma pot concentra la locul de munca, mi-a afectat foarte mult si modul de socializare cu unele persoane, ca personalitate sunt "melancolic" sunt o persoana calma, intelegatoare, răbdătoare cu foarte mult bun simt si de ceva vreme simt ca nu mai am loc pe pamant. Nu am avut niciodata ganduri de suicid insa simt ca sunt in plus, ca nimeni nu ma intelege, ca nimeni nu vrea sa ma asculte atunci cand am nevoie de un sfat de aceea am si cerut o parere aici pe forum. La munca, lucrez ca si contabil pe santier limbajul, cred ca deja stiti la ce ma refer, este unul pe care, personal nu il folosesc si asa cum stiti cand esti om bun esti luat de prost si simt ca totul este impotriva mea. Sincer va spun ca nu stiu ce sa mai fac...nu mai am nicio speranta. Toate aceste lucruri au ajuns pentru mine la un nivel pe care nu il mai pot tolera...de un lucru imi este frica sa nu intru in depresie, va cer din nou parerea...de ce unii oameni sunt lasati sa se chinuie chiar si atunci cand se roaga la Dumnezeu cu lacrimi in ochi? Sunt pierduti?

Last edited by George_90; 19.12.2016 at 19:02:49.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.12.2016, 21:08:03
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

George, niciun om nu este pierdut atata vreme cat crede in bunatatea Lui Dumnezeu si ratiunile Sale de nepatruns.

In orice clipa omul poate fi cuprins de viforul disperarii, chiar si atunci cand se crede in cea mai mare siguranta.

Credinta este cea care il tine ferm ancorat in nadejde, in intelepciunea care stie ca dupa durere urmeaza fericire, ca dupa nevointa urmeaza rasplata.

Credinta inseamna o anticipare a iluminarii dumnezeiesti, a unei fericiri suprafiresti, sfanta, netrecatoare.

Pentru rabdarea de o clipa, atat cat tine o viata de om, rasplata este o inima vie in care straluceste Dumnezeu. O afacere intradevar profitabila. Un chilipir.

Cine are nevoie de om cand il are pe Dumnezeu?
__________________

Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.12.2016, 21:31:26
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George_90 Vezi mesajul
Am observat ca s-au cerut mai multe detalii despre viata mea, numele meu este Casian George, am 26 de ani, marele necaz al vietii mele este ca acum 10 ani de zile s-a nascut fratele meu care, din pacate, este nevazator m-a afectat foarte mult si se simte acest lucruSunt pierduti?
Opreste-te si ia-o de la capat dpdv al mintii.

A fi nevazator este o cruce grea. Dar sa stii ca nu este complet lipsita de bucurie.

Tu stai acum si te uiti doar la partea amara a paharului si plangi si te superi si suferi in continuu. Si mai rau, singur iti faci rau ramanand in starea asta in mod continuu.

Eu as zice sa faci o lista de lucruri prin care poti sa-i faci continuu bucurie fratelui tau si sa-i oferi o experienta maxima de viata.
Straduieste-te sa-l bucuri in continuu.
Si sa stii ca starea ta se transmite si lui. Deci toata supararea ta se transmite si lui.

Si daca ar fi paralizat in pat ce ar trebui sa faci? Sa te opresti din viata si sa jelesti la nesfarsit? Nu. Te reculegi si vezi ce poti sa-i oferi.

Uite, eu te intreb acum pe tine.
Care este lista de lucruri pozitive si frumoase pe care tu: 1. poti sa le oferi fratelui tau, 2. pe care le oferi fratelui tau?



Dar eu iti zic ca mai este ceva in toata povestea asta pe care nu vrei sa ne spui. Hristos a venit la tine si nu la fratele tau. Oarecum pentru tine si nu pentru el. Te intreb: este viata ta in ordine? Cum ti-ai trait viata pana acum.
Starea asta a ta este usor depresiva, oarecum iti motivezi depresia prin problema fratelui tau, dar s-ar putea ca depresia ta sa vina de la pacatele tale si NU de la starea fratelui tau.

Asta este viata, asta este situatia, crucea se duce cu bucurie. Asa cum este ea o duci. Daca te plangi nu ajungi nicaieri.

Nu poti sa stai sa jelesti la nesfarsit. El are crucea lui, tu ai viata ta.
Tu esti pus sprijin pentru el, nu cruce in plus. Nu ii pune o cruce in plus fratelui tau, ci usureaza-i crucea prin bucurie multa.
Pune-ti ordine in minte ca sa poti sa fii sprijin si nu corvoada.

Last edited by gpalama; 19.12.2016 at 22:24:51.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.12.2016, 18:43:47
George_90 George_90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2016
Mesaje: 5
Implicit

Ca lucruri pozitive as putea si incerc sa ii ofer dragostea pe care o port pentru el, incerc pe cat posibil sa simta si el atat cat se poate atmosfera Sarbatoarei Nasterii Domnului cu poezii cu cadouri, are parte de educatie atat acasa cat si la scoala speciala pe care o urmeaza. Incerc sa ii ofer tot ce este mai bun pt ca eu nu am avut parte de asa mult bine, el vreau sa aiba, dar intotdeauna ma gandesc la viitorul lui consider ca al meu nu mai este asa de important si de aici incep toate lucrurile enumerate in subiectele anterioare. Poate nu intelegeti situatia insa sa stiti ca este foarte dificil unii oameni nu inteleg ca asa este...pana nu esti esti in aceeasi oala nu intelegi pe deplin suferinta celuilalt. Poate ca uneori este mai bine sa te inchizi in propria cochilie si sa meditezi putin la viitor dar tind sa cred ca acesta este demult trecut pe langa mine. Vreau un singur lucru sa fiu fericit atat eu cat si cei pe care ii iubesc si nimic mai mult, dar uite ca nu este mereu asa cum iti doresti.
Reply With Quote
Răspunde