Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2007, 21:15:53
Mario_25i Mario_25i is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 2
Implicit

Buna!Ma numesc Carmen (am alt nume la adresa de email!:)),acum e prima data cand vizitez site-ul,insa nu imi pare rau deloc!Vroiam sa caut pe diferite site-uri religioase si,bineinteles ortodoxe,parerile la diferite persoane despre insemnarea Sf. Cruci!Pana de curand eu stiam ca Sf. Cruce se face in felul urmator:``In numele Tatalui``la frunte,``si a Fiului`` la pantece,``si a Sf.Duh``in partea dreapta,``Amin``in partea stanga!Nu stiu nici acum raspunsul clar,nu am avut ocazia inca sa stau de vorba cu duhovnicul meu mai mult ca sa il pot intreba de acest lucru,insa am auzit diferite pareri,cum ca:Sf.Duh se face in partea dreapta si in partea stanga,iar Amin este cand lasi mana jos!Diferite pareri ma refer ca,de exemplu profesorul meu de religie (care a facut facultatea de teologie cu verisoara mea!!!)mi-a spus ca ``Amin`` e cand lasi mana jos,insa verisoara mea si,de asemenea duhovnicul ei,au spus ca ``Amin``e in partea stanga!In fine,diferite pareri!!!As vrea tare mult sa mai aud pareri pana am sa vorbesc si cu duhovnicul meu si pana gaseste verisoara mea cartea in care spune de acest lucru!VA MULTUMESC MULT!!!CARMEN
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2007, 18:11:34
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu zic sa o faci simtind ca te acoperi cu o palose! In rest e bine cum stii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2007, 20:23:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mario_25i
Buna!Ma numesc Carmen (am alt nume la adresa de email!:)),acum e prima data cand vizitez site-ul,insa nu imi pare rau deloc!Vroiam sa caut pe diferite site-uri religioase si,bineinteles ortodoxe,parerile la diferite persoane despre insemnarea Sf. Cruci!Pana de curand eu stiam ca Sf. Cruce se face in felul urmator:``In numele Tatalui``la frunte,``si a Fiului`` la pantece,``si a Sf.Duh``in partea dreapta,``Amin``in partea stanga!Nu stiu nici acum raspunsul clar,nu am avut ocazia inca sa stau de vorba cu duhovnicul meu mai mult ca sa il pot intreba de acest lucru,insa am auzit diferite pareri,cum ca:Sf.Duh se face in partea dreapta si in partea stanga,iar Amin este cand lasi mana jos!Diferite pareri ma refer ca,de exemplu profesorul meu de religie (care a facut facultatea de teologie cu verisoara mea!!!)mi-a spus ca ``Amin`` e cand lasi mana jos,insa verisoara mea si,de asemenea duhovnicul ei,au spus ca ``Amin``e in partea stanga!In fine,diferite pareri!!!As vrea tare mult sa mai aud pareri pana am sa vorbesc si cu duhovnicul meu si pana gaseste verisoara mea cartea in care spune de acest lucru!VA MULTUMESC MULT!!!CARMEN
Un scurt istoric al semnului sfintei cruci il gasesti pe acest site.
http://www.crestinortodox.ro/Diverse/Scurt_istoric_al_semnului_Sfintei_Cruci-53-11227.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.11.2007, 18:28:45
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Da, pe langa acestea trebuie sa stim ca cele trei degete se tin unite si reprezinta Sfanta Treime iar celelalte doua stau unite in podul palmei reprezentand cele doua firi: Dumnezeiasca si lumeasca. Deci cand facem cruce este important sa tinem cont si de acestea, sa nu gesticulam asa prin fata noastra sau degetele sa fie asa ...cum ne vine noua.
Am citit si io pa undeva, asta.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 12:06:32
SEMNUL SFINTEI CRUCI iosif Generalitati 24 29.05.2010 12:07:23
Semnul Sfintei Cruci TIBS Generalitati 4 30.04.2010 17:31:52
Semnul Sfintei Cruci- de la dreapta la stanga georgeval Generalitati 0 22.03.2009 17:13:05
dupa semnul sfintei cruci, se atinge cu varful degetelor pamantul? nutzy Generalitati 4 02.02.2009 05:30:30