Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2009, 19:29:11
bogdani bogdani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Mesaje: 18
Implicit Atentie! Incepe isteria media_episodul II

In ultimele zile, odata cu inceperea discutiilor pe marginea legilor educatiei, in mass-media, usor, usor, au inceput tatonarile pentru episodul II: "Scoaterea religiei din scoli".

Din informatiile pe care le am actiunea, platita gras, trebuie sa tina pana ce legile educatiei intra in linie dreapta, la vot.
Se vor folosi toate mijloacele posibile: dezinformari, persoane (elevi) care filmeaza profii de religie la ora, acuzatii fara fond, etc. Deci, atentie mare.
Din cate se pare religia "trebuie" scoasa cu orice pret din scoala prin aceste legi ale educatiei.
Pentru cei care vor sa stea departe de aceasta viitoare isterie, episodul 2, le recomand sa nu urmareasca mass-media.
Actiunile vor fi clasice: "problema lui Vasilica", "lipsa tolerantei fata de celelalte culte in manualele de liceu", "libertatea de constiinta", etc.

Va exista si un plan B: "Candidatura lui Cernea la presedentie" - moment propice pentru actiune "in forta".

Nu vreau sa par exagerat, dar deja lucrurile au inceput: vezi articolele: din Gardianul , din Cotidianul sau realitatea.net.

Startul s-a dat azi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2009, 22:03:36
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Bre eu zic asa : sa se scoata religia din scoli, ca cine vrea sa fie crestin e cu sau fara ora aia de religie, ca in multe cazuri ora aceea nu prea isi atingea scopul. Acum ar fi bine preotii sa se destepte si sa-si puna programe catehetico-misionare mai intense nu ca "Hristos impartisit copiilor" care a fost "sublim dar (in multe parti) a lipsit cu desavarsire, cu toata mediatizarea lui pe basilica.ro si in cotidianul Lumina, cred ca ar fi bine de aruncat un ochi si in gradina vecinului(neoprotestant) care nu stiu cum se face dar la ei e plin de tineri de fiecare data cand se aduna si mai ales duminica...ceea ce la ortodocsi vad din ce in ce mai rar si aradul nu-i chiar un catun ...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2009, 01:55:32
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cum sase scoata religia din SCOLI.sa ajungem un popr de BORFASI si oameni fara DUMNEZEU? Siasa se golesc bisericile pe zi ce trece . ACesti guvernanti trebuie sa lase oamenii sa vina spre credinta nu SAI OPREASCA. Se vrea se doreste eliminarea complecta a religiei din viata publica! Rabdator e DUmnezeu ca ne mai rabda. DOAMNE APARA SI PAZESTE de acesti atei care vor sa ne distruga impreuna cu UE.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2009, 10:54:05
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

prietene de 20 de ani se preda religia in scoli si de aceea in 20 de ani numarul copiilor ucisi prin avort e cam de vreo 20 de milioane, cu toate ca religia se preda in scoli ai sa vezi copii de clasa a3a, a4a poate chiar mai mici fumand iar pe altii chiar sub influenta bauturilor alcoolice, altii mai mari se drogheaza, unii chiar ucid si cu siguranta au facut religie(altii chiar 5 ani de seminar, vezi cazul de la Timisoara)... asa ca borfas cine vrea sa ajunga, ajunge cu sau fara ora de religie, cine vrea sa fie om la locul lui e om la locul lui cu sau fara ora de religie, iar Bisericile se golesc din vina păstorilor cărora nu le pasă de turmă, pe oile rătăcite in munți le lasă acolo să le mănânce lupii, activitatea multora din ei se limitează la predicuța de Duminică, de multe ori invățată pe de rost din cărți de predici.
__________________
valentin_top_bizant

Last edited by valentin.viliga; 23.08.2009 at 10:58:08.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2009, 01:28:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca acele ore de religie ar putea aduce pe drumul cel bun cateva oite ratacite, dar cu o floare nu se face primavara. daca nu exista activitate sustinuta in biserica si acasa in familie, ele se vor pierde din nou mai devreme sau mai tarziu. chiar azi imi povestea parintele nostru (roman nascut si crescut aici in America) ca pe vremea cand era si el copil erau cu totii vreo 60 copii care mergeau la scoala de duminica la biserica lor, iar acum din aceia numai 5 (cinci) mai sunt in sanul bisericii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2009, 03:26:53
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Religia din scoli nu are nimic in comun cu avorturile, deoarece cine a facut avot, e clar ca nu e pe bancile scolii....este generatia viitoare, cea care studiaza religia.
Valentin, te rog...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2009, 21:28:51
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Religia din scoli nu are nimic in comun cu avorturile, deoarece cine a facut avot, e clar ca nu e pe bancile scolii....este generatia viitoare, cea care studiaza religia.
Valentin, te rog...
pantinina crede-ma ca stiu eu ce vorbesc si nu vorbesc doar de dragul de a-mi asculta vocea si nici nu postez numa de dragul de a posta, sunt si acum destule eleve de liceu si chiar de generala care comit avort...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2009, 22:54:04
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Oricat de mult mi-as dori sa nu se mai predea ortodoxie in scolile de stat, sunt sigur ca politicienii nostri nu ar lua de capul lor o asemenea decizie, mai ales in prag de campanie electorala. Poate e vreun imbold de la UE, dar chiar si asa s-ar tine tare pe pozitii, macar pana dupa alegeri.

Daca intr-adevar s-a pus ceva la cale, atunci asta e doar un val mediatic menit sa pregateasca opinia publica pentru decizia finala ce va fi luata mai tarziu. Sunt de parere ca ortodoxia in scoli se va mai preda cel putin un an de acum inainte. Cei care sunt impotriva eliminarii acestei materii au destul timp la dispozitie sa pregateasca un protest consistent.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2009, 23:06:44
bogdani bogdani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Oricat de mult mi-as dori sa nu se mai predea ortodoxie in scolile de stat, sunt sigur ca politicienii nostri nu ar lua de capul lor o asemenea decizie, mai ales in prag de campanie electorala. Poate e vreun imbold de la UE, dar chiar si asa s-ar tine tare pe pozitii, macar pana dupa alegeri.

Daca intr-adevar s-a pus ceva la cale, atunci asta e doar un val mediatic menit sa pregateasca opinia publica pentru decizia finala ce va fi luata mai tarziu. Sunt de parere ca ortodoxia in scoli se va mai preda cel putin un an de acum inainte. Cei care sunt impotriva eliminarii acestei materii au destul timp la dispozitie sa pregateasca un protest consistent.
Din punct de vedere utilitarist, "Political correctness", ideea scoaterii religiei din scoli pare un lucru firesc si necesar.

Din punct de vedere uman, crestin, nu.
Initiatorii actiunii de scoatere a religiei din invatamant vorbesc de inlocuirea ei cu "educatie moral-religioasa". Din ce m-am interesat aceasta, daca va fi introdusa, va reprezenta un fel de educatie etica, de tip ateu.

Si asta e doar inceputul. Spre exemplu cateva organizatii "civice" intentioneaza sa atentioneze autoritatile vis-a-vis de pericolul pe care il reprezinta pelerinajul la sfintele "moaste", "plimbarea lor", pentru sanatatea cetatenilor.

Vom ajunge, cum e in Franta, unde simbolurile religioase nu au voie sa fie tinute la vedere in spatiul public (asta insemnand chiar si purtarea unei cruciulite la gat).

Apropo, nu stiu daca ati citit studiul privind statul religiei in scolile din Romania alcatuit de Liga Pro Europa. Este absolut grotesc, nu respecta nici cele mai elementare norme privind un studiu sociologic.

Last edited by bogdani; 25.08.2009 at 23:10:10.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2009, 23:11:54
bogdani bogdani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
prietene de 20 de ani se preda religia in scoli si de aceea in 20 de ani numarul copiilor ucisi prin avort e cam de vreo 20 de milioane, cu toate ca religia se preda in scoli ai sa vezi copii de clasa a3a, a4a poate chiar mai mici fumand iar pe altii chiar sub influenta bauturilor alcoolice, altii mai mari se drogheaza, unii chiar ucid si cu siguranta au facut religie(altii chiar 5 ani de seminar, vezi cazul de la Timisoara)... asa ca borfas cine vrea sa ajunga, ajunge cu sau fara ora de religie, cine vrea sa fie om la locul lui e om la locul lui cu sau fara ora de religie, iar Bisericile se golesc din vina păstorilor cărora nu le pasă de turmă, pe oile rătăcite in munți le lasă acolo să le mănânce lupii, activitatea multora din ei se limitează la predicuța de Duminică, de multe ori invățată pe de rost din cărți de predici.
Daca tu privesti lucrurile asa inseamna ca nu ai inteles nimic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa valeriaandrei Intrebari utilizatori 14 18.06.2016 01:01:09
Începe un nou an școlar! laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 12.09.2011 00:10:22
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 23:33:54
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 11:45:27
Isteria porcina irodion Generalitati 3 11.01.2010 16:06:54