Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2009, 11:07:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Tutunul

Știm cu toții că patima fumatului e foarte gravă, dăunătoare , ucigătoare , dar mi s-a pus la rându-mi și mie întrebarea : de ce a fost creat și lăsât tutunul , ca plantă, de Dumnezeu ? Sincer îmi doresc un răspuns logic și firesc , pentru a-l putea aduce în discuțile ( posibile ) viitoare , cu alți nedumeriți . Vă mulțumesc pentru ajutor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2009, 11:21:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cristiboss, eu una sunt total impotriva tutunului, cred ca am alergie la tutungii, pffff! Nu inteleg cum de un om poate sa cheltuiasca circa 8 lei pe zi pentru un pachet de tigari (si stai asa, ca sunt unii care fumeaza mai mult de un pachet!) la o simpla socoteala, iese o gaura in buget de 2, 5 milioane vechi! Si se mai zice ca romanii sunt saraci! De ce a lasat Dumnezeu tutunul? Simplu! Din acelasi motiv pentru care a lasat Dumnezeu si vinul, si sexul, si maselarita, poftim! Evident, omul a inventat apoi tigara, betia, orgia, otrava...

Până în secolul XVII, tutunul era considerat plantă medicinală folosită în afecțiunile oculare. Ca și plantă de cultură sunt folosite în prezent (2009) numai două varietăți dintre Nicotiana tabacum din „Virginia” este cea mai răspândită. Recoltarea tutunului se face în mod deosebit pentru producerea țigărilor. Tutunul de culoare închisă obținut prin uscarea frunzelor plantei Nicotiana rustica este un tutun mai apreciat decât tutunul de culoare deschisă. În prezent, industria farmaceutică caută obținerea din tutun a unor medicamente. Tot din tutun se obțin extracte pentru industria de parfumuri.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tutun
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2009, 11:31:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cristiboss, eu una sunt total impotriva tutunului, cred ca am alergie la tutungii, pffff! Nu inteleg cum de un om poate sa cheltuiasca circa 8 lei pe zi pentru un pachet de tigari (si stai asa, ca sunt unii care fumeaza mai mult de un pachet!) la o simpla socoteala, iese o gaura in buget de 2, 5 milioane vechi! Si se mai zice ca romanii sunt saraci! De ce a lasat Dumnezeu tutunul? Simplu! Din acelasi motiv pentru care a lasat Dumnezeu si vinul, si sexul, si maselarita, poftim! Evident, omul a inventat apoi tigara, betia, orgia, otrava...

Până în secolul XVII, tutunul era considerat plantă medicinală folosită în afecțiunile oculare. Ca și plantă de cultură sunt folosite în prezent (2009) numai două varietăți dintre Nicotiana tabacum din „Virginia” este cea mai răspândită. Recoltarea tutunului se face în mod deosebit pentru producerea țigărilor. Tutunul de culoare închisă obținut prin uscarea frunzelor plantei Nicotiana rustica este un tutun mai apreciat decât tutunul de culoare deschisă. În prezent, industria farmaceutică caută obținerea din tutun a unor medicamente. Tot din tutun se obțin extracte pentru industria de parfumuri.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tutun
Totul e în regulă cu ce spui, dar să nu spunem că Dumnezeu a lăsat sexul ! Sexul este invenția noastră, deviația de la unirea trupească , iar vinul este cu adevărat un medicament , dar în cantitate rezonabilă și este de pe vremea lui Iisus . Nu știam de parfumul obținut din tutun ! Bună treabă, însă durerea mare este folosirea lui de la început și până azi ca afumătoare a diavolului. Ăsta e baiul ! Da, uite chestia cu parfumul e un posibil răspuns, dar o să mi se dea peste nas , că până la această descoperire, tot afumător diavolesc a fost . Mulțumesc frumos pentru răspunsul tău !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2009, 11:57:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dupa o cautare am gasit aceste informatii: "la inceput, tutunul a fost folosit ca remediu pentru durerile migrenoase, pentru terapia astmului si anginei de piept, in clisma, pentru tratamentul constipatiei si chiar pentru… combaterea paduchilor". Asa ca iata, a avut si un alt rol. Se pare ca noua ne place sa dam lucrurilor alte intrebuintari, si asa se face ca nu ne mai sunt spre zidire, ci spre distrugere.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2009, 12:21:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dupa o cautare am gasit aceste informatii: "la inceput, tutunul a fost folosit ca remediu pentru durerile migrenoase, pentru terapia astmului si anginei de piept, in clisma, pentru tratamentul constipatiei si chiar pentru… combaterea paduchilor". Asa ca iata, a avut si un alt rol. Se pare ca noua ne place sa dam lucrurilor alte intrebuintari, si asa se face ca nu ne mai sunt spre zidire, ci spre distrugere.
Da, corect, avem acest "dar" !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2009, 14:10:02
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Eu nu prea am inteles intrebarea care este titlul subiectului. Daca totus nu gresesc,Dumnezeu a creat lucruri bune si rele si nu numai pentru oameni.
Ia de exemplu urzicile. sa sti ca se face din urzici supa foarte buna si sanatoasa si "ceai" pentru tot felul de remedii.
Tutunul la creat ca sa distinga prostii de destepti ca ce destept constient i-si baga in plamani otrava si gudron care numai sanatate nu o sa-i aduca?
Nu am intentia sa jignesc pe nimeni insa statistic,in tarile mai developate se fumeaza mult mai putin decat in tarile nedevelopate.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2009, 14:27:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Eu nu prea am inteles intrebarea care este titlul subiectului. Daca totus nu gresesc,Dumnezeu a creat lucruri bune si rele si nu numai pentru oameni.
Ia de exemplu urzicile. sa sti ca se face din urzici supa foarte buna si sanatoasa si "ceai" pentru tot felul de remedii.
Tutunul la creat ca sa distinga prostii de destepti ca ce destept constient i-si baga in plamani otrava si gudron care numai sanatate nu o sa-i aduca?
Nu am intentia sa jignesc pe nimeni insa statistic,in tarile mai developate se fumeaza mult mai putin decat in tarile nedevelopate.
In tarile mai developate se fumeaza pe langa tutun si marijuana ( combinate)....asta am vazut eu cu ochii mei, asa ca poate ar trebui sa te informezi mai mult!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2009, 14:44:56
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
In tarile mai developate se fumeaza pe langa tutun si marijuana ( combinate)....asta am vazut eu cu ochii mei, asa ca poate ar trebui sa te informezi mai mult!!!
Ai dreptate! Cunosc astfel de oameni . Ei afirma ca daca fumeaza marijuana nu mai simt nevoia sa fumeze chiar asa de mult tutun.Si din pacate li se pare un lucru bun.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2009, 15:07:36
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de modele Vezi mesajul
Ai dreptate! Cunosc astfel de oameni . Ei afirma ca daca fumeaza marijuana nu mai simt nevoia sa fumeze chiar asa de mult tutun.Si din pacate li se pare un lucru bun.
Pai poate ca unii straini nu mai fumeaza atat de mult datorita pretului ridicat al tutunului...insa e mai mult o constrangere de ordin financiar, decat o optiune personala....si tot de asta se mai si lasa unii, pentru ca ajungand sa fumeze cate 3 pachete pe zi, contientizeaza ca daca at tine-o tot asa ar ajunge la faliment...

Insa mi-a fost dat sa vad intr-un anumit anturaj de aici cum tinerii fumeaza tutun si marijuana combinate ca si cum nu ar fi nimic deosebit...deci chiar ca pe ceva banal. Nu am vazut ceva schimbat in atitudinea lor, dar se vedea ca era deja un viciu si dependenta implicit...

De asemenea, adolescentii de aici sunt mereu glont la raftul de bauturi alcoolice...deci este iarasi un obicei al lor, asa ca mi se pare putin dezinformata conceptia asta ca strainii nu fumeaza si nu beau...ba o fac bine de tot, cu tot cu preturile ridicate ale acestor produse...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.12.2009, 15:30:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Tutunul la creat ca sa distinga prostii de destepti ca ce destept constient i-si baga in plamani otrava si gudron care numai sanatate nu o sa-i aduca?
Dependenta de tutun este o patima. In lupta cu patimile nu cred ca trebuie sa vorbim de destepti sau prosti, ci de invingatori sau invinsi. Ceea ce face diferenta intre ei este "venirea in fire": primii o dobandesc, pe cand ceilalti nu o afla sau poate nici nu o cauta vreodata.

Eu vad altfel lucrurile: daca stiu ca parintii, sotia sau copilul, isi doresc ca eu sa ma las de fumat, iar eu nu o fac, inseamna ca nu-i iubesc indeajuns. Problema dependentei de tutun, deci, nu se rezuma doar la faptul ca aceasta ne afecteaza sanatatea trupeasca. Dependenta de tutun evidentiaza mai ales putinatatea sau lipsa iubirii fata de cei de langa noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alcoolul si tutunul, droguri usoare topcat Generalitati 166 21.01.2010 10:50:01