Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2007, 11:13:30
Tamara Tamara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2007
Mesaje: 11
Implicit

Urmand sfatul unuia dintre membri deschid un topic care ma intereseaza intr-adevar.
subiectul pe care il propun este foarte la moda la mine la facultate si ma priveste intrucat are legatura cu lucrarea mea de licenta (care apropo este in curs de finalizare)si pe care o voi sustine in septembrie.

Am inclus in ea un capitol referitor la familie si migratie. Ceea ce va rog este sa imi spuneti parerea voastra (din persepectiva bisericii binenteles) cu privire la efectele pe care le poate avea plecare la munca in strainatate a unuia din membrii familiei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2007, 13:50:50
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Tamara,nu pot sa-ti spun cum vede Biserica acest aspect,dar iti pot spune parerea mea. Consider ca plecarea unui membru al familiei pe alte meleaguri duce la instrainare.Un verisor de-al meu a plecat cu aproximativ 7 ani in urma sa munceasca in strainatate.Toate merg bine pana in momentul revederii. Chiar si el mi-a marturisit ca nu poate sta mai mult de 20 de minute de vorba cu parintii lui. Pur si simplu nu mai gaseste nici un subiect de conversatie cu ei.Parca ar fi straini.Si acest lucru se intampla dupa doar 7 ani.
Fratele meu a plecat de curand si el.Ma bucur enorm ca are ocazia sa realizeze acolo mai multe lucruri decat a reusit aici.Dar ma intristeaza gandul ca poate ne vom departa unul de celalalt.Acum e totul bine,vorbim foarte des pe mess si la telefon.
Ma rog lui Dumnezeu sa ramanem la fel de uniti indiferent unde ne vom stabili...:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2009, 12:53:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Slava lui Dumnezeu, pana acum am fost pazit de asemenea experiente.
Ma leg de cei dragi atat de mult incat nu as putea pleca pentru perioade foarte mari de timp.

Cred ca este o cruce si aceasta plecare in strainatate, a unuia ori a mai multor membri ai familiei.
Copiii cred ca sunt cei mai afectati de aceste miscari.

Domnul stie cel mai bine motivele, cauzele si toate celelalte detalii ale unei plecari.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2009, 13:02:29
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilma Vezi mesajul
Tamara,nu pot sa-ti spun cum vede Biserica acest aspect,dar iti pot spune parerea mea. Consider ca plecarea unui membru al familiei pe alte meleaguri duce la instrainare.Un verisor de-al meu a plecat cu aproximativ 7 ani in urma sa munceasca in strainatate.Toate merg bine pana in momentul revederii. Chiar si el mi-a marturisit ca nu poate sta mai mult de 20 de minute de vorba cu parintii lui. Pur si simplu nu mai gaseste nici un subiect de conversatie cu ei.Parca ar fi straini.Si acest lucru se intampla dupa doar 7 ani.
Fratele meu a plecat de curand si el.Ma bucur enorm ca are ocazia sa realizeze acolo mai multe lucruri decat a reusit aici.Dar ma intristeaza gandul ca poate ne vom departa unul de celalalt.Acum e totul bine,vorbim foarte des pe mess si la telefon.
Ma rog lui Dumnezeu sa ramanem la fel de uniti indiferent unde ne vom stabili...:)
Eu cred ca depinde de situatie. Atunci cand dintr-o familie ramane doar mama si nu are unde sa munceasca in tara pt a-si ajuta baiatul sa-si urmeze studiile, ce e de facut? Sa traiasca dintr-o pensie de mostenitor de 300 lei? Este greu sa stai singur acasa, este greu si pt ea sa stea singura acolo, dar cred ca cel mai dureros ar fi sa-si vada fiul ca nu-si poate implini visurile sale, cariera sa, viitorul sau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2009, 13:08:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai exista niste aspecte:
1. plecare definitiva
2. plecare pe termen scurt (pana la 1 an)
3. plecare pe termen mai lung, dar limitat

Am impresia ca in general nu se stie, sau nu exista un plan, vazand si facand. Unii se tot duc ani de zile si nu-si rezolva nici cu copii, nici cu familia, nici cu alte rude, sau aspecte.

Si eu cred ca se produce instrainare de familie, rude, prieteni si viata nu prea mai are alt rost decat munca si banul. Si cati ani o faci asa.

Ma mai intreb:
- ce se intampla cu pensia, cu asigurari de boala, de somaj
- ce se intampla cu copiii (scoala, adaptare, limba, prieteni, etc.)
- ce se intampla cu cei ramasi in urma (mai ales parinti sau rude mai varstnice, la cazuri de boala, neputinta, deces)
- ce se intampla cu profesia, meseria ta? Lucrezi o viata numai la capsuni, batrani bolnavi,sau alte munci necalificate?
- ce se intampla cu casa, cu lucrurile lasate in urma? Mai ai un loc la batranete, o pensie?

Eu cunosc multe din acestea si ma intreb daca acei care pleaca le stiu, isi pun aceste probleme si cum le rezolva.
Mai ales aceia care pleaca fara sot si copii si tot trec anii.
Si cat va mai dura aceasta emigrare? Cand isi vor regasi oamenii locul in patrie?

Unii isi gasesc perechea pe alte meleaguri, mai rar am auzit de adultere.
Din punctul de vedere al bisericii problemele ar putea fi:
a. indepartarea de familie, eventual abandon de copii, sau chiar adulter
b. indepartarea de biserica, daca acolo un se munceste nu exista B.O, preot
c. casatorii mixte (desi multe sunt f.reusite, chair si in credinta)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spre moarte sau spre viata ?! alexmatei Impartasania (Taina Euharistiei) 8 11.05.2013 00:07:40
Casnicie pe cale de destramare eduard40 Nunta 63 06.09.2010 09:06:24
Te indrepti spre Dumnezeu sau spre idolul tau? monica.miholca Pocainta 15 15.07.2009 16:06:40
5 ORE PE ZI CU FAMILIA adrian010155 Generalitati 2 30.07.2008 16:50:22
Familia maria55 Generalitati 10 01.11.2006 17:09:42