Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.01.2014, 18:26:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa nu cumva sa intelegem ca numai dupa ce avem constiinta ca suntem sfinti putem marturisi credinta.
Antonia, înainte de mărturisi pune-te la punct cu un minim de cateheză, nu poți ieși la luptă fără scut, fără arme. Nu putem fi învățători înainte ca noi să fim învățati.
  #22  
Vechi 27.01.2014, 18:35:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Iarăși începem cu vechea obsesie?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Fireste, dupa tine, avertismentele din Apocalipsa valoreaza mai putin decat parerea ta...
Doctooooooor!
Caz de halucinatii, posibil colective.

sau pur si simplu falsificarea Apocalipsei?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #23  
Vechi 27.01.2014, 18:37:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Desigur, documentele cu cip constituie etapa premergatoare lepadarii.
Că e sau nu o etapă, vom vedea. Că va veni acest moment, eu nu contest, dar când va fi, numai Dumnezeu știe. Iar El ne va înștiința prin duhovnicii noștri. Până atunci, nu e cazul să facem fum înainte de vreme.
  #24  
Vechi 27.01.2014, 18:38:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vai, tocmai tanjeam dupa un certificat de ortodox de la tine si iata ca nu mi-l dai! Sunt descalificata, asadar, pentru a discuta cu tine. Ignora-ma, te rog.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Încă nu ți-e clar că ești pe lângă adevăr? Să nu mai vorbim de noțiuni minine ale învățăturii ortodoxe, care-ți lipsesc cu desăvârșire. Ai demonstrat-o în repetate rânduri și pe alte topicuri.
Nu prea stii sa citesti, de priceput nu mai zic..

Omul a zis ca esti cvasi "tabula rasa" vizavi de invatatura ortodoxa, nu ti-a contestat certificatul de crestin, care il ai chiar si daca zaci beata in santz sau cu coatele pe blogul lui saccsiv sau apolo (tot cam aia e, desi a doua forma de betzie e mai grava).

Stai linistita, nu vrea sa-ti rapeaza marele privilegiu de a da/retrage certificate de crestin la care ai facut apel pe celelalte topice obsesive.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #25  
Vechi 27.01.2014, 18:40:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Părintele Arsenie Muscalu (vorbește de actele cu cip) - Unitatea Duhului: http://www.youtube.com/watch?v=vsbgXhdqH-0
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pr. Rafail Noica - Cardul biometric de sănătate: http://www.youtube.com/watch?v=FS-_3JcP84Y
Asta va fi un topic cu razboiul copy/paste -urile ca subiectul asta deja a expirat pe alte 3-4 topice.

Dar na, femeia trebuie sa incerce, fiind topic nou, poate mai agatza unul mai incet la minte cu aceleasi idei rasuflate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #26  
Vechi 27.01.2014, 18:42:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sfântul Teodor Studitul despre datoria mirenilor de a mărturisi credința
Breee....e vorba de credinta ortodoxa aici, nu eretico-cipofoba pe care o promovezi tu.
Asta e MAREA diferenta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #27  
Vechi 27.01.2014, 18:42:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aici trebuie sa tinem seama si de cuvintele parintelui Teodor Studitul. Sa nu cumva sa intelegem ca numai dupa ce avem constiinta ca suntem sfinti putem marturisi credinta. Daca ne credem sfinti, suntem de fapt in iad, din cauza mandriei. Asa ca trebuie sa ne strecuram cu grija printre capcane.
Prea tarziu, tu ai cazut deja in ea.
Mai vezi problema cu fudulia..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #28  
Vechi 27.01.2014, 18:44:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Antonia, înainte de mărturisi pune-te la punct cu un minim de cateheză, nu poți ieși la luptă fără scut, fără arme. Nu putem fi învățători înainte ca noi să fim învățati.
Eu imi dau cu parerea in calitate de pacatoasa si stiu asta. Sigur ca mai am multe de pus la punct si nu ma supar cand imi atragi atentia. Daca observi ceva anume imi spui cu dragoste frateasca, si eu incerc sa ma corectez. Imi pun intrebari si incerc sa raspund pur si simplu, in mod firesc, fara sa am intentia de a marturisi ori de a invata pe cineva. Pur si simplu simt nevoia sa scriu.

Daca as avea intentia de a invata pe cineva, as publica articole semnate cu nume si prenume, cu drepturi de autor, etc. Insa eu nu ma consider demna de asa ceva.
  #29  
Vechi 27.01.2014, 18:45:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Desigur, documentele cu cip constituie etapa premergatoare lepadarii. Daca esti la tara iarna, cand se insereaza iti aduni lemne si faci focul, nu faci toate astea dupa ce innopteaza, caci risti ca, din cauza oboselii, sa renunti la foc si sa ingheti de frig.

La fel si cu actele cu cip. Daca le luam, ne obisnuim cu ele prea mult si nu ne mai pasa daca mai facem si ultimul pas. Asadar, e normal ca noi, crestinii, sa solicitam si o varianta fara cip.
Focul pe care crestinul este dator sa-l intretina clipa de clipa este cel al Duhului Sfant, nu sa urle ca bezmeticul prin pietze dupa hartii de un anumit fel.

Apropo, nu cereti cu ocazia asta si buletin fara CNP?

Sau va e teama ca intindeti coarda prea tare si nu o sa gasiti atati prosti cat s-au gasit peste Prut pentru faza asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #30  
Vechi 27.01.2014, 18:46:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Parintele spune atat cat poate sa spuna in fata camerelor de filmat. Cine vrea intelege si printre randuri.
Stim, aveti un mare talent la intelesul printre randuri.

Orice ar spune omul, voi tot intelegeti ce vreti, asa, printre randuri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis