Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2012, 11:14:59
MariaElena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<[quote=MariaElena;491161]E bine sa subliniem ca aceasta „Rugaminte” n-a circulat pe bloguri pe care se discuta cum se fac papanasii, nici pe e-mail-uri de genul (daca nu trimiti rugaciunea la 12 prieteni ti se va intampla o mare nenorocire, de ex. : nu stiu care mare actrita a ignorat un astfel de mesaj si a murit de cancer...etc.); nici pe biletele puse prin cutiile postale de pe la blocuri...

Aceasta „Rugaminte” a aparut in brosura “SFATUIRI DUHOVNICESTI - REPERE MORALE PENTRU O VIATA PRACTICA CRESTIN – ORTODOXA.” SCRISA DE ARHIM. IOACHIM PARVULESCU, Tiparita cu binecuvantarea I.P.S.Mitropolit Teofan al Olteniei, Sfanta Manastire Lainici, 2004.
Eu am cumparat-o de la Libraria Manastirii Negru-Voda, in 2006. (Pe vremea aceea libraria era chiar in cladirea internatului Seminarului Teologic). >>

Va rog sa ma scuzati: am cumparat cartea de la Libraria manastirii Radu Voda, nu Negru Voda.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2016, 07:55:27
Elena Maria Radu Elena Maria Radu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2016
Mesaje: 1
Implicit Rugaciunea Tradusa

Din respect pentru parintele as sterge aceasta rugaciune. A fost publicata fara acordul si binecuvantarea dansului si aceasta i-a adus multa intristare. E pacat ca e facuta publica.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.01.2016, 11:39:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. nu e o rugaciune, e o dulcegarie neoprotestanta adaptata, mai erau si alte forme
2. nu el e autorul, aia care i-au atribuit-o au facut o prostie
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.03.2018, 15:05:43
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Nu are cum sa fie nici rugaciune, nici rugaminte

Nu are cum sa fie nici rugaciune, nici rugaminte. Pentru simplul motiv ca este inchipuita ca fiind un posibil indemn al Domnului. Ceea ce este peste masura.
Sigur ca "respira un usor aer de ratacire" pentru ca textul are aceasta indrazneala, de a se prezenta ca o posibila revarsare cuvantata din preaplinul dragostei dumnezeiesti fata de fiul ratacitor.
Altfel, foarte frumos scris si purtator de invitatii la multe si frumoase reflectii duhovnicesti. L-as vedea mai degraba plasat in zona beletristica.
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Rafail Noica Ekaterina Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.07.2013 17:29:28
Parintele Rafail Noica Capy Mari Duhovnici si predicile lor 10 25.09.2011 17:32:34
parintele Rafail Noica adycozma Generalitati 5 10.09.2010 18:12:48
Descarca Conferinta Pr. Rafail Noica OvidiuO Stiri, actualitati, anunturi 1 16.11.2007 21:44:21
caseta Pr Rafail Noica andreea_haiducu Stiri, actualitati, anunturi 1 05.11.2006 22:12:15