Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2018, 12:14:38
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Parintele Nil Dorobanutu

Recent am vazut niste marturii si documentare despre acest personaj,care mi-a starnit interesul.Daca este cineva care i-a citit cartile sau stie mai multe lucruri despre activitatea si formarea lui...Am inteles ca a fost un om savant,terminand 4 facultati.In fine multe lucruri sunt de domeniul fanteziei,dar mi se pare ciudat ca este atat de putin cunoscut si discutat in sfera ortodoxiei,desi cred ca e cel mai autentic traitor si ganditor al ei,cel putin din spatiul romanesc al ultimelor decenii..Deci daca aveti materiale,carti ,orice despre acest parinte va rog sa le dezvaluiti.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 03.05.2018 at 12:19:55.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2018, 20:10:22
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Imi place topicul tau. Si eu am auzit lucruri bune dar si rele despre acest parinte. Cica ar fi fost eretic si biserica nu-l canonizeaza pentru ca este o persoana controversata. Acum nu stiu cat este de adevarat, pentru ca stim cum oamenii uneori mai si denatureaza adevarul. Nu vreau sa-l discreditez dar nici sa-l ridic in slavi. Vreau doar sa stiu mai multe despre el. De exemplu de parintele Arsenie Boca imi placea foarte mult la inceput si am mai auzit si niste pareri rele despre el. Din cauza asta am inceput sa prind cateva indoieli si m-a deranjat si faptul ca prea s-a mediatizat si parca a devenit un fel de afacere. Acum sunt mai reticent si nu vreau sa vorbesc pe vreunul dintre ei nici de bine , nici de rau.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2018, 23:48:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Imi place topicul tau. Si eu am auzit lucruri bune dar si rele despre acest parinte. Cica ar fi fost eretic si biserica nu-l canonizeaza pentru ca este o persoana controversata. Acum nu stiu cat este de adevarat, pentru ca stim cum oamenii uneori mai si denatureaza adevarul. Nu vreau sa-l discreditez dar nici sa-l ridic in slavi. Vreau doar sa stiu mai multe despre el. De exemplu de parintele Arsenie Boca imi placea foarte mult la inceput si am mai auzit si niste pareri rele despre el. Din cauza asta am inceput sa prind cateva indoieli si m-a deranjat si faptul ca prea s-a mediatizat si parca a devenit un fel de afacere. Acum sunt mai reticent si nu vreau sa vorbesc pe vreunul dintre ei nici de bine , nici de rau.
N-ai niciun motiv sa nu vorbesti de bine despre ei, iar daca vorbesti de bine, este ca si cum ai binecuvanta si asta e mare lucru.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare