Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2018, 10:21:45
serafim_ingerul_domnului's Avatar
serafim_ingerul_domnului serafim_ingerul_domnului is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2018
Mesaje: 23
Implicit Schiegumenul Sava, îndrumătorul citirii neîncetate a Psaltirii


Schiegumenul Sava (Ostapenko Nicolai Mihailovici, 1898-1980) săvârșea cu evlavie sfintele slujbe și propovăduia rugăciunea.

Despre bătrânul schiegumen Sava s-a scris, prin râvna fiilor lui duhovnicești, o mulțime de cărți minunate.

Aș vrea să vă povestesc despre marele bine duhovnicesc făcut de egumenul Sava pentru Mănăstirea Adormirii Maicii Domnului Pecerska din Pskov.

În anul 1960, prin Ordonanța emisă de Arhiepiscopul de Pskov și Velikiye Luki, Ioan, egumenul Sava a fost rechemat de la slujirea în parohie la Mănăstirea Pecerska din Pskov și numit îndrumător al citirii neîntrerupte a Psaltirii. La Mănăstirea Pecerska din Pskov, în timpul rămas liber între slujbele bisericești, după tradiția veche, se citește Psaltirea. În felul acesta, timp de 24 de ore fără întrerupere, neîncetat, la mănăstire se face rugăciune pentru întreaga lume. Citirea Psaltirii se face după un anumit orar afișat în biserica Sfântului Lazăr a mănăstirii.

Timp de 20 de ani, bătrânul, în afară de îndrumarea duhovnicească acordată miilor de oameni care veneau la el, cârmuia citirea neîncetată a Psaltirii. De asemenea, schiegumenul Sava pomenea la Psaltire numele rudelor răposate ale viețuitorilor mănăstirii. Îmi aduc aminte cum și-a notat numele buneilor mei - Protoiereul Petru și Iereul Vasile cel ucis - pentru pomenire la Psaltirea citită neîncetat.

După prima "Slavă" erau pomeniți pentru sănătate iarharhii Bisericii Ortodoxe Ruse, obștea și toți creștinii ortodocși, iar la a doua "Slavă", pentru cei adormiți, se pomeneau numele viețuitorilor mănăstirii și o mulțime de alte nume ale fiilor duhovnicești ai bătrânului părinte. După cuvitenele vrednicului de pomenire arhimandritul Natanail, citirea neîncetată de către enoriași a Psaltirii, în anii de represiune, a salvat bisericile de la închidere chiar și la Moscova. Citirea neîntreruptă a Psaltirii a contribuit la salvarea de la închidere a lăcașului nostru în timpul prigoanelor hrușcioviene.

Pe când eram încă în 1971, mi s-a întipărit în memorie predica părintelui Sava spusă de acesta în ziua de Rusalii, în catedrala Sfântului Mihail. Mai exact, un exemplu ziditor din povățuirile sale. La sfârșitul predicii egumenul Sava a spus că în momentele de greutate este bine să se spună de trei ori rugăciunea "Împărate ceresc", și Domnul îl va povățui pe om. Și starețul a dat un exemplu din viața uneia dintre fiicele sale duhovnicești, care avea nevoie să cumpere niște lemne pentru cuptor. Femeia a început să caute un vânzător de lemne prin intermediul cunoștintelor sale. La un moment dat, a venit la ea un bărbat și i-a propus o mașină cu lemne. Inima femeii simțea o oarecare tulburare. Ea și-a adus aminte de sfatul părintelui Sava pentru asemenea situații, a plecat în altă cameră și a spus acolo de trei ori rugăciunea "Împărate Ceresc".

După rugăciune, în inima ei a apărut gândul : "Nu trebuie să iau aceste lemne !". Ea a ieșit la vânzător și i-a spus : "Nu voi lua de la dumneavoastră lemnele, m-am răzgândit". A mai trecut un timp oarecare - o oră sau două - și a apărut, cum spunea părintele Sava, "apărătorul ordinii publice", milițianul, care a întrebat : "Doamnă, dumneavoastră ați cumpărat lemne ?". Ea i-a răspuns : "Nu, domnule milițian, nu am luat lemne". El i-a explicat : "Chiar acum, pe strada dumneavoastră a trecut un bărbat care le propunea tutuor de vânzare niște lemne furate.".

În anul 1973, egumenul Sava a fost tuns în Schima Mare de către starețul mănăstirii, arhimandritul Alipie.

Sfârșitul schiegumenului Sava a fost unul fericit. În acea zi de neuitat, Liturghia de dimineață a fost slujită în catedrala Adormirii Maicii Domnului de către arhimandritul Serafim. Am slujit cu el împreună cu câțiva ieromonahi. Atunci când rânduiala Liturghiei a ajuns la ectenia "Doctorul sufletelor și al trupurilor", părintele Serafim pomenea doar un singur nume : "bolnavul schiegumen Sava, bolnavul schiegumen Sava...". Cred că părintele a repetat de vreo patruzeci de ori acest nume și a citit cu punctualitate toate pomelnicele.

După ce s-a terminat canonul Euharistic, părintele Rafail, care în acea vreme era ajutor de protosinghel, a luat Sângele Cel de Viață făcător al lui Hristos în cutiuța cu Sfintele Daruri și s-a dus să-l împărtășească pe părintele Sava. Noi am terminat slujba, ne-am dat jos veșmintele, și cineva a venit să ne spună : "Schiegumenul Sava a trecut la Domnul...". Clopotele care s-au tras ne-au confirmat aceste cuvinte. Apoi a început Litughia târzie unde deja ne-am rugat pentru odihna părintelui schiegumen Sava.

Cred că, datorită rugăciunii deosebite a părintelui Serafim, a obștii, a fiilor duhovnicești, atunci când la rugăciunea "Doctorul sufletelor și trupurilor..." aproape de patruzeci de ori s-a repetat numele bolnavului schiegumen Sava, Domnul a prelungit viața starețului cu câteva zeci de minute pentru ca să reușească să-l împărtășească cu Trupul și Sângele cel de viață dătător al Domnului. Părintele Sava și-a pregătit din timp pentru înmormântarea sa tot, inclusiv cartea "Prohodirea monahilor" editată de tipografie. Un mare număr de oameni au venit la înmormântarea schiegumenului Sava. Slavă Domnului, schiegumenul Sava trăiește și acum în amintirea oamenilor, iar la mănăstiri și la parohii, de ziua trecerii sale la cele veșnice și de ziua numelui său, se oficiază la cerere Litughii de pomenire.

Într-o zi s-a întâmplat următorul lucru :
Seara, treceam pe lângă fântâna din curtea mănăstirii noastre, iar în întâmpinarea mea venea un tânăr bărbierit cu lanț de aur și o cruce la piept. El s-a oprit și m-a întrebat : "Cum aș putea să ajung locul de înmormântare al schiegumenului Sava ?". Eu i-am explicat : "Știți, peșterile îndepărtate sunt închise acum. Ați putea să mergeți să vă închinați la moaștele starețului Simeon din biserica Întâmpinării Domnului, unde are loc slujba acum". "Nu, nu mi-a răspuns bărbatul, trebuie să ajung doar la părintele Sava, deoarece el ste cel mai <<avansat>>.". Eu am zâmbit și am chemat ghidul care l-a condus pe acel pelerin la părintele cel "avansat", la părintele Saava de la peșterile cele îndepărtate.

Pe fațada mormântului părintelui Sava s-a făcut o nișă unde stătea o candelă, dar, din păcate, admiratorii părintelui au început să rupă bucăți din fațadă pentru binecuvântare, astfel încăt a început să se descopere interiorul mormântului. A trebuit să se acopere nișa cu niște cărămizi pentru păstrare rămășițelor părintelui. Odihnește-l, Doamne, pe părintele schiegumen Sava !

Pentru rugăciunile preacuviosului părintelui nostru Sava, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi !

Fragment din Fiți desăvârșiți - Patericul Lavrei Peșterilor de la Pskov
Arhimandritul Tihon (Secretariov)
Paginile 66-71
__________________
Profil ortodox :
https://www.crestinortodox.ro/comuni...?user=Florinch
~ Nihil Sine Deo ~
~ Nimic fără Dumnezeu ~

Last edited by serafim_ingerul_domnului; 26.12.2018 at 18:44:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare