Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 31.10.2020, 13:01:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Adevarat spun tie ca se foloseste persoana I cand se vorbeste la general, cu precadere atunci cand tema in discutie nu e virtuoasa. Prin aceasta abordare se elimina atat interpretarea ca proces de intentie adresat interlocutorului cat si lipsa smereniei proprii.
Și observația ta față de subiect care e ?
Suntem noi superiori celor din Africa încât să pară că le aruncăm un colac de salvare de undeva de pe un versant sau de fapt suntem restanți la o poruncă - ”Înmulțiți-vă și stăpâniți pământul” și în curând vom fi stăpâniți de ei sau de alții de pe alte continente care au o cultură a vieții ?
Vechi 01.11.2020, 09:29:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și observația ta față de subiect care e ?
Suntem noi superiori celor din Africa încât să pară că le aruncăm un colac de salvare de undeva de pe un versant sau de fapt suntem restanți la o poruncă - ”Înmulțiți-vă și stăpâniți pământul” și în curând vom fi stăpâniți de ei sau de alții de pe alte continente care au o cultură a vieții ?
Observatia mea fata de acest subiect e ca, fiind vorba de o tema foarte delicata(socotind ca nu e o manipulare), din pacate nu sunt in stare sa spun un cuvant vrednic de urmat, chiar daca uneori, mai ajut pe unul sau pe altul de pe-aici, insa nu mereu, ceea ce ma indeparteaza de invatatura Bisericii; am avut nu demult cereri(mai multe) pe care le-am refuzat fiindca nu erau generate de saracie sau de un moment de dificultate, ci de o atitudine, un fel de a fi.

Sunt multe actiuni de colectare pe langa care trec punandu-mi "ochelarii de cal" gasindu-mi usor pretexte si fara sa-mi pun problema ca as putea ajunge si eu in situatia de a avea nevoie de ajutor, dar mai mult pentru ca nu am destule posibilitati (poate ca asta e pretextul principal).

Pe de alta parte, am descoperit in lume atata "fatzarnicie" la nivel inalt incat ma ingrozeste tot "orizontul", la fel si calendarul si asta este rezultatul unui proces luuung de organizare (la fel de lung ca "omenirea") ce numai Dumnezeu il mai poate... controla. De aceea tema asta e mai mult... o retorica deoarece este o lupta impotriva puterii omului pentru ca din manifestarea ei rezulta aceste drame; tema asta nu se poate lichida pentru ca omenirea nu se poate mantui, doar omul, individul.
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.11.2020 at 09:31:18.
Reply With Quote
Vechi 01.11.2020, 14:04:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
din pacate nu sunt in stare sa spun un cuvant vrednic de urmat, chiar daca uneori, mai ajut pe unul sau pe altul de pe-aici, insa nu mereu, ceea ce ma indeparteaza de invatatura Bisericii; am avut nu demult cereri(mai multe) pe care le-am refuzat fiindca nu erau generate de saracie sau de un moment de dificultate, ci de o atitudine, un fel de a fi.
A făcut părintele la parohie în predică o observație foarte bună la parabola de astăzi a bogatului nemilostiv, sărmanul Lazăr era smerit, era o prezență în tăcere, nu trăgea omul de mânecă, nu devenea agresiv cum fac unii.

Ai dat cât ai putut, criza i-a atins pe toți, nu poate un singur om să curme sărăcia din lume, nu ești departe de învățătura bisericii, dacă ar da toți cât dă un om care e nelipsit de la Biserică s-ar ameliora situația puțin dar sărăcia nu s-ar eradica, sunt atâția care nici nu merg la Biserică deloc, tu măcar dai câte ceva.

Am dus și neperisabile la biserică când s-a mai făcut apel pentru diferite trebuințe pentru azile, recunosc anul acesta nu am auzit referiri în parohie la Colecta pentru Fondul Central misionar, probabil pentru că fiind și o perioadă de timp interzis mersul la Biserică în postul Paștelui.
Eu am fost cam la 95% din slujbele de anul acesta de duminică deci nu cred că-mi scăpa anunțul.

La unii cerșetori nu dau deloc bani, pentru că strigă după oameni nasoale, dacă te iei în gură cu un om ”că nu-ți dă”, înseamnă că nu mai ești sărman, n-am mai văzut așa ceva să insulți potențiali donatori, e împotriva oricărui principiu minim de marketing.

Pe câțiva i-am văzut cum își iau bere la pet de la un magazin apropiat de parohie, nici nu se sinchisesc să ia din altă parte, n-au atâta creier să își dea seama că lumea care merge la Biserică intră și în magazinul acela apropiat de parohie și îi observă sau că îi recunoaște prin oraș în diferite locuri.
Mă mai deranjează și că după ce beau ei, nici nu au bunul simț să ducă la gunoi lasă în urma lor o gunoiște de peturi pe spațiul verde.

Ne-a zis și parohul la Biserică cu altă ocazie ,nu în această duminică după învățătura Sfinților Părinți - să asude banul în mâna noastră adică să cugetăm până când direcționăm donația și că au dispărut ornamente din curtea Bisericii cu șanse foarte mari ca responsabili să fie unii cerșetori, probabil dacă nu primesc bani așa se răzbună fură sau distrug ghivece de flori.
Vechi 05.11.2020, 07:40:36
Senior Member

Implicit

Citat:
...Pe câțiva i-am văzut cum își iau bere la pet de la un magazin apropiat de parohie, nici nu se sinchisesc să ia din altă parte, n-au atâta creier să își dea seama că lumea care merge la Biserică intră și în magazinul acela apropiat de parohie și îi observă sau că îi recunoaște prin oraș în diferite locuri.
Mă mai deranjează și că după ce beau ei, nici nu au bunul simț să ducă la gunoi lasă în urma lor o gunoiște de peturi pe spațiul verde...
Fata de acest aspect noi avem de invatat sa nu ne uitam si sa nu observam lipsa lor de virtute caci ne facem vinovati de acuzare, care la randul ei ne compromite smerenia. In definitiv tot ce vedem e desertaciune; poate de-aia ne apare ca sa ne dumirim ce reactie avem noi, ca sa ne cunoastem mai bine.
Daca totusi o vedem ar fi indicat sa ne rugam pentru ei si pentru iertarea noastra.
Reply With Quote
Vechi 05.11.2020, 18:15:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Fata de acest aspect noi avem de invatat sa nu ne uitam si sa nu observam lipsa lor de virtute caci ne facem vinovati de acuzare, care la randul ei ne compromite smerenia. In definitiv tot ce vedem e desertaciune; poate de-aia ne apare ca sa ne dumirim ce reactie avem noi, ca sa ne cunoastem mai bine.
Daca totusi o vedem ar fi indicat sa ne rugam pentru ei si pentru iertarea noastra.
Nu am observat niciodată până acum o femeie cerșetoare să bea, ajută observația pt direcționarea corectă a donației.

Mă deranjează foarte tare că oamenii străzii fac mizerie și lasă în urma lor o groapă de gunoi, poate dacă i-ar vedea cineva că duc la coș mizeria i-ar respecta și le-ar da de pomană mai mult.
Nu-mi place murdăria pe străzi, e o sursă de stres vizual în plus, chiar nu-mi place să fiu în Bangladesh ca nivel de curățenie și civilizație pe străzi.

Dacă un creștin ar fi sărman nu ar folosi banii primiți pomană ca să bea, fumeze, să-și cumpere aurolac, și-ar lua mâncare, haine second hand curate sau și-i le-ar spăla la vreo spălătorie publică, i-ar da cuiva să-l lase să doarmă într-un spațiu acoperit și ferit de ploi și zăpadă, i-ar folosi ca să-și ia un transport până într-un oraș în care se caută de lucru necalificat sau i-ar investi să-și caute de muncă.

Întrebarea e dacă nu cumva și cerșetorul ar trebui să fie creștin și dacă vreun om sărman și sănătos trupește - fiind creștin practicant, ar mai ajunge vreodată cerșetor pe durată nedeterminată, pentru că prin creștinism s-au construit societăți cu oameni autodidacți și întreprinzători.

Last edited by Iorest; 05.11.2020 at 19:51:56.
Reply With Quote
Vechi 06.11.2020, 06:19:03
Senior Member

Implicit

Citat:
Ma deranjează foarte tare că oamenii străzii fac mizerie și lasă în urma lor o groapă de gunoi, poate dacă i-ar vedea cineva că duc la coș mizeria i-ar respecta și le-ar da de pomană mai mult.
Nu-mi place murdăria pe străzi, e o sursă de stres vizual în plus, chiar nu-mi place să fiu în Bangladesh ca nivel de curățenie și civilizație pe străda.

Daca un creștin ar fi sărman nu ar folosi banii primiți pomană ca să bea, fumeze, să-și cumpere aurolac, și-ar lua mâncare, haine second hand curate sau și-i le-ar spăla la vreo spălătorie publică, i-ar da cuiva să-l lase să doarmă într-un spațiu acoperit și ferit de ploi și zăpadă, i-ar folosi ca să-și ia un transport până într-un oraș în care se caută de lucru necalificat sau i-ar investi să-și caute de muncă.
In general nu poti cere unui om sa fie precum vrei tu, iar in cazul special de care vorbim (cersetori) , cu atat mai mult unui patimas care a ajuns asa deoarece nu primit in primii 7 ani de-acasa destula iubire ca sa se controleze macar pe sine mai tarziu.

Citat:
Întrebarea e dacă nu cumva și cerșetorul ar trebui să fie creștin și dacă vreun om sărman și sănătos trupește - fiind creștin practicant, ar mai ajunge vreodată cerșetor pe durată nedeterminată, pentru că prin creștinism s-au construit societăți cu oameni autodidacți și întreprinzători.
Din punctul meu de vedere toti cersetorii sunt botezati crestineste, insa cu totul exceptional ajunge cate vreun botezat sa creada cu adevarat.

44. Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.
45. Și își vindeau bunurile și averile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare.
46. Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.
47. Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul. Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau.
(Fapte2,44-47)
Reply With Quote
Vechi 06.11.2020, 17:06:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
In general nu poti cere unui om sa fie precum vrei tu, iar in cazul special de care vorbim (cersetori) , cu atat mai mult unui patimas care a ajuns asa deoarece nu primit in primii 7 ani de-acasa destula iubire ca sa se controleze macar pe sine mai tarziu.
Nu poți cere unui cerșetor cum să fie, dar poți să nu-i dai bani unuia dintre cei problemă, ca să nu încurajezi starea de disturgere a domeniului public, furtul și o afacere a cerșetoriei.

Dacă oamenii ar tot da unor personaje care doar murdăresc și distrug înseamnă că s-ar prolifera astfel de situații .

Nu prea există scuze pt partea negativă a lucrurilor fiindcă există oameni sărmani care nu murdăresc, nu aruncă ce nu le convine din ce au primit de pomană.

Sfinții Părinți au lăsat norme de conduită pt cei care erau ajutați exemplu nu erau ajutate văduvele care despărțeau familii, doar cele care-și duceau moral văduvia, la fel poate fi extins la toate categoriile de persoane și cel cere pomana trebuie să dea dovadă de o minimă moralitate și bun simț și de o purtare creștinească.

Thread Tools
Moduri de afișare