Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.10.2008, 09:38:04
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Manastirea Cetatuia
Attached Images
File Type: jpg CIMG3549.jpg (94,0 KB, 13 views)
File Type: jpg CIMG3574.jpg (93,1 KB, 11 views)
File Type: jpg CIMG3635.jpg (92,9 KB, 11 views)
File Type: jpg CIMG3572.jpg (97,7 KB, 11 views)
File Type: jpg CIMG3587.jpg (96,7 KB, 13 views)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.10.2008, 09:43:02
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mormantul parintelui Teofan, dupa cum vedeti mereu plin de flori si tamaie..
Attached Images
File Type: jpg CIMG3530.jpg (97,9 KB, 26 views)
File Type: jpg CIMG3540.jpg (99,1 KB, 22 views)
File Type: jpg CIMG3537.jpg (96,7 KB, 23 views)
File Type: jpg CIMG3555.jpg (89,6 KB, 24 views)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.10.2008, 09:56:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Multumim Jenica, ne-ai bucurat vederea prin pozele atasate si nevederea prin cuvintele postate. Iata cum devenim pelerini prin pelerini.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.10.2008, 22:06:03
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Costel parintele Teofan este ce care m-a ridicat din patul mortii. De aceea este (si )o datorie morala sa fac cunoscuta viata sfintiei sale. Pentru mine a fost, este si va fi o bucurie imensa bucurie...va daruiesc din ea cum pot si voua.:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.10.2008, 22:39:16
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Costel parintele Teofan este ce care m-a ridicat din patul mortii. De aceea este (si )o datorie morala sa fac cunoscuta viata sfintiei sale. Pentru mine a fost, este si va fi o bucurie imensa bucurie...va daruiesc din ea cum pot si voua.:)
Eduard acum mai mergi pe la Cetatuia?De Pr.Gherontie ce mai stiii?...imi este dor de sfintia sa....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.10.2008, 23:18:16
tot.eu tot.eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Pe Parintele Teofan nu l-am prins.La Cetatuia este intr-adevar tare frumos , merg joia seara uneori la Moliftele Sf Vasile.Ma impresioneaza foarte tare P Arsenie,care din cate stiu este staretul , si care toata slujba de joi seara(care nu este o slujba obisnuita ci o insiruire destul de lunga de rugaciuni) o spune pe nerasuflate , fara a citi din carte , cu privirea fixata undeva departe , si cu multa daruire..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.10.2008, 09:31:28
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nicoleta, am fost sus la Cetatuia sambata (11oct.). Parintele Gherontie este la fel de bolnav. Nu mai merge la biserica, cand si cand merg parintii il impartasesc in chilie. Sa ne rugam pentru sfintia sa asa cum si el a facut-o si inca o face de acolo de pe patul de suferinta.
Tot.eu: Ma bucur ca mergi la Cetatuia.:) Intra-devar parintele Staret Partenie este un om de o calitate deosebita. Imi amintesc cu durere cum arata la inmormantarea parintelui. Era pur si simplu doborat..aplecat de spate, cu privirea plina de o suferinta muta. Am avut bucuria sa vorbesc cu sfintia sa de cateva ori, este atat de deschis si smerit.. Parintele Arsenie (daca totusi vb despre el) este economul. Un parinte inca tanar dar cu studii remarcabile in domeniul teologiei. Un parinte bun, cu aspect de schivnic:), Uscativ, mereu incercanat..
Ai spus ca nu l-ai cunoscut pe Pr.Teofan in viata, daca imi permiti iti voi da un sfat. Mergi fratele meu sus in deal la mormant, mergi si vorbeste cu el ca si cum ar fi viu ci CREDE ca te aude si va mijloci pentru tine. Cand l-am vazut ultima oara ( cu f.putin timp inainte de mutarea lui in cealalta lume) mi-a spus asa: jenica, eu plec. Am fost cu tine timp de 10 ani, dar nu te intrista! Vino la mormantul meu cum faceai odinioara si spune-mi tot ce ai pe suflet. Crede-ma o fac si mare managiare primesc.:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.10.2008, 20:48:36
tot.eu tot.eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Multumesc de indrumari.Asa am sa fac.Bine ai revenit J.
Ca sa nu fie incurcaturi ..fostul meu nume era quasar pe care l-am schimbat pt ca nu ma mai lasa sa ma loghez.
Numai bine!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.10.2008, 00:57:55
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Nicoleta, am fost sus la Cetatuia sambata (11oct.). Parintele Gherontie este la fel de bolnav. Nu mai merge la biserica, cand si cand merg parintii il impartasesc in chilie. Sa ne rugam pentru sfintia sa asa cum si el a facut-o si inca o face de acolo de pe patul de suferinta.
managiare primesc.:)

multumesc din suflet:):):)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2008, 09:43:00
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu ceva ani in urma am avut un necaz. Cu inima plina de durere am urcat dealul Cetatuii..am intrat in biserica dar nu aveam puterea sa merg la altar la parintele meu. Am ingenucheat langa coloana din mijlocul bisericii si am inceput sa plang cu capul in pamant. Era traziu..aporpae pranz, slujba se terminase, parintele trebuia sa mearga sa faca perfuzia. Stiam! dar tot nu avem putere sa ma ridic..deodata simt pasii parintelui si mirosul specific pe care sfintia sa il imprastia (cei ce au fost stiu ca parintele miroasea a MIR). Am inceput sa plang si il rugam IN GAND sa NU plece...sa ingenucheze langa mine si sa ceara ajutor ca eu nu mai pot...atata durere aveam... Si ce credeti? Ii aud pasii cum se intorc..ridic capul si il privesc..era in genunchi langa celalta coloana..amandoi singuri in biserica goala ingenucheati..acestea era parintele Teofan..un sfant in viata...un sfant ce a stat ascuns intre colinele Iasiului..

O femeie se straduia de multi ani sa ramana insarcinata. Cu rugaciunea si Mila Domnului a ramas gravida chiar cand parintele a plecat la cer. Dar..medicii i-au spus sa avorteze, este batrana si viata ii este pusa in pericol. Ce credeti ca a facut? Cand a venit vremea sa nasca a mers la parintele la mormant si i-a spus: parinte eu am dus copilul asa cum mi-ai porucncit dar acum tu ajuta-ma sa-l nasc! Femeia este o prietena de a mea si are acum un baiat sanatos..il cheama Teofan.

La inmormantarea parintelui am vazut (printre alti mii de pelerini) un barbat cam la 1.90 ce se tanguia langa sicriu. Am intrebat un calugar cine este de plange atat de tare? Imi spune monahul D. pai acestea acum vreo 7 ani a avut un accident si a venit la parintele in carut dar din mila Domnului si cu rugaciunile parintelui iata-l! Cand s-a insanatosit a urcat in GENUNCHI TOT DEALUL CETATUII PENTRU A MULTUMI MAICII DOMNULUI SI PARINTELUI Teofan...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 17:25:08
Teofan Zavoratul Adela444 Sfintele Pasti - Invierea Domnului 2 12.04.2012 17:37:23
sf Teofan Zavoratul iuda Moaste 3 30.06.2009 23:16:02
I.P.S. Teofan Laurentiu Generalitati 30 16.03.2008 22:35:41
Teofan sau Daniel danyel Generalitati 11 08.09.2007 21:54:50