Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.11.2008, 09:23:07
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Odata am fost cu o prietena (catolica) la parintele. Avea tatal paralizat in spital si cancer de prostata. Medicii erau rezervati..i-au dat doar o luna maxim. Prietena mea G. stiind de parintele Teofan ma roaga sa o duc la el. Am ajuns, Gabi statea cu capul in pamant si plangea, nici nu stia cum sa i se adreseze..parintele o priveste.. nu spune nimic..apoi deodata zice: Tu nu esti de-a mea (fiind botezata catolica) dar te ajut, sa nu ramana Hristos mincinos [COLOR=Red]"[/COLOR][COLOR=Red] Pe cel ce va veni la Mine nu-l voi scoate afara"[/COLOR] DAR! Trebuie sa faci si tu o jertfa! Lasa TIGARA!! Nu are rost sa mai spun ca fata nu spusese niciun cuvant.. Zis si facut! A promis Gabi a lasat tigara tatal s-a insanatosit. Dar ...dupa 4 ani a revenit la vechiul obicei..tigara...intr-o noapte tatal a parazilzat (din nou) insa numai pe jumatate..traieste si astazi cu "roada tigarii" fiicei sale...

Parintele Teofan niciodata nu spune va fi asa sau asa, isi ascundea cu maiestrie Darul. Mereu dadea sfatul ca si cum ar vorbi de o alta persoana. Spunea , odata a venit la mine una si uite avea pacatul X saraca..daca ar face asa..tare bine ar mai fi... si poate ca s-ar rezolva si probelama ei. Trebuia mereu sa fii cu mintea si inima decshisa la orice cuvant. La ultima mea vizita (cu cateva zile inainte de adormire) mi-a descris cu lux de amanunte inmormantarea sa. Ba chiar si locul unde voi sta eu toate cele 3 zile.. In biseirca langa icoana Maicii Domnului. Bineinteles ca nu intelegeam nimic ba chiar ma mahneam de ce vorbeste despre moarte..Insa, dupa ce au trecut toate si mi-am venit in fire am inteles.... cuviosul..prin acelea isi lua ramas bun de la mine..

Unei femei ce urma sa i se casatoreasca fata i-a spus doar atat. Mama, sa mai astepta o luna atat! Apoi sa vada ce va fi cu nunta. Mama fiind ucenica veche a parintelui a ascultat. In acea luna viitorul sot a facut o criza de schizofrenie (boala de care suferea din copilarie). Asa au descoperit prin ce pericol ar fi trecut fata daca se casatorea cu el.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.11.2008, 11:23:11
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Parintele era un sugubat. Cine mergea la sfintia sa nu ramanea fara "plata" pumnului dupa cap. Era numit in Iasi "calugarul din deal care bate". Insa cei ce ii simtisera rostul "loviturii" nu plecau pana nu primeau binecuvantarea..
Povestea o crestina care a venit la parintele cu o durere cumplita de cap. Parintele a lovit chiar acolo si durerea a incetat..

Binecuvantati parinte Teofan si nu ne uitati pe noi pacatosii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.11.2008, 00:13:30
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A spus odata parintele;
Daca nu poti posti nu te mahni, insa sa NU lipseasca paraclisele Maicii Domnului in fiecare zi!

Daca a trecut ziua si nu ai facut pravila adormi cu Iisuse miluieste-ma..si astfel odihneste-te.

Postul tinut din iubire face mai mult decat postul din obisuinta.

Faceti postul prilej de bucurie nu de intristare pentru infranarile voastre.
Protos. Teofan Merla
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.11.2008, 23:16:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
A spus odata parintele;
Daca nu poti posti nu te mahni, insa sa NU lipseasca paraclisele Maicii Domnului in fiecare zi!

Daca a trecut ziua si nu ai facut pravila adormi cu Iisuse miluieste-ma..si astfel odihneste-te.

Postul tinut din iubire face mai mult decat postul din obisuinta.

Faceti postul prilej de bucurie nu de intristare pentru infranarile voastre.
Protos. Teofan Merla
Fara iubire, nimic nu-i cu putinta, iar neputinta nu poate sta nicicand in fata iubirii. Suntem plamaditi din iubire si starea normalitatii noastre este in iubire.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.12.2008, 18:58:01
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Odata l-am suparat tare pe parintele. Am urcat dealul dar parintele nu m-a primit. Deznadajduita am mers la Mitropolie, am ingenucheat la Sfanta Cuvioasa Parascheva si am rugat-o sa nu il lase pe parintele meu iubit sa se mahneasca din pricina mea, atat! Si m-am ridicat. A doua zi cand am urcat parintele ma astepta..mi-a spus zambind Aceasta e iubirea fata de aproapele.

Povesteau parintii ca, atunci cand sosise ceasul..parintele (desi era in coma de 2 saptamani aproape) a deschis ochii larg, a ridicat mainile spre cer a ruga apoi a apucat lumanarea ce o tine ucenicul la cap, a rasuflat usurat si plecat.
Cand sa il imbrace nu puteau sa ii deschida manuta care tine strans rasa. Atunci Gheorghe uncenicul a spus incetisor, hai parinte deschide mana sa te imbracam. A deschis parintele mana l-au imbracat apoi a inchis-o din nou.

Odata am fost la parintele cu o familie de prieteni carora le cazuse copilul de pe scara (et 1) trecuse printr-o primejdie fff mare. Speriati au spus mergem si noi la el! Cand am ajuns le-a spus atat! Era ziua sfintilor apostoli de ce nu ati avut rabdare? Cand am plecat imi spune Alina prietena ca in dimineata aceea..avusesera relatii intime. Insa, Sfinti Apostoli Petru si Pavel l-a salvat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.12.2008, 19:08:44
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele era bolnav, am mers la chilie sa il vad. Crestina care avea grija de el nu ne ingaduia sa intram. Deodata aud vocea parintelui.. lasa-o mai aceea e j. e de-a mea lasa-o. Am intrat..era infasurat in cearsafuri tot, racise la plamani si ardea. Il priveam..simteam ca nu mai am putere..atunci parintele incepe a ma intreba de cei de acasa, imi spune ca lui ii e bine sa nu ma mahnesc..vrobea de parca nu el era cel care statea mai mult mort decat viu in acel pat. Ne-a dat atat de multe lectii de smerenie..
Altadata imi era foarte rau imi iesisera analizele f. proaste. Ma deznadajduisem. Parintele insa ma intampina cu zambetul pe buze si spune..eii abia acum esti de-a mea..te bucuri? am inceput sa plang..

Acestea toate se vor regasi in cartea ce va fi scrisa in memoria parintelui. Sunt marturii vii ale unor oamnei ce au avut bucuria sa traiasca in preajma unui sfant.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.12.2008, 23:11:54
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-un an am cazut si mi-am fisurat colana in cateva locuri. Neurochirurgul meu m-a pus inntr-un corset de ghips si mi-a spus; revii dupa 2 saptamani facem RMN daca nu e bine scoatem ghipsul si prindem toata coloana cu tije de metal. Cu greu am urcat la Cetatuia, parintele era in altar ma astepta.. vino, stai colea fata! E greu ghipsul asa-i?.. apoi la plecare mi-a spus incepe postul...apoi vine pastele..sa vii sa te impartasesc dar pana atunci sa NU scoti ghipsul.. Am revenit la medic, am facut RMN si mi-a spus trebuie operat numaidecat! Am refuzat cu nadejdea la parintele meu. Nadejdea nu mi-a fost in zadar..a trecut postul, a venit Pastele si din mila Domnului fara ghips pe picioarele mele am urcat dealul pentru a primi Sfanta Taina din manutele parintelui meu iubit.

Sotul meu urma sa faca o operatie pe creier. Avea tumora! O femeie internata la spitalul Neurochirurgir Iasi, mi-a iesit in cale de nicaieri..si mi-a spus atat! vezi pe geam biserica aceea? acolo sa urci! cauta-l pe parintele Teofan si te va ajuta. Am urcat, parintele in usa altarului spune ..mai da mult a durat pana ai ajuns la mine, noroc cu fata aceia..
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.12.2008, 21:08:36
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Nicolae...

O familie mergea adesea la parintele. Intr-un post ii spune sotului. tu sa poesteti DOAR 3 zile apoi sa vii sa te impartasesc. Sotiei ii spune, tu sa postesti aspru TOT postul. Aceasta fa-o pentru tine si pentru sotul tau.. Pentru ca Hristos a spus "purtati-va sarcinile unul altuia" insa acesta sa o faci cu Bucurie!

[COLOR=Red]Nu poti sa te rogi din carte? Nu-i nimic! Aseaza-te acolo in genunchi si zii pe limba ta numai spune-i..!![/COLOR]

A intrebat odata un copil parintele; ce vezi in Altar? baiatul a spus scaune.. Atunci incepe batranul a spune, nu vezi? uite, acolo sta Maica Domnului, acolo sunt ingerii, acolo serafimii, uite si pe Sfantul Nicolae cum te priveste.. Copilul plange.. el nu poate vedea.. Atunci parintele il binecuvinteaza si ii spune mergi acasa si la noapte va veni in vis la tine. Dimineata fericit copilul spune; [COLOR=Red]mama azi noapte m-a binecuvantat sfantul Nicolae. Si acum imi miroase parul a mir.. uite miroase...!!![/COLOR]

Cuvioase parinte Teofan roaga-te pentru noi pacatosii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.12.2008, 21:19:12
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Black]Parintele Teofan insa rade. [COLOR=Red]"Nu poti tine tot postul? Foarte bine. Cine te pune sa te chinuiesti daca nu vrei? Tine cat poti..."[/COLOR] Parintele seamana mai degraba cu un bunicut hatru si intelept, mereu pus pe saga, care insa devine foarte grav, de indata ce simte ca discutia zburda in fleacuri. "Unii o iau ca pe o constrangere, spun ca ce, sa ma infometez singur, sa-mi pierd vlaga? Incearca numai si-ai sa vezi ce limpede o sa gandesti, ce energie o sa ai, caci burta plina ingreuiaza mintea si-o leneveste... [COLOR=Red]Dar daca zici ca nu poti, nu-l tine. Tine-l macar cu gandul. [/COLOR]Si roaga-te. Macar cinci minute seara. Roaga-te cum stii tu, cum crezi tu, deschide o carte de rugaciune si [COLOR=Red]citeste cu sufletul[/COLOR]."
[COLOR=Red]Acum mergi cu Dumnezeu si nu uita rugaciunea
Protos. Teofan Merla
[/COLOR]
[/COLOR]
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.12.2008, 19:04:46
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un ultim sfat..

[COLOR=Red] [COLOR=Black]Nici despre prieteni nu-mi raspunde cu acel ingaduitor "iubeste-l si iarta-l pe aproapele tau". [COLOR=Red]"Sa nu pleci niciodata urechea la ce spun altii, oricat ai crede ca-ti sunt de prieteni[/COLOR]. Uite, eu am 81 de ani si in ziua de azi nu am incredere nici macar in fratele meu de sange. [SIZE=3][COLOR=Red]Vezi-ti de treaba, ce nevoie ai de prieteni?....
[COLOR=Black]Protos. Teofan Merla[/COLOR]
[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/COLOR]
Attached Images
File Type: jpg CIMG3630.jpg (93,2 KB, 7 views)
File Type: jpg CIMG3596.jpg (92,0 KB, 12 views)
File Type: jpg CIMG4012.jpg (99,0 KB, 16 views)
File Type: jpg avva.jpg (45,5 KB, 14 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 17:25:08
Teofan Zavoratul Adela444 Sfintele Pasti - Invierea Domnului 2 12.04.2012 17:37:23
sf Teofan Zavoratul iuda Moaste 3 30.06.2009 23:16:02
I.P.S. Teofan Laurentiu Generalitati 30 16.03.2008 22:35:41
Teofan sau Daniel danyel Generalitati 11 08.09.2007 21:54:50