Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.05.2013, 18:13:59
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit Hristos a inviat

Doamne ajuta. Mila Domnului sa se reverse peste noi toti. Cine incearca sa ajunga la M.Cetatuia si implicit si la mormantul P.C. Parinte Teofan, va avea o mare fericire in suflet si o dorinta ascunsa si de neinteles, pentru a mai ajunge o data si apoi alta data si inca o data. Eu personal am fost la mormantul acelui parinte Sfant si am aprins o lumanare, am aprins candela care intamplator era stinsa, dar sunt rare cazurile cand este stinsa, am pus cateva flori si m-am rugat simplu si curat cu sufletul, ca parintele sa ma ajute in problemele mele. Va marturisesc sincer si din toata inima, ca rezultatele sunt pe masura. Este de ajuns sa pleci capul pe crucea de la mormant a parintelui si sa te rogi ca un copil cu cuvintele tale, simple si omenesti(fara a folosi citate din cartile sfinte), si parintele Teofan te aude si te vede asa cum a lasat cuvant de folos la despartirea de aceasta lume, iar ajutorul vine in chip minunat. Credeti-ma ca ma incarc de energie si parca plutesc atunci cand ma aflu acolo.
Incercati, parintele va asteapta. Sa va fie de folos si Maica Domnului sa va ajute si sa va ocroteasca neincetat. Domnul sa va daruiasca sanatate si multe ganduri frumoase si spor duhovnicesc atat voua pelerinilor cat si Sfintilor parinti care vietuiesc la M.Cetatuia, dimpreuna cu minunatul staret Protos. Partenie Petric.

Last edited by crainou; 09.11.2013 at 18:33:42.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.02.2014, 21:41:53
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit Ucenicul Gicu pastoreste in duhul Pr.Teofan Merla cu acelasi nume ca ieromonah

Manastirea Prodromita de la Harsova-Constanta, are ca staret pe iubitul ucenic al parintelui Teofan, Gicu, actualmente ieromonahul Teofan Mandache. Sa-l intareasca Dumnezeu si Maica Domnului sa pastoreasca sufletele celor de acolo, in acelasi duh cu al parintelui Teofan, numele de calugarie fiind ales cu multa dragoste de ierarhul locului. Sa ne rugam pentru amandoi si atunci ne folosim duhovniceste de ei, in ceruri si pe pamant.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.11.2014, 08:01:34
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am auzit ca a aparut cartea " Batranul din cetate". Contine marturii si date despre viata parintelui Teofan Merla. Stie cineva ceva? Din pacate nu mai am numarul de telefon a parintelui Dosoftei...va rog cei din Iasi cand urcati sus la Cetatuia intrebati si daca sunteti buni anuntati-ma si pe mine.
Multumesc!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.11.2014, 17:26:21
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit pr. Dosoftei

Citat:
În prealabil postat de Jennyy Vezi mesajul
Am auzit ca a aparut cartea " Batranul din cetate". Contine marturii si date despre viata parintelui Teofan Merla. Stie cineva ceva? Din pacate nu mai am numarul de telefon a parintelui Dosoftei...va rog cei din Iasi cand urcati sus la Cetatuia intrebati si daca sunteti buni anuntati-ma si pe mine.
Multumesc!
Acesta este nr. de telefon al parintelui Dosoftei-0745367175.
Sanatate si mantuire doamna Jennyy.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.11.2014, 22:58:54
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Bunicutul sa te bucure frate!

Multumesc!
Maicuta Domnului sa iti rasplateasca dragostea frateasca!
Bucurie!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.02.2015, 14:09:22
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit Batranelul din cetate

Doamne ajuta. Maine 08.02.2015 are loc la Man. Cetatuia din Iasi, parastasul de 9 ani pentru Parintele Teofan Merla, cunoscut pentru cei din Iasi si din tara, ca fiind "duhovnicul din cetate".
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si binecuvantarea lui sa ne fie de mantuire pentru toti.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.02.2018, 09:43:25
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astăzi se împlinesc 12 ani de când a plecat la Domnul părintele nostru iubit Teofan. Dumnezeu să îl așeze în rai, Si de acolo să mijlocească și pentru noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 17:25:08
Teofan Zavoratul Adela444 Sfintele Pasti - Invierea Domnului 2 12.04.2012 17:37:23
sf Teofan Zavoratul iuda Moaste 3 30.06.2009 23:16:02
I.P.S. Teofan Laurentiu Generalitati 30 16.03.2008 22:35:41
Teofan sau Daniel danyel Generalitati 11 08.09.2007 21:54:50