Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.09.2011, 22:55:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Sunt complet de acord cu punctul tau de vedere, Andy.

Homosexualitatea nu e ceva ce exista de acum, homosexualitatea exista mult mai demult, de la inceputurile omeniri persoanele de acelasi sex se iubeau, asta nu ii ceva nou. Daca vreti cateva date mai "apropiate" nu aveti de cat sa va uitati la Grecia Antica, homosexualitatea nu era ceva de ascuns. Homofobia au adus-o in mare parte religiile cartii, vazand-o ca pacat. Ceea ce trebuie sa facem nu ii sa mergem inapoi in timp cu vreo 2000 de ani si sa incepem sa judecam oameni ca atunci, daca ar fi asa, hai sa ardem din nou femei pe rug spunand ca is vrajitoare si multe altele, trebuie sa stim ca acum, am evoluat ca oameni, si suntem mai deschisi la nou, trebuie sa acceptam acest lucru. (vorbesc la plural pentru ca sa va simtiti compaginati cu mine, eu nu am nici o problema cu iubirea in acest sens, se pare ca voi o aveti).

PD: Sexul, in Biblie, nu e bine vazut deloc, nu aveti de cat sa citit ca venim din pacat si lucruri din astea. Sexul e pacat? De ce? Asta ar trebui sa va intrebati. O fi oare o alta viclejie de a lu Satan?
citezi din psalmul 50 " Intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea". Aici se refera la pacatul adamic cu care orice om se naste. Nu se referavca sexul ar fi un pacat. De ce nu aduci dovezi biblice? Doamne ajuta!
  #42  
Vechi 08.09.2011, 23:51:33
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Actual vin din Spania, am fost crescut acolo si am venit aici in romania, sa vizitez tara asta alaturi de prietena mea, chiar daca nu sunt roman ci spaniol. Sunt pe acest forum datorita prietenii mele, care este romanca, si am vrut sa cunosc mai mult religia ei, tara ei si asa, fiinca eu sunt evreu si nu stiu nimic despre crestinism. Cand am intrat am vazut o lume complet diferita, buna, darnica si harnica, dar pe de o alta parte am vazut o lume ultra conservatoare, si ne deschisa la nou.

Un lucru care m-a socat a fost puternica homofobia a multor persoane. Nu stiu de ce se uraste atat aceasta chestiune. In Spania ii complet normal, persoanele se iubesc unele pe altele si acolo iubirea nu inseamna barbat si femeie, acolo iubirea inseamna barbat si femeie, barbat si barbat si femeie si femeie, pentru ca iubirea se exprima de diferite feluri, fiind doar una. Nu stiam ce inseamna homofobie si de ce exista pana nu am venit aici, in spania nu ii un comportament normal si vazut ura asupra homosexualitatii, relatiile intre acelasi sex sunt COMPLET NORMALE, si nimeni nu vede asta ca pe ceva rau. Sa nu spunem cand am auzit ca se foloseste cuvantul homosexual, sau gay, ca pe o insulta. Ce? De cand ii orientarea sexuala a caruiva este folosita drept jignire? M-am simtit contrariat rau.

De unde vine aceasta ura si de ce, ce aveti impotriva faptului ca doua persoane se pot iubi, indiferent de sexul lor?
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++


Mare minciuna ce spui ca vii din spañia este adevarat ca sunt MARICOÑ multi aici dar nu sunt asa cum tu vrei sa faci sa se Inteleaga eu traiesc de 10 ani aici si nu vad ce tu vrei sa induci cu multa Indrazneala si sa faci sa creada poporul acesta ortodox ca asa este normal.

Daca este normal de ce nu la facut Dumnezeu pe homosexual sau maricon sa aiba partea corpului ca si femeia si sa nasca copi sau crezi ca daca se masturbeaza intre ei este si normal ¿¿¿¿¿&iquest ;
Lasate de propuneri si cauta pe Hristos daca ai pretena RomInca daca nu cauta sa nu faci vrajba aici ca acest subiect nu este pentru noi cei crescuti si botezati ortodoxi . Dupa felul In care pui problema cred ca esti homo si vrei sa aduci argumente care nu au fundament.;;;
daca este asa cum tu vrei sa spui ca este bine ca am evoluat spre nou crezi ca Dumnezeu nu este acelasi de la facerea lumi si astazi ca sa mai scHimbat sa modernizat dupa placerile creaturi create de mIna Lui nu????
tu nu esti spaniol cum nu sunt eu marochi te nu stii ce vrei ca nu ai dreptate de nici un fel esti stapInit de duhuri vrajmase lui DUMNEZEU.
daca ar fi voia Lui Dumnezeu de ce a mai facut srtamosului nostru Adam pe eva de ce nu a lasat numai pe adam si sal faca sa se reproduca singur far de Impreunare cu femeie .??????????????????
mai bine abandoneaza acest subect si te du si te Increstineaza si te boteaza si te fa crestin ortodox ca ve gasi raspunsul sigur la o vreme hotarIta de Dumnezeu.
  #43  
Vechi 09.09.2011, 00:01:22
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Deci, homosexualitatea... O considerati boala? In fine... ce sa mai spun.

Stiu ca trebuie pastrate traditiile, dar in comunitatile evreiesti, si iti spun eu ca stiu bine, traditia fata de acest lucru ii ca si cum nu ar exista, adica, de ce sa nu respectam si sa tratam bine homosexualitatea, poate ca in cartiile de pe atunci nu era vazuta bine, ca si cum nu erau vazute bine zeci de lucruri, dar nu credeti ca trebuie sa va modernizati si voi un pic? Poate ca ar trebuie sa ne adaptam la lumea asta noua, si sa nu traim 100% dupa scrierile cele vechi.

Salutari.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++

HOMOSEXUALITATEA nu este o boala nici pe departe este o capcana a deavolului cu care ia prins pe multi.
Este o batjocora si o sfidare adusa de homo maicilor lor care ia nascut si Ingeneral Femei.
Tu ai trait In Spaña si spui ca marocani si ceilalti musulmani practica homosexualitatea , eu cunosc buine si foarte fine aceste natii de musulmani si nu cred ca sunt deacord din contra urasc aest tip de lucruri este minciuna ce spui si ura si batjocora adusa Lui Dumnezeu , mai strai si gIndeste ce vrei sa spui si sa aduci nou si scHmbator si mincinos in lumea RomIneasca .
Slavit sa fie Domnul de acum si pIna In veacul veacului amin amin amin
  #44  
Vechi 09.09.2011, 00:05:20
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Si eu aduc argumente fara fundament cand tu spui ca homosexualitatea e o capcana a diavolului? Porfavor, porfavor que gente...

Pot sa iti demostrez oricand ca sunt spaniol chiar daca nu am nici un interes in a face asta. Daca eu apar homosexualitatea este pentru ca asa trebui sa faca toata lumea, nu sa o urasca, sau ce? Trebuie sa fiu negru, sau arab pentru ca sa apar rasismul?

PD: Asi aprecia daca ai putea sa scrii mai inteles.
PD 2: Sunt foarte de acord cu ateismul meu si cu radacinile evreiesti care le port, nu stiu de ce ar trebui sa ma convertesc la crestinism pentru ca multi considera ca este credinta cea dreapta.

Last edited by Gast84; 09.09.2011 at 00:08:32.
  #45  
Vechi 09.09.2011, 00:26:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Si eu aduc argumente fara fundament cand tu spui ca homosexualitatea e o capcana a diavolului? Porfavor, porfavor que gente...

Pot sa iti demostrez oricand ca sunt spaniol chiar daca nu am nici un interes in a face asta. Daca eu apar homosexualitatea este pentru ca asa trebui sa faca toata lumea, nu sa o urasca, sau ce? Trebuie sa fiu negru, sau arab pentru ca sa apar rasismul?

PD: Asi aprecia daca ai putea sa scrii mai inteles.
PD 2: Sunt foarte de acord cu ateismul meu si cu radacinile evreiesti care le port, nu stiu de ce ar trebui sa ma convertesc la crestinism pentru ca multi considera ca este credinta cea dreapta.
Din cate observi, aici scrie ,,forum crestin-ortodox'', nu ,, forum homosexual''. Este o mare lipsa de politete ceea ce faci. Adica vii pe acest forum si propui aspecte contrare credintei mele! Ia cauta matale alte locuri in care sa-ti etalezi teoriile despre homosexualitate.

Last edited by antoniap; 09.09.2011 at 00:30:14.
  #46  
Vechi 09.09.2011, 00:41:07
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Unhappy haideti ma

nu fiti si voi asa inflexibili.speriati omul si ii faceti o parere proasta despre noi.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #47  
Vechi 09.09.2011, 00:42:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Si eu aduc argumente fara fundament cand tu spui ca homosexualitatea e o capcana a diavolului? Porfavor, porfavor que gente...

Pot sa iti demostrez oricand ca sunt spaniol chiar daca nu am nici un interes in a face asta. Daca eu apar homosexualitatea este pentru ca asa trebui sa faca toata lumea, nu sa o urasca, sau ce? Trebuie sa fiu negru, sau arab pentru ca sa apar rasismul?

PD: Asi aprecia daca ai putea sa scrii mai inteles.
PD 2: Sunt foarte de acord cu ateismul meu si cu radacinile evreiesti care le port, nu stiu de ce ar trebui sa ma convertesc la crestinism pentru ca multi considera ca este credinta cea dreapta.
Daca vrei sa aperi homosexualitatea este doar alegerea ta amigo, nu trebuie sa ti-o impartasim si noi. Du-te si inscrie-te intr-un ONG care apara drepturile minoritatilor sexuale si fa acolo publicitate homosexualilor, nu aici pe forum. Din toate mesajele postate pana acum pe acest topic nici unul nu a fost de acord cu tine.
Campania ta pt homosexuali pe acest forum a fost, este si va fi un esec. Incerci sa vinzi flori la gradinar! Faptul ca esti un ateu spaniol de origine evreu nu cred ca intereseaza pe nimeni.
Vaya con Dios amigo!
  #48  
Vechi 09.09.2011, 00:57:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
Modernizare inseamna evolutie. Inclusiv copilul evolueaza sub aspectul moralitatii strans legat de cel cognitiv. E grav daca consideri ca nu poti evolua sub acest aspect.
Din pacate homosexualii nu-si dau seama ca involueaza, ca ajung mai rai decat animalele!
Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
Eu personal SPER din tot sufletul ca in fiecare an sa fiu din ce in ce mai "moderna" in ceea ce priveste moralitatea si nu numai. Pentru mine, sotul si copiii mei, dar si pentru oamenii cu care lucrez.
Cata abnegatie in in slujba lui satana! Adica atunci cand nu te poti adapta principiilor sanatoase ortodoxe, incepi sa schimbi principiile, sustinand ca strugurii sfinteniei sunt... acri! Stii ca si vulpea din snoavele noastre la fel procedeaza.

Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
Spui ca in Occident exista o grava departare de Dumnezeu: ce inseamna asta, fii te rog mai specific. Din punct de vedere religios cred ca e o afirmatie destul de grava asa ca trebuie sa o justifici (adica dovezi clare, nu doar opinii nefondate).
Postarea ta este una dintre dovezile ca lumea s-a indepartat de Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
PS: Homosexualitatea este o stare innascuta a unei persoane. PUNCT! Asta o spun studiile neuropsihologice.
Asta o spun cei care vor sa promoveze homosexualitatea. Punct. Am postat la inceputul acestui topic niste linkuri utile de la www. homosexualitatea.ro in acest sens.

Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
Asa ca homofobii care cred ca traiesc sub legea lui Dumnezeu, n-au decat sa vocifereze cat vor, nu sunt in masura sub nici o forma sa-si dea cu parerea peste un om de stiinta in astfel de arii- pacat doar ca ingradesc dreptul la o viata decenta a altora.
Cel intelept se bucura atunci cand primesc un sfat sanatos, in spiritul moralei crestine. Cel care se conduce dupa alte legi, nu numai ca nu asculta, dar il si uraste pe cel care-i da un asemenea sfat. Si tot el are orgoliul ranit si se considera o victima a ,,homofobilor''.

Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
Nu erau prejudecatile, judecatile, barfa pacat?
Hopa! Te intereseaza notiunea de pacat! Unde scrie ca a lua atitudine impotriva pacatului este pacat? Este pacat sa te las sa promovezi homosexualitatea si sa nu zic nimic.
  #49  
Vechi 09.09.2011, 06:55:38
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Din pacate homosexualii nu-si dau seama ca involueaza, ca ajung mai rai decat animalele!


Cata abnegatie in in slujba lui satana! Adica atunci cand nu te poti adapta principiilor sanatoase ortodoxe, incepi sa schimbi principiile, sustinand ca strugurii sfinteniei sunt... acri! Stii ca si vulpea din snoavele noastre la fel procedeaza.



Postarea ta este una dintre dovezile ca lumea s-a indepartat de Dumnezeu.



Asta o spun cei care vor sa promoveze homosexualitatea. Punct. Am postat la inceputul acestui topic niste linkuri utile de la www. homosexualitatea.ro in acest sens.



Cel intelept se bucura atunci cand primesc un sfat sanatos, in spiritul moralei crestine. Cel care se conduce dupa alte legi, nu numai ca nu asculta, dar il si uraste pe cel care-i da un asemenea sfat. Si tot el are orgoliul ranit si se considera o victima a ,,homofobilor''.


Hopa! Te intereseaza notiunea de pacat! Unde scrie ca a lua atitudine impotriva pacatului este pacat? Este pacat sa te las sa promovezi homosexualitatea si sa nu zic nimic.
Si asa faceti voi. Cand vedeti ceva care nu vi se pare in regula dati vina pe Satana si pe slujitorii lui. ¿cum o sa incepeti sa va asumati propriile consecinte a actelor voastre, cand voi dati vina mereu pe altii?
  #50  
Vechi 09.09.2011, 08:36:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Daca eu apar homosexualitatea este pentru ca asa trebui sa faca toata lumea, nu sa o urasca, sau ce? .
De ce consideri ca homosexualitatea trebuie sustinuta de toata lumea? Asta nu pot sa inteleg. Negi dreptul la diversitatea opiniilor ? Cum sa sustii homosexualitatea, insa in acelasi timp sa contesti dreptul la diversitate al altora? Eu sustin “homosexualitatea” prin faptul sunt impotriva legalizarii ei. Respecta-ma ca am o parere diferita fata de a ta, asa cum tu ceri sa fii respectat pentru ca ai o preferinta diferita decat a mea. A fi impotriva homosexualitatii nu implica a-i ura pe homosexuali, a-i persecuta, insa vad ca tu nu faci diferenta. Trebuie sa-mi placa si mie uranismul? In Romania Codul Penal nu incrimineaza sodomia, doar in cazul in care actul se face cu un minor sau e vorba de un abuz. Sunt de acord cu aceasta prevedere, insa cu mai mult nu pot fi, pentru ca s-ar produce o rocada a valorilor familiei, modificarea in instanta a conceptului de casatorie si pentru ce? Pentru un moft, doar daca ei ar dori intr-adevar sa isi apere drepturile, mostenirile, averile, sa-si imparta bunurile pot sa o faca si fara aceasta uniune consensuala. Spuneam pe un topic ca legalizarea casatoriei homosexuale e un fel de "cutie a Pandorei". De ce n-ar cere si altii, in virtutea dreptului la viata privata invocat de homosexuali, legalizarea casatoriilor poligame sau poliandria? Ei n-ar avea dreptul? Aperi si poligamia? De ce n-ar solicita apoi un mixaj intre poligamie si poliandrie de genul 3 barbati casatoriti cu 2 femei? doar se iubesc, domnule! Hai sa mai modificam inca o data in instanta conceptul casatoriei s.a.m.d. Sistemul valoric in societate nu poate fi modificat la fiecare capriciu al unui grup restrans. Tu dai vina pe religie, ca din cauza aceasta oamenii nu accepta "legalizarea" homosexualitatii. Nu este adevarat! Motivele sunt mult mai multe si mai complexe. Dadeai exemplul Greciei antice,cand "homosexualitatea nu era ceva de ascuns". Banchetele grecesti si mai ales romane sunt recunoscute; idem azi avem cluburi pentru homosexuali, nu? Eu le respect dreptul la intimitate, nu ma duc acolo sa se simta stingheriti, nu ma duc cu busuiocul :) Daca ei au ales aceasta cale, pot doar spera ca se vor schimba, insa nu-i dispretuiesc ca oameni, caci pentru mine homosexualitatea e un viciu, cu acest viciu nu sunt de acord. Daca un prieten mi-ar spune ca e gay, tot prietenul meu ramane. As vrea sa-mi dai un singur exemplu de casatorie homosexuala in Antichitate. Perioada aleasa de tine nu e oricum buna ca model, pentru ca sclavagismul era la apogeu, deci sclavul era obligat sa-i satisfaca fanteziile stapanului,indiferent de preferinta lui.

Last edited by ioanna; 09.09.2011 at 10:00:20.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SUA si Homosexualitatea Diana67 Homosexualitatea 132 11.12.2015 18:35:30
Homosexualitatea in viitor SylverCheetah53 Homosexualitatea 41 29.07.2010 11:28:09
Homosexualitatea NTatiana Intrebari utilizatori 5 10.03.2010 21:23:56