Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.04.2009, 02:49:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Marire vs Slava

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cuvantul marire nu are cum sa fie "influenta protestanta ungureasca" pentru simplu fapt ca in ungureste cel mai probabil se spune altfel .
scuze ca nu m-am facut inteleasa. nu vorbeam de etimologia cuvantului, ci vroiam sa spun ca folosirea acestui cuvant este preferata in spatiul Ardealului, de aceea am facut analogia respectiva.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.04.2009, 09:48:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Și te rog să nu te superi Ionuț dar nu prea înțeleg din formularea ta dacă ești sau nu de acord să-i aducem laudă citez" înțeleg să-l laud....dar cum se potrivește această slavă...ca laudă adusă Lui?" ???
Cum sa nu fiu de acord? Normal ca sunt.

Ceea ce vreau sa inteleg este sensul expresiei "a da slava sau marire Lui Dumnezeu". Asta ca sa pricep intr-adevar ce zic cand ma rog. Daca as zice "laudat sa fie Dumnezeu" ar fi mai pe limba mea, dar slava este mai pe limba ingerilor:

"Și deodată s-a văzut, împreună cu îngerul, mulțime de oaste cerească, lăudând pe Dumnezeu și zicând:
Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire!" Luca 2, 13-14

Am cautat pe Internet o editie in greaca a Bibliei si acolo versetul 14 este asa:

"δόξα ἐν ὑψίστοις θεῷ καὶ ἐπὶ γῆς εἰρήνη ἐν ἀνθρώποις εὐδοκίας."

Daca are cineva versiunea originala a Noului Testament, sa verifice daca e corect.

In dictionar, cuvantul δόξα inseamna glorie. Deci probabil depinde cum este tradus in romaneste, in stil rasaritean (slava) sau apusean (marire).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.04.2009, 09:52:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este evident ca ingerii nu au trupuri ca ale noastre si ca nu depind de stihiile obisnuite ca sa comunice intre ei sau cu Creatorul lor. Dar oricum s-ar transmite informatia, aceasta s-ar putea imparti in cuvinte, de ce nu? Telepatic sau prin forta gandului, ideile transmise trebuie sa se manifeste in timp (chiar daca ar putea fi aproape instantaneu), fluent si inteligibil.
"De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător." 1 Corinteni 13, 1

Deci si ingerii folosesc o limba a lor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.04.2009, 10:05:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

3. Stim ca Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat, devenind Om si ramanand Dumnezeu. Intrebarea este: Iisus Hristos Omul a avut trup si suflet cat a fost pe pamant (sau chiar si dupa Inviere)? Eu cred ca da, din moment ce omul a fost creat dupa modelul lui Hristos si nu invers.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.04.2009, 12:02:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
3. Stim ca Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat, devenind Om si ramanand Dumnezeu. Intrebarea este: Iisus Hristos Omul a avut trup si suflet cat a fost pe pamant (sau chiar si dupa Inviere)? Eu cred ca da, din moment ce omul a fost creat dupa modelul lui Hristos si nu invers.
Da, a asumat toate cele omenesti (trup, suflet cu toate atributele lui, vointa etc), pentru ca 'numai ce este asumat este mantuit', cum s-a spus la sinoadele in care a fost vorba despre asta.
Notiunea de trup in limba greaca sarx, nu se oprste la materie, de altfel, ea se refera la persoana umana.

Imi place titlul topicului! :-) Si 'Habarnamist' ar fi mers! :-D
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.04.2009, 15:19:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
3. Stim ca Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat, devenind Om si ramanand Dumnezeu. Intrebarea este: Iisus Hristos Omul a avut trup si suflet cat a fost pe pamant (sau chiar si dupa Inviere)? Eu cred ca da, din moment ce omul a fost creat dupa modelul lui Hristos si nu invers.
Lucrarea lui Dumnezeu prin Fiul său Iisus Hristos pe care l-a făcut om asemenea nouă și Dumnezeu asemenea Lui este șansa pe care oamenii au primit-o după alungarea lui Adam și a Evei din Rai de a redobândi Raiul și a ascede la nemurire și dacă prin femeie (Eva) a venit păcatul în lume tot femeia (Maica Domnului ) este cea care "Va zdrobi capul șarpelui" așa cum frumos este scris in Psalmii Maicii Domnului.
Într-un topic intitulat "În ce constă mântuirea noastră"am adus în discuție aceast subiect și nu vreau să detailez căci, m-aș repeta.
Scriptura nu poate fi înțeleasă dacă este citită ca o simplă lectură și nu cu trăire,altfel riscăm să fim asemenea sectanților care dau fel de fel de interpretări după bunul lor plac și interes.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.04.2009, 15:38:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Imi place titlul topicului! :-) Si 'Habarnamist' ar fi mers! :-D
L-am citat pe un preot la care am mers cu niste intrebari (altele) si care m-a acuzat ca sunt cronofag si ca vin cu intrebari "habarniste". Deh, el are doctorat in teologie, pe cand eu n-am facut nici macar un seminat teologic... Da' bine ca exista forumul, ca aici nu ma acuza nimeni de habarnism.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.04.2009, 15:44:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
L-am citat pe un preot la care am mers cu niste intrebari (altele) si care m-a acuzat ca sunt cronofag si ca vin cu intrebari "habarniste". Deh, el are doctorat in teologie, pe cand eu n-am facut nici macar un seminat teologic... Da' bine ca exista forumul, ca aici nu ma acuza nimeni de habarnism.
Da! Pai nu? Numai ca nu poti sa iei in serios tot ce se scrie pe forum.
Eu cred insa ca raspunsul la ultima ta intrebare e prima mea postare la care nimeni n-o sa ma contrazica, nici macar Traditie :-) Se poate verifica prin toate cartile.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.04.2009, 16:16:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Omul a fost creat cum arata Sfantul Grigorie Teologul din altruism si bunavoire de catre Dumnezeu.
Omul devine fiu dupa har al Tatalui , frate dupa har al Fiului si templu insufletit al Duhului Sfant da tot dupa har.
Cam asa se intelege ce a zis Sfantul Atanasie cel Mare ca omul este facut Dumnezeu.Dupa har nicidecum dupa fiinta.
Si Sfantul Ioan Damaschinul zice ca omul se indumnezeieste prin participarea la iluminarea dumnezeiasca nu prin transformarea fiintei sale in fiinta divina.
Nicidecum sa fie omul independent sau alte de astea ca astea sunt inventia Satanei care a fost primul de a vrut sa traiasca indepedent si Dumnezeu i-a implinit dorinta.
Dar a trai independent si fara comuniune cu Sfanta Treime este iadul.

Iar a zice ca ai tu nu stiu ce relatie exclusivista cu Dumnezeu iarasi e o inselare ca Dumnezeu e trei persoane.Tot iad e si acela.


Se vede doar ca Sfintii Apostoli pe Tabor cand erau in mare stare duhovniceasca vad pe Tatal,Fiul si Sfantul Duh si se vad si pe ei si nu are loc niciun fel de amestecare a firilor lor.
Sfintii Apostoli,Sfantul prooroc Moise si Sfantul Ilie erau separati spatial.
La fel si Domnul nostru Iisus Hristos cu al sau trup era separat spatial.
Si nici nu stiu ce stare de extaz ca iesire din minti, cum s-ar putea sa iti iesi din minti cand Dumnezeu e mintea cea mai presus de orice minte?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.04.2009, 07:44:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

4. Stiti ce cerem cand spunem in fiecare zi "vie Imparatia Ta" ?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari... victortiti89 Din Noul Testament 7 17.12.2011 17:39:11
Intrebari sebastian1988 Homosexualitatea 7 01.06.2011 19:21:23
Intrebari mihai.radulescu2003 Generalitati 13 14.04.2011 13:37:38
intrebari catalinabalhui Nunta 4 26.03.2009 19:38:37