Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.12.2010, 22:24:38
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Nu suntem mai cunoscuți (apreciați, desconsiderați) decât alții.


„ai fost la Castelul lui Dracula? L'ai vazut? Cum e?
Mai ales ca acum sunt de moda toti vampireii astia din Twilight, New Moon si Eclipse, Dracula a devenit si mai famos o data cu ei.”



Dar ce știu cei care nu au călătorit dincolo de granițele țării despre un popor sau altul?
Nu suntem oare complexați de faptul că aproape nimeni nu ne cunoaște? Sau vreo câțiva ne cunosc superficial?
Țigani, vampiri?


Eu am avut o surpriza frumoasa cand mi-am innoit permisul de condus si functionarul de la usa a spus: "Romania? Romanian Rhapsody by Enesco!".
M-a bucurat!



Ultima data am auzit niste francezi care au spus cu privire la Romania:,,Brancusi,Comaneci,Ionesco".


De Dracula stiu, de Hagi, de Nadia Comaneci, de Ceausescu si cam atat.


Ce cunoaște un absolvent de liceu din România despre cultura daneză, olandeză, belgiană, norvegiană, suedeză etc. și alte popoare formate din câteva milioane de locuitori? Și oricare dintre membrii popoarelor enumerate mai sus ce cunosc despre România? Nimic sau aproape nimic.
Cred că ar trebui să scăpăm de complexe. Civilizațiile (popoarele) mai dezvoltate ale lumii impun cultura proprie tuturor celorlalte.
Trebuie, oare, să vă mai spun că manualele școlare (în speță, de limba engleză sau istorie) sunt suprasaturate de informații „culturale” cu personalități rock'n'roll (adevărate valori, nu-i așa?) sau marea romancieră Jane Austen (și apropos, cu ce este asta mai bună decât Hortensia P. Bengescu sau Ana Blandiana)? Dar de Jane Austen se știe până și la noi! De ce? Fiindcă e trendy, e la modă... E cool să speak-ăim și tell-ăim și ne este extrem de rușine să vorbim sau să povestim. Fiindcă o putere / superputere își impune specificul cultural oricând și oriunde în istorie chiar de-ar fi să emigrăm toată planeta pe Marte. Ba mai mult, acele puteri vor selecta din culturile „mici” doar ceea ce le convine sau vor recunoaște anumite personalități (valori) în măsura în care se vor acestea aciua prin orașele mari ale USA, UK, France, Deutschland etc. De multă vreme lumea e împărțita în două: cultura occidentală și restul lumii, barbarii, cei din urmă fiind studiați ca ciudățenii / bizarerii ce ies din peisajul unei civilizației consacrate deja.


Și încă una: Lucian Blaga sau Constantin Noica sunt aidoma lui Mircea Eliade și Constantin Brâncuși ca valoare culturală. De ce sunt totuși mai cunoscuți Mircea Eliade si Constantin Brâncuși? Pentru că ei a fost la ăia mari (militar sau economic) acasă. Ceilalți au stat pe lângă casă, pe lângă o casă ceva mai sărăcăcioasă care și-a făcut un titlu de glorie din faptul că nu a dus niciodată vreun război de cotropire.


Neșansă? Nu! E doar alegere!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.12.2010, 23:34:01
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Cred că ar trebui să scăpăm de complexe.
Tot ce ati scris este corect din mai multe puncte de vedere.Am selectat,cu scuzele de rigoare,un sfat al dvs atat de bun ca l-as scrie peste tot in tara asta.Inclusiv in buletine si pasapoarte.Sper sa-mi dea Cel de Sus sansa sa prind ziua cand acest neam va intelege ca are in ,,gena" sa ce altii nici nu viseaza iar diferenta este facuta doar de pragmatism si lipsa de complexe in a-si promova natia,valorile,cultura si nu in ultima instanta munca.Nu de o mandrie nejustificata este vorba ci de ,,Pilda talantilor"...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.12.2010, 02:41:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Depinde mult si de cultura strainului... Cine nu a auzit de Eugen Ionescu, George Enescu, Radu Lupu, Felicia Filip si multi altii. Daca nu au auzit este pierderea lor. Datoria noastra este sa fim buni ambasadori ai tarii noastre, asa cum sunt de exemplu si membrii familiei regale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Ordine laicale" în România și în lume Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 3 03.11.2015 12:28:33
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
IPS Pimen despre cei care guverneaza Romania :"dumnezeul lor este banul!" mihailt Generalitati 16 30.04.2010 16:24:18
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03