Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 11.02.2014, 18:59:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Problema e că cei trei (zeci) de adventiști care îți spun ție că ești un semidoct înfumurat care trebuie să ia catehismul în serios sunt cu toții... ortodocși. Și dacă trei(zeci) de ortodocși îți spun că ești beat, eu cred că ar trebui să-i crezi și să te duci să te culci. Că doar n-oi fi tu chiar singurul sfânt mărturisitor și toți ceilalți prigonitorii tăi. Când te trezești, poate vei vrea să iei catehismul ortodox în mână. Îl găsești aici: http://carti.crestinortodox.ro/relig...e_2MNxXp8LI21E. Nu e o avere, numai 10 lei.
Ti-am trrimis inca un raport, sper ca si adminul sa-si dea seama ca esti doar un trol care nu scrie niciodata nimic ci doar cauta sa se certe. Parca spuneai ca nu-mi mai scrii.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 11.02.2014, 19:38:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ai auzit vreodată de "lumina cea neapropiată" a Slavei lui Dumnezeu? Desigur că nu, altfel îți dădeai seama că albul acela era un efect al luminii, în niciun caz un semn al decrepitudinii vârstei înaintate.
Si tu crezi ca Domnul are cap si par? Sau e inger sa fie pictat ca in aparitia de la stejarul din Mamvri? Domnul e Duh, nimeni nu picteaza pe Domnul, pentru ca nu poate. Picteaza doar cum S-a aratat unor oameni. Iar daca Biserica a hotarat ca se pot picta aceste aparitii ale lui Dumnezeu Tatal sau ale Sfantului Duh cine e ala care este impotriva?
Tu te certi degeaba cu mine, eu spun exact ce spune si Biserica. Si la Patriarhie este pictata aceasta icoana, cu Dumnezeu Tatal cu parul alb, ai vazut mai multe manastiri unde e aceasta icoana, in toate tarile. Chiar si in acest moment orice pictor iconar poate picta aceasta icoana in sfintele biserici, fara restrictie.
Ce trebuie sa intelegeti voi e ca Sfanta Biserica este sfanta, nu poate avea erezii nestiute sute de ani. Ca si catolicii, de exemplu, care ar trebui ca sa recunoasca faptul ca 1000 de ani au crezut in erezia Filioque. Capul Bisericii Ortodoxe este Hristos, iar Biserica este Trupul Sau. Au existat erezii in Biserica, dar imediat s-a convocat un sinod care a condamnat acea erezie. De mai bine de 1000 de ani se picteaza icoana cu Dumnezeu Tatal cu parul alb in Biserica, cui nu-i place sa-si faca alta biserica.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 11.02.2014, 19:58:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine se ceartă cu tine?
Chiar nu realizezi că doar în mintea există "ceartă"?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 11.02.2014, 21:30:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In chiar filmul dat de tine, la minutul 1:20 :44 este pictura data de mine.
Unde am negat că nu există pictura respectivă?
Crezi că am postat întâmplător filmul? Sau ai impresia că nu am vizionat tot filmul?
Această pictură există, căci altfel aș fi negat de la început existența sa.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este Fecioara cu pruncul Iisus iar deasupra Dumnezeu Tatal. La Dumnezeu Tatal scrie: "Cel Vechiu de zile... Carele facu pe om" iar la Fecioara cu pruncul scrie: "Carele pentru noi, oamenii, s-a facut om".
Asta e interpretarea ta, să nu mai vorbim de logică.
E vorba de Dumnezeu Fiul, "Cel Vechiu de zile Carele făcu pe om, Carele pentru noi, oamenii, S-a facut om".

Iată două versete din Sf. Scriptură, pentru a înțelege că "Cel vechiu de zile" este Dumnezeu-Fiul:
"Am privit până când au fost așezate scaune, și S-a așezat Cel vechi de zile; îmbrăcămintea Lui era albă ca zăpada, iar părul capului Său curat ca lâna; tronul Său, flăcări de foc; roțile lui, foc arzător."
"Un râu de foc se vărsa și ieșea din el; mii de mii Îi slujeau și miriade de miriade stăteau înaintea Lui! Judecătorul S-a așezat și cărțile au fost deschise."
(Daniel 7, 9-10)

Cine este Judecătorul, adică Cel vechi de zile?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sper ca ai inteles si tu.
Da, am înțeles foarte clar că e vorba de Dumnezeu Fiul și nu de Dumnezeu Tatăl. Oricum, văd că sfidezi orice argument, apelând la propiile tale interpretări.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici acum nu ai citit mesajul meu, Lossky spune ca cea mai veche reprezentare a icoanei paternitate este intr-un manuscris din sec.XI din Bizant, ce continea scrierea sf. Ioan Scararul. Articolele spun ca primele reprezentari ale lui Dumnezue Tatal ca un om cu parul alb sunt din secolul IX-X.
Oare cât vei mai continua să sfidezi acest fragment din Lossky:

"Mai mult a mai apărut în secolul al XVI-lea încă o reprezentare de origine apuseană, bazată tot pe imaginație, numită “Dumnezeirea în trei Persoane”, infățisâdu-L pe Mântuitorul stând alături de Dumnezeu-Tatăl, cu un porumbel Între Ei. Titlul arată din nou o încercare de a-L descrie pe Dumnezeu-Tatăl și pe Sfântul Duh într-o formă fizică."

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca nu ai inteles, nu imi doresc sa mai discut cu tine vreodata pe forum.
Ce să înțeleg? Indiferența? Erezia pe care o aperi? Ai dezvoltat o obsesie pentru ecumenism și erezii, încât ai ajuns să le susții.

Last edited by ovidiu b.; 11.02.2014 at 22:45:37.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 11.02.2014, 22:02:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este Fecioara cu pruncul Iisus iar deasupra Dumnezeu Tatal. La Dumnezeu Tatal scrie: "Cel Vechiu de zile... Carele facu pe om" iar la Fecioara cu pruncul scrie: "Carele pentru noi, oamenii, s-a facut om".
Sper ca ai inteles si tu.
Sfinții Părinții și imnografii Bisericii identifică pe Cel vechi de zile cu Fiul Omului.

Sfântul Atanasie cel Mare scrie:„Cel vechi de zile S-a facut asemenea unui copil.

Cu ocazia Nașterii Domnului, Sfântul Ioan Gură de Aur își exprima bucuria în cuvinte precum acestea: „Ce-aș putea spune și ce aș putea să grăiesc? Minunea aceasta mă lasă fară de glas! Cel vechi de zile Se face Prunc. El, Cel dintru cele înalte, de pe tronul slavei vine într-o iesle.”

Sfântul Chiril al Ierusalimului, la praznicul întâmpinării Domnului, exclamă: „Tot pământul să aducă slavă, toata limba să cânte, să cinstim toți cu bucurie și evlavie pe Pruncul cel de 42 de zile, Prunc vechi de zile și Dumnezeu de mai înainte de veșnicie, Prunc mic și vechi de zile, sugar și Creator al veacurilor toate.

Sfântul Metodiu de Olimp, cu ocazia aceluiași praznic, arată: „Dreptul Simeon a primit în bătrânele sale brațe pe Cel vechi de zile în chip de Prunc și a adus slavă lui Dumnezeu spunând: Acum slobozestepe robul Tău, după cuvântul Tău, în pace (Luca 2, 29).

La praznicul întâmpinării Domnului, cântăm: „Cel vechi de zile, Care a dat de demult Legea lui Moise în Sinai, astăzi Prunc este văzut și, după Lege, ca un făcător al Legii, Legea plinind, în biserică este adus și este dat bătrânului.

Sfântul Teofan cânta: „Cel vechi de zile S-a pogorât în pântecele tău cel sfințit, ca ploaia pe lână, Preacurată, și nou Adam S-a arătat, Iubitorul de oameni.”

Sfântul Iosif imnograful confirmă la rândul său:„Fecioară Preacurată, pre Cel vechi de zile prunc nou pentru noi ai născut.”

Sfântul Ioan Damaschin scrie: „Daniel nu a văzut firea lui Dumnezeu ci tipul sau icoana Celui ce avea să vină. Căci Fiul și Cuvântul lui Dumnezeu la acea vreme era nevăzut și era pe cale să devină Om întru adintru adevar, spre a Se uni cu firea noastră.”
Reply With Quote
  #186  
Vechi 11.02.2014, 23:59:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am trrimis inca un raport, sper ca si adminul sa-si dea seama ca esti doar un trol care nu scrie niciodata nimic ci doar cauta sa se certe. Parca spuneai ca nu-mi mai scrii.
Raport pentru ce?
Poate a scris aiureli cu alte ocazii, dar ce a scris in acea postare care te-a suparat, e de bun simt, pacat ca nu poti sa recunosti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 12.02.2014, 00:01:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce trebuie sa intelegeti voi e ca Sfanta Biserica este sfanta, nu poate avea erezii nestiute sute de ani.
Eu n-as zice ca este erezie, doar ignoranta teologica a celor care picteaza, accepta sau transmit acest gen de icoane.
Iar asta n-ar fi deloc ceva nou.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.02.2014 at 00:04:06.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 12.02.2014, 10:00:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Abia acum cateva ore mi-am dat seama care e sinodul din 1666 de care aminteste si Lossky. E sinodul in care a aparut schisma rascolnicilor, un sinod controversat. http://www.ortodoxia.md/video/4607-r...iarhului-nicon
In 1971 Sinodul BO a Rusiei a ridicat anatemele rascolnicilor si a anulat Sinodul din 1666. De asemenea, s-a dvedit ca de fapt cartile de cult si celelalte nu erau gresite, ci erau luate din editii grecesti mai vechi. In secolul XVII Patriarhul Nikon a initiat o reforma, incercand sa alinieze traditiile si cartile de cult la cele grecesti contemporane. S-a crezut ca au aparut diferite greseli si influente de-a lungul timpului, si ca diferiti copisti denaturasera textul. De fapt nu era asa, cartile traduse ulterior aveau mai multe greseli, din cauza traducerii aproximative.
La fel, s-a crezut ca acea icoana e o influenta din apus. Sinodul a mai interzis si pictarea Sfantului Duh sub forma de porumbel: http://orthodoxwiki.org/Moscow_Sobor...6%E2%80%931667
De asemenea, l-a condamnat pe Patriarhul Nikon, care a fost apoi reabilitat.
Lossky nu avea cum sa stie de sinodul din 1971 pentru ca a murit in 1958. De aemenea, nu stia ce s-a analizat ulterior, ca multe din afirmatiile sinodului erau exagerate.
Se spune că unde și-a făcut sălaș prostia și mândria, minciuna se simte ca la ea acasă. Cum poți să răspândești o asemenea gogomănie, cum că Sinodul Bisericii Ruse din 1971 a anulat Marele Sinod de la Moscova 1966-1967)??? E vai de capul tău, măi omule, ești în afară cu totul. Sinodul din 1971 a anulat doar eticheta de eretici aplicată rascolnicilor, dar nu și pe aceea de schismatici. Nu s-a atins de celelalte canoane!

Probabil în optica sfertodoctismul tău exclusiv internautic, Losski e singurul care a scris ceva despre blasfemia vizuală numită "Dumnezeirea în trei Persoane" și canoanele iconologice ale Marelui Sinod de la Moscova.

Dacă vrei să te informezi și tu cu adevărat, citește cartea din link-ul de mai jos:

http://www.librariasophia.ro/carti-T...d-so-8620.html

Poate, după o lectură atentă, îți va pieri cheful să aberezi pe teme iconologice aici sau în altă parte.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 12.02.2014, 16:02:24
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am trrimis inca un raport, sper ca si adminul sa-si dea seama ca esti doar un trol care nu scrie niciodata nimic ci doar cauta sa se certe.
Adminul și-a dat seama că te-ai mai descărcat și tu revărsându-ți mânia asupra cui nu trebuie. Și te-a înțeles.
Sper să fi înțeles și tu că nu există nici un ecumenism „bun” și că în iconografia ortodoxă ești un afon în raport cu interlocutorii tăi.
Eu tot sper prostește în ce te privește pentru că știi cum e: speranța moare ultima.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 12.02.2014, 17:04:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu totusi votez pentru "ecumenismul bun". :)

Ca tu nu vrei sa intelegi care e definitia lui, e altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare