Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.04.2009, 21:52:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Deci fraților , toți copiii ce vi doriți să fie din dragoste , iar voia voastră să fie in voia lui Dumnezeu. Nașterea de prunci nedoriți , unde adevărata dragoste și iubire nu a existat , e mare păcat . Un copil nedorit , este un suflet chinuit o viață-n treagă. Înțelepciune și echilibru în toate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 06.04.2009, 22:37:11
Raducu21 Raducu21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 12
Implicit Vai de noi!

Am ajuns sa facem credinta dupa neputintele noastre, in loc sa ne mulam noi dupa credinta noastra.
Daca ne targuim ca la piata, o sa fim multumiti, dar de mantuit nu ne mantuim.
DA, FOLOSIREA PREZERVATIVULUI ESTE PACAT.
Ne opunem astfel voii lui Dumnezeu, evitam procreerea, cautam doar placerea, desfranam, etc. Apropo, cei care se iubesc nu folosesc prezervativ. Refuz sa cred ca acolo e iubire. Acolo unde se foloseste contraceptia, unde e frica de viata si lipseste frica de Dumnezeu, nu e iubire asa cum este de fapt iubirea adevarata. Cei doi doar au impresia ca se iubesc. Nu mai facem oare distinctie intre iubire si desfrau?
Radu
Reply With Quote
  #103  
Vechi 06.04.2009, 23:06:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raducu21 Vezi mesajul
Am ajuns sa facem credinta dupa neputintele noastre, in loc sa ne mulam noi dupa credinta noastra.
Daca ne targuim ca la piata, o sa fim multumiti, dar de mantuit nu ne mantuim.
DA, FOLOSIREA PREZERVATIVULUI ESTE PACAT.
Ne opunem astfel voii lui Dumnezeu, evitam procreerea, cautam doar placerea, desfranam, etc. Apropo, cei care se iubesc nu folosesc prezervativ. Refuz sa cred ca acolo e iubire. Acolo unde se foloseste contraceptia, unde e frica de viata si lipseste frica de Dumnezeu, nu e iubire asa cum este de fapt iubirea adevarata. Cei doi doar au impresia ca se iubesc. Nu mai facem oare distinctie intre iubire si desfrau?
Radu
Radu dragă, mare atenție la două aspecte : 1 - singurul ce decide Mântuirea noastră , e Bunul Dumnezeu , mult milostivul Dumnezeu . 2 - prezervativul este o soluție doar pentru cei neânfrânați, ce sexul este egal cu dragoste, iar iubirea este egală doar cu iubirea trupească. Animalele sunt mult mai înfrânate decât mulți din noi. De ce aduci pe tapet, numai prezervativul ? Viața noastră stă intr o simplă ejaculare ? La atât se reduce gândirea și voința noastră ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 06.04.2009, 23:07:20
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deci fraților , toți copiii ce vi doriți să fie din dragoste , iar voia voastră să fie in voia lui Dumnezeu. Nașterea de prunci nedoriți , unde adevărata dragoste și iubire nu a existat , e mare păcat . Un copil nedorit , este un suflet chinuit o viață-n treagă. Înțelepciune și echilibru în toate !
ma amuzi draga cristi. desi ar trebui sa ai experienta ca doar ai o varsta. nici un copil nu vine fara voia lui Dumnezeu. asa ca nu-ti bate capul. o sa aiba El grija de orice suflet... chinuit aici dar mantuit in viata vesnica... Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.04.2009, 23:24:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
ma amuzi draga cristi. desi ar trebui sa ai experienta ca doar ai o varsta. nici un copil nu vine fara voia lui Dumnezeu. asa ca nu-ti bate capul. o sa aiba El grija de orice suflet... chinuit aici dar mantuit in viata vesnica... Doamne ajuta!
Nu are nimeni grija de copii chinuiti,ei se vor chinui in continuare,pana ce adultii se vor gandi de doua ori inainte de a-si desface pantalonii.Dumnezeu nu are grija de iresponsabilitatile noastre,Dumnezeu a avut grija sa ne daruiasca o minte,o ratiune pe care sa o folosim astfel incat sa ne salvam,dar sa nu lezam pe nimeni in virtutea grijii Domnului,fiindca daca acesta ar avea grija de nesabuinta si neinfranarea asta a noastra,nu ar mai suferi atatia copii pe pamant...SI SUNT EXTREM DE MULTI!!!
Este un subiect foarte complex,nici religios si nici psihologic nu l-am putea clarifica,mai ales ca oamenii chiar traiesc precum doresc,si dupa cum spunea Cristi,este vorba de o decizie proprie si intima in aceasta situatie.
Cine doreste sa faca 10 copii pe premiza ca are grija de ei Dumnezeu,n-are decat...dar,numai atunci sa vorbeasca despre aceasta,nu doar din aducerile-aminte a unor teorii citite cu sarguinta.Este ca de la cer la pamant.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.04.2009, 23:26:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
ma amuzi draga cristi. desi ar trebui sa ai experienta ca doar ai o varsta. nici un copil nu vine fara voia lui Dumnezeu. asa ca nu-ti bate capul. o sa aiba El grija de orice suflet... chinuit aici dar mantuit in viata vesnica... Doamne ajuta!
Nu ai înțeles cele spuse de mine , inainte de postarea pe care ai citato. Eu nu-mi bat capul , ci găndesc , pun în cumpănă, lăsând experiența pe care nu dau doi bani. Totul trebuie gândit, fără a aplica șabloane, etichete . Vrednicia nu stă în a imita pe x sau y , ci a întelege, a trăi ce întelegi și înveți pănă în ultima clipă a vieții . Voia ta , a mea , a tuturor, de nu lucrează în și prin voia lui Dumnezeu, e rătăcire. Copiii nedoriți sunt cei făcuți în rătăcire. Cum ? Exemple sunt grămadă : prin sex, prostituție, la beție , etc. Sunt acele familii rătăcite, acele combinații nedorite, incluviv incestul, pedofilia, unde apar prunci născuți în afara voii lui Dumnezeu, sunt pruncii patimei, a desfrâului. Fă diferență dragul meu. Nu aplica Invățături necitite, neânțelese. Despre ce spun eu aici, ai Multe referiri ale Sfinților Părinți. Atenție la copiii ce nasc copiii , atenție la patimă. Toate acestea nu vin dragul meu de la Dumnezeu. Mai ai de învățat. Iertare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 09.04.2009, 17:27:15
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Blue]"Mintirea, trisarea, ferirea (sunt unul si acelasi viciu), duce in mod normal la nervozitate si la o nemultumire fata de altul, pe care natura in nevinovatia ei cauta sa o remedieze.....
In majoritatea cazurilor de necredinta a femeii e de vina sotul, ca nu si-a umplut casa de copii. Deci, cine fuge de copii fuge de responsabilitate. Si unde fuge? In iresponsabilitate. Cand insa iti iei raspunderea de a rodi copii, Stapanul vietii iti va ajuta sa ai si ce sa le dai de mancare si-ti va asigura si cinstea casatoriei"[/COLOR]
[COLOR=Black] Sunt cateva din cuvintele spuse de parintele Arsenie Boca in cartea "Ridicarea casatoriei la inaltime de taina" pe care o recomand cu caldura tuturor celor interesati de probleme dezbatute pe acest topic.
Cei care cauta cu adevarat o invatatura mantuitoare in acest sens, chiarv daca la inceput le va fi greu, cu timpul vor iubi din suflet invataturile acestui mare parinte al nostru, al romanilor.
Mai cititi si " Copiii nascuti in lanturi", "Omul, zidire de mare pret" si in general orice carte a parintelui Arsenie Boca si veti gasi multe raspunsuri de folos
A spune ca nimeni nu are grija de copiii chinuiti, inseamna a-L exclude pe Dumnezeu din viata omeneasca; oare Cel care a facut cerul si pamantul nu vede acestea? ba da, dar judecatile Lui sunt altele decat cele omenesti, nu stim pentru cine sufera acei copii, poate prin suferinta lor se vor mantui toate neamurile.
Si eu, dupa capul meu as spune ca decat sa-i faci si sa se chinuie mai bine nu...dar iata ca nu-i asa
Si daca suntem pe un forum crestin ortodox, cred ca este bine sa impartasim ceea ce citim si ce ne invata parintii duhovnicesti si nu pareri personale, pentru ca "daca orb pe orb se va conduce vor cadea amandoi in groapa"; iar daca nu cunoastem aceasta teorie crestina lasata de ai nostri parinti nu vom sti nici ce si cum sa punem in practica.
Da, imi place sa traiesc din si cu amintirile din ceea ce citesc iar atunci cand am necazuri si suparari in casa si cu copiii, conform invataturilor parintelui Arsenie nu pot decat sa spun: drept esti Doamne si nu sufar atat cat ar trebui pentru ticalosiile pe care le fac.
Deci, inainte de a ne desface la pantaloni, sa ne gandim ce suntem si unde vrem sa ajungem!
[/COLOR]
Reply With Quote
  #108  
Vechi 09.04.2009, 17:48:35
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Black]Desi nu cred ca este topicul cel mai potrivit, dar pentru ca tot vorbeam de judecata lui Dumnezeu, am sa va spun o pilda ce mi s-a parut minunata [/COLOR]si am sa incerc sa o redau si pentru cei care nu au citit-o sau auzit-o.

Un crestin, merge sa se inchine la Crucea pe care era Hristos; incepe sa se roage, plange mult si din mila pentru Domnul spune Il roaga sa il lase si pe el macar o zi sa stea rastignit pe cruce; si se roaga, si se roaga si pana la urma Domnul se indupleca si spune:" Bine, te voi lasa pe cruce pentru o zi, dar in acest timp orice ai vedea sau auzi, tu sa nu spui nimic" ; " bine" se invoi crestinul-zis si facut
Dupa un timp apare un om care se inchina si el la cruce, fara sa vada ca pe cruce nu era Domnul; acest om avea o punga cu galbeni si cand a plecat a uitat-o langa Cruce
Dupa un alt timp apare un al doilea om, se inchina si el, la fel fara sa vada ca pe cruce nu era Domnul, se uita in stanga, se uita in dreapta, ia punga cu bani de langa cruce si pleaca;
Apare al treilea om care, la fel ca si primii, se inchina si se aseza putin langa cruce sa se odihneasca; in acest timp omul care a uitat punga cu bani s-a intors pentru a-si recupera banii; il vede pe cel care se odihnea si ii cere punga cu bani; acesta uimit, ii spune ca nu a vazut nimic;
"ba da, tu mi-ai luat banii, aci am uitata punga, nu avea cine sa mi-a ia; daca nu-mi dai banii te omor in bataie" si se apleca asupra omuli sa il ia la bataie
Cel care era pe Cruce in locul Domnului, vazand nedreptatea striga: 'Nu-l bate, nu-l omori ca nu el ti-a furat punga cu bani, altul a fost care ti-a luat banii"!
In acel moment apare Domnul si ii spune: "nu ti-am spus Eu ca orice vei vedea sau auzi sa nu spui nimic? Ti-am spus ca tu nu poti sa-mi tii locul ? da-te jos de pe cruce!" Ce se intamplase? primul om care uitase punga cu bani, o furase de la cel de al doilea care si-a recuperat-o in rugaciune langa Cruce; cel de al treilea om aproape omorase in bataie un frate al celui de-al doilea iar acum venise momentul sa sufere si el pentru suferinta provocata altuia
Deci judecata omeneasca nu seamana deloc cu cea dumnezeiasca.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.04.2009, 18:10:04
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Eu cunosc un copil nedorit si sunt sigura ca Dumnezeu il iubeste si pe el si vrea sa-l faca fericit
Reply With Quote
  #110  
Vechi 13.04.2009, 18:10:57
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Vreau sa spun nedorit de parintii, dar dorit de Dumnezeu, caci orice om e dorit de Dumnezeu. Ce bine ar fi sa stie asta toti cei nedoriti de oameni
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01