Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.02.2014, 19:41:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Pentru ca in Galateni 2:16 scrie "Totuși, fiindcă știm că omul nu este socotit neprihănit prin faptele Legii, ci numai prin credința în Isus Hristos, am crezut și noi în Hristos Isus, ca să fim socotiți neprihăniți prin credința în Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru că nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii."
Biblia e clara. Nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii. De ce? Pentru ca "toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu" (Romani 3:23). Biblia mai spune ca "plata pacatului este moartea", asa ca toti oamenii, fiind pacatosi, meritau moartea vesnica. Nimeni nu isi poate sterge singur niciun pacat prin faptul ca face fapte bune, ci doar prin sangele lui Isus care a murit pe cruce, luand asupra Sa pedeapsa pe care noi o meritam pentru faptele nostre. Si crezand in El, suntem mantuiti.
Desigur, asa scrie in Biblia lui Luther, pe care o au protestantii. Aceasta Biblie are un capitol, doar cu citate care se potrivesc cu doctrina lui Luther, plus a initiatorilor cultului respectiv. Sfanta Scriptura lasata de Biserica are multe capitole.
De exemplu, in acest caz, Sfanta Scriptura are si acest citat, dar si cele ce il completeaza. Pentru ca spune Iisus ca cine nu se va boteza nu se va mantui. Si cine nu se va impartasi nu se va mantui. Daca ar conta doar credinta ce rost ar mai avea aceste doua citate? Voi de ce nu ascultati ce spune Iisus, si nu un om, Luther? Evident ca se poate boteza doar cel ce crede in Iisus, altfel nici nu il boteaza. La voi botezul si impartasania sunt doar ceva simbolic, spalare cu apa si mancare de vin si paine. Daca e doar asa de ce spune Iisus ca nu se poate mantui cel ce nu se boteaza si impartaseste?
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Vrei sa spui ca Avraam, Isac, Iacov, Solomon, David, si ceilalti credinciosi, or murit si or mers in iad, unde au stat in chinuri sute/mii de ani. NU iti dai seama ce fel de prostie spui? Ce fel de Dumnezeu oribil/crud/rau si-ar chinui anii de zile pe copiii Sai in focul vesnic?
Pai te contrazici singur, mai sus spuneai ca prin credinta in Iisus se nmantuiesc oamneii, de aceea era necesara venirea Mantuitorului. Acum spui ca nu conteaza, si iudeii, cu credinta lor, se mantuiau. Te intreb iar, daca se puteau mantui si asa, de ce a mai fost nevoie sa vina Iisus? Nu era nicio problema, oamenii deja se mantuiau.
Nu e nicio prostie, doar ca Luther nu s-a gandit si la asta, ca sa va spuna voua. El a spus doar cateva fraze si voi le repetati al infinit. Acest lucru sustin si ortodocsii si catolicii. Si e din Sfanta Scriptura, nu doar acel capitol al vostru. Spune ca nimeni nu s-a mantuit prin faptele Legii, harul a adus mantuirea.
Dar am vazut ca tu nu cunosti cele zece porunci, adica legea tinuta de iudei.
Nu, nu au stat la chinuri, sfintii spun ca au stat intr-un loc unde nu erau chinuri, pentur ca sunt mai multe locasuri in Iad.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 25.02.2014, 19:52:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Imi poti spune ce e ala "harul"?
Sfantul Augustin, Sfantul Clement, si altii sfinti care au trait prin secolele 2-3 au crezut ca mantuirea se obtine DOAR prin credinta - am dat niste citate cu mai multe posturi mai in sus. Credinta ca mantuirea e DOAR prin credinta nu a inceput cu Luther, ci a inceput cu primii apostoli. Documenteaza-te inainte sa spui prostii.
Protestantii nu au minuni? Tu cand vorbesti ceva, nu te auzi? Nu iti trec cuvintele astea prin cap? Daca da, atunci ori ignorant, ori esti un mincinos. Am vazut foarte multe minuni din partea lui Dumnezeu in multe vietii ale unor oameni sect... adica, protestanti.
Harul e ceva din cauza caruia tu nu te vei putea mantui, exceptie facand cazul in care vei veni si te vei Boteza in Biserica (sau vei primi doar Mirungerea, daca te-ai mai botezat si ai lepadat ortodoxia si pe Hristos), ca sa-l primesti.
Am vazut ca protestantii inteleg prin har doar binecuvantare, nu au nicio idee despre aceasta invatatura. Harul este cel ce lumina fata lui Iisus pe muntele Taborului, acea lumina pe care o aveau si sfintii cateodata si o poti vedea in sfintele icoane sub forma unei aure.
Nu ai dat niciun citat, doar citate trunchiate, la fel ca cele din Biblie. Ati ales doar citatele in care spune de credinta, trecand cu vederea pe cele in care spune invatatura completa. la fel ca in Biblia lui Luther, cu un singur capitol.
Eu spuneam de minuni, nu de "schimbarea vietii". Tu nu stii ce sunt minunile pentru ca nu exista in protestantism, dar le poti citi in Sfanta Scriptura. Schimbari din acestea de care spui tu exista si la Alcoolicii anonimi, nu e nevoie de credinta. Si tu crezi ca paganii sunt toti rai si ingusti la minte, au si ei astfel de "minuni", ba chiar si ateii. Uite o minune mai evidenta, din zilele noastre, SFanta Lumina de la Ierusalim, de Pasti.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 25.02.2014, 20:29:48
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

NU TE LAS ! Deși sunt obosit, nu te las ! În numele Domnului îți voi scrie ! Domnul este întărirea mea și izbăvitorul meu !
Pot toate în Hristos care mă întărește ! - Filipeni 4, 13.
Ești ca un bolovan, cazi pe unde apuci, dar nu te las ! Mi-e dor de tine !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Pentru ca in Galateni 2:16 scrie "Totuși, fiindcă știm că omul nu este socotit neprihănit prin faptele Legii, ci numai prin credința în Isus Hristos, am crezut și noi în Hristos Isus, ca să fim socotiți neprihăniți prin credința în Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru că nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii."
Unde scrie în Biblie că neprihănit înseamnă mîntuit ? Niciunde ! Tu ești cel ce înțelegi greșit Biblia.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Biblia e clara. Nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii. De ce? Pentru ca "toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu" (Romani 3:23). Biblia mai spune ca "plata pacatului este moartea", asa ca toti oamenii, fiind pacatosi, meritau moartea vesnica. Nimeni nu isi poate sterge singur niciun pacat prin faptul ca face fapte bune, ci doar prin sangele lui Isus care a murit pe cruce, luand asupra Sa pedeapsa pe care noi o meritam pentru faptele nostre. Si crezand in El, suntem mantuiti.
Corect. De aceea avem nevoie de cele 3 mari lucruri să ne mîntuim: credința, alături de fapte, alături de har. Scoate una și nu te mai mîntuiești.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Vrei sa spui ca Avraam, Isac, Iacov, Solomon, David, si ceilalti credinciosi, or murit si or mers in iad, unde au stat in chinuri sute/mii de ani. NU iti dai seama ce fel de prostie spui? Ce fel de Dumnezeu oribil/crud/rau si-ar chinui anii de zile pe copiii Sai in focul vesnic?
Da ! Exact. Nu e prostie, în căpșorul tău e prostie, bolovănelule ! Dar tot te iubesc ! Că mi-e dor de tine ! Să vi acasă.
Păi Hristos de ce s-a coborît la iad și ia scos pe drepți ? Ce căutau drepții acolo ? Ia să-L iei la întrebări pe Hristos.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Cuvintele nu sunt fapte. Faptele sunt niste actiuni. Tot la fel cum gandurile nu sunt fapte. Orcine stie ce e aia o fapta, numai tu nu. Tot ce a facut acel talhar a fost sa isi dea seama ca Isus este Fiul lui Dumnezeu si ca Isus nu a fost vinovat de nicio acuzatie impotriva Sa si pe urma I-a zis lui Isus "Adu-ti aminte de minte cand vei ajunge in Imparatia Ta." Tot ce a facut talharul a fost sa CREADA in ISUS, si a fost mantuit. Talharul nu a dat bani la saraci, nu s-a spovedit, nu s-a botezat, nu a participat la impartasanie, etc, etc... ci DOAR A CREZUT SI A FOST MANTUIT. Nu mai incerca sa spui contrariul ca mai rau de faci de ras.
Păi și cuvintele nu sunt fapte? Spune-mi ce sunt cuvintele? Acțiuni? Atunci ce sunt acțiunile? Nu sunt fapte? Ba da sunt fapte. Acțiunile sunt fapte, cum și cuvintele sunt fapte. Păi gîndurile sunt acțiuni? Cum să fie gîndurile acțiuni? Mă gîndesc că sparg geamul. Dar geamul e tot acolo. Ce tot vorbești acolo? Gîndurile nu sunt acțiuni. Cuvintele sunt acțiuni, da. Sunt fapte. Cînd binecuvintez un om, da, e o acțiune. Adică o faptă. Cuvintele sunt fapte. De aceea și Sfîntul Apostol Petru s-a lepădat de 3 ori, și i s-a socotit lui faptă a lepădării de Hristos.
Deci tot ce a făcut acel tîlhar a fost să mărturisească, să se pocăiască. Adică credință, fapte, și harul lui Hristos, care era lîngă el, și uite că s-a mîntuit, atunci ca și astăzi, cum se mîntuiesc, doar ortodocșii, prin fapte, credință, și har.
Și Iisus se scrie cu doi i.
Nu, tu te faci mereu de rîs, dragul meu. Sunt curios, la Judecată ce vei mai spune. Să te ferească Dumnezeu să ajungi acolo în erezie.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Uau, cat poti sa intorci lucrurile invers asa incat sa para ca tu ai dreptate chiar si in locurile in care orice om rational te-ar contrazice. Deja sunt sigur ca chiar si daca as gasi vreun verset in Iacov (ca despre Pavel cu versetele lui sectante despre mantuirea doar prin credinta, nu vrei sa vorbesti.) care sa spuna ceva de genul "Crestinismul prezentat de Daniel_Ortodox de pe forumul crestinortodox.ro este gresit, sa nu-l credeti" ... chiar si atunci ai gasi o cale de iesire, inventat tot felul de scuze... Nu esti un crestin adevarat. Tu iti aperi doctrinele tale in loc sa aperi invataturile lui Isus. Sa te intreb ceva: Daca te-ai fi nascut intr-o familie de catolici, ai fi catolic, asa-i? Daca te-ai fi nascut in India, ai fi hinduist. Daca te-ai fi nascut in Iran, ai fi musulman. Nu iti dai tu seama ca comunitatea in care te-ai nascut iti influenteaza mintea, si tu vezi lumea prin "ochelarii" ortodoxiei, ignorand complet orice verset al Bibliei care vorbeste impotriva mantuirii prin puterea noastra.
DA ! Am dreptate ! Învăț creștinește ! Tu înveți erezii, copilaș ! Și nu doar pare ! Așa este, ce spun !
Sfîntul Apostol Pavel, (nu Pavel) frățioare, că nu te-ai tras cu el de șireturi, nu? El nu este sectar, ci vorbește de mîntuirea prin credință. Sfîntul Apostol Iacov, vorbește de mîntuirea prin fapte. Ambele prin harul și mila lui Dumnezeu. Hristos. Se contrazic ? Niciodată. Se completează. Dar erezia protestantă eșuează să vadă asta, că odată ieșiți din Adevăr, mlădița se usucă, și nu mai aduce rod. (Ioan 15, 6)
Ba da, sunt creștin adevărat ! Iar tu ești eretic, dar dacă lepezi erezia, nu vei mai fi eretic. Apăr Adevărul ! Pe Hristos ! Mărturisesc pe Hristos, care e doar în Ortodoxie, că nu pot fi 2 hristoși, în două credinșe, doar Unul, restul sunt hristoși mincinoși. La toți protestanții. Mărturisesc pe Hristos Cel Viu ! Biblic ! Pînă la ultima picătură de sînge sau de aer din plămînii mei. Să lepezi și tu erezia și să faci la fel.
Dacă mă nășteam orice, și nu ortodox, deveneam ortodox. De ce? Datoria oricărui om, este să cerceteze ! Să caute. Nici Ortodox fiind, nu am acceptat ușor să fiu creștin ortodox, mă gîndeam dar dacă catolicii sau lutheranii au dreptate? Și așa am început să caut. Am și coranul acasă. Acolo e un întuneric deosebit de mare. Doamne ferește. Te obligă să fi musulman sau te omoară. Deci am căutat ! Și da ! ORTODOXIA AM GĂSIT CĂ ESTE CALEA CEA STRÎMTĂ ȘI ÎNGUSTĂ, ȘI GREA, CARE PUȚINI O AFLĂ, CARE DUCE LA VIAȚĂ, cum bine spune Scriptura.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
... daca ai urma si tu acest sfat, ar fi foarte frumos. Dar se pare ca tu ai obiceiul sa ramai la datul de sfanturi si nu la trairea lor.
Nu ai tu de unde să știi ce e în viața mea. Hristos știe ! Tu nu. Dar vei vedea și viața mea, la Judecată. Îți promit.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Tu ar trebui sa te faci avocat, ca te pricepi atat de bine la raspucirea adevarului, incat s-ar putea sa fie oameni pe aici care chiar sa te creada.
Botezul nu este acelasi lucru cu marturisirea verbala.
Mirungerea nu este acelasi lucru cu marturisirea verbala.
Spovedania nu este acelasi lucru cu marturisirea verbala.
Impartasania nu este acelasi lucru cu marturisirea verbala.
Te rog, nu mai minti, nu mai incerc sa aperi o doctrina falsa.
Măi copile, de ce ești așa tulburat ? De ce permiți ?
Apăr și mărturisesc Adevărul ! Hristoase Iisuse, tu să-mi ajuți !
Fără Botez nu se mîntuiește nimeni ! Biblic ! Ioan 3, 5. Da? Clar !
Fără Împărtășanie, nu se mîntuiește nimeni ! Biblic ! Ioan 6, 53-56. Da? Clar !
Deci cine minte, bolovănaș ? Nu te las, măi ! Chiar de-aș muri aici la laptop, nu te las !
Da? Deci tîlharului i s-au socotit cuvintele lui, și credință, și Botez, și Împărtășanie, și fapte ! Și harul lui Hristos, de lîngă el, și așa s-a mîntuit !
Să ai grijă, dragul meu, că tu ești cel mințit ! De tatăl minciunii, diavolul. Să ieși din erezie și să vii acasă.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Corect. Preotul ortodox i-ar fi spus talharului despre Iacov 2, care spune ca mantuirea necesita fapte (am explicat greseala ta mai sus), asa ca taharul poate sa-si ia gandul de la mantuirea ca nu se mai poate pentru el. Asta e EXACT ce i-ar fi spus.
Ce greșeală? Măi copile, măi. Vino acasă, ca să te mîntuiești ! Ce greșeală are Iacov 2 ? Să te rogi Domnului, că a lăsat Domnul mintea ta în greșeală. Să te rogi Domnului să o scoată din greșeală, ca să nu mergi în iad. Că te vei chinui acolo. Nu Dumnezeu te chinuie în iad. Nici demonii. Ci conștiința ! Că ai putut, dar nu ai vrut ! Ai fi putu să fi în dreapta credință, Ortodoxia, dar nu ai vrut ! Și diavolii la fel, îi va chinui lipsa lui Dumnezeu, de care voit, Dumnezeu îi va lipsi. Acela va fi iadul. Doamne ferește. Să nu ajungi acolo. Să vi la lumină.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu am zis ca aveti nicio treaba. Nu despre asta vorbeam, ci despre faptul ca fiecare nationalitate in spus lui Hristos pe limba lor. Si tu ai tupeul, ca sa nu zic nesimtirea, sa afirmi ca toate celelalte traduceri ale numelui lui Hristos sunt gresite, numai la noi la romani e corecta. Nici acum nu iti dai seama. E atat de clara treaba, dar am impresia ca orgoliul tau e prea mare ca sa iti dea voie sa recunosti pe un forum publica ca ai gresit. Departe de tine, una ca asta, corect?
Măi ! E problema lor cum deosebesc în Biblie pe Iisus Hristos, Mesia, Mîntuitorul, de celelalte 13 personaje cu numele de Isus. E strict problema lor. Sunt eretici. Nu mă miră nimic la ei.
Da da ! Nesimțit ? Cum? Tu ești cel ce nu simți unde e Adevărul și unde ți se înveninează inima cu minciună, în adunările unde mergi tu ! Acolo toți sunt nesimțiți, în adunările acelea, nu simt otrava care îi duce la duhoarea iadului ! Vai, vai lor, vai ! Măcar tu, vino acasă ! Grăbește-te, că poate astă noapte vei pieri ! Nu lăsa diavolul să-ți mai șoptească minciuni ! Spune: Doamne Iisuse Hristose, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii tale și ale tuturor sfinților, miluiește-mă pe mine, păcătosul !
Reply With Quote
  #94  
Vechi 25.02.2014, 20:30:23
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ritualuri aveti si voi destule. Poate ca am probleme cu memoria, dar nu imi amintesc sa imi fi raspuns la chestiile de genul:
- de ce botezati voi copiii mici, care nu pot sa marturiseasca cu gura la pe Isus ca Salvator al lor. Mantuirea este personala.
Deci repet de oricîte ori e nevoie. Pentru tine, mă jertfesc cu drag. Iisus se scrie cu doi i.
De ce botezăm copii de mici ? Pentru că așa învață Scriptura !
Uite aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17076

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
- de ce va inchinati la icoane/infatisari ale lucrurilor din cer, cand acest lucru este strict interzis?
Însăși Hristos este icoana Tatălui !
Însuși Dumnezeu a poruncit să se sculpteze în Sfînta Sfintelor, pe capacul Chivotului Legii, serafimi de aur, cu aripile întinse unul spre celălalt, aceia nu erai idoli, cum spun sectarii despre icoane? Bolovanule ! Ști că te iubesc ?
Nu ne închinăm la material, ci la ceea ce ele reprezintă. Sfintele Icoane ! Pe Hristos Dumnezeu !
Slavă Lui ! Și mărire Maicii Sale !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
- de ce va rugati la Maria? Unde un in Biblia ni se spune sa facem asta?
Dacă un înger ! Măi un înger, i s-a închinat ("închinăciunea aceasta" - Luca 1, 29) și i-a spus: "Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei" (Luca 1, 28) da ? Tu de ce nu îi poți spune la fel în rugăciunile tale ? Spune-i măcar aceste cuvinte, dar în fiecare zi ! Spune-i aceste cuvinte : Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei ! Deci dacă îngerul însuși i s-a închinat și ia spus aceste cuvinte, tu de ce nu îi poți spune aceste cuvinte? Te ține dracu ? Nu ! Nu-l lăsa ! Apleacă-ți chiar acum genunchii și citește și spune rugăciunea asta !
Deci spune Biblia: "Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile." (Luca 1, 48) TU CUM O FERICEȘTI ? CUM ANUME ?
Măi copilaș, dacă Însuși Domnul Dumnezeu Treime, Savaot Iubire ! i-a făcut mărire Preasfintei Născătoare de Dumnezeu: "Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic" - Luca 1, 49. TU ! TU CUM ÎI FACI MĂRIRE ? IA SPUNE CUM ANUME ÎI FACI TU MĂRIRE LA FECIOARA MARIA ? Dacă Dumnezeu Însuși i-a făcut, tu cum îi faci ?

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
- de ce va rugati la sfinti? Unde in Biblia ni se spune sa facem asta? Unde ni se spune ca mortii ne pot auzi, sau ca ne pot ajuta cu ceva?
Ia uite aici:
"având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților." - Apoc. 5, 8.
" ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului" - Apoc. 8, 3
" înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților." - Apoc. 8, 4
Deci ce fac Sfinții ? Se roagă pentru noi ?
Cum poți spune că sunt morți ? Te rătăcești !
Sfinții Apostoli sunt morți ? Doamne ferește să fie așa. Ei sunt morți pentru ereziile protestante. Dar nu pentru creștini.
Vedem la dreptul Lazăr, că a fost în Sînul lui Avraam, și bogatul nemilostiv era în iad și cerea un strop de apă pe buze. Erau ei morți ? Nu.
Deci noi ne rugăm sfinților să se roage pentru noi.
Pentru că sfinții vor judeca lumea. - I Corinteni 6, 2.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
- de ce va rugati pentru morti? Cu ce ii mai puteti ajuta?
Dumnezeu, în Biblie spune să ne rugăm unii pentru alții. Creștinii, față de eretici, se roagă ca Dumnezeu să-i ierte pe cei adormiți, pentru ce au făcut. BIBLIC, normal ! "Deci, rogu-te, mai întâi de toate, să faci cereri, rugăciuni, mijlociri, mulțumiri pentru toți oamenii" (I Tim. 2, 1) Sfântul Apostol Iacov: Mărturisiți-vă unul altuia păcatele și vă rugați unii pentru alții, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea dreptului care se face (Iacov 5, 16). Sfântul Apostol Pavel cere să se facă rugăciune și pentru el (Efeseni 6, 19). Dar dacă rugăciunile noastre folosesc celor vii, care pricină ar fi să nu le folosească și celor morți, odată ce ei trăiesc cu sufletele lor și de vreme ce Același Dumnezeu le ascultă și pe unele și pe altele? Precum ți-am dovedit la Apoc. 5, 8 și Apoc. 8, 3-4.

Și nu numai atît ! Dar sufletele oamenilor, Dumnezeu le scoate și din iad ! Ține minte ! Acesta este Adevărul !
Dumnezeu poate să scoată sufletele din iad, iar nu omul, Dumnezeu pentru rugăciunile Bisericii !

În Cartea a II-a a Macabeilor (12, 4245) se arată că s-a adus jertfă pentru ostașii cei morți și apoi se zice: Drept aceea, sfânt și cuvios gând a fost că au făcut curățire pentru cei morți, ca să se slobozească de păcat (12, 46). Iar Sfântul Prooroc Baruh spune: Doamne, Atotțiitorule, Dumnezeul lui Israel, auzi rugăciunea celor ce au murit ai lui Israel Nu-Ți aduce aminte de nedreptățile părinților noștri (3, 45) și la I Regi 2, 6; Psalmi 48, 16; Matei 12, 32; Romani 14, 9; I Corinteni 15, 19; I Timotei 2, 6; Evrei 11, 19; I Ioan 2, 2; Apoc. 1, 18).
Puterea și iertarea lui Dumnezeu Care împlinește -orice- vom cere de la El (Marcu 11, 24; Ioan 14, 13) sunt fără margini, iar bunătatea Lui e atât de mare, că numai El poate schimba osânda veșnică a omului. Așadar Biserica se roagă numai lui Dumnezeu, ca El să scoată din iad pe cei osândiți, și nădăjduiește tare la mila Lui și la atotputernicia Lui.

E clar ? Orice nelămurire mai ai, îndrăznește ! Te voi îndruma ! Că te vreau acasă ! Mi-e dor de tine !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Aveti destule ritualuri nebiblice si voi, asa ca mai bine uitativa la barna din ochii vostrii decat la paiul din ochii altora. (nu am incercat sa apar catolicismul prin asta)
Tot ! Tot ce mișcă în Biserica Creștină, este Biblic. Creștină mai este doar Biserica Ortodoxă. Tot ce mișcă în Biserica creștină, ortodoxă, este numai cu bază Biblică, ține minte și asta !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
P.S. Faptul ca spui "Amin" si "Doamne ajuta" nu te face crestin adevarat, ci crestin adevarat e cel care crede cu adevarat in Isus, exact la fel cum te-ai increde intr-o parasuta cand sari din avion, acelasi tip de incredere trebuie sa aiba un crestin in Mantuitorul lor.
Doamne ajută, este un salut ruăciune. Deci și un salut și o rugăciune în același timp. Mai departe ce ai scris, sunt prostioare, cum bine spui.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ce inseamna "Bucurii"? E vreun fel de semnatura/urare? :))
Da sigur, dragul meu ! E urare ! "Bucurați-vă pururea" - I Tesalonice 5, 16

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Am auzit mai demult un preot ortodox, la o slujba de inmormantare pentru un barbat care era mai tot timpul beat (ma gandesc ca esti de acord cu mine, cand spun ca acel om nu a fost mantuit?), dar preotul ortodox, cu o idiotenie de nedescris, a zis urmatoarele: "E adevarat ca X avea probleme cu bautura, dar eu cred ca X este in cer datorita a doua motive: 1. X a fost tamplar, si Isus va mantui orice om care are aceeasi meserie ca si a lui; 2. X a murit intre Sarbatoarea Y si Sarbatoarea Z, si toata lumea stie ca in acel interval Portile Cerului sunt deschise si oricine moare atunci merge automat in cer"
Aici eu tare cred că e o minciună de-a ta.
Asta una și apoi de unde știi tu că nu s-a pocăit și acel bețivan ca și tălharul de pe cruce ?
Și clar s-a mîntuit !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ce parere ai despre "fratele" tau in credinta?
Frate Daniel S., și tu ești ortodox, dar nu știi asta încă. Hristos te iubește !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Si repet, ca sa nu ma intelegi gresit: Daca o persoana zice ca crede in Isus, dar acea persoana traieste in pacate, mai rau ca cei mai mari pacatosi din lume, atunci acea persoana NU este mantuita. Eu nu am sustinut niciodata aceasta idee. Unii oameni cred in acea doctrina "Once saved, always saved" care nu este 100% corecta, deoarece o persoana poate spune ca crede in Isus si apoi sa isi traiasca viata cum vrea si se crede mantuita. Asta este o doctrina FALSA.
Corect ! În sfîrșit un lucru adevărat spui ! Vezi ? Cu mila Domnului, vi încet încet acasă.
Mă bucur mult pentru tine.
Trebuie pe lîngă credință și fapte, și har. Slavă Domnului că începi să înțelegi !
Nimeni nu e mîntuit pînă nu ajunge la Judecată. Că uite spune:
"cu frică și cu cutremur lucrați mântuirea voastră".
Slavă Domnului că începi să înțelegi. Și mărire Preacuratei Maicii Sale.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Pavel a spus in 2 Corinteni 5:17, "Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi." Si daca este o faptura noua, atunci va avea dorinte noi, va avea o viata schimbata, va avea fapte, dar NU FAPTELE il mantuiesc, ci credinta.
Nu dragul meu, am vorbit deja despre asta, Sfîntul Apostol Pavel, spune una, iar Sfîntul Apostol Iacov, spune alta, și ei nu se contrazic, ci sunt în armonie ! Se completează. Căci asta e mîntuirea, subiectivă și obiectivă în același timp. Adică fapte și credință, în același timp. Prin har, de la Hristos Iisus, Domnul nostru. Al meu și al tău, cînd vei fi ortodox.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Da, credinta adevarata este singura conditie pentru mantuire, dar lucrul pe care probabil tu nu il intelegi este faptul ca credinta adevarata VA PRODUCE FAPTE/ROADE ALE DUHULUI SFANT care se vor vedea in viata credinciosului. Dar nu va fi mantuit datorita faptelor lui, ci datorita credintei lui. E atat de simplu.
Da, am spus mai sus, credință, fapte și har. 3 esențiale pentru mîntuire. Dacă lipsește una, nu te mîntuiești !

Bucurii.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 25.02.2014, 21:09:51
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Pentru ca in Galateni 2:16 scrie "Totuși, fiindcă știm că omul nu este socotit neprihănit prin faptele Legii, ci numai prin credința în Isus Hristos, am crezut și noi în Hristos Isus, ca să fim socotiți neprihăniți prin credința în Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru că nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii."

Biblia e clara. Nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii. De ce? Pentru ca "toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu" (Romani 3:23). Biblia mai spune ca "plata pacatului este moartea", asa ca toti oamenii, fiind pacatosi, meritau moartea vesnica. Nimeni nu isi poate sterge singur niciun pacat prin faptul ca face fapte bune, ci doar prin sangele lui Isus care a murit pe cruce, luand asupra Sa pedeapsa pe care noi o meritam pentru faptele nostre. Si crezand in El, suntem mantuiti.
Daca conditia umanitatii este aceasta, cum zici tu, sangele lui Iisus NU NE POATE MANTUI.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Vrei sa spui ca Avraam, Isac, Iacov, Solomon, David, si ceilalti credinciosi, or murit si or mers in iad, unde au stat in chinuri sute/mii de ani. NU iti dai seama ce fel de prostie spui? Ce fel de Dumnezeu oribil/crud/rau si-ar chinui anii de zile pe copiii Sai in focul vesnic?
Ciob de oala sparta.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Tu iti aperi doctrinele tale in loc sa aperi invataturile lui Isus. Sa te intreb ceva: Daca te-ai fi nascut intr-o familie de catolici, ai fi catolic, asa-i? Daca te-ai fi nascut in India, ai fi hinduist. Daca te-ai fi nascut in Iran, ai fi musulman. Nu iti dai tu seama ca comunitatea in care te-ai nascut iti influenteaza mintea, si tu vezi lumea prin "ochelarii" ortodoxiei, ignorand complet orice verset al Bibliei care vorbeste impotriva mantuirii prin puterea noastra.
De fapt, faci la fel. Caci teoria ta cu "ofensa infinita" este numita teoria substitutiei penale, care la randul ei e derivata din teoria satisfactiei rascumpararii formulata de episcopul Anselm din Canterbury in secolul XI, in lucrarea "Cur Deus homo?"(De ce Dumnezeu a devenit om?).




Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
- de ce botezati voi copiii mici, care nu pot sa marturiseasca cu gura la pe Isus ca Salvator al lor. Mantuirea este personala.
- de ce va inchinati la icoane/infatisari ale lucrurilor din cer, cand acest lucru este strict interzis?
- de ce va rugati la Maria? Unde un in Biblia ni se spune sa facem asta?
- de ce va rugati la sfinti? Unde in Biblia ni se spune sa facem asta? Unde ni se spune ca mortii ne pot auzi, sau ca ne pot ajuta cu ceva?
- de ce va rugati pentru morti? Cu ce ii mai puteti ajuta?
- etc...

Aveti destule ritualuri nebiblice si voi, asa ca mai bine uitativa la barna din ochii vostrii decat la paiul din ochii altora. (nu am incercat sa apar catolicismul prin asta)
Pentru ca noi avem vindecarea firii omului prin teoza.
Pentru o teologie bazata pe "justificatio", e greu de inteles, stiu.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Pavel a spus in 2 Corinteni 5:17, "Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi." Si daca este o faptura noua, atunci va avea dorinte noi, va avea o viata schimbata, va avea fapte, dar NU FAPTELE il mantuiesc, ci credinta.

Da, credinta adevarata este singura conditie pentru mantuire, dar lucrul pe care probabil tu nu il intelegi este faptul ca credinta adevarata VA PRODUCE FAPTE/ROADE ALE DUHULUI SFANT care se vor vedea in viata credinciosului. Dar nu va fi mantuit datorita faptelor lui, ci datorita credintei lui. E atat de simplu.
Pai, stai un pic, daca proclami criminalitatea omenirii in acelasi timp, atunci viata de dupa mantuire devine control mental, asemenea unei papusi.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.02.2014, 21:27:44
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Imi poti spune ce e ala "harul"?
Dobandirea Duhului Sfant, ca sa spun in termeni pe care ii intelegi, desi sensul nostru e mult mai bogat.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Sfantul Augustin, Sfantul Clement, si altii sfinti care au trait prin secolele 2-3 au crezut ca mantuirea se obtine DOAR prin credinta - am dat niste citate cu mai multe posturi mai in sus. Credinta ca mantuirea e DOAR prin credinta nu a inceput cu Luther, ci a inceput cu primii apostoli. Documenteaza-te inainte sa spui prostii.
Protestantii nu au minuni? Tu cand vorbesti ceva, nu te auzi? Nu iti trec cuvintele astea prin cap? Daca da, atunci ori ignorant, ori esti un mincinos. Am vazut foarte multe minuni din partea lui Dumnezeu in multe vietii ale unor oameni sect... adica, protestanti.

Si daca tu te-ai fi nascut in India, atunci oare nu erai indian, si oare nu sustineai sus si tare ca hinduismul e religia corecta? Vezi? Comunitatea in care traim ne influenteaza credinta, dar vine o vreme cand acest lucru nu te mai intereseaza si vrei sa afli adevarul tu singur. Sper ca o sa vina ziua aia in viata ta.

Tot ce ai spus despre protestanti este gresit. Si daca ai gresit in lucrul acesta mic, atunci e posibil sa gresesti si in lucruri mari, cum ar fi credinta intr-o religie, in loc de credinta intr-o Persoana.
De fapt, am citit din lucrarile lui Augustin. Am gasit editia completa a lucrarilor sale la biblioteca, in engleza, din seria aceasta(http://en.wikipedia.org/wiki/Great_B..._Western_World).
In "Confesiuni", vorbeste despre viata sa. Printre altele spune cum la un moment dat s-a alaturat sectei gonstice a manicheistilor. I-a abandonat mai tarziu pentru ca a considerat ca doctrinele lor sunt false dpdv logic(are o reflectie logica destul de interesanta in care arata de ce raul nu poate fii o substanta, de exemplu), si a ales Biserica pentru ca si-a dat seama ca e singura Credinta Adevarata, deoarece doctrinele erau adevarate.
Deci retine, a ales sa faca parte din Biserica, ca institutie, nu ca un credincios freelancer care si-a dat seama ca "denominatiunea asta merge".

La ceilalti pe care ii dai ca exemplu nu am citit, dar banuiesc ca e la fel, citate scoase din context. Fii atent cand dai exemple fara sa te documentezi, ca unii din noi s-ar putea chiar sa fii luat contact cu ele.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 25.02.2014, 22:57:15
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Pai da, DanielS, fapte ale credintei. Logic. Insa acele fapte sunt, daca vrei, partea vizibila pentru comunitatea de credinciosi a credintei. Cum sa iti zic...faptele sunt hardware, credinta software.
Si ce fel de hardware a avut talharul de pe cruce?

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Insa sa ridici la rangul de autoritate suprema in credinta, deci infailibila, o Carte pe care prin mutilare ai prefacut-o intr-o carte cu mesaj trunchiat...e ceva problematic. Pentru mintuirea voastra, in primul rind.
Da-mi te rog niste exemple putin mai exacte, ca nu inteleg despre ce vorbesti.
Daca te referi la neintroducerea cartilor apocrife din Biblie, ca si un lucru rau, atunci da-mi voie sa te intreb: E ok sa adaugi "ceva" la Cuvantul lui Dumnezeu? Cred ca sunt vreo 3 locuri in Biblie unde ni se spune sa nu adaugam si sa nu scoatem nimic de la Cuvantul lui Dumnezeu. Voi ati adaugat carti apocrife, adica carti pe care voi STITI SIGUR ca nu sunt inspirate de Dumnezeu, dar le-ati adaugat pentru ca "sunt bune de citit". Spune-mi ce au scos protestantii din Biblie si nu ar fi trebuit?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
DanielS, spuneai pe prima pagina a topicului ca nu vrei sa fii nesimtit, cred ca ai trecut cu mult si de starea asta. Daca dau raport te baneaza, nu o sa mai apuc sa raspund.
Adevarul doare, asta e problema de baza. Spune-mi cu ce am fost nesimtit? Cu faptul ca continui sa aduc versete din Biblie care contrazic Mai-Sfanta-Decat-Isus invatatura ortodoxa? Apostolul Pavel ne avertizeaza sa nu credem nicio Evanghelie diferita fata de cea predicata de el si ceilalti dintre primii apostoli. Si Pavel spunea ca mantuirea este prin credinta, fara fapte pentru ca sa nu se laude nimeni. Exact asa a spus. Si stii care e raspunsul ortodocsilor de aici pentru astfel de versete? Stii care e? Ignorarea lor completa. Cum se imbina fara contradictii acest verset de mai sus cu ceea ce se spune in Iacov 2? Am explicat mai sus, si sunt destul de sigur ca nu gresesc, dar daca credeti ca am gresit va rog din inima sa ma corectati, aducand, bineinteles, versete din Biblie ca dovada. "Credinta fara fapte e moarta" Corect. Nu am zis ca nu-i asa. Dar am dat un raspuns suficient de lung undeva mai sus, si nimeni nu mi-a dovedit biblic ca gresesc. Eu vreau sa cred tot ce scrie Biblia, voi vreti sa credeti toate invataturile ortodoxe ale voastre. Daca voi lua ban, asta e viata, mi-am facut partea, am incercat sa va ajut (nu am incercat sa va aduc in protestantism, ci am incercat sa va aduc la Hristos, pentru ca sa vedeti ca mantuirea nu poate fi cumparata prin fapte, asa cum cred unii de pe aici, ci este posibila doar prin credinta in Isus, Cel care si-a dat viata in locul vostru).

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu repeti doar aberatiile lui Luther, nu dai niciun citat, folosesti doar partile din Biblie care ii sustin afirmatiile lui Luther. Oricine poate dovedi orice prostie cu citate din Biblie, unii au aratat chiar ca scrie de extraterestrii.
Nu repet ceea ce a zis Luther, ci repet ceea ce a zis Pavel, Ioan, Petru, etc, si in primul rand Isus. Nu sunt lutheran.
Ai zis cumva ca nu dau niciun citat din Biblie? Serios? Mi-ai citit vreun post pana acuma?
As fi foarte curios sa aud acea interpretare a Bibliei care spune ca sunt extraterestrii. :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ei il urmeaza pe Hristos, voi pe un om, Luther. Despre care chiar site-urile neoprotestante spun ca era vai de capul lui, avea dese stari de deprimare, alternate cu stari de surescitare (astazi este o boala psihica), era obez si foarte intolerant (au izbucnit razboaie din cauza lui).
Si tu ne spui noua de invatatura acestui om, care ar fi cea adevarata, iar toti crestinii si sfintii de pana atunci s-au inselat. Iti dai seama ca noi nu putem decat sa ne amuzam.
Alea nu-s siteuri neoprotestante. Da-mi link.
Nu il urmam pe Luther, il urmam pe Hristos, cel care a zis ca El este calea, adevarul si viata, si nimeni nu vine la tatal decat prin El. De ce a murit Isus pe cruce, daca noi ne putem obtine mantuirea prin fapte?

Nu va spun de invatatura niciuni om. Tu te auzi ce prostii vorbesti? Acum cateva posturi am dat citate de-ale Sfantului Augustin si Sfantul Clement si altii care spuneau ca mantuirea este DOAR prin credinta. Asta era crestinismul din primele secole, si tot asta e crestinismul astazi.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 25.02.2014, 23:03:37
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca spune Iisus ca cine nu se va boteza nu se va mantui. Si cine nu se va impartasi nu se va mantui. Daca ar conta doar credinta ce rost ar mai avea aceste doua citate?
Arata-mi versetele ca sa iti dovedesc ca te inseli
Talharul de pe cruce (da, tot insisit cu el, poate, poate...) nu s-a botezat si nu s-a impartasit, si totusi a fost mantuit. Mantuirea e prin credinta.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pai te contrazici singur, mai sus spuneai ca prin credinta in Iisus se nmantuiesc oamneii, de aceea era necesara venirea Mantuitorului. Acum spui ca nu conteaza, si iudeii, cu credinta lor, se mantuiau. Te intreb iar, daca se puteau mantui si asa, de ce a mai fost nevoie sa vina Iisus? Nu era nicio problema, oamenii deja se mantuiau.
Nu am inteles care e contradictia ...
Inainte de Isus, oamenii se mantuiau prin, ghici? Prin credinta in Isus, in Mesia care avea sa vina pe pamant ca sa ridice pacatul lumii.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 26.02.2014, 00:54:00
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Imi place cum ma ignora. Ma asteptam la un adversar mai inteligent care sa imi dea niste raspunsuri la niste intrebari care le-am pus referitoare la implicatiile starii cazute a omenirii dupa Lege, si istoria Bibliei.
Dar na, e complicat sa discuti la esenta lucrurilor si fineturi filosofice. Mai bine ne facem ca nu vedem, ne gasim 2 parteneri in Daniel_Ortodox cel sentimentalo-dramatic, si Catalin "Scalpatorul de eretici si ultimul bastion al proslavniciei", facem precum berbecii si ne dam cap in cap pe un subiect cu 2 idei simpliste, pana poate cedeaza unul(dar din moment ce suntem oameni si ne aflam pe Internet, nu o sa intample niciodata. Pai ce, sa avem noi discutii care sa nu fie doar o citare copy-paste a ce putem gasi pe wikipedia(http://en.wikipedia.org/wiki/Penal_substitution) de ambele parti, pe un forum public? Sa fim seriosi.).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 26.02.2014 at 01:10:35.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 26.02.2014, 02:03:43
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Arata-mi versetele ca sa iti dovedesc ca te inseli
Talharul de pe cruce (da, tot insisit cu el, poate, poate...) nu s-a botezat si nu s-a impartasit, si totusi a fost mantuit. Mantuirea e prin credinta.
Doamne ajută.

Păi ți-am răspuns eu mai sus ! Ai găsit unde ? Ți-am arătat versetele mai sus. Îți arăt unde ? Nu numai la "patrie și Credință" dar și mie cînd îmi răspunzi ?

Te-am rugat să te iei cu mine la trîntă, nu cu ei. Că de asta ești aici, să te iei la trîntă. Deci cu mine te rog, sau și cu ei, dacă vrei, dar răspunde-mi și mie, bine?

Răspundeam mai sus acolo, te ajutam cu drag, îmi răspunzi? Sau ești porc și cîine, și se împlinește cuvîntul:

"Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare." - Matei 7, 6.

Nu cred că ești porc și cîine, cred că ești o persoană minunată, care caută cu sete Adevărul. Iată, Adevărul îți este dăruit !

SĂ VI ACASĂ, CALEA SPRE MÎNTUIRE E DOAR ÎN ORTODOXIE, NU MAI STA ÎN ÎNTUNERIC, CĂ NU TE VEI MÎNTUI ÎN EREZIE.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 26.02.2014 at 16:41:26.
Reply With Quote
Răspunde