Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2011, 01:46:32
RafaelMiticaPitulice RafaelMiticaPitulice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2011
Mesaje: 1
Implicit Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini

Buna ziua sfinti preoti si stimati credinciosi. Numele meu este Rafael Mitica Pitulice si am 27 de ani. Va rog frumos sa nu radeti la auzirea numelui meu pentru ca toata viata am fost batjocorit de vorbele aruncate de toti cei din jurul meu, dar bunul Dumnezeu m-a ajutat sa trec peste toate aceste vorbe rautacioase si m-a ajutat sa inteleg ca trebuie sa ma mandresc cu numele meu, El i-a indrumat pe parintii mei sa-mi puna un nume mai deosebit cu un scop. Domnul Dumnezeul meu si al vostru mi-a fost toata viata alaturi si m-a ajutat sa depasesc toate obstacolele care mi-au iesit in cale. La sfatul unui preot, de mic copil mananc doar mancare de post, iar acum sunt un om foarte sanatos. Nu am cazut in pacatul bautului si al fumatului si inca mai sunt fecior, ciar daca aceiasi oameni rad de mine, dar eu vreau sa fiu fecior toata viata, vreau sa merg sus, la bunul Dumnezeu, pur si fara pacat. Oamenii aia ma acuza ca am cazut in pacatul onaniei, dar El ma ajuta mereu sa trec peste spusele lor. Imi fac rugaciunea seara inainte de culcare si inainte de fiecare masa si ii multumesc Lui pentru tot ce am. Am citit Sfanta Biblie e mai multe ori, dar de cateva zile necuratul s-a amestecat in viata mea. Am inceput sa-mi pun intrebari, genul de intrebari care ma fac sa ma indepartez de la bunul Dumnezeu si sa ma apropii de necuratul. Va rog sa fiti alaturi de Dumnezeu si ajutati-ma s-o iau din nou pe calea cea buna raspunzandu-mi la unele intrebari. Inainte aceste aceste contradictii care ma pun pe ganduri acum nu na afectau, dar acum imi tulbura somnul, motiv pentru care scriu la o ora asa tarzie, si simt ca ma indepartez de la Dumnezeu. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele:


In primul capitol din Geneza scria ca Domnul Dumnezeu a creat mai intai animalele apoi omul, pe care L-a facut barbat si femeie. Dar in al doilea spune ca L-a creat intai pe Adam, apo a creat animalele si I-a poruncit lui Adam sa le numeasca pe fiecare, apoi a creat-o pe Eva dintr-o coasta a acestuia. Stiu ca nu conteaza prea mult acest amanunt, dar pe cine a creat mai inatai: pe om sau pe animal.

In Exodul, Dumnezeu este descris ca un razboinic viteaz, dar in alte carti apare ca un om care doreste pacea. Cineva care iubeste pacea nu poate fi razboinic, deci de ce este descris ca un razboinic?

De ce Bunul Dumnezeu ia viata oamenilor rai, in loc sa-i ajute s-o ia pe calea cea buna?

In Biblie se spune ca Pamantul are un capat, adica este plat, dar acum toata lumea stie ca este rotund. Este posibil ca Bunul Dumnezeu sa fi facut initial Pamantul plat, dar mai apoi sa-l faca rotund, fara ca noi sa observam, iar corabiile pline cu oameni nevinovati sa nu mai pice in gol?

Va multumesc foarte mult!
Reply With Quote
 

Tags
am o mare nelamurire



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Preoti pentru Germania Ion Pop Sectiune dedicata profesorilor de religie 55 17.06.2013 11:38:52
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 15:06:08