Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.04.2011, 15:09:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Chiar ieri a fost un caz la televizor, ca s-a nascut o fetita fara maini si fara un picoior, si cel de al doilea picior dezvoltat pe jumtate. si cica va ajunge pe mana statului pentru ca parintii nici nu vor sa auda de ea. mi se pare ingrozitor dupa ce ca saracuta e asa cum e, sa o refuze proprii parinti. va fi un suflet extrem de chinuit. si cel mai grav mi se pare ca au abandonat-o proprii parinti. ca va avea foarte mult de suferit, din cauza handicapului fizic, asta e partea a doua, dar pe langa asta sa stie ca a fost si abandonata .

oare daca mama stia din timpul sarcinii de problemele fetitei, oare renunta la sarcina ? ca stia ca aduce pe lume un copil cu asa mari probleme? sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de asa ceva, e ingrozitor, dar cred ca o cruce trebuie dusa pana la capat ... lucruri de astea cred ca lasa Dumnezeu sa se intample ca sa scoata in evidenta mila, indurarea si iubirea celorlalti pentru un suflet chinuit, plin de suferinta si de amaraciune. doar prin iubire multa din partea celor din jur, un asemenea om poate sa isi croiasca un drum in viata.
Chiar zilele trecute s-a intamplat o tragedie de acest fel.O doamna de 31 ani, insarcinata in luna a-7-a, a aflat de la medicul ginecolog ca pruncul are malformatii grave.Atat de mare a fost socul, ca la cateva ore dupa veste, a facut stop cardiac si a murit.A cazut pe burta si a fost gasita dupa un timp abia,cand deja murise si pruncul din burtica...O intreaga tragedie..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.04.2011, 11:53:09
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Asa este.Iar uneori oamenii astia cu dizabilitati,cu diverse suferinte,probleme sunt mai muncitori,mai dornici de viata,mai increzatori si mai luptatori ca oamenii normali.
Sa luam exemplu de la ei la moralitate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.04.2011, 16:41:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu cred ca vrea sa conviga de faptul ca este fericit, etc.
Cred mai degraba ca vrea sa spuna ceva de genul "daca eu pot rezista si nu clachez psihic, cum poti tu sa te plangi ?!".
Un om care este la limita nu poate vorbi cu atata convingere pentru altii.
A avut crizele lui dar le-a depasit se pare cu brio.

Ideea este foarte simpla, daca te centrezi pe ceea ce ai si nu pe ceea ce iti lipseste, viata are alta dimensiuni.

Sunt oameni care fac exact pe dos si desi au multe care i-ar face pe altii fericiti nu reusesc ei sa fie fericiti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.04.2011, 17:49:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ideea este foarte simpla, daca te centrezi pe ceea ce ai si nu pe ceea ce iti lipseste, viata are alta dimensiuni. Sunt oameni care fac exact pe dos si desi au multe care i-ar face pe altii fericiti nu reusesc ei sa fie fericiti.
Abordarea este in esenta extrem de simpla, dupa cum spui. Insa, in ciuda acestui fapt, multi ne impiedicam tocmai in lucrurile simple.

Ne este atat de greu sa fim simpli, firesti, sa privim viata mai mult decat cu realism, cu discernamant.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.04.2011, 18:00:17
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
"Daca Nick Vujicic, un om fara maini si fara picioare, poate sa ajunga presedintele unei corporatii internationale pana la varsta de 25 de ani, sa scrie o carte, sa inoate si sa joace golf, atunci oricine, indiferent de limitarile pe care crede ca le are, poate reusi in viata."

Uneori avem nevoie de astfel de exemple ca sa ne dam seama cat de superficial ne raportam fata de multe aspecte esentiale ale vietii. Nu stiu carei religii sau confesiuni crestine apartine Nick Vujicic, insa mesajul sau cred ca se adreseaza fiecarui om, fie ca se afla sub povara neputintelor si a incercarilor, fie ca nu. Nick Vujicic va sustine o conferinta in Bucuresti pe 11 aprilie, la Universitatea Romano-Americana.

http://www.crestinortodox.ro/comunit...n&video_id=168
Vedeti dvs, privind la acest om unii ar zice "iata o jumatate de om!", in timp ce altii ar excalma "iata un om si jumatate!". Si unii si altii privesc spre acelasi om, dar unii vad doar exteriorul, in timp ce ceilalti vad si interiorul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.05.2012, 12:45:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Ati uitat sa mentionati ca Vujicic se foloseste de conditia sa pentru a face prozelitism pentru cultul neo-protestant din care face parte. El este, practic, un predicator neo-protestant. Discursul religios incepe imediat dupa giumbuslucurile cu raspunsul la telefon si jongleriile cu mingea de tenis.
Poate asa stau lucrurile in privinta lui, desi, cu siguranta toti avem cate ceva de invatat de la el. Am avut insa bucuria sa descopar in urma cu cateva zile cazul similar al unui crestin ortodox care, in pofida handicapului fizic, a devenit pictor de icoane si de biserici. Insasi viata sa este cel mai graitor "discurs".

Grigorie Juravlev, iconarul fara maini si picioare
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.05.2012, 18:39:33
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Poate asa stau lucrurile in privinta lui, desi, cu siguranta toti avem cate ceva de invatat de la el. Am avut insa bucuria sa descopar in urma cu cateva zile cazul similar al unui crestin ortodox care, in pofida handicapului fizic, a devenit pictor de icoane si de biserici. Insasi viata sa este cel mai graitor "discurs".

Grigorie Juravlev, iconarul fara maini si picioare

Fara maini si fara picioare, Grigorie Juravlev picta tinand pensula in gura.
„In anul 1885, in satul natal s-a ridicat Biserica Sfanta Treime. Pictarea acesteia, in fresca, a fost lucrata dupa planurile intocmite de Grigorie, care a si zugravit peretii interiori si cupola bisericii. Foarte mult a muncit Grigorie la fresca in care Sfanta Treime i se infatiseaza lui Avraam, la stejarul lui Mamvri, aceasta fiind o copie fidela a celei zugraviete de Andrei Rubliov.

Cea mai solicitanta a fost insa cupola bisericii, pe care a zugravit-o muceniceste: stand pe spate, vopseaua ii curgea pe fata si in ochi, vederea slabindu-i semnificativ, dintii il dureau, iar muschii spatelui ajungeau adesea zdrobiti. In anul 1892, biserica satului a fost terminata de zugravit si sfintita.”
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.05.2012, 19:16:42
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Fara maini si fara picioare, Grigorie Juravlev picta tinand pensula in gura.
„In anul 1885, in satul natal s-a ridicat Biserica Sfanta Treime. Pictarea acesteia, in fresca, a fost lucrata dupa planurile intocmite de Grigorie, care a si zugravit peretii interiori si cupola bisericii. Foarte mult a muncit Grigorie la fresca in care Sfanta Treime i se infatiseaza lui Avraam, la stejarul lui Mamvri, aceasta fiind o copie fidela a celei zugraviete de Andrei Rubliov.

Cea mai solicitanta a fost insa cupola bisericii, pe care a zugravit-o muceniceste: stand pe spate, vopseaua ii curgea pe fata si in ochi, vederea slabindu-i semnificativ, dintii il dureau, iar muschii spatelui ajungeau adesea zdrobiti. In anul 1892, biserica satului a fost terminata de zugravit si sfintita.”
Cata maretie! Cat de maret devine omul cand se pune in slujba lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.05.2012, 21:21:23
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Ati uitat sa mentionati ca Vujicic se foloseste de conditia sa pentru a face prozelitism...
Evanghelizare, Miron. Asta face, cheama lumea la Hristos.

N-are maini, n-are picioare dar inima lui e mai incapatoare de Hristos decat a multora dintre noi. Domnul sa il binecuvinteze.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.05.2012, 10:55:31
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cata maretie! Cat de maret devine omul cand se pune in slujba lui Dumnezeu!



Oamenii de felul acesta, fara maini si fara picioare, sau orbi-surdo-muti, ori cu alte feluri de lipsuri trupesti, dar intregi la suflet , exista pe lumea asta tocmai sa ne transmita noua celor intregi trupeste dar de multe ori amputati sufleteste, un mesaj cat se poate de limpede de la Dumnezeu.
E si asta un mod de a ne scoate gargaunii din cap.
Vorba unui intelept scriitor persan: "Ma plangeam ca nu am bani de sandale. Trecand insa prin dreptul moscheii din Damasc, am vazut un om fara picioare. Si am incetat sa mai cartesc impotriva lui Dumnezeu".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
fara, membre, nick vujicic, viata

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele sapte membre sau arte florin.oltean75 Alte Religii 2 05.12.2011 10:28:40
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Viata fara bani coralina Generalitati 19 26.05.2010 18:25:51
Nick Vujicic alexdu Generalitati 1 18.12.2009 14:09:13