Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 22.01.2014, 23:36:04
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Cand am vazut ca s-a deschis acest topic, mi s-a parut o gluma. Acum imi dau seama ca a fost o gluma buna (ca de obicei, pentru temele care predispun la flecareala si la inversarea prioritatilor, in viata unui om), fiindca s-a ajuns deja la pagina 14, iar dezbaterile continua. N-am citit decat aceasta ultima pagina; uneori am zambit, alteori am ramas pe ganduri... Oare ce-ar spune bunicii nostri despre asta? Oare nu-si iubeau ei indeajuns animalele? Dar e greu de crezut ca un strabun al nostru, ar fi preferat sa lase boii sa pasca, din mila si dragoste, si sa treaca la arat ogorul, in locul lor, facand cu schimbul cu baba lui. Nu pot decat sa iau "semnatura" cuiva si s-o scot pe cat posibil, mai mult in evidenta: "Calea nebunului este dreapta in ochii lui, iar inteleptul cere sfat"
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 23.01.2014, 08:45:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cand am vazut ca s-a deschis acest topic, mi s-a parut o gluma. Acum imi dau seama ca a fost o gluma buna (ca de obicei, pentru temele care predispun la flecareala si la inversarea prioritatilor, in viata unui om), fiindca s-a ajuns deja la pagina 14, iar dezbaterile continua. N-am citit decat aceasta ultima pagina; uneori am zambit, alteori am ramas pe ganduri... Oare ce-ar spune bunicii nostri despre asta? Oare nu-si iubeau ei indeajuns animalele? Dar e greu de crezut ca un strabun al nostru, ar fi preferat sa lase boii sa pasca, din mila si dragoste, si sa treaca la arat ogorul, in locul lor, facand cu schimbul cu baba lui. Nu pot decat sa iau "semnatura" cuiva si s-o scot pe cat posibil, mai mult in evidenta: "Calea nebunului este dreapta in ochii lui, iar inteleptul cere sfat"
De ce ar fi o gluma?
Intrebarea era foarte legitima deoarece ca si crestini,acceptam idea ca numai lui Dumnezeu I se cuvine dreptul la viata/moartea cuiva.
Dar este cam exagerat exemplul cu boii si lucrarile agricole...Eu am crescut cu bunici la tara,cu gospodarie serioasa iar bunicii mei isi venerau animalele,vorbeau si se purtau frumos cu ele,fara a le maltrata sau a le provoca suferinte si se ingrijeau de nevoile lor(foame,sete,boli).

Sunt si Sfinti ortodoxi care se ingrijeau de animale,le vindecau sau locuiau in compania lor;nu stiu de ce urmaresc unii sa construiasca imaginea ortodoxului asa ca o simpla bruta a cavernelor,fara consideratie sau empatie pt Creatie.

Si ma mai intreaba unii de ce apare"alta religie"pe contul meu...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 23.01.2014, 10:08:01
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce ar fi o gluma?
Intrebarea era foarte legitima deoarece ca si crestini,acceptam idea ca numai lui Dumnezeu I se cuvine dreptul la viata/moartea cuiva.
Dar este cam exagerat exemplul cu boii si lucrarile agricole...Eu am crescut cu bunici la tara,cu gospodarie serioasa iar bunicii mei isi venerau animalele,vorbeau si se purtau frumos cu ele,fara a le maltrata sau a le provoca suferinte si se ingrijeau de nevoile lor(foame,sete,boli).

Sunt si Sfinti ortodoxi care se ingrijeau de animale,le vindecau sau locuiau in compania lor;nu stiu de ce urmaresc unii sa construiasca imaginea ortodoxului asa ca o simpla bruta a cavernelor,fara consideratie sau empatie pt Creatie.

Si ma mai intreaba unii de ce apare"alta religie"pe contul meu...
Pai eu zic ca ar fi putine de spus, in acest sens. Cine vrea sa dea propriile interpretari dragostei fata de animale, sa fie sanatos. Ti se pare exagerata comparatia? Pai ia sa ne gandim ce strabuni si-ar fi rupt din timpul lor, extrem de bine dramuit, ca sa-si scoata catelusul la plimbare, dar sa aiba grija sa-i adune si excrementele in urma lui, ca asa cere si legea si bunul simt?
Nu vreau sa supar pe nimeni si in fond nu fac decat sa-mi exprim nu doar parerea dar si indignarea pentru starea de ratacire a omului... Fiecare isi exprima pareri, fie ele bune sau deplasate... Ca atare, nu vreau sa fie considerate drept ofensa la adresa celor ce procedeaza intocmai, fiindca nu sunt in masura sa cer nimanui socoteala, in ce directie isi focalizeaza grija cea de toate zilele.
Desi sunt constient ca ma situez la polul opus sfintilor de care pomenesti, pot sa spun ca si eu vorbesc zilnic cu pasarile si animalele. Pe gaini le mai dojenesc sau ciufulesc fiindca nu s-au ouat sau fac oua prea mici, pe cocosi ca nu stiu decat una si buna, iar cu cainele care nu lasa vulpile sau alti dusmani sa se apropie de tarcul gainilor, ma joc sau il cert daca face nazbatii prea mari. Nici cainii strazii nu-i reped, fiindca nu au ei nici o vina ca nu au stapan sau ca se inmultesc necontrolat. Iubesc toata vietatea lumii acesteia si probabil ca devin enervant cand sotia ma roaga sa omor un paianjen, iar eu il prind intr-un pahar si il arunc pe geam... Dar exista o bariera intre om si animal, ce nu se cuvine a fi trecuta. Aceasta subjugare la care se supune omul voit, mie mi se pare dureros de trista. Oare cata nevointa in plus ar avea omul, daca in loc de o potaie in casa, ar infia un copil? Dar poate spun prea mult... Daca s-a ajuns sa se eutanasieze pisica, sa nu fim tentati sa eutanasiem si copilul infiat, Doamne-fereste!!! Dar daca tot trebuie sa facem zilnic o corvoada pentru potaia inutila cu care ne impartim aerul sub acelasi acoperis (acu' sa nu veniti cu comparatii cum ca si Mantuitorul S-a nascut intre dobitoace, ca alunecam in penibil), macar acea corvoada sa o indreptam in alta directie: un orfelinat, un om bolnav, un batran singur, o munca voluntara undeva... Acestea pot contribui la mantuirea noastra, infinit mai mult, decat plimbatul catelului atunci cand pe buna dreptate are nevoie de aer si natura. Nu cainele e vinovat, ci noi, fiindca ne creem tot felul de fetișuri, ca sa ne simtim bine, dar care bine... nu e catusi de putin ziditor!!!
Attached Images
File Type: jpg Iubesc animalele.jpg (24,1 KB, 5 views)
File Type: jpg Vrem paaaa-pa.jpg (13,6 KB, 7 views)
File Type: jpg Yeah, niste tzarani!....jpg (19,8 KB, 4 views)
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 23.01.2014 at 11:43:50.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 23.01.2014, 21:21:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce ar fi o gluma?
Intrebarea era foarte legitima deoarece ca si crestini,acceptam idea ca numai lui Dumnezeu I se cuvine dreptul la viata/moartea cuiva.
Dar este cam exagerat exemplul cu boii si lucrarile agricole...Eu am crescut cu bunici la tara,cu gospodarie serioasa iar bunicii mei isi venerau animalele,vorbeau si se purtau frumos cu ele,fara a le maltrata sau a le provoca suferinte si se ingrijeau de nevoile lor(foame,sete,boli).

Sunt si Sfinti ortodoxi care se ingrijeau de animale,le vindecau sau locuiau in compania lor;nu stiu de ce urmaresc unii sa construiasca imaginea ortodoxului asa ca o simpla bruta a cavernelor,fara consideratie sau empatie pt Creatie.

Si ma mai intreaba unii de ce apare"alta religie"pe contul meu...
Nu te mai necaji, sora mea! Nici eu, nici tu, nici ceilalti colegi de pe forum, nici chiar (toate) inaltele fete bisericesti de pe la noi, din zilele noastre, nu suntem figuri reprezentative pentru ortodoxie. Semnificative sunt figuri precum Sfantul Nicolae, Sfanta parascheva, Sfanta Filofteia, etc... La fel cum pt biserica catolica sunt Maica Tereza, Sf. Ioana D'Arc, Sfantul Anton de Padova, si multi altii pe care nu-i cunosc asa bine.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 23.01.2014, 21:34:31
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce ar fi o gluma?
Intrebarea era foarte legitima deoarece ca si crestini,acceptam idea ca numai lui Dumnezeu I se cuvine dreptul la viata/moartea cuiva.
Dar este cam exagerat exemplul cu boii si lucrarile agricole...Eu am crescut cu bunici la tara,cu gospodarie serioasa iar bunicii mei isi venerau animalele,vorbeau si se purtau frumos cu ele,fara a le maltrata sau a le provoca suferinte si se ingrijeau de nevoile lor(foame,sete,boli).

Sunt si Sfinti ortodoxi care se ingrijeau de animale,le vindecau sau locuiau in compania lor;nu stiu de ce urmaresc unii sa construiasca imaginea ortodoxului asa ca o simpla bruta a cavernelor,fara consideratie sau empatie pt Creatie.

Si ma mai intreaba unii de ce apare"alta religie"pe contul meu...


Yasmina, la sfântul părinte Iustin veneau și oameni cu animăluțe bolnave, intrau la părinte și luau sfat despre întremarea lor și niciodată n-au fost repeziți. Spun și eu ca fallen, "nu te mai necăji". :)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 23.01.2014, 21:37:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce ar fi o gluma?
Intrebarea era foarte legitima deoarece ca si crestini,acceptam idea ca numai lui Dumnezeu I se cuvine dreptul la viata/moartea cuiva.
Dar este cam exagerat exemplul cu boii si lucrarile agricole...Eu am crescut cu bunici la tara,cu gospodarie serioasa iar bunicii mei isi venerau animalele,vorbeau si se purtau frumos cu ele,fara a le maltrata sau a le provoca suferinte si se ingrijeau de nevoile lor(foame,sete,boli).
Esti sigura ca termenul "venera" e unul potrivit?
Eu zic sa pui alaturi de el si teologia ortodoxa si vezi ce iese.

Stii ce faceau bunicii aia a tai cu cei 7 pui de pisica sau caine cu care se procopseau vrand-nevrand?
Erau ingropati sau pusi intr-un sac si aruncati in apa, sau abandonati in padure.

[quote]Sunt si Sfinti ortodoxi care se ingrijeau de animale,le vindecau sau locuiau in compania lor;[./quote]

Acele animale e foarte putin probabil sa fi agresat alti oameni dupa care sa vina la sfantul in cauza dupa adapost, ingrijire, etc.

Nu cred ca e nevoie de foarte mult discernamant sa-ti dai seama ca acele animale nu erau pentru ei "pets" sau "animale de companie" in sensul in care sunt animalele de bloc.


Adica sunt achizitionate pentru a umple niste goluri afective de multe ori in dauna semenilor care trebuie sa suporte vrand nevrand prezenta lor si uneori chiar si agresivitatea lor.

Citat:
nu stiu de ce urmaresc unii sa construiasca imaginea ortodoxului asa ca o simpla bruta a cavernelor,fara consideratie sau empatie pt Creatie.
Pai cred ca imaginea asta ti-o construiesti singura.
Empatie fata de un animal agresiv inseamna eutanasie, nu sa moara de frig si foame pe strazi, timp in care raneste sau omoara alti oameni.

Nu stiu cum se face ca in numele acestei "iubiri" si "empatii" se ajunge la a desconsidera pana la urma si animalui si omul.
Nu este oare ceva defect in ea?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 23.01.2014, 21:40:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Yasmina, la sfântul părinte Iustin veneau și oameni cu animăluțe bolnave, intrau la părinte și luau sfat despre întremarea lor și niciodată n-au fost repeziți. Spun și eu ca fallen, "nu te mai necăji". :)
Sunt sigur ca intrau si din aia cu animalutze cu coltzii rupti in carnea vreunui crestin si luau binecuvantare spre grabnica vindecare si intoarcere la compostarea pacatosilor.

Ca fara doar si poate, daca nu era un pacatos ci un mare Sfant, cainele i s-ar fi gudurat la picioare, nu si-ar fi infipt coltii in ele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 23.01.2014, 21:41:29
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Acum am văzut că-l ai chiar pe părinte la avatar. Păi, de ce mai pui la suflet vorbele noastre, ale forumiștilor, când răspunsul îl cunoști deja? :)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 23.01.2014, 21:46:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu e neaparat sa iti iei un animal pt ca simti nevoia. de multe ori se intampla pur si simplu sa iti iasa in cale , si sa mai aiba si nevoie de ajutor.
Si nu , nici eu nu sunt de acord cu ideea de "membru al familiei cu drepturi egale" (gen "nu mananc, nu dorm, nu plec de acasa, etc, ca nu ma lasa potaia). Iar de cheltuit, nu cheltui mai mult decat iti permiti si nici nu rupi de la gura altcuiva, decat a ta...
Nu stiu cum se face ca la genul asta de oameni mereu le ies in cale cate o pisica beteaga de care au grija pana in panzele albe, ii pun si roti in loc de picioare, numa' sa traiasca si sa moara de batranete.

Dar un copil bolnav sau un om cu handicap nu s-ar lipi de mana lor milostiva nici sa-i pici cu ceara.

Citat:
Nici intr-un caz, nici in celalalt, nu-ti cere nimeni mai mult decat poti sa duci, de cat esti dispus si de cat iti permiti.
Pai iti permiti destul de mult daca la semenii in nevoi esti orb si surd.
Daca ti se desfunda simturile duhovnicesti, iti dai seama ca prea multe nu-ti permiti cu animalele.

Prin firea lui, animalul e salbatec si asa trebuie sa traiasca si sa moara, omul l-a domesticit pentru nevoile personale si daca nevoile fizice sunt de inteles si ceea ce decurge de aici, atunci cand animalul e instrumentat sa-i serveasca cvasi-exclusiv cele afective deja vorbim de un handicap spiritual.

Citat:
Intr-un fel, da. In abator, dar termenul corect este 'asomare". Si, in orice caz, sacrificarea gainii nu este una extrem de anevoioasa, dureroasa, etc.
Nici a unei pisici sau a unui caine nu este.
Daca ii tai gatul, nu face mai multa mizerie sau se zbate sau sufera mai mult deca o gaina, un porc sau o vaca.
Si are si o moarte mai decenta, pentru ca de obicei nu e transat si mancat post factum.

Citat:
Nu se punea problema sa platesc bani pt soarecele ala, il duceam la cabinetul unde lucram eu pe atunci. si in orice caz, cand am eutanasiat si eu la randul meu soarecele altcuiva (unui client), nu am cerut decat o suma modica, 5 lei sau 10 lei, ceva de genul...si pana la urma, daca nu voia sa plateasca si mi-l lasa acolo, o faceam si fara bani.
Cu zece lei eutanasiezi colonii intregi de soareci.
Poti sa intrebi la orice magazin veterinar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 23.01.2014, 21:49:09
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt sigur ca intrau si din aia cu animalutze cu coltzii rupti in carnea vreunui crestin si luau binecuvantare spre grabnica vindecare si intoarcere la compostarea pacatosilor.

Ca fara doar si poate, daca nu era un pacatos ci un mare Sfant, cainele i s-ar fi gudurat la picioare, nu si-ar fi infipt coltii in ele.

Frate, tu poți fi sigur pe orice, chiar și pe elucubrații, dar nu mă face părtașă, rogu-te. De la părinte primeau ca dar de însănătoșire o mângâiere, iar asta îmi e de ajuns; orice poftă de-a lungi vorba poate fi împlinită, dar cu un minim temei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46