Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2019, 16:38:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit Comuniunea bisericii în spații de socializare

Documentar interesant Trinitas Tv - Valoarea Faptei
Firescul unui cafenele. Centrul „Orto Caffe” al Episcopiei Devei și Hunedoarei

În Deva s-a înființat de vreo doi ani o cafenea Ortho Caffè, un spațiu oarecum neconvențional în care tinerii socializează se implică în jocuri de societate, urmăresc proiecții de film, participă la dezbateri sub îndrumarea unor preoți.

Până la data reportajului Trinitas, estimaseră cca. 15.000 de treceri în ortho caffe.

Exemplul a fost replicat și la Hațeg, jud Hunedoara unde tinerii din Hațeg și din satele limitrofe socializează.
Printre jocurile de societate se regăsesc : Jungle Speed, Activity, Sequence, Șah, Table.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2019, 22:15:34
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

”Banii n-aduc fericirea ci atrag hoții” și ”scopul nu scuză mijloacele”.

Mai erau niște călugări care înfințaseră berării lângă mănăstire, alții gospodăreau spațiul divin obținând mereu profituri frumoase prin comerț.

Eu parcă am înțeles că Domnul propovăduia împărăția cerurilor și fericirea săracilor.

”Filantropiile” astea lumești pentru slavă de la oameni și cluburile de socializare ale tinerilor sub ”paternalismul” ortodox sunt ceva foarte lumesc.

Când bisericile se transformă în cluburi lumești, mai urmează ca sexul să se predea în școli de sexologi ai ”ortodoxiei” și să se aplice practic în lăcașuri ”binecuvântate”, din alea sociale, cum era pe vremuri ”Crucea de Piatră” ... deci e clar că trăim vremurile din urmă când stelele cad la pământ ca smochinele scuturate de o furtună puternică.

Ce sens are deci să trăiești lumește sub acoperământul bisericii ca să profite cine?

Cafeaua conține cofeină deci practic e un drog iar jocurile crează dependență și cruzime fiind bune să-ți omori timpul.

Dumnezeu ne-a chemat la ceva eroic, la ceva frumos și mai presus de cele lumești, de cele deșarte, la sfințenie, la nepriămire, la credință, la iubire, la urmare Domnului, la împlinirea milei jertfelnice și nicidecum la a face bani și profituri frumoase din orice activități. Asta n-au decât să facă intreprinzătorii creștini ... dar când se apucă să facă asta biserica... mie îmi miroase a lepădare de credință, pentru că a avea credință presupune a-ți asuma sărăcia și împlinirea poruncii iubirii mai presus de orice.

Nu-i putem păcăli pe copii și pe tineri cu duhuri lumești paternaliste.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2019, 22:23:21
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

N-as vrea să supăr pe nimeni. Nu vreau să fiu ipocrit. Precis as fi si eu un membru fidel al clubului dar asta as urâ la viata mea căci vreau să mă las de cafea si de tigări si de pierderea timpului pe net sau de bucuria de a devora cadavrele învinsilor în tot felul de jocuri, iar fără bani am fost doar o perioadă foarte scurtă a vietii, deci nu stiu ce-i sărăcia.

Eu nu sunt un examplu bun pentru cineva desi ar fi trebuit să fiu că am deja o vârstă... am părul alb, dar biserica este un loc sfânt unde se nasc si se cresc eroi, exemple vii.

Vreau să spun că dacă te ocupi de tot felul de afaceri lumesti sigur vei pierde din atentie ceea ce era mult mai important, iubirea de Dumnezeu si mântuirea, acoperind paternalist păcatul pe care ajungi să-l patronezi în colaborare cu maimarii vremii cu care ajungi să te mâmjesti pentru aceleasi interese viclene satanice, omenesti, de care nu o să mai poti să scapi usor sau măcar să devi constient, o să cazi si le vei sluji amăgindu-te cu realizărili mărete.

Dezaprob astfel de initiative... dar cine sunt eu, un bătrân cu părul alb, ca să fiu luat în seamă de cineva.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 07.04.2019 at 22:49:58.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2019, 00:00:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Eu nu dezaprob astfel de inițiative culturale, în primul rând Constituția dă dreptul românilor la asociere, astfel de grupuri ajută tinerii să socializeze, să-i respecte pe ceilalți, să lucreze în echipă, se dezvoltă armonios și au un grup de sprijin.

Să nu uităm de Rugul Aprins, un cerc de dialog și reflecție creștin în care tineretul și intelectualitatea interbelică se întruneau pentru a citi din Pateric și a reflecta despre o întreagă tematică culturală, unii dintre ei au ajuns duhovnici, alții au dat mărturie pentru Hristos într-un veac foarte întunecat.

Să nu uităm de efuziunea de la Sâmbăta de Sus unde tineretul se îndrepta spre Hristos.

Acum din nou hedonismul, relativismul, nihilismul, marxismul cultural atacă Europa și în general lumea dezvoltată pe care o luăm ca spațiu de referință.

Mesajul creștin va ajunge tot mai greu și în România la noile generații, în condițiile astea e nevoie de spații decente de reflecție și dialog.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.04.2019 at 21:12:58.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2019, 14:37:27
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În Deva s-a înființat de vreo doi ani o cafenea Ortho Caffè, un spațiu oarecum neconvențional în care tinerii socializează
Ca la sectari
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2019, 16:44:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
N-as vrea să supăr pe nimeni. Nu vreau să fiu ipocrit. Precis as fi si eu un membru fidel al clubului dar asta as urâ la viata mea căci vreau să mă las de cafea si de tigări si de pierderea timpului pe net sau de bucuria de a devora cadavrele învinsilor în tot felul de jocuri, iar fără bani am fost doar o perioadă foarte scurtă a vietii, deci nu stiu ce-i sărăcia.

Eu nu sunt un examplu bun pentru cineva desi ar fi trebuit să fiu că am deja o vârstă... am părul alb, dar biserica este un loc sfânt unde se nasc si se cresc eroi, exemple vii.

Vreau să spun că dacă te ocupi de tot felul de afaceri lumesti sigur vei pierde din atentie ceea ce era mult mai important, iubirea de Dumnezeu si mântuirea, acoperind paternalist păcatul pe care ajungi să-l patronezi în colaborare cu maimarii vremii cu care ajungi să te mâmjesti pentru aceleasi interese viclene satanice, omenesti, de care nu o să mai poti să scapi usor sau măcar să devi constient, o să cazi si le vei sluji amăgindu-te cu realizărili mărete.

Dezaprob astfel de initiative... dar cine sunt eu, un bătrân cu părul alb, ca să fiu luat în seamă de cineva.
stiu si ei prietene...metodele raului au evoluat odata cu societatea, asa ca si binele trebuie sa evolueze odata cu societatea pentru a combate raul...parerea mea
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2019, 21:02:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Când bisericile se transformă în cluburi lumești, mai urmează ca sexul să se predea în școli de sexologi ai ”ortodoxiei” și să se aplice practic în lăcașuri ”binecuvântate”, din alea sociale, cum era pe vremuri ”Crucea de Piatră” ... deci e clar că trăim vremurile din urmă când stelele cad la pământ ca smochinele scuturate de o furtună puternică.
În primul rând nu Bisericile se transformă în cluburi lumești, că nu în Biserică se petrece acțiunea, dacă ai fi urmărit documentarul ai fi văzut că e un spațiu în afara lăcașului de cult.

Nu Biserica i-a smintit dacă asta vrei să sugerezi, i-a luat gata formați de o societate care e potrivnică ideii de credință și Biserica încearcă să mai recupereze ce poate.

În documentar spune că nu se înlocuiește viața Bisericii cu cea de la cafenea, acel spațiu e un pridvor spre Biserică, iar unii n-au dat prin Biserică înainte să meargă acolo, dar nu din cauza Bisericii ci a mersului societății care e cumva împotriva unei vieți bisericești.

Măcar acei tineri nu vor fi radicali anti biserică, se obișnuiesc vizual cu icoanele și nu li se încalcă deloc libertatea, nu-i forțează nimeni.


Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Cafeaua conține cofeină deci practic e un drog iar jocurile crează dependență și cruzime fiind bune să-ți omori timpul.
Prietene, cafea se bea și pe Muntele Athos, chiar am citit despre un sfânt care recomanda cafeaua înainte de priveghere, e o exagerare să faci din cafea păcat.

La jocurile acelea toți câștigă, nu se încurajează câștigul agresiv, oamenii învață să piardă fără să se supere, se diminuează egoismul.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Dumnezeu ne-a chemat la ceva eroic, la ceva frumos și mai presus de cele lumești, de cele deșarte, la sfințenie, la nepriămire, la credință, la iubire, la urmare Domnului, la împlinirea milei jertfelnice și nicidecum la a face bani și profituri frumoase din orice activități. Asta n-au decât să facă intreprinzătorii creștini ... dar când se apucă să facă asta biserica... mie îmi miroase a lepădare de credință, pentru că a avea credință presupune a-ți asuma sărăcia și împlinirea poruncii iubirii mai presus de orice.
Nu știu ce profituri se fac, nu foarte mari, nu cred că li se condiționează accesul de vreo taxă, cine donează 5-10 lei pe lună e ca și cum ar dona 1-2 euro, se plătesc diverse chestii, lumină, căldură, poate chirie.

La localul acesta din Hațeg Biserica vine înspre tineri cu un dar din fondurile ei, nu cred că în Hunedoara și în satele dimprejurul Hațegului se fac profiturile din orașe unde sunt mari aglomerări urbane.
Nu poți să compari Hunedoara cu Bucureștiul în materie de putere de cumpărare, dar faptul că în Hunedoara se face așa ceva e salutar.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.04.2019 at 21:16:01.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2019, 05:28:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În primul rând nu Bisericile se transformă în cluburi lumești, că nu în Biserică se petrece acțiunea, dacă ai fi urmărit documentarul ai fi văzut că e un spațiu în afara lăcașului de cult.

Nu Biserica i-a smintit dacă asta vrei să sugerezi, i-a luat gata formați de o societate care e potrivnică ideii de credință și Biserica încearcă să mai recupereze ce poate.

În documentar spune că nu se înlocuiește viața Bisericii cu cea de la cafenea, acel spațiu e un pridvor spre Biserică, iar unii n-au dat prin Biserică înainte să meargă acolo, dar nu din cauza Bisericii ci a mersului societății care e cumva împotriva unei vieți bisericești.

Măcar acei tineri nu vor fi radicali anti biserică, se obișnuiesc vizual cu icoanele și nu li se încalcă deloc libertatea, nu-i forțează nimeni.




Prietene, cafea se bea și pe Muntele Athos, chiar am citit despre un sfânt care recomanda cafeaua înainte de priveghere, e o exagerare să faci din cafea păcat.

La jocurile acelea toți câștigă, nu se încurajează câștigul agresiv, oamenii învață să piardă fără să se supere, se diminuează egoismul.



Nu știu ce profituri se fac, nu foarte mari, nu cred că li se condiționează accesul de vreo taxă, cine donează 5-10 lei pe lună e ca și cum ar dona 1-2 euro, se plătesc diverse chestii, lumină, căldură, poate chirie.

La localul acesta din Hațeg Biserica vine înspre tineri cu un dar din fondurile ei, nu cred că în Hunedoara și în satele dimprejurul Hațegului se fac profiturile din orașe unde sunt mari aglomerări urbane.
Nu poți să compari Hunedoara cu Bucureștiul în materie de putere de cumpărare, dar faptul că în Hunedoara se face așa ceva e salutar.
Daca Petru1 ar fi scris ceea ce tu ai raspuns lui aici, atunci mai mult ca sigur tu ai fi raspuns invers, adica ceea ce a scris el si la care tu ai raspuns precum mai sus; oare esti prieten cu "GicaContra"?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2019, 12:10:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca Petru1 ar fi scris ceea ce tu ai raspuns lui aici, atunci mai mult ca sigur tu ai fi raspuns invers, adica ceea ce a scris el si la care tu ai raspuns precum mai sus; oare esti prieten cu "GicaContra"?
Eu știu că tu mă apreciezi pentru calitățile mele de a mă adapta situațiilor, am și eu stilul meu, nu pot să mă plâng :).

În ce privește acest thread, eu am adus în discuție o formă de pastorație a Bisericii ortodoxe, dată exemplu pe televiziunea Patriarhiei - Trinitas TV, făcută cu binecuvântarea Mitropolitului locului și sub îndrumarea unor preoți, într-un spațiu mobilat vizual cu iconografie ortodoxă în care mintea umană e apărată de vulgaritatea socială și de demența digitală.

Am primit drept răspuns diferite insinuări cum că inițiatorii ar fi oameni care urmăresc căpătuiala, „afaceriști nemiloși”, că din vina lor s-ar seculariza mersul bisericesc(nu că ar fi deja secularizat de mass media, anturaj și profesorii atei), că o cafenea ortodoxă stimulează obiceiul compulsiv de a bea cafea (de parcă te obligă cineva să bei cafea și nu ceai,apă) că se stimulează câștigul agresiv la jocurile de societate (ce aberație!), că ar avea legături impure cu diferiți politicieni ( insinuare nefondată), că acești oameni vor să-și facă reclamă proprie pentru faimă (reportajul are câteva sute de vizualizări, vezi să nu-i recunoască lumea pe stradă în țară pentru autografe și poze).

Dacă cel care a comentat ar fi avut bunul simț de a urmări reportajul și-ar fi dat seama că numai mobilarea, amenajarea, instalații, zugrăvit, utilat, a costat niște bani care au fost investiți de Biserică din fondurile ei fără nicio pretenție de a recupera, că publicul e format și din oameni de la țară (pe care nu-i dau banii pe afară) și că munca e făcută cu voluntari.

La asta am răspuns punctual, nu cred că am căutat musai contradicția. Dacă am timp o să detaliez și de ce ar fi utilă o pastorație în care Biserica e mai vizibilă în societate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2019, 14:18:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Eu nu vreau să mă bag ca musca în lapte în discuție că abea acum am revenit pe forum mai ales că văd că sunt păreri pro și contra, aproape o ceartă în toată regula. Eu referitor la subiect știu că v-am propus cândva un shah creștin universal pentru toți tinerii creștini care dezvoltă aptitudinile strategice de atac și apărare și se pare că ce a ieșit e mult mai interesant ca șahul actual.

Nimeni nu m-a luat în seamă deși jocul e foarte frumos.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.04.2019 at 14:28:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare