Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.05.2007, 20:11:52
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Hristos s-a inaltat!
bravo sebastiana,ai perfecta dreptate.
nu stiu dar cu cat stau mai mult pe forum si pe situri crestin ortodoxe am impresia ca intalnesc tot mai multe persoane care desi se declara ortodoxe au niste pareri total opuse ortodoxiei si traditiei noastre.Prin faptul negarii magiei si vrajitoriei de fapt indirect acuzi preotii de inselatorie,deoarece ei citesc din sfintele carti de slujba ,rugaciuni de exorcizare,alungare de vraji,etc.Pai daca nu ar exista vrajile de ce preotul citeste rugaciuni de dezlegare de vraji?oare nu inseala lumea care vine la el?Eu unul v-as sfatui sa cititi mai intai Sf. Scriptura ,unde se relateaza de multe ori cazuri de demonizare,vrajitorie,ghicitorie si lucrarile diavolului prin oameni .Apoi dupa ce cititi Sf. scriptura apucativa si cititi vietile Sfintilor,unde o sa gasiti numeroase cazuri de vrajitorie,demonizare si lucruri de genul asta.Iar intre timp trageti o fuga la Manastirile mari unde se face Sf.maslu si se citesc moliftele Sf. Vasile cel Mare,acolo o sa auziti rugaciuni compuse de Sf. Vasile care credea in existenta vrajilor,nu ca voi,tot acolo o sa vedeti ce fac oamenii demonizati si cum marturisesc ca au intrat in saracii oameni cu ajutorul vrajitorilor sau vrajitoarelor.

Eu voi ruga pe cei care au indoieli in privinta existentei vrajilor si care le considera doar o autosugestie sa se apuce incepand de acum sa urmeze sfaturile pe care le-am dat mai sus,si sa incerce sa nu mai vorbeasca dupa capul lor in nestiinta de cauza,numai ca sa nu taca ,ci sa se documenteze inainte de a posta o parere.Sf.Parinti nu au vorbit dupa capul lor,asa cum le-o convenit mai mult,ci au cercetat scriupturile si traditia pana sa ajunga la o afirmatie .Deci succes in documentare,iar daca veti mai avea indoieli si dupa asta,voi continua sa va relatez cateva intamplari cari mi s-au intamplat mie si familiei mele,dar si unele relatate de cunoscuti si apropiati.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.05.2007, 20:31:02
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Hristos s-a inaltat!
bravo sebastiana,ai perfecta dreptate.
nu stiu dar cu cat stau mai mult pe forum si pe situri crestin ortodoxe am impresia ca intalnesc tot mai multe persoane care desi se declara ortodoxe au niste pareri total opuse ortodoxiei si traditiei noastre.Prin faptul negarii magiei si vrajitoriei de fapt indirect acuzi preotii de inselatorie,deoarece ei citesc din sfintele carti de slujba ,rugaciuni de exorcizare,alungare de vraji,etc.Pai daca nu ar exista vrajile de ce preotul citeste rugaciuni de dezlegare de vraji?oare nu inseala lumea care vine la el?Eu unul v-as sfatui sa cititi mai intai Sf. Scriptura ,unde se relateaza de multe ori cazuri de demonizare,vrajitorie,ghicitorie si lucrarile diavolului prin oameni .Apoi dupa ce cititi Sf. scriptura apucativa si cititi vietile Sfintilor,unde o sa gasiti numeroase cazuri de vrajitorie,demonizare si lucruri de genul asta.Iar intre timp trageti o fuga la Manastirile mari unde se face Sf.maslu si se citesc moliftele Sf. Vasile cel Mare,acolo o sa auziti rugaciuni compuse de Sf. Vasile care credea in existenta vrajilor,nu ca voi,tot acolo o sa vedeti ce fac oamenii demonizati si cum marturisesc ca au intrat in saracii oameni cu ajutorul vrajitorilor sau vrajitoarelor.

Eu voi ruga pe cei care au indoieli in privinta existentei vrajilor si care le considera doar o autosugestie sa se apuce incepand de acum sa urmeze sfaturile pe care le-am dat mai sus,si sa incerce sa nu mai vorbeasca dupa capul lor in nestiinta de cauza,numai ca sa nu taca ,ci sa se documenteze inainte de a posta o parere.Sf.Parinti nu au vorbit dupa capul lor,asa cum le-o convenit mai mult,ci au cercetat scriupturile si traditia pana sa ajunga la o afirmatie .Deci succes in documentare,iar daca veti mai avea indoieli si dupa asta,voi continua sa va relatez cateva intamplari cari mi s-au intamplat mie si familiei mele,dar si unele relatate de cunoscuti si apropiati.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.05.2007, 22:44:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dragii mei, in general nu este bine sa invocam atit de mult numele necuratului, incarcind negativ forumul nostru.Feriti-va in expunerile voastre de a folosi direct numele necuratului. Cititi cu atentie si drag Acatistul SF.Ciprian .DUMNEZEU SA NE OCROTEASCA PE TOTI ! +
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.05.2007, 00:49:28
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

cristiboss cred ca informatiile tale despre ce insemna autosugestia sunt foarte gresite Nu se pot creea evenimente prin autosugestie
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2007, 21:16:27
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Cristiboss,sunt de acord cu tine,intrucat se stie destul de clar ca gandirea pozitiva,si deci optimismul,atrage binele si indeparteaza sau chiar anihileaza raul,intr-o oarecare masura,atat cat vrea Dumnezeu,il anuleaza in unele cazuri,si "a gandi pozitiv"inseamna sa ai cel mai bun medicament pe care il poti gasi si care poate fi la indemana oricui.;)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista sf. Ovidiu? brdcane Generalitati 10 08.06.2020 17:50:36
Oare exista ? bighidont Stiri, actualitati, anunturi 0 18.03.2008 00:25:24
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 14:48:29