Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.11.2010, 11:35:51
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Hristos a hranit multimea din pustie cu paine, dar pe Apostoli i-a hranit cu Trupul Sau la Cina cea de Taina. In primul caz a inmultit painea, in cel de-al doilea a prefacut-o in Trupul Sau. Iar astazi se petrece in Liturghie, ceea ce s-a petrecut la Cina ce de Taina. Puterea de a iubi mai curat nu o putem face decat prin partasia de Trupul si Sangele Sau.

Revenind la tema topicului, repet, nu e nimic rau ca oamenii sa ia paine biecuvantata - pasti. Rau e sa ramana doar la ea, sau luand-o sa nu constientizeze ca e totusi o paine binecuvantata si ca cere un alt mod de partasie de ea (o zi de post macar, o rugaciune...)
Prietene, văd că vrei sau nu știu dacă vrei să întreții confuzia: pâine binecuvântată - Paști. Să vedem însă ce are de spus Penticostarul în această privință:

Ziua Învierii, popoare, să ne luminăm ! Paștile Domnului, Paștile ! Că din moarte la viață și de pe pământ la cer, Hristos-Dumnezeu ne-a trecut pe noi, cei ce cântăm cântare de biruință ! (Irmosul Cântării 1 a Canonului Învierii)

Paștile cele sfințite astăzi nouă s-au arătat. Paștile cele nouă și sfinte, Paștile cele preacinstite, Paștile Hristos-Izbăvitorul; Paștile cele fără prihană, Paștile cele mari, Paștile credincioșilor, Paștile care au deschis nouă ușile raiului, Paștile cele ce sfințesc pe toți credincioșii. (prima stihiră a Paștilor)

Prin urmare pâinea binecuvântată nu este Paști și nu trebuie denumită ca atare. Ea poate fi considerată cel mult ca un simbol, însă din câte știu eu noi ortodocșii nu suntem sectanți neoprotestanți.

Last edited by doctor_faustus; 26.11.2010 at 11:38:08.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.11.2010, 11:56:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu sunt confuz si nici nu doresc sa dau nastere la confuzie. Vreau doar ca oamenii sa nu plece lipsiti de bucurie de la slujba Invierii. Cei care s-au pregatit, cu siguranta ca se vor impartasi, deci vor cunoaste ce este si cine este Pastile. Dar exista si o categorie, care nu cunoaste acest lucru si mi-ar parea rau sa fie lipsiti de partasie, fie ea cat de mica, de la aceasta mare sarbatoare. Da, bine ar fi ca toti sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele Domnului, dar pentru a nu-i intrista de bucuria praznicului le daruiesti ceva, nu ca sa raman cu acel ceva, ci ca sa ajunga prin el spre Cineva - Hristos.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.02.2011, 07:44:51
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit si alte obiceiuri

Eu vroiam sa va intreb despre obiceiul cu taiatul motzului la copii care vad ca se intinde peste tot si mai nou vine si preotu sa asiste si sa dea un fel de binecuvantare.Pai e obicei pagan din cat am citit si biserica nu ar trebui sa il promoveze,nu?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.02.2011, 15:34:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Se știe că în România există, din nefericire, un obicei omenesc care are loc la sărbătoarea Învierii Domnului, obicei concretizat în darea de către preoți a unui amestec de pâine și vin căruia i se spune în mod impropriu și total fals Sfintele Paști. Adevărul este însă că Sfintele Paști sau Paștile Domnului sunt, pe lângă evenimentul în sine al învierii lui Hristos, chiar Trupul și Sângele Domnului jertfite de preoții Bisericii, adică însăși Sfânta Euharistie. Pentru aceea este necesar ca adevărul să fie tot mai mult adus și pus în față pentru ca acest obicei omenesc care nu are nici o fundamentare să fie cât mai rapid și cât mai hotărât exclus afară din Sfânta Biserică pentru totdeauna. Cei care vor Paștile Domnului trebuie să știe că trebuie să se împărtășească din Sfânta Euharistie, obiceiurile cu pâinea și vinul "sfințite" fiind exclusiv niște obiceiuri omenești fără nici un fundament în Sfânta Scriptură sau Sfânta Tradiție, iar bineînțeles pentru a se împărtăși de Sfânta Euharistie trebuie să se pregătească în mod corespunzător. Menținerea acestui obicei nefericit în Sfânta Biserică trebuie să înceteze în cel mai scurt timp posibil așa încât oamenii să fie puși clar în fața adevărului și nu să fie ținuți de episcopii și preoții Bisericii în aceeași stare de confuzie în care au fost ținuți până acuma în această privință, acest obicei întreținut de episcopii și preoții Bisericii nearătând în fapt decât o formă de "păcălire" a poporului credincios și de ținere a acestuia într-o stare de ignoranță nesănătoasă în ceea ce privește bineînțeles această temă. Aștept bineînțeles și alte păreri ale membrilor de pe forum, fie că sunt pentru ceea ce am spus, fie că ar fi împotrivă.
Se pare ca n-ai asteptat cuminte,pentru ca esti banat.
Ma intreb totusi de ce ar pacali Biserica, poporul, cu Sfintele Pasti?Nu vad sensul...Mai mult, ar fi in detrimentul Bisericii asta..
In alta ordine de idei, am in frigider de anul trecut un borcan plin cam un sfert, cu Paste.Nu am vrut sa fac experimete, ci pur si simplu s-a intamplat sa ramana nemancat mai multa vreme si nu am vrut sa il ingrop in pamant pt ca nu am simtit sa fac asta.Ma uitam la borcanul ala ca la ceva sfant.Din timp in timp, ma uitam sa vad daca e mucegait sau nu.Ieri, am desfacut borcanul,dupa aproape 1 an si miroase atat de proaspat, de parca ieri l-am luat.Parca e intact!
Deci nu e valabila chestia cu sfintit in ghilimele...Pentru ca e clar ca daca pui paine in vin , nu sta la frigider aproape 1 an si sa aibe si prospetimea din prima zi!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.02.2011, 15:58:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Credinta ramine!
Ea nu depinde de nu stiu ce ritual de miscari fizice ale miinilior si a degetelor de vorbe spuse, cuvinte, de hirtie tiparita, de lucruri materiale, de mobilier, masa, lemn, suruburi, bani, faina, ulei, ca doar draga mihaila, credinta nu este vrajitorie cu fum, incantatii si dat din miini , ea este in inima.
Rugaciuni scurte si INAPOPI cu TREZVIE la PRACTICA iubirii!
Asa cum ne-a invatat Hristos, ea se afla in porunca iubirii aproapelui, in SIMTIRI in emotii POZITIVE si sentimente adresate celui de linga tine, nu in faina, si drojdie si nu stiu ce haine si mobilier "sfiintit" si inchipuiri.
Ah ce mesaj frumos. Induiosator. Imi vine sa plang. Dar pentru tine impartasania tot nu e impartasanie, e doar paine si vin.

Hm, pare cunoscut mesajul. Unde l-am mai vazut?
Aa, da..organizatia "Accept' a homosexualilor, pardon, "minoritatilor sexuale" ca da mai bine, capata un sens de prigoana pentru dreptate si adevar, iubire, nu?

Dar..offtopic oricum.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.02.2011, 16:01:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
doctorul faustus are dreptate in ceea ce spune despre painea numita Pasti, intrucat aceasta a aparut doar in Transilivania si sub influenta calvina, inlocuind de fapt impartasirea pascala cu Trupul si Sangele Domnului, de aceea este indicat ca preotii prin cateheze sa explice ca de fapt de Pasti trebuie sa ne impartasim in chip real cu Hristos nu considerand Euharistia in chip simbolic comemorativ Trupul si Sangele Domnului, nu luand tot felul de surogate "sfinte"
Hm, la inceput si eu l-as fi contrazis pentru ca nu stiam mai nimic de istoria acestui obicei dar ce a prezentat el este destul de clar..se pare ca nu e un obicei tocmai ortodox si nici sanatos spiritual prin confuziile care se pot crea, mai mult, chiar a fost condamnat de Biserica la un moment dat, daca are altcineva dovezi care sa arate contrariul n-ar fi rau sa vina cu ele.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.03.2011, 01:06:49
vioris vioris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Mesaje: 2
Post

de cativa ani ma duc de paste la manastiri in diferite zone din tara. pot sa va spun ca in valcea,prahova am primit pasti(paine stropita cu vin),in transilvania (paine in vin) dar in moldova(neamt,suceava,moldovita) nici nu stiau maicutele ce este aceasta.acolo se duc la slujba de inviere cu un cos cu cate putin din mancarea gatita pentru paste,oua rosii,cozonac..si preotul sfinteste bucatele si iti pune in cos o painica sfintita. deci nici vorba de denumirea "pasti".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.03.2011, 11:11:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu sunt confuz si nici nu doresc sa dau nastere la confuzie. Vreau doar ca oamenii sa nu plece lipsiti de bucurie de la slujba Invierii. Cei care s-au pregatit, cu siguranta ca se vor impartasi, deci vor cunoaste ce este si cine este Pastile. Dar exista si o categorie, care nu cunoaste acest lucru si mi-ar parea rau sa fie lipsiti de partasie, fie ea cat de mica, de la aceasta mare sarbatoare. Da, bine ar fi ca toti sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele Domnului, dar pentru a nu-i intrista de bucuria praznicului le daruiesti ceva, nu ca sa raman cu acel ceva, ci ca sa ajunga prin el spre Cineva - Hristos.
Subscriu la cele afirmate de tine Costel.
Ca si anafora, pastile este o paine binecuvantata care se da ca mangaiere celor care nu au reusit sa se impartaseasca.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05