Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.10.2005, 16:45:54
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Wow, :) am vazut cat de mult ma uraste alecsandru si vrea sa plec, insa cuiva chiar ii pasa de mine. :rolleyes: . Serios daca as fi fost mai sensibil, ce a spus Mikhael chiar m-ar fi emotionat. Nu, NU vreau sa enervez, NU pun intrebari doar din rautate, doar vreau sa inteleg (am mai spus asta intr-un topic). Bine poate as fi aberat aici, dar doar la topicul asta. Va rog totusi, sa-mi explicati ce vreti sa spuneti prin "o sa vrei sa pleci de pe forum, si nu o sa poti"? :|

PS: this has realy made my day, :) :) pacat ca e noapte si trebuie sa ma culc :hmmm:
Te rog frumos, nu te mai mandri atata:hmmm:, ca nu te uraste nimeni, pe forumul acesta, eu in nici un caz! Doar ti-am spus c-o sa-ti inchipui ca vrei sa pleci, de pe forum si nu o sa poti!:D:D:D

Asa-i?:cool:
:D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.10.2005, 16:48:38
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Wow, :) am vazut cat de mult ma uraste alecsandru si vrea sa plec, insa cuiva chiar ii pasa de mine. :rolleyes: . Serios daca as fi fost mai sensibil, ce a spus Mikhael chiar m-ar fi emotionat. Nu, NU vreau sa enervez, NU pun intrebari doar din rautate, doar vreau sa inteleg (am mai spus asta intr-un topic). Bine poate as fi aberat aici, dar doar la topicul asta. Va rog totusi, sa-mi explicati ce vreti sa spuneti prin "o sa vrei sa pleci de pe forum, si nu o sa poti"? :|

PS: this has realy made my day, :) :) pacat ca e noapte si trebuie sa ma culc :hmmm:
Te rog frumos, nu te mai mandri atata:hmmm:, ca nu te uraste nimeni, pe forumul acesta, eu in nici un caz! Doar ti-am spus c-o sa-ti inchipui ca vrei sa pleci, de pe forum si nu o sa poti!:D:D:D

Asa-i?:cool:
:D
Interesant, ca nu pui intrebarile "doar din rautate", dar din mai ce?;):cool:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.11.2005, 22:34:40
gabriel_wolf gabriel_wolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2005
Mesaje: 2
Implicit

stiinta.......
trecem peste ce spune DEX-ul.
stiinta e un cuvant folosit de oameni pentru a da o anume forma vorbelor.
DUMNEZEU, ne-a dat minte ca sa intelegem si sa cautam raspunsul la intrebare. (care intrebare? simplu : <fiecare cautam ceva.>)
sa nu facem prea multa polemica pe baza acestui cuvant.
(" mestesugul vorbei e frumos."- multi cad in plasa . a-l stapani, e un dar )

Gabriel Wolf - web designer

Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.11.2005, 11:13:02
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Cand vorbim de stiinta vorbim de lucruri verificabile, teorii sau principii demonstrate cu dovezi palpabile. Sunt multe lucruri pe care le numin "stiintifice" si de fapt baza lor sunt in cel mai bun caz doar filozofii ale vremii. Lucrurile cu adevat stiintifice nu fac altceva decat sa intareasca doctrinele Scripturii care sunt adevarate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.01.2006, 16:39:15
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Cand vorbim de stiinta vorbim de lucruri verificabile, teorii sau principii demonstrate cu dovezi palpabile. Sunt multe lucruri pe care le numin "stiintifice" si de fapt baza lor sunt in cel mai bun caz doar filozofii ale vremii. Lucrurile cu adevat stiintifice nu fac altceva decat sa intareasca doctrinele Scripturii care sunt adevarate.
Corect! Dar:hmmm: cum poti sti daca nu cunosti:dozingoff:?????????:)

Pentru ca sunt multi care stiu;):D, dar nu cunosc!:cool:
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.01.2006, 08:18:32
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca stiinta(vorbind despre tot ce tine de spiritul stiintific) atunci cand este folosita in scopuri benefice, este necesara. Omul fiind o fiinta rationala, are sadita in el aceasta sete de cunoastere. Din pacate de multe ori in istoria sa, omul a pus rezultatele cunoasterii in slujba diavolului. sa ne rugam ca tot ceea ce primim in dar de la Dumnezeu, Atotstiitorul, sa folosim doar pt. Slava sa si folosul nostru.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.01.2006, 15:34:30
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Eu cred ca stiinta(vorbind despre tot ce tine de spiritul stiintific) atunci cand este folosita in scopuri benefice, este necesara. Omul fiind o fiinta rationala, are sadita in el aceasta sete de cunoastere. Din pacate de multe ori in istoria sa, omul a pus rezultatele cunoasterii in slujba diavolului. sa ne rugam ca tot ceea ce primim in dar de la Dumnezeu, Atotstiitorul, sa folosim doar pt. Slava sa si folosul nostru.
Niciodata binele n-a putut sluji raului, este ca si cum am spune ca ceea ce este bun vine si tine de diavol! Aceasta este hula impotriva Duhului, a Duhului Sfant!
Daca diavolul apare imbracat in inger de lumina, inseamna ca este inger de lumina?, sau ca este in vreun fel lumina, izvor de lumina sau creatorul luminii????????

Nicidecum, departe de noi asemenea hula! Fereasca-ne Dumnezeu!
Daca Sfintii Parinti marturisesc astfel de aparitii, si spun despre ele ca sunt de natura diavoleasca, inseamna de fapt cu totul altceva.
Inseamna ca: 1. Sfintii Parinti marturisesc in stare de har, de gnoza harica (cunoastere harica-care este singura si cea mai sigura cunoastere posibila,), marturisesc deci cum ca esenta dumnezeirii este in veci incognoscibila;
2. Ca progresul in cunoasterea dumnezeiasca este infinit! Cu alte cuvinte stiinta si cunoasterea (episteme-cunoasterea mestesugareasca, si gnoza-cunoasterea prin contemplatia Lui Dumnezeu, cunoasterea smerita, prin pogorarea energiilor Lui Dumnezeu, cunoasterea in si prin iubire, cunoastere infinita!)sunt doua trepte ale aceluias urcus in Dumnezeu!

Sfintii Parinti, munceau si se rugau, aveau rucodelia (lucrul mainilor), altii erau chiar profesori sau conducatori de obsti, aceasta este o cunoastere stiintifica, mestesugareasca oarecum, epistemica; si spuneam si ca exista de asemenea si rugaciunea ale carei trepte in masura in care erau parcurse de Parinti pe masura curatirii de patimi, faceau din acestia, teofori, adica purtatori de Dumnezeu, Biserici insufletite ale Duhului Sfant - aceasta este gnoza (gnosisul)sau cunoasterea smerita, in si prin iubirea Lui Dumnezeu, si curatirea de patimi!

Si mestesugul, stiinta si contemplarea Lui Dumnezeu, adica si episteme si gnosis, nu exista in afara harului Lui Dumnezeu!
Dar adevarata cunoastere inseamna vederea luminii Dumnezeiesti!

Noi umblam in lumina creatiei, a soarelui de fiecare zi, cam asa se poate reprezenta stiinta, mestesugul, episteme. Dar aceasta descoperire, aceasta stiinta, revelata natural, adica in chip firesc omului, care a fost creat dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu, aceasta stiinta (episteme), mai degraba ni-L ascunde pe Dumnezeu, ni-L indeparteaza, raceste dorul dupa Dumnezeu al omului!

Sfintii Parinti insa in afara de lumina acestei lumi, vad, cunosc lumina dumnezeirii!
Adica au cunoasterea deplina, gnosisul, in care progreseaza la infinit!
De alfel Sfantul Maxim Marturisitorul spunea despre invatatura de credinta ca este acea invatatura care nu se uita si nu se termina niciodata! Dar ea se poate dobandi, numai pe masura infrangerii orgoliului, si lepadarii de sine, de patimi si de pofte, de concupiscenta!

De asta spuneam eu ca unii stiu dar nu cunosc, iar omul a facut cardasie cu diavolul si L-a Rastignit pe Dumnezeu "adica a pus rezultatele cunoasterii in slujba diavolului", cum spui tu!
Iar Dumnezeu, de buna voie a ingaduit aceasta, tocmai pentru ca diavolul sa fie desfiintat cu desavarsire!

Spunea un mare scriitor al veacurilor trecute si anume Sthendhal, ca "diavolul nu poate fi impiedicat sa se foloseasca de cuvintele Scripturii". Dar tocmai aceasta desfiinteaza diavolul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.02.2006, 00:52:31
Cain Cain is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Ce este stiinta? Pai ce sa fie decat harul si Puterea Duhului Sfat, nestiinta truditorului si rabdarea (nesfarsita si nemasurata rabdare a), Lui Dumnezeu pentru copiii Lui!
Ce mai este stiinta, reflecsia Lumnii Fara de inceput si de Sfarsit, intr-un ciob de lut , zbatrea "grasului si pamantescului suflet" la atingerea harica, nesfarsita a aripii Duhului Sfant, ingerul cel de toata ziua, modul de a fi om, slava si Slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, pentru toate, si la sfarsit dragostea! ".......si tainele toate de le-as cunoaste si orice stiinta........stiinta se va sfarsi.....si acum raman acestea trei: CREDINTA, NADEJDEA, SI DRAGOSTEA. Iar mai mare dintre acestea este DRAGOSTEA!"
CE-I STIINTA? DRAGOSTE!
mihaiporubin: eu cred ca stiinta este poarta pe care Domnul Dumnezeu a deschis-o oamenilor cand a dat Legea urmatoare: "...si stapaniti pamantul..."
oricum nicio descoperire stiintifica si nici un experiment secret nu se poate face fara incuviintarea Domnului Dumnezeu
"nicio descoperire stiintifica si nici un experiment secret nu se poate face fara incuviintarea Domnului Dumnezeu" - sa inteleg ca Domnul Dumnezeu si-a dat acordul si-n privinta experimentelor oamenilor de stiinta nazisti? daca nu stii care-i faza cu ei, hai sa-ti dau un exemplu de experiment: au legat picioarele unei gravide in momentul in care trebuia sa nasca. doar asa...sa vada ce se intampla. si la cat de categoric ai fost, inseamna ca asa si este - Dumnezeu i-a vazut dar i-a lasat in pace, nu? ca doar ce mai conteaza o femeie in plus sau in minus...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2006, 10:33:50
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Cain!Am cunoscut un ateu declarat,care ridica ochii sus,si Il judeca pe Tatal,ca de ce trebuiau sa fie ucisi atatia copii cand imparatul Irod cauta sa-L ucida pe Imparatul si Dumnezeul nostru.Intr-adevar,e dureros ce s-a intamplat in lagarele naziste in numele stiintei.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2006, 10:42:42
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Alecsandru!Ce parere ai?Ce tre sa raspundem la cineva care declara ca stiinta e mai presus de Dumnezeu?Si ce Dumnezeu ar fi o imaginatie,o nascocire a omului cu care sa domine alti oameni!.........Sau sa ma abtin a mai discuta astfel de teme cu respectivul?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai domol cu stiinta heorhe Teologie si Stiinta 24 18.07.2011 23:38:30
Stiinta nu este in opozitie cu religia. Templier Knight Teologie si Stiinta 190 01.05.2011 15:22:02
Stiinta si tehnologia Delirul Generalitati 16 24.02.2010 13:49:43
situri cu stiinta cristi88 Teologie si Stiinta 9 28.01.2010 22:41:51